קורס עוזר בטיחות ביחידה ללימודי חוץ אשקלון

המכללה האזורית אשקלון - לימודי חוץ
המכללה האזורית אשקלון - לימודי חוץ
המכללה האזורית אשקלון - לימודי חוץ
המכללה האזורית אשקלון - לימודי חוץ
המכללה האזורית אשקלון - לימודי חוץ

אהבת? שתף ב:

קורס הכשרת עוזרי בטיחות ביחידה ללימודי חוץ במכללה האזורית אשקלון

 

המסלול לא פעיל


כדי להעלות את רמת הבטיחות באתרי הבנייה בארץ ולהתמודד עם גל תאונות העבודה בענף, בשנת 2019 נכנסות לתוקף תקנות חדשות בתחום הבטיחות בבנייה. תקנות אלה קובעות כי אתרים בהם מבנה מעל 7 מטרים וששטח המבנה מעל 1000 מטרים רבועים או שבאתר מבוצעת בנייה הנדסית - יש צורך בהעסקת עוזר בטיחות, הידוע גם בשם עב"ט.


עוזרי הבטיחות פועלים מכוח סמכות מנהלי העבודה ומסייעים להם בשמירה על הבטיחות באתר העבודה. בין היתר הם מבצעים בדיקות ליישום הוראות הבטיחות כחור, מדווחים למנהלי העבודה על הפרות הוראה אלה ומודיעים לעובדים בכל מקרה של הפרת הוראות בטיחות.


עובדים מנוסים ובעלי וותק בתחום הבניין אשר מעוניינים לפתח את הקריירה ולהשתלב כעוזרי בטיחות מוסמכים יכולים ללמוד בקורס עוזר בטיחות שמתקיים ביחידה ללימודי חוץ של המכללה האזורית אשקלון. מסלול זה מאפשר לתלמידים לקבל הסמכה אשר מוכרת על ידי מינהל הבטיחות והגיהות בתעסוקה והוא פותח בפני תלמידיו הזדמנות להשתלב בתפקיד שיש לו כיום ביקוש רב באתרי הבנייה.

 


תכנית הלימודים


במהלך התכנית המשתתפים לומדים בהרחבה על עקרונות החוק ותחומי האחריות הנוגעים לעוזרי הבטיחות בעבודתם. הם מתחילים בלימוד היסוד המקצועי של רשימת התיוג וסוגי הבדיקות שאותן עורכים העוזרים. לאחר מכן נלמד היסוד ההתנהגותי שמשלב עקרונות חניכה ועלים להתערבות מועילה בשטח אתרי הבנייה. הם דנים גם בשילוב שני יסודות אלה בעבודה בשטח.


לאורך הקורס נלמדות שלל תקנות הבטיחות בעבודות הבניה ותפקידי העוזרים על פי החוק העדכני. כמו כן, הם עוסקים בשלל סוגי ציוד הבטיחות הנדרש באתרים, הכלים הנחוצים לעובדים, סוגי משטחי העבודה והפיגומים ודרכי הגישה התקינות לאתרים. דרך סקירת כל ההיבטים הללו דנים המשתתפים בשלל דילמות שעמן מתמודדים עוזרי הבטיחות וכן מנהלי העבודה בבניין במהלך הפרויקט.


מתכונת הלימוד


היקפו של הקורס הוא כ - 45 שעות אקדמיות. הוא משלב בין שיעורים עיוניים לבין תכנים פרקטיים אשר מסייעים לתלמידים לקראת השתלבותם בתפקידי עוזרי בטיחות. בין היתר מתקיים גם סיור לימודי באתר בנייה, שנערך בליווי של מנהל עבודה. במהלך סיור זה יכולים המשתתפים להיחשף לתהליכי העבודה של עוזרי הבטיחות בשטח. לקראת סיומה של התכנית מתקיים מבחן מסכם, אליו מקבלים המשתתפים הכנה ממוקדמת ומתאימה.


נושאי הלימוד


בין הנושאים אשר נלמדים במהלך הקורס נכללים גם:

 

 

  • רשימת התיוג
  • ציוד מגן אישי
  • עבודה בגובה
  • כלים טעוני בדיקה
  • תפקידי עוזרי בטיחות
  • משטחי עבודה ופיגומים
  • תקנות הבטיחות בעבודה בנייה
  • אחריות עוזרי בטיחות על פי הדין
  • דילמות בתפקידי עוזרי בטיחות ומנהלי עבודה

 

על מוסד הלימוד


בתחום הנדל"ן והתשתיות מתקיימים ביחידה ללימודי חוץ באשקלון קורסים נוספים כגון קורס ניהול פרויקטים בבניה וקורס שמאות מקרקעין. נוסף על כך, ניתן ללמוד בתכניות לימודי תעודה במקצועות אחרים כגון קורס מנהלי עבודה בתעשייה, קורס מנהלי רכש, קורס שמאות רכוש וחקלאות, קורס מנהלי עבודה למהנדסים, קורס יועצי מס, קורסים יועצים עסקיים ועוד מבחר של תכניות לימוד.


באמצעות הפעלת מגוון הקורסים שואפים ביחידה ללימודי חוץ לסייע לתלמידים לפתח את הקריירה הנוכחית שלהם או לעבור הסבה מקצועית. הקורסים מתמקדים בהיבטים הפרקטיים הנחוצים לאנשי המקצוע וכך משלבים במהלכם מגוון של תרגולים, פרויקטים, סדנאות ומפגשים עם גורמים מן התעשייה. כמו כן, במוסד הלימוד פועלת חממת קריירה שבה מסייעים לבוגרים לקראת השתלבותם בשוק העבודה.


תנאי קבלה


לתכנית זו יכולים להתקבל עובדים מנוסים בתחום הבניין, שברשותם לפחות שנתיים של ניסיון מוכח בביצוע עבודות בניה הנדסית או עבודות בניה. על המועמדים להציג בפני מוסד הלימוד הצהרת מעסיקים אשר מעידה על העסקתם בביצוע של עבודות הבנייה או הבנייה ההנדסית. על ההצהרה לכלול את פרטי המעסיק וחותמתו, את פרטי הפרויקט בו פעלו ואת מהות ומשך העבודות אותם ביצעו בכל אחד מן הפרויקטים.


תעודה


למשתתפים שמשלימים בהצלחה את הקורס מוענקת תעודת "בוגרי קורס בטיחות" אשר מוענקת על ידי היחידה ללימודי חוץ ומינהל הגיהות והבטיחות. כדי לקבל דיפלומה זו יש צורך בנוכחות ב - 100 אחוזים מן השיעורים. כמו כן, יש צורך לעבור את המבחן המסכם בציון של לפחות 70. בחינה זו מורכבת מ - 40 שאלות אמריקאיות.