רוצה פרטים על לימודי כלכלה או ניהול?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

מה ללמוד - לימודי כלכלה או לימודי ניהול לתואר ראשון

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על לימודי כלכלה או ניהול? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי כלכלה או תואר בניהול - במה לבחור?


המשק משתנה בקצב מסחרר, דרכי הניהול והמסחר של אתמול מפנות את מקומן לשיטות חדשניות ופורצות דרך. במשק של היום יש ביקוש למנהלים צעירים ורחבי אופקים, שיכולים לפתח ולחזק ארגונים וכן לממש יוזמות מקוריות משלהם.


עבור מי שמכוונים לתפקידים ניהוליים, בין אם במגזר הפיננסי ובין אם בשוק הכללי יותר, תואר ראשון בניהול וכן לימודי כלכלה הם שני מסלולים אופייניים וכיום הם נחשבים לשניים מהתחומים המבוקשים ביותר באקדמיה הישראלית. במבט ראשון, יש הרבה מן המשותף בין שני תחומי הלימוד, אך למעשה כל אחד מהם שם דגש על פן אחר בעבודת המנהל. בעוד לימודי הניהול מקנים ארגז כלים רב תחומי למנהלים בשלל ענפים, לימודי הכלכלה נוטים להתמקד בעולם הפיננסי ובמיומנויות כלכליות. כמובן שישנה האפשרות לשלב בין שני התחומים, למשל במסגרת לימודי כלכלה וניהול או דרך התמחויות שונות במסגרת התואר. מתלבטים מה ללמוד? הטבלה שהכנו עבורכם יכולה לעשות קצת סדר:

 

 

  לימודי כלכלה תואר ראשון בניהול
למי זה מתאים?

לימודי כלכלה מתאימים במיוחד לבעלי זיקה וענין בעולם הפיננסי, בעלי חשיבה מתמטית טובה, דייקנים ומצטיינים ביכולות אנליטיות ולוגיות.

ניהול: לימודי ניהול יכולים להתאים לבעלי חוש מנהיגות, בעלי ביטחון עצמי גבוה, יחסי אנוש מצוינים וחוש יזמות מפותח. הלימודים יכולים להתאים גם למנהלים ותיקים יותר שצברו ניסיון בפועל בשוק העבודה, שמחפשים לשדרג את הכלים והידע המקצועי.
משך הלימודים הלימודים בשני המסלולים נמשכים בדרך כלל כשלוש שנים.
תוכן הלימודים במסגרת הלימודים מנתחים ומעמיקים בבעיות כלכליות של ארגונים וברמת המשק הבין לאומי, בתהליכים להשגת רווחים ולחלוקת משאבים. הסטודנטים בוחנים מושגים כגון השקעות, צריכה, ייצור וחיסכון ולומדים לפתור בעיות ברמת המיקרו והמאקרו. הלימודים נוגעים גם בתחומים משיקים כחשבונאות, מיסוי, מימון וביטוח. לימודי הניהול מקיפים את הכלים שנדרשים ממנהלים מוצלחים בארגונים והם נוגעים במגוון רחב של תחומים שרלבנטיים למנהלים. כך תכנית הלימודים כוללת עיסוק בהיבטים שיווקיים, פיננסיים, פסיכולוגיים וטכנולוגיים של ארגונים. במקביל שמים דגש על פיתוח יכולות מנהיגות ועל בנייה של כישורי יזמות.

אופי הלימודים
לימודי הכלכלה כוללים שיעורים עיוניים ומחקריים רבים, אך לרוב משלבים גם תרגילים והתנסויות מעשיות בגופים פיננסיים. לימודי הכלכלה נחשבים ללימודים תובעניים למדיי והם משלבים גם לימוד מתמטיקה בהיקף ניכר. הלימודים עצמם מגוונים מאוד, ממש כשם שהעולם הפיננסי מגוון וכולל תחומים כשוק ההון, בנקאות והשקעות. הלימודים מגוונים ומשלבים בהם פן ריאלי ועיוני דרך עיסוק בתחומים בסטטיסטיקה ופיננסים, לצד תכנים הומניים יותר כגון שיווק, סחר בין לאומי ויחסים בין לאומיים. דרך שילוב של התמחויות שונות אפשר למקד את התואר בתחום העניין מבין שלל ענפים, כך שזהו תואר מגוון מאוד ורב תחומי באופיו. מרבית התכניות כוללות התנסות מעשית בניהול במסגרת של ארגונים.
תנאי הקבלה ללימודים ציון ההתאמה המבוקש במסגרת תנאי קבלה לכלכלה נע בין 580 - 680. לרוב מושם דגש על הציון הכמותי בפסיכומטרי ועל ההישגים בבגרות במתמטיקה ובבגרות באנגלית ברמת 4 או 5 יחידות. ציון ההתאמה הדרוש במסגרת תנאי קבלה לניהול נע בין 520 - 550. יש צורך בבגרות באנגלית ובבגרות במתמטיקה ברמת 4 או 5 יחידות בציון גבוה. בחלק מן המוסדות שמים דגש על הציון הכמותי בפסיכומטרי.
שכר בשנים הראשונות שכרם של כלכלנים משתנה לפי תחום העיסוק שלהם, אך באופן כללי בוגרי לימודי כלכלה מרוויחים בשנים הראשונות שכר שבין 6,000 - 8,000 שקלים. במחלקות כספים ובתפקידי אנליסטים שכר כלכלנים נוטה להיות גבוה יותר, בין 8,000 - 15,000 שקלים לחודש. לאחר כחמש שנים של ניסיון עולה השכר. שכר מנהלים משתנה בצורה ניכרת לפי התחום, סוג הארגון והמגזר במשק (פרטי או ציבורי). כך למשל, בחמש השנים הראשונות מנהלי שיווק ירוויחו בין 13,000 - 20,000 שקלים, בעוד מנהלי מוקד ירוויחו בין 7,000 - 16,000 שקלים ומנהלי תיקי לקוחות בין 11,000 - 17,000 שקלים. עם צבירת ניסיון של כמה שנים השכר עולה ויכול להגיע אף למעל 25,000 שקלים בחודש.
אפשרויות תעסוקה בפני בוגרי כלכלה נפתחות שלל אפשרויות תעסוקה, במגזר הציבורי והפרטי. בין היתר באפשרותם להשתלב כאנליסטים, כיועצי השקעות, כיועצים פיננסיים וכן בבנקים, בשוק ההון ובגופים פיננסיים נוספים. אפיק התעסוקה תלוי במידה רבה בדגשים שנלמדים במהלך התואר. כך למשל, מי שהתמחות בניהול מערכות מידע וטכנולוגיות עשויות להשתלב בחברות הייטק ובסטארט אפים טכנולוגיים, בעוד בוגרי התמחויות בשיווק משתלבים לרוב בתחומים בניהול השיווק, ניהול מותגים ויחסי ציבור.
דרישה בשוק העבודה בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה בה השוק מוצף בבוגרי לימודי כלכלה, וכך היצע המשרות לא תואם את הביקוש הרב מצד הבוגרים. עם זאת, לבוגרי לימודי כלכלה המשלבים את התואר עם תחומים נוספים, כגון משפטים, בנקאות או מחשבים יש אפשרויות רבות יותר בשוק העבודה. הביקוש העיקרי הוא לבוגרי ניהול ששילבו את הלימודים עם תחום אחר, כגון כלכלה או שיווק. בתחומי ההייטק ומערכות המידע, הביקוש למנהלים הולך ועולה ובוגרי תואר בניהול בעלי התמחות מתאימה יכולים להשתלב בענפים אלה ולצמוח בהם. חשוב מאוד להביא בחשבון שהקבלה לתפקידים ניהוליים אינה תלויה רק בתואר האקדמי ולרוב מעסיקים נותנים דגש רב יותר לניסיון מעשי במשק בתחומים רלבנטיים.
אפשרויות ללימודי המשך ותארים מתקדמים בפני בוגרי לימודי כלכלה ישנן שלל אפשרויות להמשך לתארים מתקדמים. באפשרותם להמשיך לתואר שני בכלכלה, או לבחור בתכניות כגון תואר שני בסטטיסטיקה, תואר שני במתמטיקה, תואר שני במנהל עסקים ותואר שני בחשבונאות. ישנם גם שלל מסלולי לימודי פיננסים לתעודה דרכם אפשק לפתח מיומנויות ספציפיות. בוגרי תואר בניהול יכולים להמשיך לתארים מתקדמים, כגון תואר שני במנהל עסקים. בוגרי תואר בניהול בהתמחות מקצועות פיננסיים (כגון כלכלה או מימון) יכולים להמשיך גם לתואר שני בכלכלה או בבנקאות עם השתלמות מתאימות. ישנה גם אפשרות לקדם את הקריירה דרך הכשרות ניהוליות מקצועיות, קורסים ממוקדים שהיקפם קצר יותר.


גולשים שואלים ומקבלים תשובות


תואר בניהול או בכלכלה, איזה מהם יותר פרקטי? האם תואר בניהול ישרת אותי בשוק העבודה למשרות תפעול או שיווק, או בלימודי כלכלה יכולים לתת יתרון משמעותי יותר?

תואר בכלכלה נותן את מקצוע הכלכלן שהוא ספציפי הרבה יותר מהתואר בניהול, אך מצד שני הוא תואר עמוס ותובעני. התואר בניהול מעניין מאוד, הוא מציע לעסוק בתחומים נרחבים מאוד, גם בענף הפיננסי וגם בתחומים אחרים בזכות הכלליות שלו.

 

אני עובד כיום בבנק בתחום שוק ההון ורוצה לשלב לימודים עם העבודה, רואה עצמי משתלב בענפי ההשקעות והמסחר בעתיד. האם כדאי ללמוד כלכלה או לשלב כלכלה עם ניהול?

אם אתה בוחר להתמקצע בשוק ההון, אולי כדאי שתשקול תואר בניהול עם התמחות חשבונאות ומימון, בו תוכל לקחת כמה שיותר קורסים בתחום ההשקעות. מסלול זה יתאים למי שמכוונים לשוק ההון.

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודי כלכלה או ניהול?

רוצה לדעת יותר על לימודי כלכלה או ניהול?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד לימודי כלכלה או ניהול
חדש! סדנה דיגיטלית לבחירת לימודים שתשנה לך את החיים

רוצה לדעת מה מתאים לך ללמוד?


מאות אנשים כבר התקדמו, רוצה גם? 

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!
אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!
Whatsapp Whatsapp