קורס הנחיית קבוצות הורים עולים במכללת סמינר הקיבוצים

קורס הנחיית קבוצות הורים עולים במכללת סמינר הקיבוצים

קורס הנחיית הורים עולים דוברי רוסית במכללת סמינר הקיבוצים

 

הלם תרבות – לא בבית ספרנו

 

הלם תרבותי יכול להיות חוויה לא נעימה עבור אנשים רבים שעוברים למדינה אחרת. כל מי שחי או למד בארץ אחרת חווה ברמה מסוימת הלם תרבות.

 

האתגרים אותם עוברים העולים במעבר לארץ חדשה, כוללים את מכלול תחומי החיים, גם ברמת המשפחה. בשנים האחרונות עולה המודעות לחשיבות שבשילוב הורים עולים, גם לטובת משפחותיהם וילדיהם וגם לטובת עיצוב חברה רב תרבותית, מקבלת ופלורליסטית.

 

אחת מהעליות המשמעותיות של שני העשורים האחרונים היא העלייה מארצות דוברות רוסית, כאשר ישנם עולים דוברי רוסית המגיעים ממקצועות החינוך והטיפול, שמעוניינים לבצע הסבה מקצועית כאן בארץ ומכירים את ההתמודדויות של הורים עולים מארצות אלו.

 

עבור קהל יעד זה, מוצע קורס הנחיית הורים עולים דוברי רוסית במכללת סמינר הקיבוצים, שמאפשר רכישת מקצוע חדש ורלבנטי.

 
תכנית הלימודים


מיקוד הקורס הוא בהכשרתם של מנחי קבוצות לקראת עבודה מקיפה עם הורים דוברי רוסית אשר מצויים במצב מעבר בין תרבותי. מסגרת זו משלבת לימודי הורות עם דגש רחב על צרכים ייחודיים עבור מי שמתמודדים עם אתגרי ההגירה, כולל מגוון עשיר של תהליכים קבוצתיים וכן סט כלים ומיומנויות שונות בהנחיית קבוצות.

 

הסטודנטים הלומדים בתכנית ההכשרה הם בעצמם עולים או לסירוגין בנים ובנות למשפחות הנמצאות במעבר בין תרבותי ומדברים את השפה הרוסית. התכנית מציבה במרכז את הלומד העצמאי, את מיומנותו ואת אמונתו בצמיחה, בהתפתחות ובשינוי המיוחל.


מתכונת הלימוד


קורס פסיכולוגיה זה מתקיים במתכונת דו שנתית, במהלך 4 סמסטרים. היקף תכנית הלימודים כ – 376 שעות לימוד אקדמיות לצד 40 שעות עבודה מעשית (התמחות) בקהילת העולים דוברי הרוסית.

 

בכל שנה כ – 95 שעות לימוד מתבצעות בכיתה, ועוד 93 שעות לימוד אונליין דרך פלטפורמה אינטרנטית ייעודית.

 

הקורס נפרש על פני יומיים בשבוע, אחד מהם בלמידה מקוונת והשני בלמידה פרונטלית בכיתה. הלימודים מתקיימים במתכונת ערב, כדי לאפשר לאנשים עובדים לשלב אותם עם סדר יומם.


נושאי הלימוד

 

 • טיפול משפחתי
 • יחסי מטפל מטופל
 • עיבוד הלם תרבות
 • גישות בהנחיית הורים
 • פסיכולוגיה של הזוגיות
 • סוגיות בהתפתחות הילד
 • פסיכולוגיה התפתחותית
 • השתתפות בקבוצת הורים
 • מיומנויות תקשורת בעבודה
 • עבודה עם הורים למתבגרים
 • התנסות בתהליכים קבוצתיים
 • ועוד

 

על מוסד הלימוד 


מכללת סמינר הקיבוצים הוקמה בשנת 1939. תפישתה החינוכית מתבססת בעיקרה על ההוראה כמכלול אשר מאגד בתוכו את הקהילה, הטבע וכן את המערכת הבית ספרית. חזון המכללה הינו להכשיר אנשי חינוך בעלי אחריות חברתית וסביבתית.

 

סמינר הקיבוצים פועלת במטרה לטפח דעת אקדמית, לשלב אמנות בחינוך ולבסס אזרחות דמוקרטית בקרב הסטודנטים אשר פוקדים את מוסד הלימודים. כיום, ניתן למצוא למעלה מ - 6000 סטודנטים אשר לומדים במכללה מדי שנה במגוון תכניות הלימוד החדשניות בתחום החינוך.


תנאי קבלה


קהל היעד של הקורס הוא דוברי רוסית בעלי תואר ראשון או שני בתחומי החינוך, מדעי ההתנהגות, וכן מתחומים רלבנטיים נוספים כמו עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, ועוד. המועמדים יכולים להיות עולים חדשים או ותיקים, ונדרש מהם להחזיק ברקע מקצועי בתחומי העבודה בקהילה.

 

כמו כן, על המועמדים השואפים להתקבל אליה לעבור ריאיון אישי או קבוצתי מטעם המחלקה.


תעודה


לבוגרי מסלול הלימודים אשר עומדים בדרישות התכנית תוענק תעודת "הנחיית קבוצות הורים ומשפחה", בהתמחות במעבר תרבותי. התעודה מוענקת על ידי מכללת סמינר הקיבוצים.


אפשרויות תעסוקה


תעודת ההסמכה מאפשרת לבוגרי מסלול הלימודים לעסוק בהדרכת הורים במסגרת מתנ"סים שונים בהם קיימות תכניות תמיכה עבור עולים חדשים. כמו כן, יוכלו הבוגרים גם למצוא משרה בלשכות הרווחה והקליטה שגם בהן ישנו ביקוש לאנשי מקצוע.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים
Whatsapp Whatsapp