לימודי הנדסאי צמ"ה ומנהור במכללת עתיד

שירות אישי - צור קשר
לימודי הנדסאי צמ"ה ומנהור במכללת עתיד

לימודי הנדסאי צמ"ה ומנהור – מכללת עתיד

 

סוללים את העתיד


בשנים האחרונות לצד הצמיחה הגוברת של ישראל בכל אספקט התשתיות, קמה לה הדרישה לאנשי מקצוע אשר יש ביכולתם להפעיל צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) שיוכלו להוביל פרויקטים של תשתיות כריית מנהרות ברחבי הארץ. ציוד מכני הנדסי כבד זהו שם כולל לכלי רכב מיוחדים אשר נועדו לבצע עבודות הנדסה אזרחית – בנייה, סלילת כבישים, הריסה, כרייה, עבודות עפר ועוד.


מדובר בתחום שעשה קפיצת מדרגה לאחרונה בעקבות התנופה הלאומית של תשתיות המנהור והעבודות שמתלוות אליה. מנהרות הכרמל, קווי הרכבת לירושלים, קציר ים המלח, כביש חוצה ישראל, פרויקטים ביטחוניים, כל אלו ועוד הם רק חלק מן הפרויקטים המקיפים שנעשו בתחום לאחרונה. לפרויקטים אלו ישנה משמעות אסטרטגית והיסטורית בארץ.


המשותף למשרד הביטחון, צבא ההגנה לישראל ומחלקת עבודות ציבוריות, הוא שכולם מבקשים לעצמם מהנדסים והנדסאים בתחום המנהור וציוד מכני כבד. תחום הצמ"ה נחשב לתת תחום של הנדסה אזרחית או הנדסת בניין. זהו ענף שמשלב עבודה משרדית ויציאה לשטח, כאשר יש צורך בפיקוח על פרויקטים באתרי הבניה. לימודי הנדסאי צמ"ה ומנהור מתאימים לאנשים בעלי זיקה טכנית, אשר חושקים בתחום ההולך ומתפתח בקצב מסחרר. ישנן משימות מנהור רבות ושונות שמשתלבות בתשתיות בישראל ולכן התחום הזה נהנה מנסיקה משמעותית בשנים האחרונות. בשנים הקרובות צפויים לקום עשרות פרויקטים בתחום מטעם משרד התחבורה – חוצה ישראל, רכבת ישראל, נתיבי תחבורה עירוניים, נתיבי ישראל ועוד.

 

הלימודים מתקיימים בשלוחת באר שבע בלבד


תכנית הלימודים

 

מטרת תוכנית הלימודים מטעם מכללת עתיד היא לייצר עתודה מקצועית ואיכותית בעבור תכנון המנהרות בארץ. התוכנית מכשירה את הסטודנטים ומעניקה להם מקצוע מבוקש כמו גם את האפשרות להשתלב במהרה בשוק העבודה שמחפש לעצמו הנדסאים של צמ"ה ומנהור. הנדסאי צמ"ה ומנהור מחזיק בידע מקצועי נרחב בכל הנוגע לציוד צמ"ה בארץ, והוא גם מפעיל במסגרת עבודתו כלי רכב מורכבים ויקרים ביותר: טרקטורים, מפלסות, דחפורים, מנופים, מכבשים, מלגזות ועוד, של חברות שלהן יש שם עולמי יוקרתי. תוכנית הלימודים היא אינטנסיבית ביותר והיא כוללת נושאים מקצועיים מגוונים. במסגרת התוכנית נחשפים הסטודנטים לכלל נושאי הבטיחות והתקנים בעבודה ולומדים על יסודות המנהור, הנדסה קרקעית, שיטות ומתודות הנדסאיות רבות ושונות אותן מיישמים בפרויקטים.


מתכונת הלימוד


לימודי הנדסאי צמ"ה ומנהור מטעם מכללת עתיד נמשכים כשנתיים וכוללים בתוכם 2176 שעות לימוד אקדמיות. עם תום הלימודים מגישים הסטודנטים פרויקט גמר שמיישם את כל החומר הנלמד.


נושאי לימוד

 

  • הנדסת קרקע
  • גרפיקה הנדסית
  • ציוד ושיטות מנהור
  • יסודות המנהור והבטיחות    
  • ועוד

 

על מוסד הלימוד

 

מכללת עתיד זוהי רשת ארצית למכללות ובתי ספר בהם לומדים מדעים וטכנולוגיה מתקדמת. זוהי רשת שמתחזקת מרכזי חינוך טכנולוגיים אשר נותנים מענה איכותי לאוכלוסיית סטודנטים מגוונת המגיעה מכלל שכבות החברה בישראל. בשוק העבודה ניתן למצוא אלפי בוגרים שקיבלו את הכשרתם במכללת עתיד וכעת זוכים להערכה והכרה בגין היכולות המקצועיות והאיכותיות אותן הם מיישמים בתפקיד.


המכללה שמה לעצמה מטרה המתבססת על תפישה ייחודית, כזו המאפשרות לכל סטודנט מתן הזדמנויות שוות בעבור הגשמת כישוריו ויכולותיו ולהפכם מנוף מקצועי לצורך ביטחון עתידו הכלכלי לצד קידומו האישי. במסגרת תוכניות הלימודים שמציעה מכללת עתיד משולבים לימודים עיוניים יחד עם התנסות מעשית בשטח, באמצעות כך, הסטודנטים משתלבים ביתר קלות ובמהירות בשוק העבודה עם תום לימודיהם.


מכללת עתיד מלווה את הסטודנטים החל מתהליך ההכשרה, דרך הבחינות ועד להתקבלותם בשוק העבודה באמצעות הדיפלומה הניתנת להם מטעם המכללה. מסלולי הלימוד הם רבים ומגוונים והם מציעים את כל הכלים הנדרשים בעבור טכנאים והנדסאים בשביל להתמודד עם אתגרי המחר.

 

תנאי קבלה


כדי להתקבל ללימודי הנדסאי צמ"ה ומנהור מטעם מכללת עתיד, ישנו הצורך להציג תעודת בגרות מלאה הכוללת ציונים חיוביים בבגרות באנגלית ובבגרות במתמטיקה ברמת לימוד של שלוש יחידות לפחות, זאת לצד ציון חיובי במקצוע לשון והבעה ברמה של שתי יחידות. סטודנטים בגילאי 35 ומעלה נדרשים להציג תעודה מטעם משרד החינוך המוכיחה 12 שנות לימוד. סטודנטים אשר לא עומדים בקריטריונים של הקבלה יוכלו להשלים מכינה טכנולוגית על מנת להתקבל למסלול הלימודים.

 

תעודה


סטודנטים אשר יסיימו את לימודיהם בהצלחה יזכו בדיפלומת הנדסאי מטעם המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע ומטעם מכללת עתיד.

 

אפשרויות תעסוקה


בוגרים שסיימו את לימודיהם בהצלחה ייהנו ממגוון רחב של משרות בתחום המנהור. גופים עסקיים וממשלתיים אשר עוסקים בפיתוח התשתיות משוועים לידיים עובדות בתחום, משמע הדבר הוא שלבוגרי מסלול הלימודים ישנן אופציות להתחיל תפקיד עם שכר טוב שמציע בנוסף אופק תעסוקתי. בין אם מדובר בצרכים ביטחוניים צבאיים או בצרכים אזרחיים, הצורך במנהור קיים והוא דורש לעצמו הנדסאים מומחים בתחום שיאיישו את התפקידים הרבים שקיימים בשוק העבודה.

עוד מסלולי לימוד - מכללת עתיד - לימודי תעודה