מלגת פרויקט סחלב

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תכנית סחל"ב - מלגות חונכות לסטודנטים


מעוניינים להשתתף בתכנית המלגות סחל"ב?


עלויות הלימודים ושכר הלימוד מעלות בפני לא מעט סטודנטים את הצורך להיעזר במלגות לימודים. סטודנטים רבים שואפים שמלגת הלימוד בה הם נעזרים תסייע ותתרום לאוכלוסיות שונות ותעזור לקדם אותן. כך סטודנטים אלה פונים לא אחת אל מלגות חונכות, דרכן הם יכולים לעזור לילדים ולצעירים להתקדם לעבר הצלחה ומימוש יכולותיהם. מלגות אלה גם מציעות סיפוק רב לסטודנטים שכן הן מערבות פעילות שיש בה קשר ישיר עם הצעירים שמאפשרת להיות עדים להתקדמות ולתרומה עבורם.


החל מראשית שנות האלפיים פועלת תכנית המלגות והחונכות סחל"ב, שפירוש שמה "סטודנטים חוברים לבתי הספר ולגנים". זוהי תכנית מלגות חונכות אשר שואפת לעודד את הסטודנטים למעורבות חברתית בבתי ספר יסודיים ובמסגרות חינוך לגיל הרך ובתמורה לסייע להם במימון שכר הלימוד. הפרויקט גם שואף לקדם ולהעצים תלמידים באזורי פריפריה חברתית וגיאוגרפית, בעזרת הפעילות המתבצעת בו. המלגה החלה את דרכה בעקבות צמיחתו של מיזם "יום חינוך ארוך" בשנת 2000 והתקנות שנוגעות לו. החוק ליום חינוך ארוך מתמקד בתוספת של שעות לימודים על השעות הקיימות בבית הספר כדי להעניק ידע וכלים נוספים לתלמידים לצד פעילות חברתית שנועדה לצמצם פערים ולקדם את הילדים. היום, תכנית סחל"ב פועלת באחריותו של משרד החינוך, האגף לחינוך יסודי והוא מופעל בשטח על ידי חברה חיצונית אשר נבחרה בתור זכיין להפעלתה.


גובה המלגה


עבור השתתפות באופן מלא בתכנית זו, הסטודנטים זכאי לקבל מלגה בגובה של כ - 60 אחוזים משכר הלימוד האוניברסיטאי לאותה שנת לימוד.


קבלת סכום המלגה מתקיימת בשלוש פעימות במועדים שונים, יחס חלוקת המלגה מותאם למספר המפגשים שמתקיים עד סוף החודש שלפני חלוקת המלגה, לפי אישור וחתימה של מנהלי בתי הספר בהם משתלבים הסטודנטים. עד סופו של חודש פברואר מקבלים סכום של עד 33% מסכום המלגה. עד סוף מאי מקבלים סכום שלא עולה על 66% מסכום המלגה הכולל. עד סוף אוגוסט מקבלים סכום שלא עולה על 100% מן הסכום הכולל של מלגה זו.


יש לציין כי סטודנטים שלוקחים חלק בתכנית סחל"ב יכולים לקבל סיוע מקרנות אחרות ולהיעזר במלגות נוספות. ההשתתפות בפרויקט זה לא מונעת קבלה של מלגות אחרות או הלוואות שמוענקות על ידי המדינה.


למי מיועדת המלגה


מלגת תכנית סחל"ב היא מלגה לתואר ראשון, שמיועדת לסטודנטים שהם אזרחי ישראל שלומדים תכניות לימודים מלאות לתואר ראשון, במוסדות לימוד המוכרים על ידי המל"ג. אין הגבלה על תחומי הלימוד וסטודנטים מכל החוגים והפקולטות רשאים לקחת חלק במיזם.


תהליך הרשמה והקבלה למלגה


כדי להתקבל בהצלחה לתכנית סחל"ב, הסטודנטים נדרשים לעמוד במספר שלבים. תחילה עליהם לעבור מפגש מיון, שלב זה מיועד רק לסטודנטים החדשים בתכנית. לקראת מפגש זה, הם נדרשים לבנות מערך פעילות או שיעור באחת ממקצועות הליבה הכוללים מדעים, אנגלית, חשבון או שפה. את מערך הפעילות מגישים מודפס למנחה ובמסגרת מפגש המיון מציגים אותו במשך מספר דקות.


סטודנטים שעוברים את השלב הממיין הראשוני מוזמנים להשתתף במפגש שיבוץ עם המנחים. במסגרת מפגש זה נחתם חוזה ונמסר לסטודנטים השיבוץ למוסד החינוכי בו הם אמורים לפעול במהלך הפרויקט. יש לשים לב כי מלגה זו אינה תקפה בכל היישובים בארץ, אלא רק בחלק מן האזורים.

 


אופי הפעילות במלגה


במסגרת השתתפותם בתכנית, הסטודנטים נדרשים להשתלב בפעילות חינוכית בבתי ספר יסודיים או בגני ילדים. הפעילות ואופייה מתבצעים לפי צורכי המוסדות, כאשר העדיפות היא להתאים את הפעילות ככל שניתן לתחום המומחיות של הסטודנטים (כך למשל סטודנטים ללימודי מדעים מעבירים פעילויות בתחומי המדע בכיתות). בדרך כלל מוקדשים המפגשים בתכנית להעשרה ולהרחבה של תכני לימוד שנלמדים בכיתה או בגן.


במהלך הפעילות לכל אחד מן הסטודנטים מוצמד מורה או גננת שמלווים אותם ומעניקים להם סיוע ותמיכה במקרה הצורך, בגנים תפקיד זה מוטל על מנהלי הגן. כחלק מן הפעילות, הסטודנטים פועלים באופן ישיר מול קבוצה קטנה של תלמידים בתוך הכיתה, במקביל להעברת השיעור על ידי המורה. גודלה של הקבוצה הוא קבוע לכל אורך הפעילות, בבתי ספר היא כוללת בין 6 - 10 תלמידים ובגני ילדים בין 4 - 6 תלמידים. בבתי הספר, הקבוצות כוללות גם קבוצות של תלמידים מצטיינים או תלמידים מתקשים בתחום נבחר. התלמידים בקבוצות נשארים אחידים לכל אורך יחידות הפעילות, אורכן של היחידות נקבע לפי גילי התלמידים וצורכיהם, לפי המאפיינים של הקבוצה ולפי הנושאים שנלמדים בה. בדרך כלל, אורך של יחידת פעילות נע בין שישה שבועות ל - 12 שבועות. באופן כללי, הסטודנטים צריכים להקפיד על כך שהפעילויות שהם מעבירים תורמות לקידום של ההישגים הלימודים והחברתיים של התלמידים.


הסטודנטים לא מורשים להוציא קבוצות של תלמידים אל מחוץ לכיתה, אלא עם נוכחות של מורה. יש לציין גם כי הסטודנטים לא משמשים מחליפים של המורה או של הגננת ואף לא ממלאי מקום שלהם, הפעילות נדרשת להתבצע רק כאשר המורים נוכחים בכיתה. כמו כן, על הפעילות אותה מבצעים הסטודנטים להתמקד באופן בלעדי בעבודה עם התלמידים ולא מותרת כל פעילות של שיפור חזות בית הספר או הגן או לחלופין כל סיוע למורים, לגננות או לסייעות בגני הילדים בביצוע תפקידם.


בכל אחד מבתי הספר משובצים לפחות שני סטודנטים ולא יותר מ - 6 סטודנטים, בהתאם לגודלו של בית הספר ולמספר המלגות שניתנות באותה השנה. בגני ילדים משובצים סטודנט אחד או שניים. על הקליטה של הסטודנטים בפרויקט אחראיים מנהלי המוסדות החינוכיים (כגון מנהלי בתי הספר או מנהלי הגנים). עליהם לדאוג לשיבוץ בזמנים קבועים שמותאמים למערכת הלימודים של הסטודנטים. המנהלים גם דואגים להתאים את אופי קבוצת התלמידים אל הסטודנטים שפועלים איתם, תוך מיפוי הצורכים האישיים של כל אחד מן הילדים.

 


משך הפעילות


היקפה של הפעילות היא 4 שעות בשבוע, ישנה אפשרות לממש את כל סך השעות ביום אחד, או לחלופין לחלק את הפעילות ליומיים בשבוע. שעות הפעילות הללו מותאמות לשעות הפעילות של בית הספר או הגן. כמו כן, הפעילות מתקיימים בימים ובשעות קבועים לאורך כל שנת הלימודים, מפתיחתה של שנת הלימודים האקדמית ועד לסופו של חודש יוני באותה השנה. הפרויקט פועל ככל שניתן להתאמת שעות הפעילויות למערכת השעות של הסטודנטים, נוסף על מערכת השעות של בית הספר או הגן. הפעילויות מתקיימות רק בימי לימודים בהם פועלים המוסדות ובאופן שמותאם ללוח החופשות כפי שמכתיב משרד החינוך.


ההיקף הכולל של שעות הפעילות הישירה עם התלמידים הוא כ - 100 שעות. כמו כן, הסטודנטים נדרשים גם לקחת חלק בשעות הדרכה נוספות לאורך השנה, בהיקף של כ - 13 שעות. שעות אלה מתחלקות באופן הבא: 3 שעות למפגש הכוונה שמתקיים לפני השיבוץ למוסד לימוד, 3 שעות למפגש להדרכה פדגוגית טרם תחילת הפעילות, 4 שעות עבור שני מפגשי הדרכה עם מנחה אזורי, 3 שעות לאורך שנת הפעילות עבור מפגשי משוב ותכנון יחד עם המורה, מנהלת בית הספר, מנהלת הגן או הגננת במסגרת פה משתלבים הסטודנטים.


שימו לב, נכונות הפרטים וגובה המלגה יכולים להשתנות מעת לעת. כדי לקבל את הפרטים המדויקים ביותר לגבי מלגה זו, אנו ממליצים לפנות את מוסדות הלימוד או אל הקרן ישירות. המסתמכים על המופיע בעמוד זה עושים זאת על אחריותם האישית.