קורס הכנה לוועדות רישיון חשמל במכללה לעסקים קטנים ובינוניים - היחידה ללימודי חוץ

היחידה ללימודי חוץ - התאגדות העסקים הקטנים

אהבת? שתף ב:

קורס להכשרת חשמלאים בתעשייה ביחידה ללימודי חוץ במכללה לעסקים קטנים ובינוניים - קורס הכנה לוועדת רישיונות חשמל


שדרוג קריירה לחשמלאים


בתעשייה של היום ישנה דרישה אדירה לחשמלאים מנוסים ואיכותיים, שיכולים לתת מענה לתקלות ולספק שירותי תחזוקה והתקנה למערכות המתקדמות שמשולבות במפעלים ובארגונים. כדי להרחיב את תחומי הסמכות שלהם וכך גם את מנעד הלקוחות שלהם, בוחרים חשמלאים רבים לקדם את הסמכתם ולזכות ברישיון בדרגת הסמכה גבוהה יותר. כדי לעשות זאת, עליהם לצבור וותק בעדותם וכן לעבור ראיון שמתקיים בפני וועדה רשמית. הוועדה בוחנת את רמת הניסיון ואת המיומנויות המקצועיות ואת הבקיאות בתקנות ובחוקים בתחום החשמל.


חשמלאים, טכנאים, הנדסאים ומהנדסים שמעוניינים לקבל הכנה לקראת ראיונות אלה יכולים ללמוד בקורס להכשרת חשמלאים בתעשייה, שמציעה היחידה ללימודי חוץ של המכללה לעסקים קטנים ובינוניים בקמפוס רחובות. זהו קורס הכנה לוועדת רישיונות החשמל, אשר מעניק לתלמידיו יכולות למעבר הבחינות והשאלות השונות בהן נתקלים במהלך הוועדה. דרך קורס ההכנה המשתתפים יכולים גם לרענן ולבסס את הידע המקצועי שלהם וכך לשדרג את המעמד המקצועי בתעשיית החשמל. מעבר של וועדת הרישיון מאפשרת לעלות דרגה בהסמכת החשמלאים, מה שמציע לבוגרים להעלות את רמת השכר ולפתוח דלת לפיתוח מקצועי.


תכנית הלימודים


לאורך הקורס המשתתפים לומדים לעומק על מגוון תהליכים בעולם החשמל, לרבות אופן ההתקנה, האחזקה והתכנון של מערכות חשמל בתעשייה. הם מתוודעים לסוגי הציוד המקצועי המשמש חשמלאים לבדיקה ולבקרת המערכות, וכן מכירים תקלות נפוצות ולומדים לאתר אותן באופן יעיל ולהציע להם פתרונות טכנולוגיים מקצועיים.


התכנית מקיפה מגוון של סוגיות שרלבנטיות לחשמלאים ולמהנדסי חשמל בעבודתם. הם דנים באופן הבחירה של ציוד, בשיטות הגנה מקצועיות ובהתאמתן למתקנים וכן בהגנות מגנטיות, אלקטרוניות ותרמיות למנועים. נוסף על כך, הם לומדים כיצד לקרוא שרטוטים וכתבי כמויות עבור ציוד ומערכות, כיצד לקרוא ביעילות טבלאות יצרן וכן סוקרים מספר תוכנות עזר אשר יכולות לסייע לאנשי המקצוע בעת בחירת הציוד.


מתכונת הלימוד


תכנית זו כוללת הן לימוד עיוני של עקרונות החשמל והן התנסות מעשית, כאשר מטרת הקורס היא לספק הכנה ממוקדת ופרקטית לתעשיית החשמל ולמעבר הוועדה להסמכה בחשמל. המשתתפים מנתחים מקרי בוחן מעולמם של חשמלאים ומתרגלים מצבים מן התעשייה דרך שלל סימולציות. נוסף על כך, הקורס כולל מודול בחירה בו מוזרים על נושאים מרכזיים מוועדת הרישוי לחשמלאים.


נוסף על כך, תלמידי הקורס יוצאים לסיורים לימודיים במפעל תעשייתי, בו הם נחשפים לעקרונות עבודה בחשמל באופן פרקטי, בשטח. הם גם יכולים לתרגל את אופן השימוש בציוד המדידה ובתחום צילום האינפרה באמצעות סדנה מתקדמת שמציע מוסד הלימוד, בה מתנסים באופן מעשי במיומנויות מקצועיות.


נושאי הלימוד


בין מגוון הנושאים אשר נידונים במהלך הקורס אפשר למנות:

 

 • בקרים מתוכנתים PLC
 • סימונים מורכבים תקניים
 • לוחות קבלים סטנדרטיים
 • תרמוגרפיה וצילום אינפרה
 • הגנות תרמיות ואלקטרוניות
 • חוק החשמל והעמסת מוליכים
 • תכניות חשמל מתח גבוה ונמוך
 • ניתוח הסימפטומים בתקלות מנועים    
 • ציוד מכשור ובקרה
 • שיפור מקדם הספק
 • שנאי במוצע אלפסק
 • סוגי התנעות מנועים
 • גששים אינדוקטיביים
 • המרת מתחים ואותות
 • תאים פוטוצלים לבקרה    
 • ועוד


סגל הוראה


מרצה ורכז הקורס הוא מהנדס חשמל בעל שנים רבות של ניסיון בהדרכת חשמלאים ובייעוץ לחברות תעשייה. בעבר שימש מנהל בכיר של מחלקות הנדסה עבור חברות בתעשייה וניהול את תחום המכשור והבקרה החשמליים במפעלים. בין תחומי ההתמחות שלו בתעשייה אפשר למנות ניהול פרויקטים, תכנון, בקרה וזרם חזק. נוסף על כך, הוא מנוסה בהכנתם של חשמלאים לקראת וועדות לקבלת הרישיונות בחשמל.


על מוסד הלימוד


היחידה ללימודי חוץ של המכללה העסקית של התאגדות העסקים הקטנים מופעלת על ידי עמותה שמקדמת את תנאי מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל. במוסד הלימוד ניתן למצוא קורסים מקצועיים רבים, שמתמקדים בתהליכים עדכניים בעולם העסקים ושואפים לסייע למשתתפים בהם לקבל כלים וידע לקידום העסקים שלהם ולפיתוח של יוזמות חדשות.


בין הקורסים אשר מתקיימים במכללה אפשר למנות קורס הבטחת איכות ובקרת איכות, קורס ניהול עבודה בתשתיות וכבישים, קורס ניהול רכש ו - PMP, קורס יזמות עסקית, קורס תכנתי CNC, קורס ניהול מחסן ממוחשב ועוד שלל הכשרות.

 

קהל היעד


לקורס יכולים להתקבל מועמדים בעלי ניסיון מקצועי בתחום החשמל, בכל דרגות ההסמכה לחשמלאים. יכולים ללמוד בו הנדסאי חשמל, מהנדסי חשמל וכן סטודנטים במהלך השנה האחרונה ללימודי הנדסת חשמל במוסדות מוכרים.