הסבת אקדמאים להוראת לשון במכללת גורדון

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי הסבת אקדמאים - הסבה מקצועית?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על גורדון - הסבה להוראת לשון.

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


הסבת אקדמאים להוראת לשון עברית במכללת גורדון לחינוך


בזו הלשון

 

הלשון העברית הכתובה והמדוברת בזמנים אלה היא תופעה שאין כדוגמתה בעולם כולו. השפה העברית, שאמנם לא מתה אך במשך מאות שנים נשמרה כמעט אך ורק בכתובים והייתה מדוברת כמעט רק כלשון תפילה, מדוברת כיום בפיהם של מיליוני אנשים. השפה העברית, שרוב האנשים לוקחים כמובן מאליו, טומנת בחובה שכבות על גבי שכבות של היסטוריה, תרבות ודת. הלשון העברית של ימינו אינה זהה לא ללשון המקרא ולא ללשון המשנה, חלו בה תמורות רבות והיא הושפעה מגורמים פנימיים וחיצוניים כאחד, אם באוצר המילים שבו אפשר למצוא שלל מילים מיוונית, מפרסית, מלטינית, מערבית ומיידיש, ואם בתחביר, בסדר אוצר המילים ואף במשמעויות הסמנטיות.

 

הסבת אקדמאים להוראת לשון עברית היא תכנית לימודים אשר מקנה לבוגרי תואר ראשון, אם בלשון ואם בתחומים אחרים, את הידע, את הכלים ואת המיומנויות ללמד את השפה לתלמידים בבתי הספר העל יסודיים, להנחיל להם לא רק את כללי הדקדוק היבשים אלא גם את האהבה לשפה ולאפשרויות החבויות בה.

 

תכנית הלימודים

 

הסבת אקדמאים להוראת לשון עברית במכללת גורדון לחינוך מיועדת להכשרה של מורים ללשון אשר אוהבים את השפה העברית ומודעים לחשיבות ההיסטורית, החברתית והתרבותית שלה. מהפן הלשוני הסטודנטים לומדים על הרבדים השונים של הלשון העברית וכן על ענפי הלשון המרכיבים את השפה. נוסף על כך, הם לומדים על בלשנות כללית ועל בלשנות של השפות השמיות כדי להעשיר את הידע על מקורות השפה ועל התהליכים שחלו בה בעבר ועל תופעות ומגמות שחלות בעברית המדוברת בת זמננו. כמו כן, הסטודנטים רוכשים כלים למחקר של הלשון העברית ולניתוח שלה. מהפן של ההוראה הסטודנטים לומדים שיטות חינוכיות ודידקטיות לעבודה עם תלמידים, להכנת מערכי שיעור ועל שיטות הערכה ומדידה של הישגים לימודיים.

 

תכנית הסבת האקדמאים מחולקת לארבע חטיבות – לימודי חינוך, שבהם לומדים נושאים כמו התמודדות עם בעיות משמעת ופסיכולוגיה חינוכית; לימודי דידקטיקה, שבהם לומדים על יסודות ההוראה והלמידה; לימודי התמחות בהוראת לשון, שבהם לומדים נושאים כמו סמנטיקה ומילונאות, לקויות שפה וכתיבה ללשונאים; ולימודי הכשרה למורים הכוללים קורס עזרה ראשונה, קורס זהירות בדרכים, קורס הוראת השואה וקורס ביטחון ובטיחות.

 

מתכונת הלימוד

 

היקף הסבת האקדמאים להוראה הוא בין שנה לשנתיים והוא נע בין 24 שעות לימוד שנתיות לבין 63 שעות לימוד שנתיות. המכללה מציעה שלושה מסלולי לימוד להסבת אקדמאים להוראה:

 

 

 • מסלול חד שנתי – מותאם לבעלי תואר ראשון אשר רוצים ללמוד לתעודת הרואה בדיסציפלינה שבה הם התמחו בתואר.

 

 • מסלול דו שנתי – מודל הלימוד הקלאסי שבו השיעורים הדידקטיים וההכשרה המעשית נעשים בשנה השנייה ללימודים.

 

 • מסלול דו שנתי במתכונת 20% - 80% – מודל לימוד שבו כבר בשנה הראשונה משתתפים בהכשרה המעשית ובשנה השנייה לומדים ביום מרוכז אחד ומתחילים את הסטאז' במערכת החינוך.

 

נוסף על כך, הסטודנטים משתתפים בהתנסות מעשית שבה הם מכירים מקרוב את דרכי ההוראה השונות ועל העבודה במערכת החינוך והם מתנסים בהוראת המקצוע הלכה למעשה.

 

נושאי לימוד

 

 • הפסיכולוגיה של הלשון
 • יחסי הורים מחנכים
 • תחביר העברית החדשה
 • פרקים בלשון המקרא
 • השפה והתרבות העברית
 • חברה, תקשורת ולשון
 • צרכים של אוכלוסיות שונות
 • יסודות הדקדוק העברי    
 • פסיכולוגיה של גיל הנעורים    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

מכללת גורדון לחינוך היא מוסד לימודים אשר מטרתו להכשיר מורים, מחנכים ומנהיגים ולהקנות להם מיומנויות של קידום מעורבות קהילתית והובלת חידושים בתחום החינוך וההוראה. מסלולי הלימוד במכללה מושתתים הן על ידע מתודולוגי והן על ידע יישומי והם משלבים בתוכם טכנולוגיות לימודיות חדישות ומתקדמות. המכללה דוגלת ברוח יהודית הומניסטית לצד הטמעה של רב התרבותיות הקיימת בחברה הישראלית. במכללה אפשר ללמוד במגוון תכניות לימוד לתואר ראשון, לתואר שני ולהסבת אקדמאים להוראה, ובהן הסבת אקדמאים להוראת אנגלית, הסבת אקדמאים להוראת מתמטיקה, הסבת אקדמאים להוראת מקרא והסבת אקדמאים להוראת תקשורת.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים ללימודי הסבת אקדמאים להוראת לשון עברית צריכים להיות בעלי תואר ראשון בממוצע ציונים 80 לפחות. בעלי תואר רב תחומי, ללא שייכות לדיסציפלינה מסוימת, צריכים להיות עם ממוצע ציונים 85 ומעלה. בעלי תואר ראשון ממוסד אקדמי שבו שפת ההוראה אינה עברית צריכים להציג ציון 125 במבחן יע"ל.

 

תעודה

 

סטודנטים שמסיימים את כל דרישות הלימודים, לרבות ההכשרה המעשית, מקבלים תעודת הוראה בלשון עברית מטעם מכללת גורדון לחינוך.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: מכללת גורדון | מכללה לחינוך ע"ש א. ד. גורדון

עוד מסלולי לימוד - מכללה לחינוך ע"ש א. ד. גורדון

כלים שיעזרו לך לבחור

Whatsapp Whatsapp