בת 92 היא הסטודנטית הכי מבוגרת במכללה

13/11/2016 מאת: אנאבל אדמסקי (1,956 צפיות)

בין הסטודנטים שחזרו לאחרונה ללימודים נמצאת גם שושנה ברזל, ניצולת שואה בת 92. שושנה, ששרדה את מחנות הריכוז, למדה חינוך, עלתה לארץ והפכה לגננת. היום, גם אחרי גיל 90, היא עדיין נהנית מהלימודים במכללת הוותיקים בעמק יזרעאל, מספרת שהיא מצפה בקוצר רוח להרצאות ובעיקר מוכיחה שאף פעם לא מאוחר מדי ללמוד.

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


"הלימודים הם תענוג, מא' ועד ת'": שושנה, בת 92, לומדת ונהנית מכל רגע


מאת אלפי סטודנטים חזרו החודש לספסל הלימודים עם פתיחת השנה האקדמית, אחת מהם היא שושנה ברזל. שושנה, ניצולת שואה בת 92, חזרה ללמוד במכללת וותיקי עמק יזרעאל, מכללה מיוחדת שמאפשרת לגמלאים לחזור ללמוד בקורסים בתחומים שונים, והיא היום הסטודנטית המבוגרת ביותר במכללה. בכל בוקר יום ראשון מתייצבת שושנה להרצאה ויחד עם חבריה לספסל הלימודים חוזרת שוב לימים שלה כסטודנטית.


שושנה נולדה בשנת 1924 בברטיסלאבה שבצ'כוסלובקיה (היום סלובקיה). עם עליית היטלר לשלטון, השתנו חייה של שושנה ושל יהודי צ'כוסלובקיה. "סלובקיה ניתקה מצ'כיה בזמן שלטונו של היטלר. החלו טרנספורטים ואנחנו עברנו לבודפשט." היא מתארת. שושנה גם הייתה בין היהודים ב"רכבת ההצלה", הרכבת שארגן ישראל קסטנר כדי להציל למעלה מאלף יהודים ולעזור להם לצאת מהונגריה ולהינצל מהשמדה.


מבודפשט, עלתה שושנה לישראל בשנת 1945 יחד עם בעלה ובנה התינוק. עם זאת, רוב בני משפחתה של שושנה נשארו באירופה ולא הצליחו להינצל מאימי השואה. "חלק גדול מקרוביי נספו באוושוויץ, סבא וסבתא שלי, וגם אבי. חלקם נלקחו מצ'כוסלובקיה ואחרים מהונגריה. רק אמי ואחותי שרדו." היא מספרת. "אחותי עלתה לפניי לארץ, עוד בשנת 1944, היא הגיעה לארץ בעזרת רכבת דרך רומניה וטורקיה. אמי לא עלתה לארץ."


שושנה השלימה את לימודי החינוך עוד כשהייתה בבודפשט. כשהגיעה לארץ למדה בסמינר הקיבוצים והפכה לגננת. "מאוחר יותר רציתי להיות גם מורה בבית הספר ולמדתי בשנות השישים במכללת אורנים. עבדתי הרבה שנים כגננת וגם כמורה בכיתות א' ו - ב' בבית הספר בקיבוץ כפר החורש, שם אני מתגוררת עד היום." היום יש לשושנה ארבעה ילדים, שלושה עשר נכדים ו - 17 נינים.

 

גולשים שאהבו את זה קראו גם:

 


מגיעה ללימודים בשביל הכיף וההנאה


כבר עשר שנים ששושנה לומדת במכללת הוותיקים של עמק יזרעאל. המכללה, שהוקמה לפני כ - 14 שנים, פועלת בשיתוף פעולה בין המועצה האזורית והמכללה האקדמית עמק יזרעאל ומאפשרת לפנסיונרים לחזור לספסל הלימודים ולהשתתף בהרצאות ובקורסים לגיל השלישי. הסטודנטים במכללה לומדים ביום אחד בשבוע, ויכולים להשתתף במגוון של קורסים בתחומים כמו היסטוריה, כלכלה, מקרא, תקשורת, אדריכלות ופוליטיקה. היום לומדים במכללת הוותיקים כ - 1,350 סטודנטים בין גילאי 60 - 90, שמגיעים בעיקר מהיישובים השונים במועצה. שושנה בת ה - 92 היא כאמור הסטודנטים המבוגרת ביותר ביניהם.

 

"בתחילת הדרך היו במכללה כשמונים סטודנטים והמספר הלך ותפח. הסטודנטים אצלנו מגיעים באמת מכל הרקעים, יש אצלנו אחיות, רופאים, מורות. אלה אנשים שיש להם עכשיו יותר זמן, הם רוצים למלא את עצמם ולרכוש עוד ידע. אנחנו מציעים הרבה נושאים כדי להתאים למגוון תחומי העניין שלהם." מסבירה ריקי שמעוני, מנהלת מכללת הוותיקים. היא מציינת שכמנהלת, היא זוכה לתגובות חיוביות מאוד מצד הסטודנטים. "הם מאוד שמחים ללמוד. אולי שלא כמו סטודנטים צעירים יותר, הם שואלים אפילו למה אין תכנית גם בקיץ. אני נוהגת לומר שמי שלומד למבחן הם המרצים ולא הסטודנטים, משום שאנחנו פתוחים להערות שלהם ולביקורת מהם ומשנים בהתאם."


"שמעתי על המכללה אחרי שחברים שלי שלמדו שם המליצו לי עליה. גם גיסתי, שלמדה במכללה עוד מהקמתה, סיפרה לי על התכנית. לאחר שבעלי נפטר החלטתי גם אני להצטרף."  משתפת שושנה בגורמים שהביאו אותה לקבל את ההחלטה לחזור ללימודים. למרות שעברו שנים רבות מאז שסיימה ללמוד, היא מספרת שהיא נהנית מאוד להיות שוב סטודנטית.


"הלימודים הם כיף. אני נהנית מההרצאות ולא צריכה להיבחן, אני לומדת בשביל ההנאה שלי. יש בכיתה מי שכותבים, אני כבר לא כותבת בהרצאות ורק מקשיבה לשיעור ונהנית מהלימודים. הסטודנטים במכללה כולם פנסיונרים, רובם מגיעים גם הם לשם הנאה." היא אומרת. "אם אני תופסת קורס מעניין זה הכי נחמד מבחינתי. בהפסקות כל הסטודנטים הולכים יחד לשתות אספרסו, וגם זה נחמד מאוד. עבורי יום ראשון בשבוע זה יום נהדר."


השנה שושנה לומדת בקורס שנקרא 'מהתנ"ך ועד הפלמ"ח' שדן בהיסטוריה של ארץ ישראל. היא גם לומדת בקורסים נוספים ובין היתר אומרת שהיא משתדלת ללמוד במסלולים בתחום ההיסטוריה שמאוד קרוב לליבה. "אני לומדת מה שמזדמן, כי הקורסים מתחלפים. הקורס השני שאני לוקחת השנה עוסק בהיסטוריה וגם בארכיטקטורה. אני לומדת בקורס הזה כבר שנה שנייה והוא קורס מרתק ונפלא בעיניי." היא מתארת.


"בעבר למדתי בקורסים בתחום הארכיאולוגיה, וגם בקורס נפלא על תרבות גרמניה. בקורס למדנו על התרבות הגרמנית שהובילה לנאציזם." נוסף לקורסים במכללת הוותיקים, שושנה גם לומדת פעם בשבועיים בקורס נוסף בנושא מדעי המוח.


שושנה אומרת שהיא מרוצה מאוד מהלימודים וכי היא חושבת שכדאי גם למבוגרים אחרים לגשת ולהמשיך ללמוד. "אני מציעה לכל מי שנמצא בגיל המתאים ללמוד וממליצה על כך בחום. זה ממש תענוג, מא' ועד ת'."

 

אולי יעניין אותך גם

לימודים בגליל בתקופת הקורונה

מאת: , 22/11/2020
אילו אפשרויות קיימות בגליל ללימודים וקריירה לסטודנטים? איך תקופת הקורונה משפיעה על הלימודים בגליל? שמענו על לימודים בגליל והאפשרויות היום לצעירים באזור. לכתבה המלאה >>

טיפים להוראה ב - ZOOM בתקופת הקורונה

מאת: אנאבל אדמסקי, 17/11/2020
תקופת הקורונה שינתה לגמרי את מערכת החינוך. איך אפשר להתאים את ההוראה למצב החדש? טיפים למורים להוראה יעילה בזום. לכתבה המלאה >>

רוצים להיות חיוניים? הכל על המקצוע שהפך למבוקש באופן מפתיע בגלל הקורונה

מאת: , 4/11/2020
מגפת הקורונה יצרה שינוי אדיר בשוק העבודה, ומסתבר שיש מקצוע שהפך לאחרונה למבוקש במיוחד. דיברנו עם מי שלומדים בהכשרה למקצוע החיוני של היום. לכתבה המלאה >>

סטודנטים מוחים: דווקא בתקופת הקורונה המוסדות לא מוזילים שכר לימוד

מאת: אנאבל אדמסקי, 29/10/2020
מצמצמים הוצאות, לוקחים הלוואות ומתקשים לשלם את שכר הלימוד: הסטודנטים מדווחים על קשיים כלכליים בזמן הקורונה, מבקשים מהמוסדות לסייע - וגם יוצאים למחאה כדי לשנות את עתידם. לכתבה המלאה >>

התחום בהייטק שתופס תאוצה "בזכות" משבר הקורונה

מאת: אנאבל אדמסקי, 2/9/2020
מה הקשר בין הקורונה לתחום הסייבר? מסתבר שתקופת המשבר דווקא מציבה לא מעט הזדמנויות לפיתוח קריירה בסקיוריטי, שמענו ממומחה בתחום כיצד אפשר לנצל את המשבר כדי לפתח קריירה בהייטק. לכתבה המלאה >>

איך להצליח בקידום אתרים? מקדמים חושפים את סודות המקצוע

מאת: אנאבל אדמסקי, 18/5/2020
איך בונים קריירה בקידום אתרים? מה כדאי ללמוד? ומה השכר? שאלנו את עמית אדלר, עידן בן אור ושמוליק דורינבאום את כל מה שמתחילים בתחום ה – SEO חייבים לדעת. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp