בת 92 היא הסטודנטית הכי מבוגרת במכללה

13/11/2016 מאת: אנאבל אדמסקי (1,691 צפיות)

בין הסטודנטים שחזרו לאחרונה ללימודים נמצאת גם שושנה ברזל, ניצולת שואה בת 92. שושנה, ששרדה את מחנות הריכוז, למדה חינוך, עלתה לארץ והפכה לגננת. היום, גם אחרי גיל 90, היא עדיין נהנית מהלימודים במכללת הוותיקים בעמק יזרעאל, מספרת שהיא מצפה בקוצר רוח להרצאות ובעיקר מוכיחה שאף פעם לא מאוחר מדי ללמוד.

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


"הלימודים הם תענוג, מא' ועד ת'": שושנה, בת 92, לומדת ונהנית מכל רגע


מאת אלפי סטודנטים חזרו החודש לספסל הלימודים עם פתיחת השנה האקדמית, אחת מהם היא שושנה ברזל. שושנה, ניצולת שואה בת 92, חזרה ללמוד במכללת וותיקי עמק יזרעאל, מכללה מיוחדת שמאפשרת לגמלאים לחזור ללמוד בקורסים בתחומים שונים, והיא היום הסטודנטית המבוגרת ביותר במכללה. בכל בוקר יום ראשון מתייצבת שושנה להרצאה ויחד עם חבריה לספסל הלימודים חוזרת שוב לימים שלה כסטודנטית.


שושנה נולדה בשנת 1924 בברטיסלאבה שבצ'כוסלובקיה (היום סלובקיה). עם עליית היטלר לשלטון, השתנו חייה של שושנה ושל יהודי צ'כוסלובקיה. "סלובקיה ניתקה מצ'כיה בזמן שלטונו של היטלר. החלו טרנספורטים ואנחנו עברנו לבודפשט." היא מתארת. שושנה גם הייתה בין היהודים ב"רכבת ההצלה", הרכבת שארגן ישראל קסטנר כדי להציל למעלה מאלף יהודים ולעזור להם לצאת מהונגריה ולהינצל מהשמדה.


מבודפשט, עלתה שושנה לישראל בשנת 1945 יחד עם בעלה ובנה התינוק. עם זאת, רוב בני משפחתה של שושנה נשארו באירופה ולא הצליחו להינצל מאימי השואה. "חלק גדול מקרוביי נספו באוושוויץ, סבא וסבתא שלי, וגם אבי. חלקם נלקחו מצ'כוסלובקיה ואחרים מהונגריה. רק אמי ואחותי שרדו." היא מספרת. "אחותי עלתה לפניי לארץ, עוד בשנת 1944, היא הגיעה לארץ בעזרת רכבת דרך רומניה וטורקיה. אמי לא עלתה לארץ."


שושנה השלימה את לימודי החינוך עוד כשהייתה בבודפשט. כשהגיעה לארץ למדה בסמינר הקיבוצים והפכה לגננת. "מאוחר יותר רציתי להיות גם מורה בבית הספר ולמדתי בשנות השישים במכללת אורנים. עבדתי הרבה שנים כגננת וגם כמורה בכיתות א' ו - ב' בבית הספר בקיבוץ כפר החורש, שם אני מתגוררת עד היום." היום יש לשושנה ארבעה ילדים, שלושה עשר נכדים ו - 17 נינים.

 

גולשים שאהבו את זה קראו גם:

 


מגיעה ללימודים בשביל הכיף וההנאה


כבר עשר שנים ששושנה לומדת במכללת הוותיקים של עמק יזרעאל. המכללה, שהוקמה לפני כ - 14 שנים, פועלת בשיתוף פעולה בין המועצה האזורית והמכללה האקדמית עמק יזרעאל ומאפשרת לפנסיונרים לחזור לספסל הלימודים ולהשתתף בהרצאות ובקורסים לגיל השלישי. הסטודנטים במכללה לומדים ביום אחד בשבוע, ויכולים להשתתף במגוון של קורסים בתחומים כמו היסטוריה, כלכלה, מקרא, תקשורת, אדריכלות ופוליטיקה. היום לומדים במכללת הוותיקים כ - 1,350 סטודנטים בין גילאי 60 - 90, שמגיעים בעיקר מהיישובים השונים במועצה. שושנה בת ה - 92 היא כאמור הסטודנטים המבוגרת ביותר ביניהם.

 

"בתחילת הדרך היו במכללה כשמונים סטודנטים והמספר הלך ותפח. הסטודנטים אצלנו מגיעים באמת מכל הרקעים, יש אצלנו אחיות, רופאים, מורות. אלה אנשים שיש להם עכשיו יותר זמן, הם רוצים למלא את עצמם ולרכוש עוד ידע. אנחנו מציעים הרבה נושאים כדי להתאים למגוון תחומי העניין שלהם." מסבירה ריקי שמעוני, מנהלת מכללת הוותיקים. היא מציינת שכמנהלת, היא זוכה לתגובות חיוביות מאוד מצד הסטודנטים. "הם מאוד שמחים ללמוד. אולי שלא כמו סטודנטים צעירים יותר, הם שואלים אפילו למה אין תכנית גם בקיץ. אני נוהגת לומר שמי שלומד למבחן הם המרצים ולא הסטודנטים, משום שאנחנו פתוחים להערות שלהם ולביקורת מהם ומשנים בהתאם."


"שמעתי על המכללה אחרי שחברים שלי שלמדו שם המליצו לי עליה. גם גיסתי, שלמדה במכללה עוד מהקמתה, סיפרה לי על התכנית. לאחר שבעלי נפטר החלטתי גם אני להצטרף."  משתפת שושנה בגורמים שהביאו אותה לקבל את ההחלטה לחזור ללימודים. למרות שעברו שנים רבות מאז שסיימה ללמוד, היא מספרת שהיא נהנית מאוד להיות שוב סטודנטית.


"הלימודים הם כיף. אני נהנית מההרצאות ולא צריכה להיבחן, אני לומדת בשביל ההנאה שלי. יש בכיתה מי שכותבים, אני כבר לא כותבת בהרצאות ורק מקשיבה לשיעור ונהנית מהלימודים. הסטודנטים במכללה כולם פנסיונרים, רובם מגיעים גם הם לשם הנאה." היא אומרת. "אם אני תופסת קורס מעניין זה הכי נחמד מבחינתי. בהפסקות כל הסטודנטים הולכים יחד לשתות אספרסו, וגם זה נחמד מאוד. עבורי יום ראשון בשבוע זה יום נהדר."


השנה שושנה לומדת בקורס שנקרא 'מהתנ"ך ועד הפלמ"ח' שדן בהיסטוריה של ארץ ישראל. היא גם לומדת בקורסים נוספים ובין היתר אומרת שהיא משתדלת ללמוד במסלולים בתחום ההיסטוריה שמאוד קרוב לליבה. "אני לומדת מה שמזדמן, כי הקורסים מתחלפים. הקורס השני שאני לוקחת השנה עוסק בהיסטוריה וגם בארכיטקטורה. אני לומדת בקורס הזה כבר שנה שנייה והוא קורס מרתק ונפלא בעיניי." היא מתארת.


"בעבר למדתי בקורסים בתחום הארכיאולוגיה, וגם בקורס נפלא על תרבות גרמניה. בקורס למדנו על התרבות הגרמנית שהובילה לנאציזם." נוסף לקורסים במכללת הוותיקים, שושנה גם לומדת פעם בשבועיים בקורס נוסף בנושא מדעי המוח.


שושנה אומרת שהיא מרוצה מאוד מהלימודים וכי היא חושבת שכדאי גם למבוגרים אחרים לגשת ולהמשיך ללמוד. "אני מציעה לכל מי שנמצא בגיל המתאים ללמוד וממליצה על כך בחום. זה ממש תענוג, מא' ועד ת'."

 

אולי יעניין אותך גם

סקר לימודים בישראל ואתר גלובס

מאת: אנאבל אדמסקי, 24/3/2020
סקר שערכנו באתר "לימודים בישראל", שהתפרסם באתר "גלובס" מראה מה באמת חושבים הסטודנטים על הלימודים מרחוק בעקבות התפשטות הקורונה. לכתבה המלאה >>

קורונה ולימודים - מה החלטות המוסדות עם התפשטות הנגיף?

מאת: אנאבל אדמסקי, 12/3/2020
התפשטות הקורונה מאיימת לפגוע בפתיחת סמסטר ב' שנמצא ממש מעבר לפינה. מה הנחיות מוסדות הלימוד לגבי קיום לימודים? ואיך יעזרו לסטודנטים כדי למנוע פגיעה בלימודים? לכתבה המלאה >>

גם אתם יכולים להיות ידענים כמו הצ`ייסר: איתי הרמן מסביר איך לזכור באמצעות הקשר

מאת: תובל קליין, 29/1/2020
הצ'ייסר, איתי הרמן, מגלה את השיטה באמצעותה גם אתם תוכלו לפתח את הזיכרון וסוף סוף לדעת את כל החומר למבחן, ומסביר למה ידע כללי הוא עבורו שליחות. לכתבה המלאה >>

איך נראה יום של טראומטולוג? ד"ר דרור סופר חושף את מאחורי הקלעים של חדר הניתוח

מאת: אנאבל אדמסקי, 22/1/2020
ד"ר דרור סופר, כירורג ומנהל מערך הטראומה בבית החולים איכילוב, מספר על עבודתו המיוחדת שמפגישה אותו עם הגבול הדק שבין חיים למוות, ומשתף בדברים חשובים למי שחולמים ללמוד רפואה. לכתבה המלאה >>

רענן שקד על כלים לתחילת הדרך בתעשיית התקשורת והחשיבות של אמירה אישית

מאת: אנאבל אדמסקי, 21/1/2020
העיתונאי רענן שקד מספר על כלים חשובים לתחילת הקריירה בעולם התקשורת, על התרומה של האקדמיה לעיתונאים מתחילים ועל הכוח של סיפור טוב בעידן הצפת המידע והרשתות החברתיות. לכתבה המלאה >>

הפתרון העיצובי שלכם יכול להיות הסטארט אפ הבא: מה הקשר בין עיצוב תעשייתי לבין עולם ההייטק?

מאת: תובל קליין, 15/1/2020
רוצים קריירה שמשלבת בין יצירתיות ובין צרכים פרקטיים בתעשייה? כיום קיימת עלייה בביקוש למעצבים תעשייתיים: ראש התכנית לעיצוב תעשייתי באחד מהמוסדות המובילים בארץ מספר למה לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp