קורס הנחיית קבוצות בשילוב פסיכודרמה באקדמית נתניה

קורס הנחיית קבוצות בשילוב פסיכודרמה באקדמית נתניה

קורס הכשרת מנחי קבוצות בשילוב פסיכודרמה באקדמית נתניה - לימודי חוץ

 

המסלול אינו פעיל


באקדמית נתניה - לימודי חוץ מתקיים קורס הנחיית מנחי קבוצות בשילוב פסיכודרמה. קורס זה מתמקד בטכניקה יצירתית המשלבת בין הנחיית קבוצות לבין פסיכודרמה ככלי להנעת תהליכים קבוצתיים ואישיים.


מסלול זה ללימודי תעודה מקנה למשתתפים כלים פרקטיים להשתלבות כמנחי קבוצות במגוון של מגזרים, באפשרותם להשתלב בארגונים ציבוריים ופרטיים וכן במסגרות קהילתיות וחברתיות. במוסד הלימוד סבורים כי הנחיית הקבוצות אינה רק מקצוע אלא תחום שיש בו שליחות רבה וכך מעניקים לתלמידי הקורס שלל כלים להובלת שינוי בחייהם של לקוחותיהם.


תכנית הלימודים


במהלך קורס זה המשתתפים משלבים בין רכישת ידע בתחום הנחיית הקבוצות לבין היכרות עם מושגים מענף הפסיכודרמה וכך לומדים דרכים יצירתיות ויעילות להעשרת דרכי ההתערבות בתהליכים מגוונים במסגרות קבוצתיות. הם דנים בשלל דברים סמויים וגלויים שבאים לידי ביטוי בעבודתם של מנחי הקבוצות ונחשפים לטכניקות שאותם הם יכולים לשלב בעבודתם, הלקוחות מתוך ענפים כגון משחק, קלפים השלכתיים ודמיון מודרך.


בין הכלים הנלמדים במהלך הקורס, המשתתפים דנים בשיטות יעילות להתמודדות עם התנגדויות בתהליך ההנחיה, בשיטות להנחיית עמיתים ובשיטות יצירתיות לעמידה מול קהל. כמו כן, הם רוכשים מיומנויות לקידום עצמי שיכולות לסייע להם בעת היציאה לשוק העבודה כמנחי קבוצות.

 

מתכונת הלימוד


הקורס כולל כ - 22 מפגשים והוא נפרש על פני כ - 147 שעות לימוד אקדמיות. המשתתפים יכולים לבחור בין קורס בוקר לבין קורס ערב.


התכנית מתקיימת במתכונת חווייתית ודינמית, השיעורים נערכים בקבוצות קטנות של עד 15 משתתפים כדי לאפשר לתלמידי הקורס לתרגל בפועל את החומר הנלמד. הקורס משלב בין למידה עיונית של עקרונות ההנחיה לבין התנסות בשטח, שתפקידה לסייע לתלמידים לעבור תהליכים אישיים ומקצועיים משמעותיים ולאפשר להם לקבל תמיכה וליווי בצעדים הראשונים בקריירה כמנחים. הקורס משלב פרקטיקום יישומי שבו מתרגלים תהליכי הנחיה בארגונים ובקהילה וכן מתנסים בכתיבה של מערכי הנחיה לתהליכים קצרי מועד. הפרקטיקום מתקיים בליווי של סגל הקורס ובמהלכה ניתן מענה ללבטים ושאלות כדי לסייע למשתתפים להתמודד בהמשך דרכם עם אתגרים מקצועיים.


נוסף על כך, הקורס משלב סדנאות רב תחומיות לצורך העשרת אנשי המקצוע שבמהלכן ניתן להתנסות בפועל בשלל טכניקות משלימות לענף ההנחיה. הסדנאות עוסקות בתחומים כגון דמיון מודרך, בניית הרצאות יעילות, שימוש בקלפים השלכתיים ונושאים רבים נוספים.

 

נושאי הלימוד


בין שלל הנושאים הנלמדים במהלך הקורס נכללים גם התחומים הבאים:

 

 • רובד סמוי וגלוי בהתנגדות
 • תקשורת בין אישית למנחים
 • פסיכודרמה בשירות ההנחיה
 • תפקידים פסיכולוגיים בקבוצה
 • בניית התנסויות וכתיבת מערכים
 • משחקי תפקידים להעברת מסרים
 • כלים מתחום המשחק בעמידה מול קהל   
 • אימון בפרזנטציה
 • תהליכי סיום ופרידה
 • דמיון מודרך בהנחיה
 • תפקידי מנחים בקבוצות
 • שילוב קלפים השלכתיים
 • קידום עצמי למנחי קבוצות   
 • ועוד


סגל הוראה


את הקורס מנחות שתי מנחות קבוצות מנוסות. האחת היא מנחת קבוצות ויועצת ארגונית שעוסקת בהכשרתם של מנחים ובפיתוח תכניות הדרכה. היא עוסקת גם בהנחיית קבוצות לשלל ארגונים במגזר הציבורי, העסקי והחברתי.


השנייה היא מוסמכת בפסיכודרמה ומנחת קבוצות לשלל קהלים שברשותה קליניקה פרטית. היא עוסקת גם בפיתוח של קלפי אימון לנשים ולאנשי מקצוע. בעבר פיתחה פרויקטים להכשרת מטפלים ומנחים.


תנאי קבלה


הקורס מיועד לאנשי מקצוע בתחומים שונים, בין היתר הוא מתאים למאמנים, לעובדים סוציאליים, ליועצים ארגוניים ולמטפלים בגישות שונות. כמו כן, הקורס יכול להתאים לעובדים שנדרשים להנחות קבוצות במסגרת תפקידים וכן לעוסקים בתחומים אחרים שברצונם לעבור הסבה מקצועית לתחום הנחיית הקבוצות.


תעודה


תעודת גמר מוענקת למשתתפי הקורס שעומדים בהצלחה בכל הדרישות הלימודיות.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית נתניה
Whatsapp Whatsapp