המחלקה לצורפות במכללה האקדמית תל חי - המכון לאמנויות

שירות אישי - צור קשר
המחלקה לצורפות במכללה האקדמית תל חי - המכון לאמנויות

המחלקה לצורפות במכון לאמנויות במכללה האקדמית תל חי - קורס צורפות


צורפות היא אחת השיטות העתיקות ביותר בעולם האמנות, לאורך השנים התפתחו טכניקות רבות לעיצוב ולייצור של תכשיטים שרבים מהן גם מושפעות מחידושים טכנולוגיים בענף. תחום הצורפות משלב בין חשיבה יצירתית לבין עשייה טכנית והוא מחייב היכרות עם חומרים ועם תכונותיהם כדי להגיע לתוצרים איכותיים ומקוריים.


במחלקה לצורפות של המכון לאמנויות במכללה האקדמית תל חי מאמינים כי צורפים איכותיים הם אלה שמשלבים בין אמירה אישית למיומנויות טכנולוגיות גבוהות. הלימוד במחלקה מאפשר לסטודנטים לפתח כישורי עבודה מגוונים ולהיחשף לשלל טכניקות חדשניות ומסורתיות. בעזרת הכלים הנלמדים הם יכולים להקים סטודיו עצמאי לצורפות ולפתוח בקריירה יצירתית במיוחד.

 


תכנית הלימודים


במחלקה לצורפות של המכללה הטכנולוגית תל חי - המכון לאמנויות שמים דגש על טכנולוגיות צורפות מסורתיות ועל הקשר ההדוק שהן מקיימות עם התרבות המקומית. הסטודנטים לומדים כיצד לשלב בין טכניקות עכשוויות עם שיטות מסורתיות וכך מפתחים סגנון ומיומנויות יצירה אישיות. לאורך ההכשרה, הם לומדים בהרחבה על ייצור של תכשיטים, כלים שימושיים ואמנות יהודית.


תכנית זו מתמקדת במספר מישורים של עולם הצורפות, המשתתפים לומדים על שיטות טכנולוגיות ולומדים לשלב טכניקות חדשות ומסורתיות כגון ניסור, שיבוץ מתכות, כיפוף והלחמות כדי ליצור תכשיטים מסוגים שונים. כמו כן, הם לומדים על תהליכי תכנון תכשיטים וכן מתוודעים לתוכנות לעיצוב תכשיטים ממוחשב, כגון תוכנת ריינו. נוסף על כך, הם עוסקים בפיתוח טכנולוגי ורעיוני ולומדים כיצד לשלב טכנולוגיות בפרויקטים שמבוססים על שלל תמות ורעיונות. התכנית שמה דגש גם על פיתוח של סגנון אישי כצורפים.


מתכונת הלימוד


המחלקה לצורפות מאפשרת לתלמידיה ללמוד במסלול לתעודה שהיקפו שלוש שנים או במסלול ארבע שנתי המשולב עם לימודים רב תחומיים לתואר ראשון במכללה האקדמית תל חי. המסלול המשולב כולל צבירה של נקודות זכות בלימודי אמנות מעשיים במחלקה במסגרת הלימודים לתואר הראשון. סטודנטים במסלול המשולב עם תואר ראשון יכולים לקבל מלגות עידוד מטעם המכללה, לעומדים בכל התנאים.


התכנית מבוססת על סדנאות מעשיות בצורפות ובמהלכה המשתתפים מתרגלים שלל טכניקות עבודה הלכה למעשה בסטודיו. במהלך השנתיים הראשונות להכשרה הם רוכשים מיומנויות יסוד גם מן המחלקות הנוספות במכון לאמנויות. בשנה השלישית הם מתמקדים בפרויקט הגמר שלהם, אותו הם מציגים בתערוכה במכון לאמנויות. הקורסים המתקיימים במסגרת התכנית משלבים היכרות עם טכנולוגיות צורפות יחד עם ביצוע של פרויקטים אישיים לפיתות היכולות האישיות כיוצרים וכאמנים.

 

נושאי הלימוד

 

 • פיתוח אישי רעיוני
 • הטבעות ותבליטים
 • הכנת מודלים ליציקות
 • שימוש בשעווה ויציקה
 • פיתוח טכנולוגי ורעיוני
 • שילוב מתכות בתכשיטים
 • טכניקות לליטוש ולהלחמה   
 • תוכנת ריינו
 • בניית מבנה
 • שיבוץ מתכות
 • חיבורים קרים
 • שיבוץ אבני חן
 • עיצוב בתלת ממד   
 • ועוד


סגל הוראה


סגל המחלקה כולל שלל צורפים מנוסים, אמני תכשיטים ואמני מתכת שעוסקים ביצירה עצמאית בסטודיו ובהוראת תחום הצורפות במסגרות שונות. הם הציגו את יצירותיהם בשלל תערוכות ומסגרות.


על מוסד הלימוד


המכון לאמנויות של המכללה האקדמית תל חי עורך תכניות לימוד מגוונות במחלקותיו השונות, הכוללות את המחלקה לאמנות פלסטית והמחלקה לקרמיקה. הלימודים במחלקות נערכים בקבוצות קטנות כדי לאפשר הנחייה אישית של סגל המרצים ולסייע לתלמידים להתנסות בפועל בטכניקות הנלמדות.


במקביל ללימודים במחלקות השונות הסטודנטים במכון יכולים לקחת חלק בקורס מדריכי אמנות בקהילה שבו מקבלים הכשרה כמדריכי אמנות בחינוך הבלתי פורמלי ומתנסים בפועל באמנות בהקשריה החברתיים והקהילתיים.


תעודה


לבוגרי התכנית התלת שנתית ניתנת תעודת גמר מטעם המכון לאמנויות במכללה האקדמית תל חי. לבוגרי המסלול הארבע שנתי ניתן תואר ראשון BA רב תחומי ותעודת בוגרי המכון לאמנויות.

עוד מסלולי לימוד - מכללת תל חי