לימודי הנדסת מחשבים בהתמחות תקשורת באוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן-גוריון

לימודי הנדסת מחשבים בהתמחות תקשורת מחשבים - אוניברסיטת בן גוריון בנגב


שומרים על קשר עם המערכת

 

המסלול אינו פעיל


מההודעה שקיבלתם זה עתה לטלפון החכם ועד לנתונים ביטחוניים מסווגים במיוחד, נתונים בקנה מידה אדיר עוברים מדי יום ברשתות מחשבים ברחבי העולם. ניתן אמנם לקבל את הרושם שהמידע עובר בקלות ובשבריר שנייה, אך למעשה מאחורי העברתם של הנתונים נדרשים תהליכים מורכבים ורבי שלבים. קיימים אמצעים רבים להעברתם של נתונים דיגיטליים, כגון באמצעות כבלים, קווים או סיבים אופטיים. הטכנולוגיות והכלים בתחום זה מתקדמים בקצב מהיר במיוחד ונמצאים כל העת בצמיחה, כדי להפוך את אופן הקליטה והשליחה של מידע למהיר ולאיכותי יותר ויותר.


במסגרת לימודי הנדסת מחשבים של אוניברסיטת בן גוריון בנגב, הסטודנטים יכולים לבחור ללמוד במסלול לימודי הנדסת מחשבים בהתמחות תקשורת מחשבים. תכנית זו מעניקה לתלמידיה מגוון של כלים וידע מעמיק בנוגע לרשתות תקשורת ולפעילותן בתעשייה. הידע והמיומנויות שהסטודנטים רוכשים במהלך הלימודים יכולים לשמש להם לפתיחת דלתות לתעסוקה בתעשיית ההייטק, שבה קיים היום ביקוש רב למהנדסי מחשבים איכותיים ויצירתיים.

 


תכנית הלימודים


ההתמחות בתקשורת מחשבים חושפת את הסטודנטים למגוון סוגי תקשורת בעולם המחשוב וההייטק. בין היתר נלמדים עקרונות בתקשורת ספרתית, אלחוטית, לוויינית ואופטית. כמו כן, הם לומדים על שיטות לשידור ולקליטה של הנתונים, לעיבודם ולניתוח הממצאים המתקבלים מהם. הסטודנטים סוקרים גם היבטים בבטיחות הרשתות ובהגנה על המידע המועבר בהן.


במסגרת הלימודים בהנדסת מחשבים, הסטודנטים משלבים כלים מרכזיים משני ענפי ידע, הנדסת חשמל ומדעי המחשב. הם מתחילים מרכישה של מיומנויות בסיס במתמטיקה, במדעים ובהנדסה. לאחר מכן, הם דנים לעומק בנושאים כגון תוכנה וחומרה, ארכיטקטורת מחשבים, בסיסי נתונים, אלגוריתמים ותכנון של חומרה. הם מתוודעים לתהליכים ולחידושים שמתחוללים בתעשייה היום ולומדים להתאים את הפיתוחים והתכנון שלהם לדרישות הדינמיות של המשק.


מתכונת הלימוד


אורכם של לימודי הנדסה הוא ארבע שנים. במהלך הלימודים, הסטודנטים נדרשים לבחור בהתמחות בתקשורת מחשבים וכן בהתמחות נוספת מתוך המגוון המוצע. הלימודים כוללים מגוון של קורסים עיוניים, לצד עשייה מעשית במסגרת סדנאות ועבודה מחקרית במעבדות מוסד הלימוד. נוסף על כך, לקראת סיומה של התכנית הם מבצעים פרויקט גמר הנדסי, שבו הם מתמקדים בפיתוח ותכנון הנדסי ובמיומנויות מחקר, וצוברים ניסיון וכלים שיכולים לסייע להם בהמשך דרכם בתעשייה כמהנדסים.


נושאי הלימוד


בין הנושאים אשר נלמדים במסגרת ההתמחות בתקשורת מחשבים נכללים:

 

 • תקשורת ניידת ולוויינית
 • בטיחות רשתות
 • קידוד למערכת מאולצות
 • תורת התקשורת
 • קודים אקראיים בתקשורת
 • תקשורת ספרתית
 • תקשורת אופטית אלחוטית
 • יסודות אופטימיזציה
 • מערכות שידור וקליטה אלחוטיות
 • תקשורת בערוצי רדיו    
 • התפשטותם של גלים בערוצי התקשורת    
 • ועוד


סגל הוראה


בראש ההתמחות בתקשורת מחשבים עומד פרופסור להנדסת חשמל. מחקריו מתמקדים בין היתר בענפים כגון רשתות תקשורת מודרניות, למידת מכונה, מערכות תקשורת אלחוטיות ואופטימיזציה. לאורך השנים זכה בפרסים על מחקריו והישגיו ופרסם מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים בעולם.


על מוסד הלימוד


במסגרת המחלקה להנדסת מחשבים, הסטודנטים יכולים לבחור בהתמחויות נוספות, בהם התמחות בארכיטקטורה ומערכות או התמחות בתוכנה ואלגוריתמים. נוסף על כך, סטודנטים מצטיינים במיוחד שמגלים עניין להמשיך למסלולים מחקריים יכולים ללמוד במסלול ישיר לתואר שני בהנדסת חשמל ומחשבים שפועל במחלקה.


בתחומי ההנדסה, סטודנטים יכולים ללמוד בעוד שלל תכניות שמתקיימות באוניברסיטת בן גוריון. בין המסלולים הללו אפשר למצוא לימודי הנדסת תוכנה, לימודי הנדסת מערכות תקשורת, לימודי הנדסת תעשייה וניהול, לימודי הנדסת מכונות, לימודי הנדסת חומרים, לימודי הנדסה כימית, לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה ועוד שלל תכניות. האוניברסיטה מאפשרת להמשיך גם לתארים מתקדמים בענפי ההנדסה השונים, לתואר שני ולתואר שלישי. האוניברסיטה מציעה מגוון של מלגות לימודים לסטודנטים, אלה מוענקות על סמך קריטריונים כגון הצטיינות לימודית, עשייה חברתית משמעותית במסגרת פרויקטים ויוזמות או צורך סוציו אקונומי.


תנאי קבלה


במסגרת תנאי הקבלה ללימודים במסלול זה, על המועמדים להיות בעלי ציון סכם הנדסה של 535 לפחות, וכן ציון פסיכומטרי רב תחומי של 550 ומעלה. באוניברסיטה מעניקים עדיפות למועמדים שיש ברשותם ציונים גבוהים בבגרות במקצועות מדעיים וריאליים, כגון בגרות במתמטיקה, בגרות בפיזיקה ובגרות במקצועות ההנדסה.


תעודה


תואר ראשון בהנדסת מחשבים B.Sc. מוענק על ידי אוניברסיטת בן גוריון בנגב לסטודנטים אשר משלימים את כל הדרישות במסלול בהצלחה.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp