קורס מנחי הורים בגישת ניתוח התנהגות במכללה האקדמית בית ברל

קורס מנחי הורים בגישת ניתוח התנהגות במכללה האקדמית בית ברל

קורס הכשרת מנחי הורים בכירים בגישת ניתוח התנהגות - המכללה האקדמית בית ברל

 

המסלול אינו פעיל

 

החינוך הוא הכול


כיום קיימת מצוקה בקרב הורים החסרים כלים מעשיים לחינוך ילדיהם. ההורים נאלצים להתמודד עם סוגיות חינוכיות בעייתיות באופן יומיומי, והם חשופים לעומס של מידע וגישות חינוכיות רבות המותירות אותם עומדים במקום, ללא יכולת להתמודד עם הקשיים בביתם. הדרישות מהם הן רבות, וההורים מוצאים עצמם מבולבלים שעה שהם מחפשים את התשובה שתענה על השאלה – איך להתמודד עם קשיים רגשיים של הילד הקטן שלך? אחת התשובות לשאלה הזו, מתגלה דרך הנוכחות בקבוצת לימודי הנחיית הורים.


קורס הנחיית הורים בגישת ניתוח התנהגות של המכללה האקדמית בית ברל מעניק כלים להנחיית קבוצות ולליווי אישי וחינוכי להורים. במסגרת הקורס מכירים המשתתפים מגוון שיטות לבניית תקשורת משפחתית חדשה ויציבה, לטיהור האווירה בסביבה הביתית ולחיזוק הסמכות ההורית. הלימודים כוללים התייחסות לקבוצות גיל שונות של ילדים, לסגנונות שונים של הורות ולצרכים משפחתיים מסוימים. תכנית ההכשרה מזכה את הסטודנטים אשר לומדים את הקורס במקצוע מבוקש אשר הולך ומתפתח בארץ, שלו אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות שיעלו בהמשך דרכם של הסטודנטים.

 


תכנית הלימודים


במסגרת קורס הנחיית הורים, הסטודנטים נחשפים לידע ברמה העיונית לצד המעשית של הגישה הטיפולית, המבוססת על ניסיון מחקרי עתיר שנים העולה מתוך עקרונות של ניתוח התנהגות. הסטודנטים ירכשו ידע מעמיק על היבטים בהתפתחות נורמטיבית ומוכנות ללמידה של ילדים, יקבלו כלים לזיהוי מדויק של נסיבות מעוררות קשיים, ביצוע הערכה פונקציונלית של אותם קשיי התנהגות ולטיפול בקשיים הללו.


בבסיס הקורס עומדת גישה טיפולית שגורסת כי קשיי התנהגות של ילדים מתפתחים אמנם בעקבות מאפיינים סביבתיים ופיזיולוגיים קודמים, אך המשך הופעתם מושפעת מטיב האינטראקציות הנוכחיות אצל הילד עם הוריו ועם סביבתו. רוב רובם של אותם קשיי התנהגות בקרב ילדים ונוער נולדים כתוצאה מהיעדר מוטיבציה או מיומנות של דחיית סיפוקים, איפוק והבלגה, זאת כאשר הילדים נתקלים בנסיבות לא נעימות, ולא כתוצאה מהעדר מודעות או חוסר יכולת. שינוי משמעותי וחיובי בתפקודם של הילדים והנוער לפי הגישה הזו, יוכל להתרחש אך ורק כאשר ההורים וצוותי החינוך ירכשו את הכלים והמיומנויות להבנתם של הקשר בין התייחסותם לאותם קשיי התנהגות ולדרכי תגובה אלטרנטיביות ויעילות יותר.


מתכונת הלימוד


קורס הכשרת מנחי הורים בכירים מתפרש על פני כשנה וחצי וכולל שלושה סמסטרים. היקף התכנית הוא כ - 266 שעות, כאשר המפגשים הם אחת לשבוע במתכונת של לימודי ערב. במסגרת הקורס הסטודנטים מתנסים במסגרת פרקטיקום מעשי.


נושאי הלימוד

 

 • משפחות חד הוריות
 • השגת שיתוף פעולה
 • תקשורת בין הורה לילד
 • התנהגויות בלתי רצויות
 • משברים בחיי המשפחה
 • פיתוח כישורים חברתיים
 • מודלים בתפישה ההורית
 • דימוי עצמי חיובי אצל ילד   
 • מאבקי כוח
 • סמכות הורית
 • חוקים וגבולות
 • הדרכה פרטנית
 • חלופות לענישה
 • מריבות בין אחים
 • טכניקות התערבות   
 • ועוד

 

על מוסד הלימוד


מכללת בית ברל זהו מוסד אקדמי להכשרתם ולפיתוחם של אנשי הוראה. המכללה מציעה לימודים הן לתואר ראשון, והן לתואר שני וללימודי הכשרת אקדמאים להוראה. כמו כן מתקיימים בה קורסים בתחומי ההוראה והתרפיה. קרוב לששת אלפים סטודנטים לומדים בתכניות תעודה והסמכות שונות שנערכות במכללה. בין הקורסים הנוספים שניתן ללמוד במכללה אפשר למצוא קורס הערכה ומדידה בית ספרית, קורס הוראה מתקנת ותכנית להתאמה לחינוך לעובדים פרא רפואיים.

 

תנאי קבלה


על מנת להתקבל לקורס מנחי הורים בכירים שמציעה המכללה האקדמית בית ברל, ישנו הצורך להחזיק בתואר ראשון לפחות המתקשר למקצועות הטיפוליים. כמו כן, קיים הצורך להציג ניסיון מוכח בעבודה בתחום. מסלול הלימודים מתאים לאלו אשר עוסקים בתחומים כמו פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, טיפול משפחתי, ייעוץ חינוכי, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ועוד. כחלק מתנאי הקבלה על המועמדים לעבור ריאיון אישי.


תעודה


למסיימים בהצלחה את מסלול הלימודים, תוענק תעודת מנחה הורים בכיר מטעם המרכז לניתוח התנהגות, המכללה האקדמית בית ברל.


אפשרויות תעסוקה


עם תום הלימודים יוכלו הבוגרים לעסוק כמנחי הורים מקצועיים או להשתלב כמנחי קבוצות בקשת רחבה של תחומי תעסוקה, כגון: פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, הוראה, פסיכותרפיה ועוד. סטודנטים יוכלו לעבוד כשכירים במסגרת מערכת החינוך ובמערכת הבריאות, כמו כן, הסטודנטים יכולים גם לצאת לדרך עצמאית ולספק שירותים בקליניקה פרטית.

למידע נוסף לחצו: המכללה האקדמית בית ברל
עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית בית ברל
Whatsapp Whatsapp