ד"ר יוכבד פנחסי אדיב על לימודי הנדסאים ועתידה של התעשייה הישראלית

25/6/2017 מאת: אנאבל אדמסקי (3,294 צפיות)

יותר ויותר צעירים מבינים היום את הביקוש ההולך וגדל בתעשייה ובוחרים בלימודי הנדסאים. מה חשוב למי שרוצים לטפס במעלה הסולם ולהצליח בתעשייה הטכנולוגית? ואיך אפשר להתכונן לשינויים שצופן העתיד? ראיון עם ד"ר יוכבד פנחסי – אדיב על מצב ההשכלה הטכנולוגית בישראל.

המידע באתר הועיל ל94% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:

אהבת? שתף ב:


ד"ר יוכבד פנחסי - אדיב מאמינה בעתיד המבטיח של ההשכלה הטכנולוגית בישראל


בשנים האחרונות נמצאות המכללות הטכנולוגיות במאבק על עתיד לימודי ההנדסאים בישראל, מאבק שמטרתו העיקרית היא החזרת עטרה ליושנה מבחינת היוקרה של הלימודים הטכנולוגיים, והעלאת המודעות לנחיצות הרבה שלהם במשק הישראלי. ד"ר יוכבד פנחסי - אדיב, יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות ומנהלת המכללה הטכנולוגית הנדסאים באריאל, מאמינה שבשטח היום יש נכונות לבצע שינוי בתחום ההשכלה הטכנולוגית והיא מעודדת צעירים לפנות לאפיק הטכנולוגי. לדבריה, העתיד שלהם - ויחד איתו גם עתידה של התעשייה הישראלית - תלויים בכך.


"המצב הנוכחי הוא תוצר של הזנחה רבת שנים. המדינה לא השכילה להבין את חשיבות ההשכלה הטכנולוגית היצרנית. היא חיזקה את המוסדות האקדמיים ובלמה את התקצוב של המכללות הטכנולוגיות בעוד שהתקציבים הועצמו למסלולי התואר הראשון." היא אומרת. "התהליך הזה החליש את בתי הספר המקצועיים והחינוך הטכנולוגי וחמור מכך, את רובד הבוחרים בהשכלה הטכנולוגית."


היא סבורה שהיעדר חשיפה לחינוך טכנולוגי בגיל צעיר רק מגביר את הבעיה. "בעבר, אני כתלמידה יחד עם חבריי בבית הספר היסודי למדנו שיעורי מלאכה. זה השלב הראשון בחשיפה לחינוך טכנולוגי. אין ספק שהיום צריך ללכת צעד קדימה ולחשוף בפני תלמידים במערכת החינוך את העבודה היצרנית שהופכת למשוכללת עם השנים. כרגע, מערכת החינוך חייבת להציף את אפשרויות הלמידה הללו."


עם זאת, ד"ר פנחסי - אדיב מציינת כי לשמחתה היא עדה היום לתחילתו של שינוי במשק, כשהממשלה מגיעה להבנה כי כדי לפתח את המדינה וליצור שוויון בהשכלה היא חייבת להחזיר את ההילה לתעשייה. "מדברים היום על רפורמה שאני מקווה מאוד שתצליח. יחד עם מנהלים נוספים בפורום לקידום ההשכלה הטכנולוגית התחלנו את השינוי." היא מסבירה, ומציינת שחלק ניכר מהשיפור במצב תלוי גם בשינוי התדמית של הלימודים הטכנולוגיים.


"חייבים לא רק לדבר אלא לעשות. יש לדאוג לתקציבים ולסדר במערכת, ובעיקר לדאוג להסברה נכונה. היום כבר לא מדברים על חרטים שיושבים עם פצירה אלא על מכונות ממוחשבות שכדי לתפעל אותן דרושים לימודים גבוהים וידע בתכנון ובתכנות. העולם הזה התקדם, הוא הפך למתוחכם ולמתקדם יותר והוא דורש אנשי מקצוע מיומנים שיוכלו לתפעל את התעשייה עתירת הידע."


הצעירים בוחרים בלימודים הטכנולוגיים - ובעבודה


לדבריה, מי שעוזרים להוביל את השינוי החיובי בתחום ההשכלה הטכנולוגית הם הסטודנטים והסטודנטיות הצעירים שבוחרים בלימודים. "הצעירים הבינו שאם הם רוצים לעבוד, עליהם ללמוד לימודי הנדסאים ולא לבחור בלימודים שאין מאחוריהם יכולת אמיתית לתעסוקה."


ד"ר פנחסי - אדיב ממשיכה ומסבירה שלחינוך הטכנולוגי יש חשיבות רבה להתקדמות המשק. "ההשכלה הטכנולוגית היא בסיס למקצועות קיימים וגם למקצועות עתידיים. היום מדברים לא מעט על מקצועות שבעוד עשור או שניים כבר לא יהיו קיימים. המדינה לא יודעת לחזות את המקצועות האלה, אבל המומחיות והידע שמעניקים לימודי ההנדסאים הם הבסיס לכל מערכת."


היא מציינת שלא פעם, צעירים בוחרים להמשיך את הכשרתם גם אחרי לימודי ההנדסאים, מה שמאפשר להם להגיע לאפיקי קריירה מגוונים. "עבור פלח מקרב הבוגרים לימודי הנדסאים הם רק פרק ראשון בבחירת מקצוע לחיים. הם מבינים את הדרישה הגדולה בשוק ובוחרים בעבודה, וזאת על פני לימודים שבסופם אין תעסוקה. חלק מהבוגרים יוצאים ישר למקומות תעסוקה ואחרים ממשיכים לתואר ראשון, לתואר שני והלאה. יש לנו בוגרת שהתחילה את הדרך בלימודי הנדסאי ביוטכנולוגיה והיום לומדת רפואה. בוגרים אחרים הם היום בעלי תואר דוקטור, מנהלי חברות טכנולוגיות וסניפי בנקים ועוד. הנדסאים הם ללא תקרת זכוכית, הם מנוף להצלחה."

 

גולשים שאהבו את זה קראו גם:

 


מי שמתקדמים קדימה - מצליחים


למי שמחפשים לבלוט בתעשייה ולהצליח, היא ממליצה להתחיל להשקיע כבר מבחירת הלימודים. "ראשית אני ממליצה לבחור נכון. חשוב לקרוא את מודעות הדרושים ולראות לאן השוק הולך, ולפתוח את הראש לכיווני למידה שמשולבים עם נטיית הלב."


"ההמלצה שלי למי שמתלבטים, היא לבחור כיוון ולהתחיל להתקדם. בכל רגע נתון, כל הצעירים מתקדמים קדימה. מי שמתלבטים נשארים במקום ולמעשה נעים אחורה, כי כל השאר מתקדמים." היא מוסיפה.


גם בזמן הלימודים עצמם, היא אומרת, חשוב מאוד להשקיע. "הסטודנטים צריכים להתייחס ברצינות ללימודי ההנדסאים, שהם תובעניים אך מגיעים עם המון תפוקה לצדם. נצלו את הלימודים ללמידה מעמיקה ככל שניתן, זאת הזדמנות שלא כל אחד זוכה בה."


"המרצים הם לא רק מנטורים של הסטודנטים, אלא גם ממליצים לשוק התעסוקה בהמשך, לאחר סיום הלימודים. הם 'ציידי הראשים' של התחום עבור הבוגרים וחשוב להביא זאת בחשבון." היא ממשיכה. "הנדסאי טוב הוא איש מקצוע מיומן, ואם התברך גם באישיות המתאימה, הוא יכול לטפס במעלה הסולם ולהגיע רחוק."


המשק משתנה ואיתו גם הסטודנטים


אך מה מחכה לבוגרי לימודי ההנדסאים של היום? מה צופן העתיד לתעשייה הטכנולוגית בישראל? ד"ר פנחסי - אדיב סבורה שלבוגרים יש את הכלים להצליח מול כל האתגרים בעתיד ולהתמודד עם השינויים שבפתח.


"אני מאמינה שהצעירים של היום הרבה יותר ממוקדים מהדור שלי. ההורים שלנו רצו שנלמד וההשכלה הייתה בשבילם ערך עליון. היום הצעירים רוצים תוצאות מהירות, שלוש שנים של תואר זה פרק זמן ארוך עבור רבים מהם. יש מי שפונים להכשרות מקצועיות קצרות, שהן יקרות וצרות. לעומתם ההנדסאי הוא הרבה יותר משכיל."


מגמה עכשווית נוספת שהיא מזהה במשק קשורה לאוכלוסיות סטודנטים חדשות שמגיעות לחינוך הטכנולוגי, מגמה שנובעת לדבריה משינוי באופיו של שוק העבודה. "אנחנו חיים יותר היום, לא בהכרח נועדנו לעסוק כל חיינו באותו תחום עיסוק." היא מסבירה. "בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, בוגרי תארים אקדמאיים שמגיעים ללמוד תחום חדש, בוחרים בלימודי הנדסאים כי הלימודים האקדמיים שלהם לא סייעו להם למצוא מקום תעסוקה או תחום עיסוק שמספק אותם. ישנם גם אחרים שמיצו את פרק א' בקריירה והחליטו לעשות שינוי."


לגבי עתידו של התחום, היא סבורה שהשינוי קרוב. "אני מאמינה שמי שעיניו בראשו מבין את המציאות. אני חושבת שעם הטמעת השינויים בחוק להשוואת מעמד ההנדסאים לבוגרי תואר ראשון, יותר צעירים יבינו כי כדאי לבחור בתחום עיסוק שהם אוהבים ולא בהכרח בתואר כללי וחסר אופק תעסוקתי."


"אנחנו עסוקים בחשיפת האתגרים הטכנולוגיים של המחר בפני הסטודנטים. היכולות הטכנולוגיות יתפתחו, ומי שיוכל להתמודד עמן הם רק אלו שישכילו להעמיק בתכנים."

 

אולי יעניין אותך גם

הפתרון העיצובי שלכם יכול להיות הסטארט אפ הבא: מה הקשר בין עיצוב תעשייתי לבין עולם ההייטק?

מאת: תובל קליין, 15/1/2020
רוצים קריירה שמשלבת בין יצירתיות ובין צרכים פרקטיים בתעשייה? כיום קיימת עלייה בביקוש למעצבים תעשייתיים: ראש התכנית לעיצוב תעשייתי באחד מהמוסדות המובילים בארץ מספר למה לכתבה המלאה >>

למה אלוף אירופה בקפיצה במוט מגיע לנינג`ה ישראל? אלכס אברבוך רוצה להכניס את המדינה לכושר

מאת: תובל קליין, 8/1/2020
האתלט הישראלי המצליח וזוכה נינגה ישראל VIP, אלכס אברבוך, מסביר למה חשוב לו לדחוף את דור העתיד לספורט ואיך הוא הולך לקדם את התחום בארץ. לכתבה המלאה >>

מה הכלים של אמרי גלאי, מנכ"ל Wolt ישראל, להצלחה בעולם העסקי?

מאת: אנאבל אדמסקי, 5/1/2020
אמרי גלאי, מנכ"ל חברת Wolt ישראל, מספר על האתגרים בניהול חברות בין לאומיות, על ההחלטות שחשובות למי שמכוונים לתפקידים ניהוליים וגם על השינויים הצפויים בענף המזון בעתיד הקרוב. לכתבה המלאה >>

נעמה בצלאל על הצלחה באופנה: "חשוב שמעצב יהיה נאמן לעצמו ויעבוד מהאמת הפנימית שלו"

מאת: אנאבל אדמסקי, 30/12/2019
בעידן הלייקים והקניות אונליין, תעשיית האופנה עוברת מהפכה אמיתית. דיברנו עם המעצבת נעמה בצלאל על הכלים שחשובים לדעתה למעצבים מתחילים שרוצים לפרוץ דרך. לכתבה המלאה >>

בשביל יואב לנדסמן, משימת "בראשית" הייתה הרבה יותר מהגעה לירח: "היינו נקודת אור ביומיום הלא קל שיש לנו פה"

מאת: תובל קליין, 26/12/2019
מהנדס המערכות הבכיר יואב לנדסמן מספר איך השתתף בפיתוח חללית שיכולה להגיע לירח, ומסביר למה לדעתו כמה שיותר צעירים צריכים להיכנס לתחום חקר החלל. לכתבה המלאה >>

אתגר קרת: "אדם כותב חייב קודם כל לבטוח בעצמו"

מאת: אנאבל אדמסקי, 23/12/2019
הסופר אתגר קרת מספר על דברים שחשוב לכותבים מתחילים לדעת ומדבר על היתרונות של לימודים רב תחומיים במדעי הרוח. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים

סקר גולשים

פעילות גופנית בזמן הלימודים:

ענה על השאלה

פעילות גופנית בזמן הלימודים:

  • 0 %

    לא מוותר על זה, עוזר לי להתפקס

  • 0 %

    מדי פעם, כשיש לי שעה פנויה

  • 0 %

    הלוואי אבל ממש אין לי זמן