קורס הנחיית קבוצות הורים עולים במכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר

מכללת סמינר הקיבוצים

קורס הנחיית הורים עולים - מכללת סמינר הקיבוצים

 

הלם תרבות – לא בבית ספרנו


ילדים ובני נוער נוטים להסתגל מהר יותר ממבוגרים כשהם עוברים למדינה חדשה. הם קולטים מהר יותר השפה מאשר הוריהם, זאת בשל גילם הצעיר ובשל העבודה כי הם ברוב שעות היום הם נוכחים בסביבה דוברת השפה המקומית. הרגלים נוקשים הם עדיין לא מנת חלקם, כך שמעבר למדינה חדשה הוא הרבה יותר קל עבורם.


הלם תרבותי יכול להיות חוויה לא נעימה עבור אנשים רבים שעוברים למדינה אחרת. כל מי שחי או למד בארץ אחרת חווה ברמה מסוימת הלם תרבות. מי שאינם עוברם תכנית הסתגלות לא תמיד מודעים לשלבים שעוברים עולים במעבר לארץ חדשה. חוסר ההיכרות עם הסביבה גורם גם לאנשים הקשוחים ביותר להתגעגע הביתה. כמו כן, יש מספר עצום של גורמים אחרים שהופכים את המהלך לאתגר קשה ומפחיד.


תכנית הלימודים


קורס מנחי קבוצת הורים עולים מטעם סמינר הקיבוצים מתמקד בהכשרתם של מנחי קבוצות הורים עולים לקראת עבודה מקיפה עם הורים אשר מצויים במצב מעבר בין תרבותי. מסגרת זו משלבת לימודי הורות עם דגש רחב על צרכים ייחודיים עבור הורים עולים, מגוון עשיר של תהליכים קבוצתיים וכן סט כלים ומיומנויות שונות בהנחיית קבוצות. הלימודים מתבצעים בכיתה רב תרבותית כאשר הסטודנטים הלומדים בתכנית ההכשרה הם בעצמם עולים או לסירוגין בנים ובנות למשפחות הנמצאות במעבר בין תרבותי. התכנית מציבה במרכז את הלומד העצמאי, את מיומנותו ואת אמונתו בצמיחה, בהתפתחות ובשינוי המיוחל.

 


מתכונת הלימוד


הקורס מתקיים במתכונת תלת שנתית ובה כ - 600 שעות לימוד אקדמיות לצד 40 שעות עבודה מעשית (התמחות). מסלולי הלימוד נבחרים על פי לוח הזמנים וצרכיהם של המשתתפים.


נושאי הלימוד

 

 • פסיכולוגיה של המשפחה
 • השתתפות בקבוצת הורים
 • פסיכולוגיית גיל ההתבגרות
 • מיומנויות תקשורת בעבודה
 • מעבר כחלק מתהליך משברי
 • התנסות בתהליכים קבוצתיים   
 • גיל בית הספר
 • עיבוד הלם תרבות
 • גישות בהנחיית הורים
 • סוגיות בהתפתחות הילד   
 • ועוד

 

 

על מוסד הלימוד


מכללת סמינר הקיבוצים הוקמה בשנת 1939. תפישתה החינוכית מתבססת בעיקרה על ההוראה כמכלול אשר מאגד בתוכו את הקהילה, הטבע וכן את המערכת הבית ספרית. חזון המכללה הינו להכשיר אנשי חינוך בעלי אחריות חברתית וסביבתית. סמינר הקיבוצים פועלת במטרה לטפח דעת אקדמית, לשלב אמנות בחינוך ולבסס אזרחות דמוקרטית בקרב הסטודנטים אשר פוקדים את מוסד הלימודים. כיום, ניתן למצוא למעלה מ - 6000 סטודנטים אשר לומדים במכללה מדי שנה במגוון תכניות הלימוד החדשניות בתחום החינוך.


תנאי קבלה


התכנית להכשרת מנחי קבוצת הורים עולים מבקשת מהמועמדים השואפים להתקבל אליה לעבור ריאיון אישי או קבוצתי מטעם המחלקה.

 


תעודה


לבוגרי מסלול הלימודים אשר עומדים בדרישות התכנית תוענק תעודת "מוסמך להנחות קבוצות הורים ומשפחה". תעודה זו משותפת הן למכללת סמינר הקיבוצים והן למשרד החינוך.


אפשרויות תעסוקה


תעודת ההסמכה מאפשרת לבוגרי מסלול הלימודים לעסוק בתחום הנלמד במסגרת מתנ"סים שונים בהם קיימות תכניות תמיכה עבור עולים חדשים. כמו כן, יוכלו הבוגרים גם למצוא משרה בלשכות הרווחה והקליטה שגם בהן ישנו ביקוש לאנשי מקצוע.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים

עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp