קורס ניקוי וחיטוי מערכות מי שתייה במכללת מישלב

שירות אישי - צור קשר

מכללת מישלב

קורס ניקוי וחיטוי מערכות מי שתייה וצנרת במכללת מישלב


מערכות המים שמותקנות במבני מגורים ובמפעלי תעשייה דורשות תחזוקה מתמדת בכדי לדאוג לאיכות המים ולמנוע מחלות ומפגעים. משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מציבים נהלים קפדניים לפיקוח על ניקוי המים ודורשים מאנשי מקצוע בתחום לעבור הכשרה ייעודית בחיטוי מים.


מכללת מישלב מציעה קורס ניקוי וחיטוי מערכות מי שתייה וצנרת, שמתאים לעובדים בתחום המים והתשתיות ומאפשר להם לקבל הסמכה מקצועית בענף. המסלול נערך בפיקוח של משרד הבריאות והוא מותאם לתקנות העדכניות לבריאות העם שנוגעות לאיכות מי שתייה ולתהליכי הניקוי של מערכות במבנים חדשים. בעזרת הידע הנרכש במהלך ההכשרה המקצועית יכולים בוגריו לאתר תקלות ולתרום לחיסכון בעלויות עבור מפעלים ומתקנים בשוק הציבורי והפרטי. הקורס מתקיים בשלוחות מכללת מישלב בחיפה ובתל אביב.


תכנית הלימודים


במהלך הקורס המשתתפים מקבלים הסמכה מוכרת לביצוע תהליכי ניקוי וחיטוי של מאגרים, מערכות צנרת ומתקנים למי שתייה. הם שמים דגש על פתרונות פרקטיים לתחזוקת מערכות מים ולהתמודדות עם תקלות.


התלמידים מכירים את התקינה של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה בתחום מערכות מי השתייה ולומדים על תהליכי הפיקוח שמכתיב המשרד לגבי איכותם של מים המסופקים לתעשייה. לאחר מכן, הם לומדים על תהליכי חיטוי ושיטות לניקוי מים במערכות צנרת, במאגרים ובבריכות ולבקרה על איכותם. הם סוקרים גם סוגיות בתחום האינסטלציה במבנים מסוגים שונים ולומדים על טכניקות לשמירה על הבטיחות בעבודה עם מערכות צנרת. כמו כן, נלמדות דרכים להתמודדות עם תחלואה וסיכונים בריאותיים שעלולים להיות מועברים על ידי מים לצד כלים בעזרה ראשונה שמתאימים למקרים אלה.


מתכונת הלימוד


משתתפים בקורס זה יכולים לבחור בין קורס ערב שכולל כ - 13 מפגשים שבועיים, לבין קורס שבו נערכים מפגשים בימי שישי שהיקפו כ - 9 מפגשים. התכנית משלבת תרגולים פרקטיים של תהליכי ניקוי המים, המשתתפים מתנסים בשיטות החיטוי בפועל וכן בתהליכי התקנת מכשירי המז"ח. נערכים גם סיורים מקצועיים למתקנים ומוסדות בתחום איכות המים.


נושאי הלימוד

 

 • בטיחות באספקת מים
 • אחזקה וטיפול ברעלים
 • חומרים מסוכנים והעברה
 • מערכות לאגירת מי שתייה
 • תפעול מערכות למי שתייה
 • חיטוי מערכות מים במבנים
 • אכיפה ופיקוח משרד הבריאות   
 • צנרת ומערכות
 • מערכות אינסטלציה
 • תקנות בריאות העם
 • ציוד מקצועי למדידה
 • פיקוח על איכות מים
 • התקנת מערכות מז"ח   
 • ועוד


סגל הוראה


סגל התכנית כולל מומחים בתחום המים והבריאות. ביניהן נכללים מהנדס בחברת מקורות שמומחה לתחום איכות המים; דוקטור שפועל במעבדה לנגיפים של משרד הבריאות; מהנדסת שאחראית על מחוז המרכז בתחום המים מטעם משרד הבריאות ; סגן המפקח הארצי בתחום בריאות הסביבה; ומרצים נוספים.


על מוסד הלימוד


במגמת מים ואינסטלציה של המכללה נערכות הכשרות מקצועיות כגון קורס תכנון מערכות אינסטלציה, קורס דוגם מי שפכים וביוב, קורס מפעיל מכוני טיפול בשפכים, קורס מתקין מז"ח מוסמך, קורס תחזוקת מערכות שאיבה ומשאבות, קורס דוגם מי שתייה רמה א' ועוד הכשרות נוספות. הקורסים מותאמים לדרישות גורמים ממשלתיים שעורכים מבחני הסמכה לקבלת דיפלומות מקצועיות בתחום המים והתשתיות.

 

תנאי קבלה


בקורס יכולים ללמוד עובדים בעלי וותק מקצועי בתחום המים שמעוניינים להתפתח מבחינה מקצועית. יכולים ללמוד בו מנהלי אחזקה, קבלני אינסטלציה, עובדי תברואת מים, ראשי צוותים במתקני מים ושפכים, מנהלי מערכות מים ורכזים ואחראים במכונים, מעבדות וחברות בינוי.


תעודה


לאחר השלמת כל החובות בקורס מוענק לבוגריו רישיון ניקוי וחיטוי מערכות מי שתייה, צנרת ומאגרים מטעם משרד הבריאות. כדי לקבל את הרישיון יש לעבור מבחן חיצוני מטעם משרד הבריאות, שמתקיים במרכז ההדרכה תל השומר. הבחינה כרוכה בעלות נוספת מעבר לשכר הלימוד בקורס. ממוני בטיחות בעבודה יכולים לקבל הכרה על תשעה ימי כשירות על ידי משרד הכלכלה.

עוד מסלולי לימוד - מכללת מישלב

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם

Whatsapp Whatsapp