תואר שני בטיפול באמנויות בהתמחות טיפול באמנות חזותית במכללת סמינר הקיבוצים

תואר שני בטיפול באמנויות בהתמחות טיפול באמנות חזותית במכללת סמינר הקיבוצים

תואר שני בטיפול באמנויות בהתמחות אמנות חזותית - מכללת סמינר הקיבוצים

 

כחומר ביד היוצר

 

"תמונה אחת שווה יותר מאלף מילים" היא יותר מאמרה שחוקה, המילים הן אמנם כלי הביטוי הנפוץ ביותר אך הוא לא תמיד הטהור ביותר. בעוד מילים הרבה פעמים הן שקולות ומגבילות, האמנות היא משוחררת, יצרית ומתמסרת. אמנות חזותית היא שם כולל לכמה ענפי אמנות אשר נקלטים בעיקר בחוש הראייה והם כוללים ציור, רישום, פיסול, צילום, גרפיטי ועוד. לעיסוק ביצירה בכלל וביצירה חזותית בפרט יש כוח טיפולי חזק אשר מאפשר ליוצר לבטא את עצמו, להביע את הרגשות שלו ולהתמסר לדמיון וליצירתיות שבו.

 

טיפול באמנות הוא גישה טיפולית אשר מאפשרת גישה בלתי מאיימת לנפשו של האדם. יצירת האמנות יוצרת הזדמנות ליצירת מגע וקשר בעזרת שפה מטפורית אשר חושפת את המודע ואת הלא מודע באותו הזמן. לפי גישה טיפולית זו בכל יצירה יש אמירה וחשיפה של האדם היוצר, אך גם לתהליך היצירה עצמו יש משמעות והוא מאפשר הסרה של הגנות ושל מחסומי תקשורת.

 

תואר שני בטיפול באמנות חזותית מציע לאנשי אמנות ולאנשי טיפול לשלב בין התחומים ולרכוש את הכלים הנדרשים כדי לטפל באנשים בעלי צרכים שונים בעזרת יצירה ואמנות חזותית. בעזרת המיומנויות שרוכשים בלימודים אלה ניתן לטפל באנשים במסגרות שונות ולתת להם מקום להביע את עצמם לא בעזרת מילים, אלא בעזרת החושים, וכך לאפשר להם הן להתגבר על הקשיים שאיתם הם מתמודדים אלא גם למצוא כישרונות חבויים ונטיות אמנותיות.

 

 

תכנית הלימודים

 

תואר שני בטיפול באמנויות בהתמחות אמנות חזותית שמתקיים במכללת סמינר הקיבוצים מכשיר את הסטודנטים לטפל באוכלוסיות שונות של אנשים בעזרת הבעה ויצירה המתאפשרת בעשייה אמנותית. הסטודנטים לומדים על השפה הסמלית והחזותית של האמנות אשר באמצעותה אפשר להגיע לעומק המודעות של המטופל ולהגדיר מחדש את המרחב האישי של המטופל ואת המרחב הבין אישי בינו לבין המטפל.

 

הסטודנטים רוכשים כלים שמסייעים להם לאבחן קשיים מסוגים שונים, כמו קשיים רגשיים, קשיים קוגניטיביים וקשיים חברתיים ללא צורך בשימוש במילים אלא בעזרת כלים אמנותיים שמאפשרים למטופל לחשוף את המאבקים שאיתם הוא מתמודד. כמו כן, הם לומדים כיצד לתת למטופל אפשרות לגלות כישורים חבויים ובד בבד להעלות את הערך העצמי שלו.

 

תכנית התואר השני בטיפול בהבעה ויצירה מורכבת מארבעה ענפים: מקצועות טיפוליים ואבחוניים שבהם הסטודנטים לומדים גישות ומתודות בפסיכולוגיה ובפסיכותרפיה; מקצועות מתודולוגיים ומחקריים שבהם לומדים שיטות מחקר כמותיות ושיטות מחקר איכותניות; מקצועות מעולם התוכן של הטיפול באמנויות שבהם הם נחשפים ומתנסים במגוון שיטות טיפול באמנויות; ומקצועות התמחות באמנות חזותית שם הם מתמקדים בגישות הטיפוליות באמנות חזותית.

 

מתכונת הלימוד

 

היקף התואר הוא כ - 31 שעות שנתיות הנפרשות על פני שנתיים. הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע – יום לימודים עיוניים במכללה ויום עבודה מעשית מחוץ לכותלי המכללה. בתום הלימודים הסטודנטים משתתפים במשך שנה בסטאז' אשר כולל הדרכה.

מתכונת הלימוד כוללת קורסים משותפים של כל ההתמחויות בתואר השני לטיפול באמנויות, קורסים בהתמחות באמנות חזותית, קורסי סמינר ועבודת חקר של מקרה טיפולי.

 

נושאי לימוד

 

  • חומרים בטיפול באמנות
  • הסמלה חזותית
  • היסטוריה של טיפול באמנות
  • יונג וטיפול באמנות
  • טיפול באמנות ורב תרבותיות
  • העקרונות של המרחב הטיפולי
  • טיפול באמנות בילדים    
  • התערבות פרטנית והתערבות קבוצתית    
  • ועוד


על מוסד הלימודים

 

מכללת סמינר הקיבוצים היא מוסד לימוד אקדמי אשר מכשיר מטפלים ואנשי חינוך מתוך אסכולה הומניסטית אשר שמה דגש על אחריות חברתית ואחריות סביבתית. הפקולטה למדעי הרוח והחברה של המכללה דוגלת בהקניית כלים לחשיבה ביקורתית, ללמידה עצמית ולסקרנות אינטלקטואלית. לשם כך, הלימודים בפקולטה מושתתים הן על ידע עיוני ותיאורטי והן על עשייה וחקירה מעשית. בתואר השני בטיפול באמנויות אפשר ללמוד במגוון התמחויות, ובהן תואר שני בטיפול באמנות בהתמחות בפסיכודרמה, תואר שני בטיפול באמנות בהתמחות בתנועה ותואר שני בטיפול באמנות בהתמחות בביבליותרפיה.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים לתואר שני בטיפול באמנויות צריכים להיות בעלי תואר ראשון בממוצע ציונים 85 לפחות. מועמדים שהתואר הראשון שלהם אינו מתחום הטיפול יכולים להירשם ללימודים בתנאי שישלימו קורסים טיפוליים וקורסים בשיטות מחקר ובסטטיסטיקה. מועמדים שהתואר הראשון שלהם אינו מתחום האמנות צריכים לצבור 500 שעות באמנות חזותית.

 

תעודה

 

הסטודנטים שעומדים בכל דרישות הלימודים, לרבות השלמת ההכשרה המעשית, מקבלים תואר שני M.A.A.T – טיפול באמצעות אמנויות בהתמחות אמנות חזותית מטעם מכללת סמינר הקיבוצים.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים
Whatsapp Whatsapp