תואר שני בקרימינולוגיה קלינית עם תזה במכללה האקדמית אשקלון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בקרימינולוגיה קלינית עם תזה במכללה האקדמית אשקלון

תואר שני בקרימינולוגיה קלינית עם תזה במכללה האקדמית אשקלון


קרימינולוגיה עוסקת הן בפשיעה ומאפייניה והן בשיקום העבריינים והנפגעים מהם. מדובר בעיסוק מורכב וסבוך שהכרחי עבור אלו שרוצים להבין לעומק תהליכים חברתיים, להפחית ואף למנוע עבריינות.


הקרימינולוג הקליני עובד עם קבוצות אוכלוסייה מגוונות: נוער בסיכון ואסירים משוחררים, אלו הנפגעים מתקיפה מינית ואלו המבצעים עבירות מין. לכן נדרשת בקיאות בתיאוריה ובמחקר העדכני לצד צורך בהכרה והבנה של עבודה בשטח. התואר השני בקרימינולוגיה קלינית עם תזה במכללה האקדמית אשקלון, מעניק להם את המיומנויות הנדרשות עבור תפקיד משמעותי זה.


תכנית הלימודים


תכנית התואר השני בקרימינולוגיה קלינית מיועדת להכשיר מבחינה אקדמית את הסטודנטים, ולהעניק להם הסמכה קלינית בתחום הטיפול באוכלוסיות עברייניות. תכני הלימודים משלבים בין פסיכיאטריה, משפט וקרימינולוגיה; לצד התיאוריה והעיסוק הקליני בתכנים כמו פסיכותרפיה, אפיון פשיעה, התמכרויות, סוגיות באתיקה ועוד, מתבצעת עבודת שדה קלינית במסגרות שיקום וטיפול שונות. כמו כן, חלק מהקורסים עוסקים במתודולוגיה, על מנת לתת את הבסיס הנדרש עבור כתיבת עבודת התזה.


הייחוד בתכנית הלימודים במכללה האקדמית אשקלון הוא המיקוד בתחום הויקטימולוגיה - טיפול ושיקום של נפגעי עבריינות פלילית.

 


מתכונת הלימוד


התואר השני בקרימינולוגיה קלינית הוא תואר מחקרי, שיש להגיש בו עבודת תזה. הלימודים מתפרשים על פני 4 סמסטרים ואורכם הכולל הוא כשנתיים.


הלימודים כוללים הן תיאוריה ומחקר והן פרקטיקום, במסגרתו הסטודנטים משתלבים במערך בריאות הנפש ובמסגרות שיקום וטיפול שונות, וכך מיישמים בפועל את הידע התיאורטי ומתנסים בטיפול באופן מעשי. הפרקטיקום מתבצע תוך ליווי אקדמי והדרכה של אנשי מקצוע.


ניתן גם להשתתף במחקר במעבדת מחקר פורנזי בחוג לקרימינולוגיה, בה מתקיימים כיום בעיקר מחקרים העוסקים בזיהוי פנים.

 


נושאי הלימוד

 

 

  • פרמקולוגיה
  • פסיכותרפיה
  • פסיכודיאגנוסטיקה
  • טיפול בהתמכרויות
  • פסיכיאטריה פורנזית
  • פרופילים של נפגעי עבירה
  • סוגי עבריינות ומאפייני פשיעה
  • אתיקה, סוגיות אתיות וחווית המטופל
  • הערכות מסוכנות וחוות דעת קרימינולוגיות
  • ועוד

 

סגל ההוראה


צוות המרצים מורכב מאנשי מקצוע בכירים בעלי ניסיון רב בהוראה, במחקר ובעבודת שדה קלינית, מגיע מעולמות מחקר שונים: פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, פסיכופתולוגיה וסוציולוגיה. בסגל נמנים גם ראשת החוג לקרימינולוגיה הממלאת גם את תפקיד ראשת מכון המחקר לחקר שילוב אסירים משוחררים בקהילה, וכן ראש התכנית לתואר השני בתחום זה, המומחה בחוות דעת בסוגיות של טיפול באוכלוסייה פסיכיאטרית עבריינית והערכות מסוכנות.


על מוסד הלימודים


המכללה האקדמית אשקלון הוכרה על ידי המועצה להשכלה גבוהה לפני מעל לעשור. מקומות העבודה בהם מועסקים הבוגרים לאחר סיום לימודיהם מגוונים, וכוללים את תחומי התעשייה השונים, בנקאות, הייטק, וכן המגזר הציבורי.


המכללה שמה דגש על ההכשרה המקצועית של תלמידיה כדי לשלב אותם בפרקטיקה כבר במהלך הלימודים; כך למשל נערך שילוב של סטודנטים למדעי המחשב בעולם הייטק הביטחוני, ומתקיימים מפגשים הנערכים עם חוקרים מאוניברסיטאות אחרות בעולם.


תנאי קבלה


לתואר השני בקרימינולוגיה קלינית עם תזה מתקבלים אלו המסיימים תואר ראשון בקרימינולוגיה, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, מדעי ההתנהגות או חינוך מיוחד, בציון ממוצע של 83 ומעלה. קיימים לימודי השלמה, אותם יש לסיים בממוצע של 83 ומעלה עד סוף שנת הלימודים הראשונה.


יש לצרף גם 2 המלצות אקדמיות מלימודי התואר הראשון, המלצות נוספות ממקומות עבודה ומסגרות התנסות רלבנטיים, וטופס המאשר היעדר הרשאה פלילית.


על המועמדים העומדים בדרישות אלו לעבור ראיון קבוצתי, ולאחריו ראיון אישי מול ועדת הקבלה.


המתקבלים לתואר נדרשים להשלים את תכנית החיסונים שלהם עד תחילת לימודיהם.

 


תעודה


סיום התואר השני בהצלחה מקנה תואר שני MA בקרימינולוגיה קלינית מטעם המכללה האקדמית אשקלון. על מנת לקבל את התואר, נוסף על הגשת התזה והצלחה בהכשרה המעשית, יש לעבור גם מבחן ממשלתי במקצוע.


אפשרויות תעסוקה


קרימינולוגים קליניים יכולים לעסוק בתחומים מגוונים, הן במערכות הענישה ובבתי הסוהר, והן במסגרות טיפול ושיקום שונות, עמותות ומועצות מקומיות.


עבור המסיימים תואר ראשון בקרימינולוגיה מדובר בהמשך קידום הקריירה וההתמקצעות בתחום; עבור בוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה, מדעי ההתנהגות, עבודה סוציאלית וחינוך מיוחד מדובר באחת מבין האפשרויות הפתוחות בפניהם לעיצוב עתידם. מכיוון שהמסלול דורש הגשת תזה, הוא פותח דלת גם למעוניינים בקריירה מחקרית בתחום, היכולים אחר כך להמשיך לתואר שלישי בקרימינולוגיה.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית אשקלון