קורס חינוך מוזיאלי ואוצרות במכללה האקדמית בית ברל - לימודי תעודה

המכללה האקדמית בית ברל

לימודי תעודה בחינוך מוזיאלי במכללה האקדמית בית ברל

 

מוצאים את האוצר


בשנים האחרונות חלה עלייה מטאורית במעמד מקצוע המוזיאולוגיה, שכן מדובר כיום במקצוע אופנתי, אטרקטיבי ומבוקש. עליית קרנו של מקצוע האוצר הולידה עמה ביקוש רב לאוצרים איכותיים. המודעות לתפקידו של אוצר וחשיבותו בהחלטה הפכה נוכחת יותר היום, כאשר האוצר הוא חלק מרכזי ובסיסי של תערוכה. בתפיסה הקלאסית שלהם, מוזיאונים רבים נשענים על אוספים שמסודרים בצורה כרונולוגית. כיום, חלקם אצורים על פי יסוד תמטי, ויש כאלה שבהם אין כלל אוספים. תפקידו של האוצר מתנקז לניתוח הנושא תוך הצגת ראייה ביקורתית שמתבססת על תיאוריה כלשהי. ניתן לומר שהיום אוצרות לא מתקיימת אך ורק בגלריות ובמוזיאונים, היא מתקיימת גם בחלל הציבורי.


כדי להיות אוצרים טובים, עליכם לדעת כיצד לקבץ עבודות אמנות באופן היוצר היגיון חדש לעיניים המתבוננות. אין זה מספיק לדעת מהו הרווח הנכון או התאורה הנכונה בתערוכה שבה מציג אמן את עבודותיו החדשות, אוצר טוב חייב לדעת כיצד לייצר תיאוריה, לחקור ולשאול שאלות. עליו לבצע עבודה שבמסגרתה ניתן יהיה להבין מהו תרשים התנועה של החלל, להקים מיני סייט, להחזיק בידע בשיווק ובקידום, לטפל בפייסבוק ובאינסטגרם, להעלות שאלות לגביי מטרת התערוכה – אקדמיים, מסחריים, משולבים ועוד. אוצר טוב יודע לייצר עניין, להיכנס לעומק ולרוחב של האמנות ולהבין תהליכים ואינטראקציה של צופה מול התערוכה.


תכנית הלימודים


קורס חינוך מוזיאלי ואוצרות מטעם המכללה האקדמית בית ברל מתקיים בשיתוף מוזיאון ישראל ואגף הנוער והחינוך לאמנות. מטרת תכנית הלימודים היא ללמד ולפתח מיומנויות תיווך והנגשה מתקדמות וחדשניות בקרב הסטודנטים. התכנית מתמקדת בהיבטים החינוכיים אותם מזמן המרחב המוזיאלי ובשלל סוגיות אשר עולות מתוך תפקידי התיווך והגישור בין הקהל הרחב לבין המוזיאון. הסטודנטים נחשפים לסוגיות עקרוניות וגישות מודרניות ועכשוויות כמו גם פרקטיקות שונות של אוצרות וחינוך מוזיאלי, מתרגלים שיטות ומודלים של תיווך והדרכה בתחום החינוך המוזיאלי, ועורכים היכרות מעמיקה עם שיקולים ותהליכים רבים בתחומי האוצרות, שימור, עיצוב, הפקה, פרסום, חינוך והתנסות באספקטים שונים של העשייה בתחום.


מתכונת הלימוד


קורס חינוך מוזיאלי ואוצרות בבית ברל מתקיים בשני מסלולים: במסלול הראשון שמתפרש על שנת לימודים אחת, היקף הלימודים הוא 25 ש"ש מתוכן 21 ש"ש לתואר שני. כמו כן, ישנה אפשרות לאלו המחזיקים בתואר ראשון באמנויות או בתחומים הקרובים לכך, לבחור מסלול בהיקף של שנת לימודים אחת הכוללת בתוכה 12 ש"ש.


נושאי הלימוד

 

 • ניהול מוזיאונים
 • הפקת תערוכות
 • מוזיאונים בישראל
 • מבוא למוזיאולוגיה
 • עיצוב הזמנות וקטלוגים
 • התערוכה ככלי ביקורתי
 • בחירת רעיונות לתערוכה
 • שימור ושיחזור אתרים עתיקים   
 • גיוס מממנים
 • מבוא לעיצוב
 • אתרי הנצחה
 • אוצרות צילום
 • מבוא לאוצרות
 • תחקיר אוצרותי   
 • ועוד

 


על מוסד הלימוד


ביתר ברל היא מכללה אשר מזה שנים מקדמת את לימודי האמנויות והחינוך לאמנות, כמו כן, את לימודי החברה, רווח וממשלה. במכללה לומדים אלפי סטודנטים בתכניות מלאות לתואר אקדמי ראשון או שני, לתעודת עובד חינוך ולתעודת הוראה, זאת לצד אלפי סטודנטים נוספים שלומדים במסגרת לימודי תעודה, פיתוח אישי והסמכות שונות. המכללה שמה דגש חזק על הממד הערכי והחברתי של פעולותיה הן בהרכבו הרב תרבותי של סגל המכללה ושל הסטודנטים והן במגוון פעילויות עשיר בחברה ובקהילה. המכללה מתחדשת כל הזמן במרכזים חדשים שקמים, פעילויות ייחודיות, כנסים מקצועיים ויזמות אקדמית של מרצים, עובדים וסטודנטים.

 


תנאי הקבלה


על מנת להתקבל למסלול הלימודים לחינוך מוזיאולי ואוצרות של בית ברל, על המועמדים להיות בוגרי לימודי תולדות האמנות או לימודי האמנויות או כל תחום המשיק לאמנות. לחילופין, אפשר להתקבל אל הקורס אם למועמד ישנו ניסיון משמעותי בתפקיד החינוך המוזיאלי. כמו כן, על כל המועמדים לעבור ריאיון אישי.


תעודה


בוגרי הקורס יהיו זכאים לתעודת הסמכה של מתמחה בתחום החינוך המוזיאלי, מטעם הפקולטה לאמנויות – המדרשה, המכללה האקדמית בית ברל.


אפשרויות תעסוקה


בתום הקורס ולאחר סטאז' מעשי בגלריות ובמוזיאונים, הבוגרים יוכלו להשתלב בתפקידים מגוונים כמו: ניהול אוספים ומוזיאונים, תיעוד אוספים ורשמים, לימוד והוראה במוזיאון, ניהול אוספים פרטיים או ציבוריים, פרסום ושיווק ועוד.

למידע נוסף לחצו: המכללה האקדמית בית ברל

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית בית ברל

ssssssssss

מתוך פורום המכללה האקדמית בית ברל

משך קורס מידענות
ישראל
ללא תגובה
קבלה לתואר שני לקויות למידה
הילה דרור
ללא תגובה
לימודי מידענות וספרנות
מריה
ללא תגובה
English tutors מועד אוקטובר
Sara
ללא תגובה
עלות של לימודי אומנות
אריאלה
ללא תגובה
קורס מורי דרך בארץ
צבי פלדמן
ללא תגובה
הרשמה לתואר שני
סאמי
ללא תגובה
לכניסה לפורום
Whatsapp Whatsapp