קורס ניהול משברים בוידאו תרפיה חשיפה האוניברסיטה הפתוחה

בית ספר חשיפה

קורס ניהול משברים בעזרת וידאותרפיה בבית הספר חשיפה - האוניברסיטה הפתוחה


לצלם את הנפש


למדיום הקולנועי תמיד היה קשר מיוחד עם הנפש האנושית. יוצרים משמשים בסרטים שלהם כדי להביא לידי ביטוי היבטים מנבכי נפשם, וגם הצופים עוברים תהליך נפשי מיוחד מול המסך. סרטים יכולים לא רק לרגש אותנו, אלא להעביר אותנו תהליך מורכב של התמודדות עם קשיים ורגשות מודחקים. גישת הווידאו תרפיה, או הטיפול בקולנוע, מתמקדת בצילום וידאו טיפולי שיכול לסייע לקבוצות ופרטים להביא לידי ביטוי קשיים שונים באמצעי בלתי מילולי, בעזרת המצלמה.


בבית הספר חשיפה למקצועות התקשורת והדיגיטל של לימודי החוץ באוניברסיטה הפתוחה מתקיים קורס ניהול משברים בעזרת וידאותרפיה. מסלול זה חושף מטפלים לכלים טיפוליים שעושים שימוש בצילום וידאו וסטילס, אותם ניתן לשלב בתהליכי ההתערבות לאנשים שמתמודדים עם מצבי משבר וטראומה. הכלים הנלמדים במהלך הקורס יכולים לסייע למטפלים להעניק מענה מקיף ועשיר יותר למטופלים שלהם וכך לעזור להם להתמודד עם משברים במעגלי החיים.

 

  • מתעניינים בעוד גישות אלטרנטיביות לטיפול? קראו על רפואה משלימה


תכנית הלימודים


הקורס מאפשר למטפלים ללמוד כיצד להשתמש בצילום וידאו ותמונות סטילס ככלים להתמודדות עם קשיים רגשיים וטראומות. המשתתפים לומדים על תיאוריות בתחום הטיפולי מן הוידאו תרפיה ומן הפוטותרפיה ועל שיטות התערבות שונות שעושות שימוש בכלים הבעתיים כגון יצירת סרטים דוקומנטריים ועלילתיים או צילום. הם מתוודעים לשיטות התערבות באמצעותן הם יכולים לסייע הן במסגרות קבוצתיות והן בטיפול פרטני.


בהמשך התכנית, הם בוחנים כיצד תכונותיו של סרט הוידאו יכולות לסייע להקל על מצבי מועקה ומשבר ודנים בדרכים בהן המצלמה יכולה לשמש מתווכת למבט מרפא על חיי היום יום. כמו כן, הם לומדים כיצד ניתן לשלב את הטיפול בפוטותרפיה ווידאו תרפיה עם שיטות התערבות אחרות בקליניקה, כגון כתיבה טיפולית או טיפול באמצעות אמנות.


מתכונת הלימוד


מסלול זה כולל כ - 10 מפגשים והוא מתפרש על פני כ - 50 שעות לימוד אקדמיות. שיעורים מתקיימים בשעות הבוקר אחת לשבוע והם משלבים תרגולים פרקטיים לצד הלימוד התיאורטי, מה שמאפשר למשתתפים לתרגל הלכה למעשה את הכלים הנלמדים.


נושאי הלימוד


במהלך הקורס המשתתפים לומדים על שלל תחומים, כגון:

 

  • סרטים דוקומנטריים
  • שילוב כתיבה בטיפול
  • עבודה עם צילום סטילס
  • תרומת התיעוד למצבי משבר   
  • תכונות הווידאו
  • צילום אינטואיטיבי
  • טיפול בצילום וידאו   
  • ועוד

 

סגל הוראה


המרכזות המקצועיות של התכנית הן מטפלות מנוסות בפוטותרפיה. האחת היא מטפלת באמנויות שעוסקת בהכשרת מורים ומפעילה פרויקטים בתחום הפוטותרפיה לסיוע לנפגעי אסונות בעולם; השנייה היא צלמת ויוצרת דוקומנטרית שמומחית לתחום הווידאו תרפיה, שעוסקת בשילוב מצלמה בתהליכים טיפוליים עם שלל אוכלוסיות.


על מוסד הלימוד


בתחום הטיפול באמנות, מציע בית הספר חשיפה קורסים נוספים כגון קורס פוטותרפיה וקורס וידאו תרפיה. כמו כן, מתקיימים בבית הספר קורסים בענפי העיצוב הגרפי, האנימציה, השיווק הדיגיטלי והמסחר המקוון. בין הקורסים בבית הספר נכללים קורס תקשורת חזותית, קורס כתיבה עיתונאית, קורס עריכת וידאו, קורס בימוי קולנועי ועוד מבחר תכניות הכשרה, שמעניקות כלים פרקטיים להכשרתם של יוצרים. מסלולי לימוד רבים בבית הספר משלבים התנסות פרקטית וסדנאות שחלקם נערכים באולפנים ובמעבדות של מוסד הלימוד. באמצעות הידע הפרקטי שנרכש בקורסים שואפים בבית הספר לספק לבוגרים כלים להשתלבות בתפקידים מגוונים בתעשיית המדיה.

 

תנאי קבלה


לקורס יכולים להתקבל מועמדים בעלי ניסיון בתחומי התרפיה וההוראה. הוא מתאים למורים, למטפלים, לרכזי חברה, ליועצים חינוכיים ולעובדים סוציאליים שברצונם להרחיב את סל הכלים הטיפולי שברשותם וללמוד כיצד לסייע למטופלים שלהם בעזרת הקולנוע והצילום.


תעודה


תעודת גמר מטעם בית הספר חשיפה באוניברסיטה הפתוחה ניתנת לבוגרי המסלול שעומדים בכל חובותיהם.

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp