רוצה פרטים על שכר עובד מדינה?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

טבלאות שכר עובדי מדינה

הגעת ליעד! יש לך את כל המידע על שכר עובד מדינה.

* אם אין לך זמן לקרוא כרגע, לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך זמן, כאב ראש וכסף.

המידע באתר הועיל ל94% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


משכורות עובדי מדינה - רמות שכר של עובדים בשירות המדינה


כיום עובדים במגזר הציבורי למעלה מ - 700,000 עובדים. שכרם של עובדים אלה הוא באופן כללי גבוה מזה של עובדים במגזר הפרטי. שכר עובדי המדינה נמצא לאחרונה בעלייה משמעותית ובעשור האחרון בלבד נמדדה בו עלייה של יותר מ - 40 אחוזים, עלייה זו היא מהירה בהרבה מעליית השכר הממוצעת במשק הכללי. בין הסיבות לעלייה בשכר עובדי המדינה הם הסכמים שנחתמו בשנים האחרונות בין משרד האוצר להסתדרות.


שכרם הממוצע של עובדי המדינה עומד היום על טווח שבין 15,000 - 17,000 שקלים לחודש, לפי נתוני משרד האוצר. עם זאת, רמות השכר של עובדים במגזר הציבורי הן מגוונות מאוד, היות והוא מורכב ממגוון של משרדים, מחלקות וגופים שבהם מועסקים עובדים רבים. כמו כן, עובדים המגיעים לדרגות בכירות במגזר הציבורי, או שצוברים שנות וותק רבות, יכולים להגיע לרמות שכר גבוהות בהרבה מהטווח הממוצע הנ"ל. עובדי מדינה בכירים במיוחד מככבים מדי שנה ברשימת המשתכרים הגבוהים ביותר במשק, בהם מנכ"לים וראשי משרדים אך גם עובדים בכירים אחרים בענפים השונים.


נוסף על היציבות הרבה שמאפיינת את העבודה במגזר הציבורי, עובדים אלה זכאים לרוב לתנאי שכר טובים במיוחד. ברבים מבין התפקידים בשירות המדינה ישנה התחייבות לעליית שכר שנתית. הם מקבלים מגוון של הטבות נוסף על השכר החודשי, בין ההטבות הללו נכללות קרנות השתלמות, מענקי יובל לעובדים מעל 25 שנים, הפרשות לקרנות פנסיה ועוד. תנאי השכר משתנים מעת לעת בעקבות הסכמים קיבוציים בין המדינה לארגוני העובדים השונים, וכך לאחרונה ניתן לראות עליות משמעותיות בשכרם של בעלי תפקידים שונים.


טבלאות שכר עובדי מדינה

 

חשוב להדגיש כי נתונים אלה מתייחסים לשכר הבסיס הממוצע בלבד עבור כל תחום. עובדים בשירות המדינה זכאים בדרך כלל לתוספות שונות שמעלות משמעותית את רמות השכר. יש לציין כי רמות השכר משתנות מעת לעת.

 

תפקיד שכר בסיס חודשי נטו ממוצע
עובדי מדינה אקדמאים 5,300 - 12,500 שקלים לחודש
כלכלנים בשירות המדינה 9,000 - 20,000 שקלים לחודש
עובדים בלשכות שרים 6,800  - 15,000 שקלים לחודש
עובדי משרד הפנים 5,000 - 14,500 שקלים לחודש
צוערים 6,000 - 7,300 שקלים לחודש
עובדים פרא רפואיים 5,500 - 13,000 שקלים לחודש
עובדי מינהל ומשק 6,200 - 14,000 שקלים לחודש
משפטנים בשירות הציבורי 6,700 - 16,000 שקלים לחודש

 


שכר עובדי מדינה לפי דרגות - דרגות שכר עובדי מדינה


שכר עובדי מדינה מתקיים בדרגות שכר שונות. כאשר עובדים נכנסים לתפקיד בשירות המדינה נקבעת דרגתם באופן רשמי על ידי נציבות שירות המדינה. דירוג השכר משתנה בין המקצועות השונים שקיימים בשירות המדינה. בין היתר קיימים דירוגים לעובדי מינהל, לעובדי הוראה, למהנדסים, למשפטנים, לרופאים ולעוד שלל מקצועות. במקרים מסוימים, עלייה בדגרה של עובדים מותנית במעבר של מבחנים בכתב שמקיימים בנציבות שירות המדינה.


שכר עובדי מדינה דרג ניהולי


עובדים שמתקדמים לדרג ניהולי במגזר הציבורי זכאים לרוב לתוספת ניהולית לשכרם. מדובר בתוספת שמחושבת כאחוזים קבועים מהשכר המשולב שמקבלים אותם עובדים, אחוזי התוספת נעים בדרך כלל בין 5 - 10 אחוזים. גובה תוספת הניהול נקבע אישית לכל מנהל על ידי מעסיקיו, לפי קריטריונים מוסכמים מראש כגון מתח הדרגות וכמות העובדים שכפופים לאותו מנהל בעבודתו.

 

שכר עובד מדינה מתחיל


עובדי מדינה מתחילים מקבלים אמנם שכר בסיס שאינו גבוה למדיי, אולם גם הם במקרים רבים זכאים לשכר גבוה מן הממוצע במשק לתפקידים דומים בשוק הפרטי. בדרך כלל, עובדים מתחילים בענפים השונים מקבלים רמות שכר שבין 5,000 - 8,000 שקלים לחודש בממוצע. עם זאת, אחרי מספר שנות וותק בתפקידים אלה ניתן להעלות משמעותית את רמות השכר. עובדים מתחילים יכולים גם להעלות את רמות השכר שלהם דרך השתתפות בהשתלמויות שונות שמציעים שירותי המדינה לעובדים כדי לקדם את התפקוד והידע המקצועי שברשותם.

 


שכר סטודנט עובד מדינה


סטודנטים לתואר ראשון ולתואר שני מועסקים במגוון תפקידים במשרדי הממשלה השונים כעובדי מדינה, כיום עובדים בשירות המדינה למעלה מ - 10,000 סטודנטים. העסקה זו היא לרוב במשרה חלקית ובהיקף שעות של כ - 96 שעות חודשיות. במקרים מסוימים הם יכולים לעבוד בהיקף של כ - 120 שעות חודשיות.


סטודנטים עובדי מדינה זכאים לשכר שעתי. השכר הממוצע לסטודנטים אלה נע בין 29 - 33 שקלים לשעה. השכר כולל תוספות כגון דמי הבראה וותק. את שכרם של הסטודנטים קובעים בהתאם להסכמים קיבוציים, הוא משתנה בהתאם לגורמים כגון שנת הלימוד ותחום הלימודים. הממונה על השכר במשרד האוצר מפרסם מעת לעת טבלאות שכר רשמיות, שבהן מפורטים גם שינויים בשכרם של סטודנטים בשירות המדינה.

 

לאחרונה נחתמו הסכמים חדשים מול נציבות שירות המדינה, שמשפרים את תנאי השכר וההעסקה של סטודנטים שעובדים במגזר הציבורי. בין היתר, אורכה תקופת ההעסקה המקסימלית של סטודנטים לחמש שנים לעומת כשלוש שנים בעבר, מה שיכול לסייע לסטודנטים שלומדים מקצועות שבהם הלימודים נמשכים למעלה מ - 3 שנים, כגון לימודי משפטים או לימודי הנדסה.


שכר עובדי מדינה מח"ר


הסתדרות מח"ר היא הסתדרות האקדמאים במדעי החברה והרוח. זהו גוף ששייך להסתדרות הכללית אשר מעניק שירותים שונים לחבריו כגון השתלמויות לעובדי מדינה, ייצוג משפטי, הטבות פנסיה וכן אפשרות להיבחר לגופים ומוסדות שונים השייכים להסתדרות. כדי להשתייך להסתדרות מח"ר על העובדים לשלם כ - 0.9 אחוזים משכרם החודשי כדמי חבר.


רמות השכר של עובדי מדינה בהסתדרות המח"ר משתנה בהתאם לגורמים שונים, הוא מורכב מטבלאות השכר של משרד האוצר, מגמלי ההשתלמות להם זכאים אותם עובדים ולמענקים שניתנים על וותק וחברות באגודות שונות. בדרך כלל, השכר נקבע בהתאם לדרגה, לסוג התפקיד ולוותק המקצועי שברשותם של העובדים. העובדים זכאים לשכר משולב, שמורכב משכר יסוד ותוספות וותק. דרגות השכר לעובדי הסתדרות מח"ר נעים מדרגה 35 ועד לדרגה 46.


לעובדים מתחילים רמות השכר נעות בין 5,000 - 6,000 לדרגים שבין 43 - 45. בעלי דרג 45+ עד 46+ מתחילים משכר גבוה יותר של 6,800 - 7,5000 שקלים לחודש. עובדים בעלי וותק של מעל 10 שנים מקבלים לרוב שכר שבין 8,500 - 9,000 שקלים לחודש. חשוב לציין כי נתונים אלה מתייחסים לשכר הבסיס של העובדים, בדרך כלל זכאים לתוספות שונות לשכר החודשי כך שלעיתים השכר יכול אף להכפיל את עצמו.


בשנים האחרונות נערכו כמה הסכמים קיבוציים חדשים שנחתמו בין משרד האוצר להסתדרות המח"ר, הסכמים אלה הביאו למענקים חד פעמיים לעובדים האקדמאים. מענקים אלה מסתכמים באלפי שקלים לעובד.

 

  • מתעניינים בתפקידים בתחום הפיננסי? קראו על שכר גזברים

 

שכר עובדי מדינה תואר שני


באופן כללי, עובדי מדינה בעלי תואר שני זכאים לשכר גבוה יותר משל עובדים בעלי תואר ראשון או שאינם אקדמאים שלהם אותה כמות שנות וותק. משרות בדירוג האקדמאים למדעי החברה ומדעי הרוח, בדירוג השירות המשפטי, בדירוג מהנדסים, בדירוג עיתונאים ובדירוגים נוספים זכאים לרוב לדרגה אחת גבוהה יותר בשכרם מיום הכניסה למשרה. עובדים בעלי תואר שני זכאים גם להטבות נוספות, כגון קיצור של משך ההמתנה הנחוץ לצורך עלייה מדרגה לדרגה. עובדים בשירות המדינה לומדים לעיתים קרובות בתכניות ייעודיות לעובדי מדינה. תכניות אלה כוללות בין היתר תואר שני במדעי המדינה, תואר שני במינהל ציבורי ותחומים משיקים נוספים.

 

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודים בתחום?

רוצה לדעת יותר על שכר עובד מדינה?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד שכר עובד מדינה

Whatsapp Whatsapp