לימודי שוק ההון - תואר או תעודה? ראיון עם עמנואל קוק על רזי המקצוע

24/5/2017 מאת: אנאבל אדמסקי (3,249 צפיות)

קריירה בשוק ההון או בתחום ההשקעות היא חלום של לא מעט אנשים, אבל איך עושים את הצעד הראשון לתפקידים נחשקים? שמענו מעמנואל קוק, בכיר בשוק ההון, על אפיק הלימודים שמשתלם במיוחד למי שמכוונים לתחום. ומה הוא חושב על מי שרוצים להגיע ישירות לתפקיד בכיר?

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מה ללמוד כדי לפרוץ בשוק ההון? עמנואל קוק, מייסד שותף ב - IBI השקעות משתף איך להצליח באחד התחומים הנחשקים במשק


צעירים רבים חולמים להשתלב בקריירה בשוק ההון, שכבר הוכתר כאחד התחומים הצומחים והחמים של העתיד. אז כיצד אפשר להגיע מהלימודים למשרות ניהוליות בתחום ההשקעות? לפי עמנואל קוק, מייסד שותף של IBI בית השקעות, הדרך לעשות זאת היא לצמוח מלמטה, להיות סבלניים וגם לבחור באפיק הלימודים הנכון.


קוק הוא מוותיקי שוק ההון בישראל והוא הצטרף בשנת 1975 לבית ההשקעות IBI שהוקם בשנת 1971. תחילת דרכו בתחום הפיננסי הייתה בלימודי כלכלה והיסטוריה.


"כאשר למדתי כלכלה באוניברסיטה העברית, לפני יותר מחמישים שנה, זה היה המוסד האקדמי היחיד בו ניתן היה ללמוד את המקצוע מלבד הטכניון. לימודי מנהל עסקים לא היו אז." הוא מספר. "כשניגשתי ללמוד לא ידעתי במה ארצה לעבוד. התברר שלימודי הכלכלה היו בחירה טובה. לימודי הכלכלה וההיסטוריה תרמו לי שניהם, כל אחד בדרכו, לעיצוב האישיות וכרקע לפעילות שלי בהמשך הדרך."


הוא מתאר שאחרי סיום הלימודים הגיע למחלקת ניירות הערך של בנק ושם עבד במשך כ - 13 שנים ולמד את התחום תוך כדי עבודה. לאחר צבירת ניסיון וותק הגיע למשרת מנהל ניירות הערך של כל הבנק. לאחר מכן עבד גם בארצות הברית בחברת ברוקרים.


לדבריו, לימודי הכלכלה העניקו לו רבים מהכלים שאפשרו לו לעבור את הדרך הזו. "כלכלה הוא לא מקצוע אופרטיבי, אלה לימודים שמחנכים לחשיבה מתמטית, הם מלמדים לחשוב נכון. אצלי זה עשה את העבודה. ייתכן שאם הייתי בוחר ללמוד מנהל עסקים זו הייתה טעות."


"מנהל עסקים הוא חוג בפני עצמו, יש בו למשל מסלול ללימודי מנהל עסקים בהתמחות מימון, שהוא האפיק הרצוי למי שרוצים לעבוד בשוק ההון, אבל אני ממליץ לבחור בתארים בכלכלה." הוא מרחיב.


לא מעט אנשים ששוקלים קריירה בשוק ההון מתלבטים האם לבחור בתואר אקדמי או לפנות ללימודי תעודה. הוא מציין כי הוא סבור שלימודי הכלכלה מהווים בסיס טוב אפילו יותר מההכשרות המקצועיות הרבות שקיימות היום בתחום שוק ההון. אלה, לדבריו, מתאימות יותר לעובדים מנוסים יותר בהמשך הדרך.


"אם היה בא אליי בוגר צבא שמתעניין בפיננסים, הייתי מייעץ לו ללכת ללמוד כלכלה ולא מנהל עסקים, ואף לא לבחור בלימודי מקצוע בתחום. חשוב להתחיל בפיתוח חשיבה נכונה על תהליכים כלכליים. הדרך היא לבנות את עצמך תוך כדי עבודה, ואחר כך, אחרי צבירת הניסיון אפשר לפנות לקרסים מקצועיים מתאימים. היום ברבים מהבנקים והמוסדות הפיננסיים מציעים קורסים לעובדים בדיוק למטרה הזו." הוא מסביר.

 

גולשים שאהבו את זה קראו גם:

 


לימודים הם צעד חשוב, אך דרושים גם ניסיון והתמדה


אז האם הלימודים הם הכלי להצלחה בשוק ההון? לדעתו של קוק, הלימודים חשובים אבל הם רק תחילת הדרך. "בשביל לעבוד נכון בשוק ההון צריך זמן. לא מספיק רק לימודי רקע בכלכלה ולימודים מקצועיים בעזרת קורסים, אלא דרושה גם עבודה פרקטית בבנק או בחברות השקעות או פיננסים. חשוב ללמוד מניסיונם של הוותיקים בתחום וגם ללמוד מתוך התהליכים שמתרחשים סביבך את הנושאים השונים, וכך להכיר את הרגולציה ואת האנליזות. אינך יכול להיות עובד טוב בשוק ההון בלי משקע של מספר שנים בעבודה המעשית." הוא אומר. "הבסיס להצלחה הוא עבודה מלמטה. זה נכון בתחומים רבים, אך בשוק ההון זה בולט במיוחד."


הוא ממשיך ומדגים את דבריו מתוך הניסיון שצבר. "למרות שהייתי בוגר אוניברסיטה והחזקתי בידע רב בכלכלה התחלתי לעבוד בתפקיד בדרג נמוך, וזה תרם לי מאוד. זה עזר לי ללמוד את הטכניקה, כיצד סולקים ניירות ערך, לראות איך קוראים מאזן וכיצד מבצעים אנליזה."


"כאשר מגיע אליי היום מועמד לעבודה שרוצה ישר להיות מנהל, אני 'מקרר אותו' ומנסה להביא אותו לשקול שוב את ההחלטה. עצתי לצעירים היא להתחיל נמוך ולהתקדם עם הזמן והניסיון. יש מי שהיו שואלים מה לגבי השכר הנמוך בתחילת הדרך, אני אומר שזו השקעה לטווח ארוך."


לדבריו אכן יש למה לצפות, שכן שוק ההון הוא תחום דינמי מאוד וקשה להעריך מה צופן לו העתיד. "יש שינויים רבים בשוק ההון, בתהליכים, במכשירים חדשים, ברגולציה המשתנה. אינני יכול לומר איך ייראה שוק ההון בעוד עשור ואפילו לא אוכל לומר איך ייראה בעוד שנה. כשמביטים לאחור על העשור האחרון אפשר לראות אילו שינויים אדירים התחוללו בתחום. בעיני לא ניתן לנחש מה צופן העתיד לשוק ההון."


בינתיים, הוא מייעץ למי שחולמים על קריירה בתחום להתחיל ולטפח כבר עכשיו את סל הכלים שחשובים במיוחד לעובדים בשוק ההון. אחד החשובים שבהם הוא הבנה של השינויים הרבים שמתחוללים במשק. "היום יש אינטראקציה רבה עם חו"ל וכולנו בעצם כפר גלובלי אחד. בזמני, אסור היה לקנות מט"ח ולא ניתן היה להשקיע בחו"ל בכלל. צריך להיות ערים לכל השינויים האלה. חשוב לקרוא על תהליכים שמרחשים בחו"ל, בין אם דרך העיתונות מרחבי העולם ובין עם דרך היעזרות בעמיתים מעבר לים."


לא פחות חשוב מכך הוא הרצון להמשיך ללמוד תמיד ולצבור ידע ממגוון של מקורות. "צריך יכולת אנליטית והבנה טובה של התהליכים, לצד רצון חזק ללמוד מהניסיון של חברות שונות. יש צורך להבין באנליזה ואם אתה אינך אנליסט, לדעת להיעזר באנליסטים, להסתכל על אחרים שעוסקים בתחום ולרכוש כלים מהם."

 

אולי יעניין אותך גם

התחום בהייטק שתופס תאוצה "בזכות" משבר הקורונה

מאת: אנאבל אדמסקי, 2/9/2020
מה הקשר בין הקורונה לתחום הסייבר? מסתבר שתקופת המשבר דווקא מציבה לא מעט הזדמנויות לפיתוח קריירה בסקיוריטי, שמענו ממומחה בתחום כיצד אפשר לנצל את המשבר כדי לפתח קריירה בהייטק. לכתבה המלאה >>

איך להצליח בקידום אתרים? מקדמים חושפים את סודות המקצוע

מאת: אנאבל אדמסקי, 18/5/2020
איך בונים קריירה בקידום אתרים? מה כדאי ללמוד? ומה השכר? שאלנו את עמית אדלר, עידן בן אור ושמוליק דורינבאום את כל מה שמתחילים בתחום ה – SEO חייבים לדעת. לכתבה המלאה >>

איך זה ללמוד אונליין מהבית? שאלנו סטודנטים מה דעתם על הלמידה המקוונת

מאת: תובל קליין, 13/5/2020
משבר הקורונה אילץ את מוסדות הלימוד לעבור ללמידה מקוונת. שאלנו כמה סטודנטים ממוסדות שונים בארץ, מה דעתם על הלמידה מהבית, וקיבלנו כמה תשובות מפתיעות. לכתבה המלאה >>

מנהלת שירותי הפיזיותרפיה באיכילוב מסבירה איך מגפת הקורונה משפיעה על התחום

מאת: תובל קליין, 10/5/2020
מנהלת שירותי הפיזיותרפיה באיכילוב מספרת איך משבר הקורונה השפיע על המקצוע, מה צפוי לתחום בעתיד, ולמה היא ממליצה ללמוד פיזיותרפיה. לכתבה המלאה >>

מעצבת הפנים ריקי קורי על הצלחה כמעצבים

מאת: אנאבל אדמסקי, 3/5/2020
מעצבת הפנים ריקי קורי מספרת על דרכים להשתלבות בשוק העיצוב התחרותי בארץ, על הכלים שחשובים לכל מעצב מתחיל ועל הדואליות שבין מענה לבקשות הלקוח ושמירה על הקול הייחודי כמעצב. לכתבה המלאה >>

מנהלת מכון הפיזיותרפיה בבילינסון מספרת על מגוון האפשרויות להשתלב בתחום

מאת: אנאבל אדמסקי, 27/4/2020
נירה כהן צוברי, מנהלת מכון הפיזיותרפיה בבית החולים בילינסון, מספרת על האפשרויות הרבות לפיתוח קריירה בתחום הפיזיותרפיה ועל הכלים שחשובים לאנשי המקצוע. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp