תואר שלישי בהיסטוריה באוניברסיטת תל אביב

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי תואר שלישי?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על תל אביב - דוקטורט בהיסטוריה.

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר שלישי בהיסטוריה - אוניברסיטת תל-אביב

 

עושים היסטוריה

 

אפשר להסתכל על העולם מהיבטים רבים, יש שיגידו שהעולם הוא מספרים, מתמטיקה וכלכלה, אחרים יגידו כי מילים מעצבות את התודעה ומשכך הן משקפות את העולם, אחד יגיד כי תרבות ואמנות הן המפתח להבנת תהליכים חברתיים ושני יטען כי רק בעזרת פסיכולוגיה והבנת נפש האדם אפשר לנתח אירועים שונים.

 

אך ישנה דיסציפלינה אחת שמאגדת בתוכה את כל הדיסציפלינות האחרות, והיא ההיסטוריה. היסטוריה היא תחום מחקרי שבוחן לעומק אירועים שחלו בעבר, אם העבר הרחוק ואם העבר הקרוב. למעשה, יום האתמול הוא כבר בגדר היסטוריה. על כן, כל מילה שנאמרה, כל תנודה כלכלית, המצאה של כלי, גילוי של יסוד, צילום תמונה, התמודדות של מועמד פוליטי חדש, כל אלה נחשבים להיסטוריה.

 

תלמידי התואר השלישי בהיסטוריה יודעים כל זאת, להם הכלים והמיומנויות לחקור ולבחון לעומק אירועים, חפצים, גילויים ודמויות ולקבוע כיצד הם נוצרו לאור תהליכים מסוימים, כיצד הם התקבלו בחברה ומה עלה בגורלם. הלימודים לתואר דוקטור מהווים הזדמנות פז לאנשי האקדמיה לצלול לעומק התהליכים החברתיים בתקופות קדומות ובתקופות קרובות.


תכנית הלימודים

 

תואר שלישי בהיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב מוענק על עבודת מחקר היסטורי ברמה אקדמית גבוהה אשר עוברת שיפוט ואישור של מומחים בתחום. עבודות הדוקטורט של בית הספר משקפות מגוון רחב של דיסציפלינות, של מתודולוגיות ושל חומרי מחקר, כמו טקסטים כתובים מתקופות שונות ומתרבויות שונות, שרידים תרבותיים חומריים, מקורות ספרותיים, מקורות חזותיים, ממצאים ארכאולוגים, היסטוריה שבעל פה ועוד.

 

תכנית התואר השלישי מספקת לסטודנטים הכשרה לשונית, מתודולוגית ודיסציפלינארית המאפשרת להם לחקור לעומק את הנושא שבו הם בחרו ולכתוב עבודת מחקר חדשנית אשר תורמת להתפתחות של התחום. הכתיבה של עבודת הדוקטורט נעשית תחת הדרכת מנחה מסגל המרצים של בית הספר, לפי נושא ההתמחות.

 

טרם כתיבת העבודה הסטודנטים מגישים הצעת מחקר אשר בה מגדירים את שאלות המחקר שהעבודה דנה בהן, את שיטת העבודה ואת החומר ההיסטורי אשר ישמש בסיס למענה על השאלות. מטרתה של הצעת המחקר היא לשקף את המיומנות של הסטודנט ואת ההיכרות שלו עם התחום שאותו הוא מבקש לחקור וכן להצדיק את קיום המחקר.

 

עבודות הדוקטורט עוסקות בסוגיות התחומות בזמן ובמרחב והן יכולות להיות אינטר - דיסציפלינאריות המאגדות מידע מתחומים שונים בכדי לקבל תשובות מגובשת לשאלות המחקר. נוסף על כתיבת עבודת הדוקטורט, הסטודנטים לתואר שלישי צריכים להוכיח ידע בשפות זרות, נוסף לאנגלית.

 

מתכונת הלימוד

 

מתכונת הלימוד כוללת שמונה שעות לימוד סמסטריאליות הכוללות סמינר דוקטורנטים וסמינרים נוספים מתוך הקורסים המוצעים לתלמידי מ"א.

 

מסלול הלימודים מורכב משני שלבים – בשלב א' הסטודנטים רוכשים כלים מקצועיים למחקר ומגבשים נושא לעבודת המחקר. בתום שלב זה הם מגישים הצעת מחקר לאישור וועדה. בשלב ב' הסטודנטים כותבים את עבודת המחקר ומגישים אותה לוועדת שיפוט. יש להשלים את כתיבת העבודה עד חמש שנים מתחילת הלימודים. בכל שישה חודשים על הסטודנטים להגיש דוחות התקדמות תקופתיים.

 

נושאי מחקר

 

 • אנתרופולוגיה היסטורית
 • דתות ביפן
 • זהות אתנית ביוון העתיקה
 • ציד מכשפות
 • היסטוריה ומגדר באפריקה
 • אסלאם קדום
 • דמוקרטיה בחברות ערביות
 • קולנוע והיסטוריה
 • דת, תרבות והיסטוריה של סין
 • היסטוריה של הרפואה    
 • האימפריה הבריטית במזרח התיכון    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

בית הספר להיסטוריה של אוניברסיטת תל-אביב הוא מרכז פעילות אקדמית ומחקרית בארץ ובעולם. בית הספר מורכב משישה חוגים בתחומי היסטוריה שונים ומאחד עשר מכוני מחקר. בית הספר מציע מסלולים לתואר שלישי בתחומים שונים ובהם היסטוריה של אפריקה ושל המזרח התיכון, היסטוריה של אירופה ושל האמריקות, לימודים קלסיים, היסטוריה ופילוסופיה של מדעים ורעיונות, לימודי שפה וספרות ערבית, גאוגרפיה וסביבת האדם ולימודי מזרח אסיה. הסטודנטים של בית הספר מתנסים במחקר מתקדם במגוון מתודולוגיות בהדרכה של היסטוריונים מובילים בישראל ומחוצה לה. במהלך המחקר, הם זכאים גם להסתייע בשלל מלגות לדוקטורט, שבאות לעזור להם במימון הלימודים והמחייה.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים לתואר שלישי בהיסטוריה צריכים להיות בעלי תואר מ"א באחד מתחומי המשנה של דיסציפלינת ההיסטוריה בציון 85 לפחות וציון 90 ומעלה בעבודת הגמר. תלמידי ב"א מצטיינים ותלמידי מ"א מצטיינים יכולים להתקבל למסלול הישיר לדוקטורט. מועמדים ללא תואר מ"א בהיסטוריה נדרשים להשתתף בלימודי השלמה לפי תכנית אישית.

 

 

תעודה

 

סטודנטים שעומדים בכל דרישות הלימודים ומגישים את עבודת הדוקטורט מקבלים את התואר "דוקטור בפילוסופיה" מטעם החוג להיסטוריה של אוניברסיטת תל-אביב.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת תל אביב

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת תל אביב

פורום ייעוץ לימודים

בחירה בין קלינאות תקשורת ללימודי סיעוד
אפרת
ללא תגובה
מוסדות לימוד לתואר שני טיפולי
גל חווצקי
ללא תגובה
המשך לימודים לבוגר תואר ראשון בסטטיסטיקה וחקר ביצועים
מיקאלה רושטיין
ללא תגובה
התלבטות בין מדעי הטבע לרפואה
אמונה בן חמו
1 תגובות
תואר ראשון מחדש או הסבה
אנונימית
1 תגובות
קבלה לתואר שני במימון על סמך תואר ראשון מחול
Yael KATZ
1 תגובות
הכרה בשעות אקדמאיות מתואר בחול
רז
1 תגובות
לכניסה לפורום
Whatsapp Whatsapp