קורס מוזיקאי קהילתי במכללה האקדמית ספיר - לימודי חוץ

קורס מוזיקאי קהילתי במכללה האקדמית ספיר - לימודי חוץ

קורס מוזיקאי קהילתי במכללה האקדמית ספיר - המרכז ללימודי חוץ


במרכז ללימודי חוץ של המכללה האקדמית ספיר מתקיים קורס מוזיקאי קהילתי. מסלול זה מוכר במסגרת לימודי תרבות יצירה והפקה לתואר ראשון במכללה האקדמית ספיר בהיקף של עד 30 נ"ז. מסלול זה ללימודי תעודה מתאים למוזיקאים מצטיינים והוא מכשיר אותם לעשות שימוש בידע המוזיקלי שברשותם כדי לפתח קהילות מוזיקליות ולהשתמש בכוחה של המוזיקה כדי ליצור חיבורים בין אנשים ולהוביל שינוי חברתי. מסלול זה מתכתב עם תמורות שעוברות לאחרונה עם תחום המוזיקה בארץ, לאחרונה ניתן לראות פריחה של יוזמות מוזיקליות ופרויקטים בתחום החינוך המוזיקלי, לצד פעילותם של מועדונים ותכניות לא פורמליות בתחום המוזיקה. בוגרי התכנית יכולים להשתלב כיזמים במסגרות אלה או לפתח מיזמים ופרויקטים משל עצמם.


תכנית הלימודים


במהלך התכנית יכולים מוזיקאים לקבל שלל כלים לפיתוח יוזמות חברתיות בתחום המוזיקה. המסלול מורכב משלושה רבדים -

 

 

 • רובד מוזיקלי - שבו המשתתפים מפתחים את היכולות המוזיקליות לצורך שימוש במוזיקה כשפה. הם לומדים על תיאוריות מוזיקליות, מפתחים את השמיעה המוזיקלית ולומדים לזהות מבנים מוזיקליים ותבניות הרמוניות. כמו כן, הם מפתחים מיומנויות אלתור, קצב ויכולות לעבודה בהרכבים מוזיקליים.

 

 • רובד חברתי - שבו הם משולבים בעשייה המוזיקלית במצפה רמון. במסגרת רובד זה מחזקים את תזמורת הנוער היישובית ומתנסים בהפקה של פרויקטים ופעילויות בתחום המוזיקה, לרבות פסטיבלים.

 

 • רובד בין לאומי - כחלק מרובד זה הסטודנטים עובדים עם אמנים מכל רחבי העולם ונחשפים לגישות מוזיקליות מגוונות.


מתכונת הלימוד


לימודים בתכנית זו מתקיימים יומיים בשבוע, פעילויות העשרה נערכות ביום שבועי נוסף. השיעורים נערכים בשעות הבוקר והצהריים. הם נערכים במועדון הג'אז ומרכב המצוינות במוזיקה שבמצפה רמון וכן בקמפוס המכללה האקדמית ספיר.


תכנית זו משולבת בלימודים לתואר ראשון במחלקה ללימודי תרבות, יצירה והפקה. הם משלבים עבודה מוזיקלית בהרכבים במצפה רמון במהלך יומיים בשבוע וכן מפגשי אורח עם אמנים מחו"ל. התכנית משלבת קונצרטים דו חודשיים שמתקיימים במועדון הג'אז ופתוחים לקהל הרחב. כמו כן, הסטודנטים מופיעים בכל רחבי הארץ כאנסמבל ייצוגי. בקורס נכללת גם תכנית חונכות שבה התלמידים חונכים נגנים צעירים במצפה רמון. לקראת סיומו של הקורס המשתתפים מפיקים פסטיבל או לוקחים חלק בסמינר.


נושאי הלימוד


הנושאים הנלמדים במהלך קורס מוזיקאי קהילתי כוללים בין היתר את התחומים הבאים:

 

 • מיומנויות אילתור
 • מתודולוגיה במוזיקה
 • תזמור בעזרת תוכנות
 • עיבוד מוזיקלי מתקדם
 • אנסמבלינג במוזיקת עולם   
 • פיתוח שמיעה
 • מוזיקה למחול
 • הרמוניה בג'אז
 • ספרות המוזיקה   
 • ועוד


סגל הוראה


בין המרצים במסלול זה נכללים: מלחין ונגן קונטרבס אשר ערך שיתופי פעולה עם שלל אמנים בעולם התחום הג'אז והופיע בפסטיבלים ברחבי העולם; נגנית צ'לו שהיא גם עורכת ומלחינה ומנהלת המרכז למוזיקה במצפה רמון; מוזיקאית המתמחה במוזיקת עולם שמופיעה בשלל סוגי הרכבים; מוזיקאי שמנסה בלימוד נגינה בכלים כגון חליל, גיטרה חשמלית וסקסופון, מעבד ומלחין שיצר שני אלבומים והקים את תזמורת הג'אז הישראלית; פרופסור שהוא מלחין ומרצה מנוסה בתחום המוזיקה אשר זכה בפרס אקו"ם על מפעל חיים במוזיקה; ועוד.


על מוסד הלימוד


המכללה האקדמית ספיר מפעילה את המרכז ללימודי חוץ שבו יכולים אקדמאים ובעלי מקצוע לקחת חלק בשלל הכשרות מקצועיות. בין הקורסים אשר נערכים במרכז זה נכללים קורס כוריאוגרפיה ותנועה, קורס ריפוי בתנועה, קורס הוראה מתקנת למתקדמים, קורס ניהול מידע וארכיונאות, קורס גרפיקה ממוחשבת והבאה לדפוס ועוד מבחר תכניות לימוד. קורסים אלה מתמקדים בפן הפרקטי שחיוני לאנשי המקצוע כדי לפתח את הקריירה ולצמוח מבחינה מקצועית.


תנאי קבלה


מסלול זה מיועד למוזיקאים מצטיינים ומנוסים שמעוניינים לפתח את הכישורים המוזיקליים שברשותם לצורך יצירת יוזמות קהילתיות וחברתיות. מומלץ לפנות ישירות אל מוסד הלימוד לקבלת תנאי הקבלה המדויקים והמלאים.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית ספיר

Whatsapp Whatsapp