קורס מנחים להבעה באמצעות הקלדה לאוטיסטים במכללת סמינר הקיבוצים

מכללת סמינר הקיבוצים

קורס הכשרת מנחים להבעה באמצעות הקלדה עם אוטיסטים - מכללת סמינר הקיבוצים

 

תכלית החיים היא הבעה עצמית


ילדים רבים ומבוגרים עם אוטיזם (ASD) נאבקים בכדי לבטא את עצמם בדיבור ובכתיבה. האתגרים התקשורתיים יכולים לנוע בין מתון לחמור: ילד אחד עם אוטיזם יכול לדבר בשטף עם אוצר מילים מרשים והשני עשוי להיות אנטי מילולי לחלוטין. חווית קשיים בדיבור אינה אומרת בהכרח שילד אוטיסט אינו יכול להבין, לעבד ולהשתמש בשפה כדי לייצג את מחשבותיו, ייתכן שהוא פשוט איננו מסוגל לבטא את מה שבפנים. לכן זה יכול להיות שימושי לחקור צורות חלופיות של תקשורת, כגון הקלדה. הקלדה יכולה לעזור לילדים המצויים על הספקטרום, בין אם מילוליים או לא מילוליים, כמו גם לאלה שנאבקים בפעולת הכתיבה הידנית.


ילדים הסובלים מאוטיזם עשויים להרגיש לכודים בתוך גופם. הם יכולים להחזיק בפנים דברים שהם רוצים לומר, אבל לא תמיד מסוגלים לבטא את המחשבות והרגשות האלה בקלות. כאשר קשיים בדיבור ובכתב יד פוגעים ביכולתו של הילד לתקשר, הוא עלול להיות מתוסכל ורגיש לגורמים נוספים. ההקלדה היא טכניקה אלטרנטיבית לתקשורת, אופציה עבור אנשים עם אוטיזם להעביר את המחשבות שלהם החוצה, כך שאחרים יוכלו להבין אותם. הדבר חשוב במיוחד עבור אנשים שאינם מילוליים.


תכנית הלימודים


קורס הכשרת מנחים להבעה באמצעות הקלדה עם אוטיסטים מטעם מכללת סמינר הקיבוצים מספק את הכלים והמיומנויות עבור הסטודנטים ללימוד ופיתוח דרכי הבעה דרך הקלדה. הסטודנטים נהנים מהכשרה מעמיקה ומקיפה הכוללת היכרות עם מאפיינים בשפה המוקלדת, הבנת השפה ודרכי התגובה אליה, פיתוח הבעתי של השפה, שילובם של אנשי מקצוע והורים בתהליך הטיפולי וכן על השפעת הדיאלוג המתפתח עם הסביבה על צורת החיים של הילד הסובל מאוטיזם ומשפחתו. תוך כדי חוויה לימודית מעשירה וחיונית הכוללת התבוננות פנימית, לומדים הסטודנטים כיצד ניתן ללמד ילדים הנמצאים על הספקטרום באמצעות הקלדה שתאפשר להם להתפתח ולבטא עצמם.

 


מתכונת הלימוד


זהו מסלול דו שנתי, הנלמד בהיקף של כ - 223 שעות לימוד אקדמיות לצד 160 שעות התנסות מעשית (סטאז') באחד מהגופים שעמם מקיים מוסד הלימוד שיתופי פעולה.

 

נושאי הלימוד

 

  • דיספרקסיה מוטורית וכתיבה יצירתית 
  • מאפייני השפה הכתובה של אוטיסטים
  • כלים ומיומנויות בהבעה באמצעות הקלדה
  • מאפיינים קוגניטיביים בקרב אוטיסטים שלא מדברים  


על מוסד הלימוד


מכללת סמינר הקיבוצים היא מכללה למקצועות החינוך. אלפי סטודנטים פוקדים את המכללה מדי שנה ונהנים מסגל המרצים המנוסה שלה אשר מורכב בעיקרו מאנשי אקדמיה וחינוך מוערכים שמתמחים בתחומים רבים ושונים. לצד מסלולי לימוד לתואר ראשון ושני, מתקיימים במכללה גם קורסים ותכניות לימודי תעודה. ביניהם אפשר למנות קורס טיפול בעזרת בעלי חיים, קורס גינון טיפולי, קורס טיפול דיאדי, קורס הדרכת מוזיקה לגיל הרך, קורס הנחיית קבוצות ותכניות נוספות.

 

תנאי קבלה


התכנית נועדה עבור אנשי חינוך, אנשים המגיעים ממקצועות הטיפול וכן מן המקצועות הפרא רפואיים או לבעלי תואר ראשון המחזיקים בידע וניסיון קודם בעבודה עם ילדים הסובלים מאוטיזם.


תעודה


לבוגרי מסלול הלימודים העומדים במכלול הדרישות של התכנית תוענק תעודת מנחה בהבעה באמצעות הקלדה בעבודה עם אוטיסטים, מטעם מכללת סמינר הקיבוצים.


אפשרויות תעסוקה


בוגרי מסלול הלימוד של סמינר הקיבוצים יוכלו להשתלב במשרות הכוללות עבודה עם ילדים הסובלים מאוטיזם. משרות אלו נמצאות במכוני בריאות, בקופות חולים, במתנ"סים ובארגונים העוסקים בקידום ובטיפול ילדים המצויים על הספקטרום.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים

עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp