כוח נשי באגודת הסטודנטים: סטודנטיות פועלות למען שינוי בקמפוס

10/10/2018 מאת: אנאבל אדמסקי (3,964 צפיות)

אחרי יותר מעשר שנים שבהן לא נבחרה אישה לתפקיד יו"ר אגודת הסטודנטים בבן גוריון, התמנתה השנה סטודנטית לתפקיד. שמענו מיושבת הראש החדשה ומצוות הנשים החזקות שעומדות לצדה בראשות האגודה על הפעילות שלהן לקידום נשים בקמפוס ושאלנו אותן מה דעתן על מקומן של נשים באקדמיה בישראל היום.

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מהפכה נשית באגודת הסטודנטים בבן גוריון: "חשוב להראות לסטודנטיות שהדרך לגמרי פתוחה לנשים"


הצוות החדש באגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון, שנבחר ממש לאחרונה, כולל נציגות נשית מרשימה במיוחד. הישג זה מרשים עוד יותר לאור העובדה כי בשתיים עשרה השנים האחרונות כיהנו רק גברים בתפקיד יושב ראש האגודה, שהיא גם הגדולה מכל אגודות הסטודנטים בארץ. לצדה של יושבת הראש החדשה מתחילות לפעול עוד חמש סטודנטיות מנהיגות, כולן פעילות חברתיות מתחת לגיל שלושים שמתגוררות בבאר שבע. הן לא מחכות לתחילת השנה וכבר עכשיו מקדמות פרויקטים משמעותיים בקמפוס - למען נשים ובעוד שלל נושאים חשובים שעל סדר היום של צעירים בנגב ובאזור הדרום באופן כללי.


יושבת ראש אגודת הסטודנטים החדשה היא עדי אהרוני, סטודנטית ללימודי סוציולוגיה וניהול שהחלה את הדרך באגודת הסטודנטים כרכזת חוגים ומשם המשיכה לתפקיד סגנית יו"ר האגודה. היום היא גם חברה בוועד המנהל של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית שגם בו יש נציגות נשית מרשימה - ארבע מתוך שמונת החברים הן נשים.


"כשנכנסתי לאגודה לפני שלוש שנים בתור רכזת חוגים ידעתי שאני רוצה להיות חלק ממקום שמוביל ומשנה את החיים של הסטודנטים פה בבן גוריון, אבל בטח שלא תיארתי לעצמי איפה אהיה שלוש שנים אחרי כן," היא מספרת. "אחרי שנה בתפקיד סיו"ר זה היה כמעט טבעי מבחינתי להמשיך הלאה ליעד הבא ולתפקיד יו"ר, אבל זה לאו דווקא בגלל שאני אישה, אלא בגלל שאני סטודנטית שרצתה לשנות."


עדי מציינת שיש לא מעט גורמים שיכולים להרתיע צעירים מלבחור בתפקידים משמעותיים בקמפוס, גם ללא קשר למגדר. "אנשים חושבים שקשה להשפיע ולהצליח לקדם את הדברים שאנחנו מאמינים בהם ברמה הפוליטית והארגונית. אני מקווה שהבחירה שלי תוביל עוד סטודנטיות וסטודנטים להבין שגם להם יש מקום פה - נשים וגברים כאחד."


"לדעתי לעובדה שלא הייתה יו"רית במשך שנים אין קשר לנטייה מגדרית, אני לא חושבת שזה תפקיד שמסומן באופן גברי או מגדרי, בדיוק כמו שתפקיד רמ"ד שאותו אני ממלאת לא נתפס כך בעיני." מסכימה איתה שיר בוגנר, ראש מדור התרבות החדשה באגודה וסטודנטית בתכנית מנדל למנהיגות חברתית. היא מציינת שהאופי התובעני של תפקידים אלה יכול להשפיע על המוטיבציה לבחור בהם. "זה תפקיד בהיקף גדול מאוד, אני חושבת באופן כללי קשה לסטודנטים לתואר ראשון ושני לעמוד בעומס ולכן זה יכול להרתיע. הייתי שמחה שיהיו יותר נשים בתפקידים בכירים באגודה. באופן כללי האגודה שלנו בנויה מהרכב שהוא משמעותית יותר נשי מאשר גברי." היא מוסיפה.


עדי מדגישה ואומרת שגם אם לא תמיד הייתה אישה בראש האגודה, לנשים תמיד הייתה נוכחות דומיננטית בפעילות בקמפוס. "בשתיים עשרה השנים האחרונות מכהנת אישה חזקה ומרשימה בתפקיד נשיאת האוניברסיטה, אני מאמינה שגם לזה יש חלק בקידום הנשי של סטודנטים בתפקידים השונים. תמיד היו נשים חזקות בהנהלת אגודת הסטודנטים, גם אם הן לא עמדו בראש הארגון כל אחת מסיבותיה שלה. אני חושבת שבסופו של דבר אנחנו צריכות להמשיך להוות דוגמה אישית וליצור קשר עם סטודנטיות כמונו, כאלו שרוצות להנהיג ולהוביל ולהראות להן שהדרך לגמרי פתוחה."


מהפכה איטית, אבל נוכחת: מגמת שינוי בפער בין נשים לגברים באקדמיה


למרות הנוכחות הנשית המרשימה באגודה, החברות מציינות כי יש עוד כברת דרך משמעותית עד לגישור על הפערים בין נשים לגברים באקדמיה הישראלית. לדבריהן, בסגל האוניברסיטה עדיין ניתן לראות רוב גברי במחלקות השונות.


"אפשר לראות באופן ברור שיש רוב גברי שמאייש את התפקידים הבכירים בקמפוס. נשיאת האוניברסיטה אמנם מכהנת בתפקיד למעלה מעשור אבל הציר האקדמי מונה ברובו גברים כמו הרקטור, סגן הרקטור וסגן הנשיאה." אומרת משי בירנבאום, שנכנסת כעת לתפקיד ראש מדור אקדמיה באגודה. "גם הסגל האקדמי סובל מאותה בעיה ושיעור הנשים בסגל הבכיר נמוך בהרבה משיעור הגברים. ככל שדרגת התפקיד עולה, כך שיעור הנשים ביחס לגברים יורד."


לדעתה, התהליכים האלה מחלחלים גם אל הפעילות הסטודנטיאלית בקמפוס ויכולים להשפיע גם על המוטיבציה של סטודנטיות להגיש מועמדות לתפקידים שונים. "אני חושבת שבאופן כללי עדיין קיימת התפיסה המיושנת שהתפקידים האלה מיועדים יותר לגברים מאשר לנשים. התפיסה הזו לא רק משפיעה במי בוחרים אלא מלכתחילה משפיעה על איך הסטודנטיות תופשות את עצמן כמסוגלות ומתאימות לתפקידים מהסוג הזה."


עם זאת, הן בהחלט רואות שינוי לטובה במצבן של נשים באקדמיה בשנים האחרונות. "בתחומים שלמדתי, פסיכולוגיה וסוציולוגיה, דווקא התקבל הרושם שיש איזון בין נשים לגברים בקרב מרצים ומתרגלים. בתואר שלי נכון להיום אנחנו יותר נשים מגברים." אומרת שיר. "יש אמנם פער משמעותי בין נשים לגברים במקצועות ההנדסה לבין מקצועות בפקולטה למדעי הרוח והחברה, אבל אני חושבת שאנחנו בתהליך התקדמות לעבר חשיפה גדולה יותר של נשים לתחומי ההנדסה. רוב החברות שלי לומדות הנדסה ואני בין היחידות שלומדת תחום ממדעי החברה. יש עוד הרבה על מה לעבוד כדי לתת אפשרות לשוויון לכולם אבל באופן חד משמעי אנחנו בתחילתה של הדרך ואני צופה עתיד טוב."


"יש מגמת שינוי, אבל היא איטית ולא מספקת, ובטח שלא מייצגת את היחס בין נשים לגברים באוכלוסייה." אומרת עדי. "אני מאמינה שנשים בתפקידי מפתח באקדמיה יכולות להיות פורצות דרך ומעוררות השראה עבור סטודנטיות, שייראו שגם להן יש מקום שיקבלו בזכות ולא בחסד."

 

גולשים שאהבו את זה קראו גם:

 


למען נשים - והחברה בכלל: מה מתכננים באגודה לשנה הקרובה?


שנת הלימודים האקדמית אמנם מתחילה רק בשבוע הבא, אבל חברות וחברי האגודה כבר הספיקו לרשום לא מעט הישגים כבר במהלך חופשת הקיץ. עדי מספרת שהמהלך הראשון שביצעו עם כניסת ההנהלה החדשה לתפקיד היה הצטרפות לצעדת "את לא אשמה" שהתקיימה בבאר שבע בתחילת יוני. "התמיכה הזו לא הייתה מובנת מאליה מאחר וזה המאבק הציבורי הראשון שהאגודה והמועצה תמכו בו מאז שנת 2011, אבל היה לנו ברור שלא נוותר עליו." היא אומרת.


לדבריה, בשנה הקרובה ימשיכו לפעול למען קידום נשים בקמפוס וישתפו פעולה עם תאים סטודנטיאליים וארגונים לקידום נשים. שיר מתארת כי גם במדור התרבות מתוכננים אירועים רבים לקידום נשים, בהם הרצאה של דמות משמעותית בספורט הנשי הישראלי, אירועי ספורט לנשים וסדנאות העצמה נשית.


חוץ מהפעילות המשמעותית לקידום נשים, מתוכננת גם עשייה רבה בענפים אחרים. משי מציינת שאחת ממטרות העל של מדור אקדמיה בשנה הקרובה היא להגביר את האמון בין הסטודנטים לסגל האקדמי. "כדי לעורר שינוי חייבים להתמקד בבסיס, במה שקיים היום שמונע מאיתנו להגיע לאן שאנחנו רוצות. חוסר האמון בין הסטודנטים לסגל מוביל לבעיות רבות. ברגע שיש אמון בין הצדדים התפיסה משתנה, הדבר יוביל לעלייה בשיעור הסטודנטים שנוכחים בכיתה ויוריד את אחוזי הנכשלים בבחינות ואת מספר ועדות המשמעת. אני מאמינה שזה צעד קריטי הן לסטודנטים והן לאוניברסיטאות השונות, החוויה האקדמית של הסטודנטים תשתפר וגם מעמד האוניברסיטה ימשיך לעלות."


"חשוב להבהיר שאני וצוות ההנהלה נעבוד יחד כדי ליצור שנה מלאה בעשייה חברתית וקהילתית ללא קשר למגדר, זהות מינית או מגזר - פשוט כי כולנו סטודנטים." מסכמת עדי.

 

אולי יעניין אותך גם
מאת: אנאבל אדמסקי, 16/11/2021
סטודנטים מספרים על המכללה האקדמית ספיר - מה הם באמת חושבים על התואר, הקמפוס, המרצים והאווירה אחרי השיעורים? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 15/11/2021
מה חושבים הסטודנטים של המכללה האקדמית צפת על הלימודים? הנה כל מה שיש להם להגיד על התואר, הקמפוס, המרצים ועוד. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים שלומדים היום בקריה האקדמית אונו על הלימודים, הקמפוס, התכנים והאווירה בתואר? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת בן גוריון? הנה מה שחושבים הסטודנטים על הקמפוס, הקורסים, המרצים והאווירה בבאר שבע. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 10/11/2021
סטודנטים מספרים על האוניברסיטה הפתוחה - מה דעתם על התואר, על השילוב בין עבודה ולימודים, על המרצים ועל הקמפוס? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 9/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת אריאל בשומרון? הבאנו לכם חוות דעת של סטודנטים שלומדים היום באריאל ומספרים על המרצים, הקמפוס, האווירה בלימודים ועוד. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין