עשר הודעות שמקבלים מחברים בתקופת מבחנים

17/1/2018 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (2,145 צפיות)

מבקשות מהחברה שמחפשת סיכומים ברגע האחרון, דרך התלונות של החבר שנלחץ יותר מדיי ועד לסטודנט המיואש שרק מחפש נקודת אור - יש כמה הודעות שאתם יכולים להיות בטוחים שתמצאו בסטארטפון שלכם בזמן תקופת המבחנים, שממש עוד רגע כאן. מה ההודעות האלה אומרות עלינו? ומה כדאי לענות?

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:

אהבת? שתף ב:


הודעות שסטודנטים שולחים בזמן המבחנים - ומה ההודעות האלה אומרות עליהם?


תקופת מבחנים כבר ממש מעבר לפינה וכמעט אפשר להתחיל להרגיש אותה ואת האווירה המיוחדת שמתלווה אליה. אין חלק בחיים שלא מושפע מתקופת המבחנים, בין אם מדובר בשעות השינה שהולכות ומצטמצמות, בהרגלי האכילה הבריאים שפשוט מתפוגגים או בקשרים שלנו עם החברים שלנו.


אחת הדרכים לדעת שתקופת המבחנים כבר כמעט כאן היא להציץ בווטסאפ ולסרוק לרגע את ההודעות שאנחנו מקבלים ושולחים בכל יום. מבט מהיר בסמסים שהגיעו אלינו יכול גם ללמד אותנו לא מעט על החברים שלנו לספסל הלימודים ועל הדרך שבה הם מתמודדים יחד איתנו עם אחת התקופות הקשות והמאתגרות של שנת הלימודים. אז מי החבר שנקבל ממנו הודעת מצוקה? מי תשלח לנו הודעת מוטיבציה? ולמי כדאי לשלוח בחזרה מילה טובה ומנחמת? אלה ההודעות שיגיעו אלינו בזמן תקופת המבחנים.


אלה שנחושים להצליח


איזו הודעה תקבלו מהם: "תקופת מבחנים 2018 בכל הכוח!"


הסטודנטים האלה לא רואים בעיניים, הם נעולים על המטרה ובמקרה הזה המטרה היא לעבור את כל המבחנים בציון הכי גבוה. הם מבינים שאין ברירה, חייבים להתחיל לעבוד קשה אם רוצים לעבור את המבחן. למרות כל הפיתויים שמסביב, הם ישנסו מותניים, יקיפו את עצמם בכל מה שצריך כדי להתרכז וישבו עד שיסיימו את כל החומר למבחן. הם יבנו סביבם מבצר של דפים, מרקרים וכוסות קפה ולא יתנו לשום הסחת דעת לעצור אותם, גדולה ככל שתהיה. אז נכון, לא תמיד זה הולך חלק, לא תמיד נוח וקל להתרכז ולא תמיד מצליחים לקרוא יותר מפסקה אחת בסיכום ברצף, אבל כשהנחישות שם, אפשר להיות בטוחים שיהיה שיפור עם הזמן. מה שבטוח הוא שהם לא ינוחו עד שידעו שהם מוכנים עד כמה שניתן.


אלה שהתעוררו מאוחר מדיי


איזו הודעה תקבלו מהם: "תגידי, יש מצב שאת שולחת לי את כל הסיכומים מכל הסמסטר?"


תקופת המבחנים קופצת בהפתעה על הסטודנטים האלה, ונותנת להם סטירה מצלצלת לפנים. בדרך כלל הם יבינו ברגע האחרון שאין להם שום דרך ללמוד למבחן ואז פשוט יתחננו לחסדיהם של אחרים ויבקשו מהם לשלוח אליהם את כל הסיכומים מהסמסטר האחרון, גם אם הם בכלל לא מכירים אותם. בדרך כלל ליקוט הסיכומים מסתיים בהצלחה או בתפילת הודיה לקבוצת הפייסבוק הכיתתית, אבל לא מומלץ להסתמך על השיטה הזו כאורח חיים.


אלה שמתחילים לפקפק בעצמם


איזו הודעה תקבלו מהם: "איך בכלל הצלחתי להתקבל ללימודים, בעצם?"


אלה סטודנטים שבדרך כלל לא מתמודדים טוב עם מצבי לחץ, והעומס של תקופת המבחנים פשוט לא עושה להם טוב באופן כללי. רמות הלחץ הכלליות לא רק שפוגעות להם בהכנה למבחנים, אלא ממש מחבלות להם בביטחון העצמי ובתחושת המסוגלות שלהם. הם מתחילים לחשוב שאין סיכוי שיצליחו לעבור ואולי אפילו שהם לא ראויים מספיק כדי לשבת באקדמיה. בפעם הבאה שאתם רואים הודעה מחבר כזה, שלחו לו חיזוק חיובי ועזרו לו להאמין שהכל יהיה בסדר.


אלה שעושים הכל חוץ מללמוד


איזו הודעה תקבלו מהם: gif של חתול מנגן בפסנתר


אין מה לעשות, יש אנשים שברגע שמתחילה תקופת המבחנים יעשו כל דבר בעולם, העיקר לא ללמוד. דחיינות מגיעה בכל מיני סוגים, מאלה שפותחים במבצע ניקיון הבית ועד לסטודנטים שפשוט נותנים לעצמם לשקוע בהתמכרות לסרטוני יוטיוב מטופשים, גלילה חסרת משמעות בפיד בפייסבוק או צפיית בינג' חוזרת בסדרה שהם בכלל לא אוהבים. כדי לא להיגרר אחריהם במדרון החלקלק של הסחות הדעת, אולי כדאי לשים את החברים האלה על "השתק", לפחות לזמן הקרוב.


העייפים שבקושי מחזיקים מעמד


איזו הודעה תקבלו מהם: "אפשר פשוט לקבל קפה לווריד?"


חוסר שעות שינה ועייפות מצטברת שהם גוררים עוד מאמצע הסמסטר הופכים את החיים בתקופת מבחנים ללא קלים בכלל לסטודנטים האלה. מחוסר ברירה, הם פונים לפתרון הכי קל: קפה. והרבה ממנו. עבור הסטודנטים האלה קפה ומשקאות אנרגיה הופכים לסוג של מושיע או כוח עליון והם הופכים תלויים בו לגמרי. באופן אירוני, ככל שהם שותים יותר קפה, הם הופכים לעצבניים ועייפים יותר, עד שבסופו של דבר הם נעשים היפראקטיביים מדיי בשביל לשבת ללמוד בכלל. אם יש להם מזל, הם מבינים שאולי כדאי להחליף כמה כוסות בכמה שעות שינה פעם בכמה זמן כדי למלא את המצברים.

 

גולשים שאהבו את זה קראו גם:

 


אלה שרואים את האור בקצה המנהרה


איזו הודעה תקבלו מהם: "רק עוד שלושה מבחנים ואחר כך - סופ"ש בחו"ל!"


הסטודנטים האלה יודעים שאמנם הכל נראה שחור עכשיו, אבל אחרי שמסתיימות הבחינות נשאר עדיין זמן בחופשת הסמסטר. הם רואים את כל הסיבות להמשיך לחייך בחיים ולא נותנים לקצת לחץ ועומס לקלקל להם את מצב הרוח או לדכא אותם. הם גם חושבים צעד אחד קדימה ומתכננים כבר איך יפנקו את עצמם אחרי סיום המבחנים, בין אם מדובר בהופעה שהם כבר לא יכולים לחכות לה, חופשה קצרה בחו"ל או פשוט זמן איכות להירגע ולנוח.


אלה עם הביטחון העצמי המופרז


איזו הודעה תקבלו מהם: "לא לומד בכלל, יש לי 100 בטוח"


אז נכון, חשוב להאמין בעצמך ולהגיע אופטימיים למבחן, אבל יש סטודנטים שפשוט לוקחים את כל עניין הביטחון העצמי צעד אחד רחוק מדיי. הם בטוחים לגמרי שהמבחן יהיה קל, שאין טעם ללמוד קשה מדיי ואפילו משכנעים את עצמם שבטוח ייתנו פקטור ואין טעם לטרוח. הבעיה המרכזית איתם היא שלפעמים מרוב שהם משוכנעים, הם "מדביקים" הם מי שסביבם שלפעמים מתחילים גם הם להתפתות להפסיק ללמוד כמו שצריך.


אלה שמפתיעים את עצמם לטובה כל פעם מחדש


איזו הודעה תקבלו מהם: "חשבתי שאוציא נכשל, אבל איזה קטע - קיבלתי 99!"


אחרי שלמדו ככל שיכלו ולא בהכרח מספיק, הם מבינים שאין מה לעשות וניגשים למבחן. עמוק בלב הם בטוחים שהם מקבלים ציון נמוך, אולי אפילו נכשלים. אבל אחרי החזרת הציונים, הם מופתעים לטובה ומבינים שהעריכו לגמרי לא נכון את כל הסיטואציה. למרות זאת, ה - 90 שמחייך אליהם ממסך המחשב לא יעזור ולא יצליח לשנות את הגישה שלהם ולגרום להם להאמין בעצמם בפעם הבאה. במבחן הבא, הם פשוט ישקעו שוב לאותו הדפוס, יפקפקו בעצמם ויתפלאו שוב שהם מצליחים ברגע אמת.


האדישים לגמרי


איזו הודעה תקבלו מהם: "אז... מתי כל זה מסתיים כבר?"


אולי זה פשוט תסכול תהומי, אולי זו דרך חיים, אבל עבור הסטודנטים האלה תקופת המבחנים הופכת למרה שחורה. ייתכן שפשוט נכשלו בקורס אחד יותר מדיי, או נתקלו במרצה לא חביב שלא נתן פקטור כשצריך, אבל ההשקפה הכללית שלהם לחיים היא שפשוט לא אכפת להם יותר. בשלב מסויים, הם פשוט אסירי תודה שהצליחו לצאת בחיים מתקופת המבחנים וכבר ממש לא שמים לב לציונים שלהם או לממוצע. מבחינתם תקופת המבחנים היא רק עוד "וי" שצריך לסמן בדרך לתואר.


אלה שבכלל לא זוכרים שתקופת המבחנים בפתח


איזו הודעה תקבלו מהם: "מה? המבחן מחר?! אין מצב, הוא בעוד חודש!"


לסטודנטים האלה יש לא מעט שמות, לפעמים הם מכונים מעופפים, לפעמים "סטודנטים חופשיים" ולפעמים תלמידים ל - "מדעי הדשא". מה שבטוח הוא שלא ראיתם אותם אפילו פעם אחת לכל אורך הסמסטר. עכשיו, כשהגיעה תקופת המבחנים, המצב לא שונה בהרבה. לפעמים מגיעה אליהם במקרה ידיעה שהתחילו הבחינות - מה שמכה אותם בתדהמה גמורה. הם בכלל היו בטוחים שיש עוד חודש עד לסוף הסמסטר ושמצבם טוב. לפעמים ההלם הזה יביא אותם לנסות ללמוד ברגע האחרון, ולפעמים הם פשוט יישארו בדפוס ההתנהגות שהם מכירים הכי טוב ויתנו לקארמה של הקמפוס לנהל את חייהם. אם אתם מתגעגעים אליהם, סביר להניח שתפגשו אותם במועד ב'.

 

אולי יעניין אותך גם

האם בקרוב תשתנה שיטת הקורסים לפטור באנגלית?

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 18/8/2019
כחלק מיוזמה חדשה של המל"ג, שיטת הקורסים לפטור באנגלית צפויה להשתנות לגמרי. מה חושבים הסטודנטים על ההחלטה, והאם לדעתם הקורסים באמת מכינים לאנגלית שנחוצה בשוק העבודה? לכתבה המלאה >>

מבושה לגאווה - חוויית ההגירה מרוסיה מתוארת בפרויקט גמר

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 7/8/2019
מזל רייבלט, דור 1.5 בארץ, עיצבה כפרויקט גמר לתואר בתקשורת חזותית ספר העוסק בחווית ההגירה והגאווה בזהות שלה, כמי שנולדה בארץ להורים מבריה"מ. לכתבה המלאה >>

סטודנטים יזמו פרויקט לשילוב צעירים עם צרכים מיוחדים באקדמיה

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 29/7/2019
סטודנטים יזמו תכנית לשילוב צעירים עם המנכה קוגניטיבית בקמפוס, בדרך להפוך את החברה שלנו לנגישה וסובלנית יותר. דיברנו עם אחד הסטודנטים שיזמו את התכנית. לכתבה המלאה >>

כרישים, צלילות וספינות טרופות... יום שגרתי בחייו של ביולוג ימי

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 25/7/2019
מתחת למים קיים עולם שלם של יצורים ססגוניים, אותם חוקרים ביולוגים ימיים. סטודנטית ומרצה לביולוגיה ימית מספרים איך זה ללכת ללימודים בחליפת צלילה. לכתבה המלאה >>

מורים שעשו הסבת אקדמאים מספרים איך הגיעו למערכת החינוך

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 11/7/2019
מורים חדשים שעשו הסבת אקדמאים להוראה מביאים איתם נקודות מבט אחרות למערכת החינוך. מה מביא אנשים לחזור לבית הספר ולהוביל שינוי? לכתבה המלאה >>

יום הסטודנט - מה מציעות אגודות הסטודנטים השנה?

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 19/5/2019
יום הסטודנט 2019 ממש עוד רגע כאן! מה מציעים באגודות הסטודנטים? אילו הופעות שוות יתקיימו בקמפוסים? כל הפרטים שאתם חייבים לדעת רגע לפני יום הסטודנט. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים