קורס גינון בר קיימא במכללה האקדמית אורנים - לימודי חוץ

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי קורסים?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על אורנים לימודי חוץ - גינון בר קיימא.

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


קורס גינון בר קיימא ביחידה ללימודי חוץ במכללה האקדמית אורנים


הרמוניה בגינה


גינון בר קיימא הוא שיטה שמתמקדת במערכת האקולוגית המגוונת שפועלת בגינה. השיטה רואה בגן מערכת מורכבת שבה המרכיבים השונים פועלים יחד בהרמוניה תוך קיום של תהליכים חיוביים. גינה בת קיימא שמה דגש על קיום לאורך זמן של הצומח והחי בגן ודואגת לחזק את המרכיבים השונים של המערכת האקולוגית. גינות אלה שואפות לתת מענה לצורכים של בעלי הגן היום, אך מבלי לפגוע במשאבים ובכלים שיעמדו לרשותם של הדורות הבאים.


גינות אקולוגיות בנות קיימא עושות שימוש במגוון שיטות שמצמצמות את הפגיעה. בין היתר, הן משתמשות בחומרי דישון והדברה טבעיים, שאינם פוגעים במים ובקרקע. הן גם שמות דגש על תנאי האקלים והסביבה באזור הגינה, כדי ליצור גן שמקיים את עצמו ככל שניתן, גם ללא התערבות האדם. התחזוקה של גינות כאלה היא לרוב נמוכה וכוללת תהליכים טבעיים. כך יכולים לשגשג פרחים, עצים, עשבים ובעלי חיים אלה לצד אלה בהרמוניה.


בגן הבוטני של המכללה האקדמית אורנים - היחידה ללימודי חוץ מתקיים קורס גינון בר קיימא שמתבסס על עקרונות תפיסת הגינון האקולוגי. במהלך הקורס נלמדים עקרונות הגישה ונרכשות מיומנויות גינון מעשיות, תוך התנסות פעילה בגן בר קיימא. את הידע שנרכש במהלך הקורס יכולים המשתתפים ליישם בעבודה חינוכית ואקולוגית עם מגוון אוכלוסיות ולקדם מיזמים ופרויקטים בתחום הגינון האקולוגי במסגרות שונות. כמו כן, הם יכולים להיעזר בכלים הנלמדים כדי ליצור גינות משלהם ולטפח אותן בכלים בני קיימא.


תכנית הלימודים


במהלך הקורס המשתתפים לומדים עקרונות בסיסיים בתחום הגינון ומתמקדים בגינון בר קיימא. הם בוחנים תהליכי תכנון והקמה של גינות ואת עקרונות אחזקתם לאורך מעגל השנה.


תחילה נלמדים עקרונות ושיטות בתחום הקרקע, הדישון וההשקיה, שבמסגרתם המשתתפים מכירים שיטות בנות קיימא לטיפול בצמחים ולתחזוקת הגן. כמו כן, הם מכירים חומרים שונים שבהם אפשר לעשות שימוש בגן בר קיימא ומתוודעים לתכונות וליתרונות שלהם. נוסף על כך, הם מכירים סוגים רבים ומגוונים של צמחי תרבות וצמחי בר בישראל, תוך בחינה של תהליכי הגידול שלהם. הם גם עוסקים בתחום הגנת הצומח ובאופן ההתמודדות עם מזיקים שונים שעלולים לפגוע בצמחיה, לרבות טיפול במזיקים.


מתכונת הלימוד


קורס גינון בר קיימא של היחידה ללימודי חוץ במכללה האקדמית אורנים נפרש על פני כ - 12 מפגשים. השיעורים מתקיימים אחת לשבועיים בימי שישי בשעות הבוקר, בגן הבוטני של המכללה. הם משלבים בין לימוד עיוני של עקרונות הגינון לבין התנסות פעילה בגן. לקראת סיום התכנית המשתתפים עורכים פרויקט מסכם שבו הם מתכננים גינה בעזרת הכלים הנלמדים, תוך ליווי של סגל הקורס.


נושאי הלימוד


משתתפי הקורס לומדים מגוון של נושאים כגון:

 

 • תכנון צמחיה וגידולה
 • תכנון גינה בת קיימא
 • דרכים להכנת קומפוסט
 • שיטות ועקרונות בדישון
 • שיטות ועקרונות השקיה
 • גידול צמחים במצע מנותק
 • חומרים בתחום החיפוי ויתרונותיהם
 • התמודדות עם עשבים רעים ומזיקים   
 • אחזקת גן
 • פוריות קרקע
 • הגנת הצומח
 • צמחי בר ותרבות
 • שימוש בזבל ירוק
 • גינון במעגל השנה   
 • ועוד

 


סגל הוראה


מנחה הקורס הוא אגרונום וגנן, שמומחה בתחום הגינון בר הקיימא. כמו כן, הוא עוסק בהכשרה של מטפלים בגישת הגינון הטיפולי.


על מוסד הלימוד


היחידה ללימודי חוץ של המכללה האקדמית אורנים שבקריית טבעון מציעה תכניות רבות ללימודי תעודה. מסלולים אלה מותאמים לאנשי חינוך ולמטפלים שמעוניינים לפתח את הכישורים המקצועיים שברשותם וכך לקדם את הקריירה. בין היתר, ניתן למצוא ביחידה קורסים בתחומי התרפיה באמנויות, קורסים בהנחיית קבוצות והדרכה, וכן לימודי תעודה בענפים כגון תרגום, גישור וייעוץ ארגוני. ביחידה אפשר ללמוד גם בתכניות השלמה ייעודיות שמאפשרות לתלמידיהן לרכוש את הכלים והידע שנחות להמשיך לתכניות ללימודים מתקדמים או לימודי המשך בתחומים טיפוליים, כגון השלמה לתרפיה באמנות, השלמה לתואר שני בפסיכולוגיה והשלמה בקולנוע תיעודי.


תנאי קבלה


קורס זה מתאים במיוחד לגננים מנוסים ולאדריכלי נוף שברצונם להכיר שיטות בגינון בר קיימא. כמו כן, הוא מתאים למורים ולאנשי חינוך שמעוניינים לרכוש כלים מתחום הגינון הקהילתי כדי לשלבם בתכניות ההוראה שלהם ובעבודתם עם תלמידים.


תעודה


עם סיום הקורס ועמידה בכל החובות במהלכו ניתנת למשתתפים תעודת גמר מטעם המכללה האקדמית אורנים - היחידה ללימודי חוץ.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: המכללה האקדמית אורנים - היחידה ללימודי חוץ

עוד מסלולי לימוד - לימודי תעודה - אורנים

כלים שיעזרו לך לבחור

Whatsapp Whatsapp