קורס מנהלים למכוני טיפול בשפכים במכללת מישלב

שירות אישי - צור קשר

מכללת מישלב

קורס מנהל בכיר למכוני טיפול בשפכים במכללת מישלב - קורס הנדסת תהליך מט"שים


החוק הישראלי מגדיר את תהליכי הטיפול הנדרשים למי שפכים, זאת כדי לשמור על הבטיחות בפעילות המתקנים בתעשייה ולמנוע מצבים של זיהום סביבתי או פגיעה בבריאות הציבור. מתקנים הנדסיים נדרשים לשמור על רמות טיהור מחמירות ולעשות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות כדי לדאוג לרמת איכות גבוהה במים. העובדים הבכירים במתקני הטיהור, הידועים גם בשם מט"שים, נדרשים לבקיאות בתחומי איכות הסביבה ובשיטות לדיגום ולטיפול במים, כדי להתמודד בהצלחה עם תקלות בעבודה השוטפת ולהבטיח איכות ומקצועיות.


מכללת מישלב מציעה קורס מנהלים למכוני טיפול בשפכים, שמכשיר מהנדסים ועובדים בתחומים טכניים בתעשייה להשתלב בתפקידי מנהלי מט"ש. הקורס מתמקד בכלים חיוניים לעבודתם של מהנדסים במתקנים לטיפול במי שפכים והוא משמש אחד השלבים הנדרשים לקבלת הסמכה מוכרת בתחום מי השפכים. הקורס נערך בשלוחת מוסד הלימוד בתל אביב.

 


תכנית הלימודים


המשתתפים בתכנית זו לומדים על שלל כלים מקצועיים שחשובים למנהלי תהליכים במכוני שפכים. הם מתוודעים להיבטים סביבתיים, טכנולוגיים ובריאותיים שכרוכים בתהליך טיהור מי השפכים ולומדים על סוגיות תכנוניות ותפעוליות שחשובות לאורך התהליך, כדי שיוכלו לנהל באופן יעיל ובטוח תהליכים במכוני שפכים. כמו כן, הם מכירים שיטות שונות לחיטוי של מי השפכים, לרבות מערכות חיטוי חדשניות שמשולבות היום בתעשייה. נוסף על כך, הם סוקרים את החקיקה העדכנית של המשרד להגנת הסביבה שנוגעת לטיהור שפכים וקולחין ומתוודעים לתחומי האחריות המקצועית של מנהלי המט"שים להקטנת סיכונים ולמניעת זיהומים.

 

מתכונת הלימוד


הקורס כולל כ - 6 מפגשים שנערכים אחת לשבוע בשעות הבוקר. הוא משלב לימוד עיוני של עקרונות ניהול השפכים עם דיונים כיתתיים ותרגולים פרקטיים שיכולים לסייע להם להכיר מקרוב את חומר הלימוד.


נושאי הלימוד


מבין שלל הנושאים הנלמדים במהלך הקורס נכללים:

 

 • תכנון מערכות לחיטוי
 • אפיון שפכים במעבדה
 • תכנון בדיקות מתקדמות
 • ריאקטורים בטיפול בשפכים
 • הקטנת סיכונים לעובדי מט"ש
 • מרכיבים כימיים וביולוגיים בשפכים
 • השלכות שפכים על בריאות הציבור   
 • חיטוי קולחין
 • קצב ייצור בוצה
 • השבחת קולחין
 • בדיקות לייצור גז
 • תפעול תהליך החיטוי
 • אחריות מנהלי מט"ש   
 • ועוד

 

סגל הוראה


סגל הקורס כולל מהנדסים ומומחים מן התעשייה בתחום הסביבה והטכנולוגיה. ביניהם נכללים מהנדס במשרד להגנת הסביבה שמומחה לתכנון מערכות ולטיפול בבוצה; מומחה בעל תואר דוקטור שמוחה לטכנולוגיות שפכים סביבתיים ואיכות הסביבה; ומרצים נוספים.

 

על מוסד הלימוד


במכללת מישלב פועלות מספר מגמות הכשרה לתעודה, בהן בית הספר למקצועות השפכים, המים והאינסטלציה. בין הקורסים נכללים קורס דוגם מי שפכים וביוב, קורס דוגם מי שתייה, קורס מפעילי מערכות מי שתייה, קורס מתכנני אינסטלציה, קורס ניקוי וחיטוי מי שתייה וקורס דוגם מי נופש ומקוואות. הקורסים מתמקדים בהנחיות העדכניות של משרד הבריאות בתחום התשתיות ורבים מהם מכינים את המשתתפים למבחנים חיצוניים לקבלת תעודות מקצועי מוכרות מטעם המשרד. נוסף על כך ניתן ללמוד קורסים בתחומים כגון בנייה, אנרגיה, חשמל, בטיחות אש, חשבונאות, ניהול וענפי מבוקשים נוספים.

 

תנאי קבלה


קורס זה מתאים לבעלי רקע מקצועי בתחום השפכים, יכולים ללמוד בו מפעילי מכונים לטיפול במי שפכים, מנהלי מט"שים ומהנדסי תהליכים שמעוניינים לקדם את הידע המקצועי שברשותם. כמו כן, יכולים ללמוד בו עובדי בתחומי התברואה והפיקוח, תברואנים ברשויות מקומיות, עובדים בתאגידי מים וכן מהנדסים והנדסאים העובדים במעבדות שמעוניינים להכיר לעומק את תחום השפכים.


תעודה


תעודת גמר "מהנדס מכונים לטיפול בשפכים" ניתנת למשתתפים שמשלימים בהצלחה את הקורס מטעם מכללת מישלב. המכללה מציעה לממוני בטיחות בעבודה לקבל אישור על שישה ימי הכשרה בקורס מטעם משרד העבודה.

עוד מסלולי לימוד - מכללת מישלב

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם

Whatsapp Whatsapp