פרויקט גמר של סטודנטית בא לעודד את כולנו לשמור על הכדור

14/8/2016 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (1,548 צפיות)

מחקר שיצא לאחרונה מזהיר שמשקל הפלסטיק בים בשנת 2050 יהיה זהה למשקל הדגים שחיים בו. כולנו רוצים כמובן לשמור על הכדור שלנו אבל האם אנחנו עושים מספיק? פרויקט גמר של סטודנטית לעיצוב מציע פתרון יצירתי במיוחד לבעיה ושואף לעודד את כולנו למחזר יותר.

המידע באתר הועיל ל94% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:

אהבת? שתף ב:


איך אפשר לעודד אנשים למחזר? סטודנטית מציעה פתרון יצירתי בפרויקט הגמר


את טכנולוגיית ERA פיתחה רוני זסלבסקי, בוגרת טרייה של לימודי עיצוב תעשייתי בבצלאל, במסגרת פרויקט הגמר שלה, בהנחיית פרופסור חנן דה לנגה. זהו מתקן שמאפשר להפוך את בקבוקי הפלסטיק שבדרך כלל היינו פשוט מכניסים למיחזורית למגוון של מוצרים שימושיים, באמצעות טכנולוגיה של הדפסת תל ממד. כך היא שואפת לעודד אנשים למחזר.


את ההשראה לפרויקט קיבלה עוד בשנה השלישית ללימודים, אז השתתפה בתכנית חילופי סטודנטים בברצלונה. "ראיתי שהמודעות שם למחזור היא הרבה יותר גדולה. אני אישית הפרדתי שם בין סוגי האשפה בפעם הראשונה, לא עשיתי זאת אף פעם לפני כן." היא מספרת.


כשחזרה לארץ, ניסתה להבין מדוע בארץ יש מודעות פחותה למחזור, לעומת המתרחש בספרד למשל. "חשבתי הרבה על עניין המחזור ומדוע בישראל לא ממחזרים. המסקנה שהגעתי אליה היא שאין תמריץ לכך בארץ. לכולם אכפת מאיכות הסביבה, לכולם אכפת שהסביבה שלהם תהיה נקייה, אבל לא באמת פועלים למען המטרה הזו. החלטתי לאפשר להם לקבל משהו בתמורה למחזור."


כדי לעשות זאת, פעלה הסטודנטית ללימודי עיצוב תעשייתי להנגיש טכנולוגיה חדשה יחסית שלא בהכרח נגישה לכל האוכלוסייה והיא הדפסת תלת ממד. המתקן שפיתחה דומה בצורתו למיחזורית שכולנו מכירים והוא אמור להיות מוצב ברחוב. יחד עם המתקן מגיעה אפליקציית סלולר שמתקשרת איתו. רוני מתארת שלחיצה פשוטה על כפתור באפליקציה מאפשרת להזין בקבוק, שהמשקל שלו נשמר במאגר הנתונים האישי. מהרגע שהוא מוכנס למכונה, בקבוק השתייה נגרס, נשטף, מותך, מתערבב עם צבע והופך לסליל. כך הוא הופך לחומר גלם למדפסת התלת ממדית.


מדפסת התלת ממד שבמתקן יכולה לייצר מגוון גדול מאוד של מכשירים וכלים, כשהפריטים שמוצעים באפליקציה מתחדשים כל הזמן. לדבריה, אפשר להדפיס מוצרים פונקציונאליים כמו למשל רגל לכיסא שנשבר או חלק חילוף למיקסר שהתקלקל וגם מוצרים כמו צעצועים לילדים, עציצים או קישוטים.


"אם לא נתחיל למחזר יותר - נהייה בבעיה"


כרגע, רוני מציינת שהיא בוחרת להתמקד רק במחזור של פלסטיק ולא חומרים אחרים. "אני שמה את הדגש על פלסטיק כי הוא גורם להכי הרבה נזק, נייר למשל מתכלה הרבה יותר מהר. המצב שלנו מבחינת השימוש בפלסטיק הולך ומחמיר ואנחנו מאבדים שליטה. אם לא נתחיל למחזר יותר, נהיה בבעיה."


"התפיסה הכוללת היום היא שמוצרי פלסטיק הם חד פעמיים. אנחנו קונים מוצרים באריזת פלסטיק, כמו למשל חבילת גבינה או מאכל אחר, משתמשים וזורקים לפח, לא משתמשים שוב. אפילו אם כלי הקיבול הזה כשיר לשימוש שני, אנחנו עדיין לא עושים זאת."


היא אומרת שהמודעות לשמירה על הסביבה משתנה ממדינה למדינה. "בישראל יש נתונים דווקא לא רעים בנוגע למחזור פלסטיק. כ - 57 אחוזים מהבקבוקים שנרכשים פה ממוחזרים. יש מדינות בהן אחוזי המחזור הם הרבה יותר נמוכים אבל עדיין, גם בארץ הם יכולים להיות גבוהים הרבה יותר. אנשים לא מפרידים כאן אשפה, אין הפרדה בין נייר, מתכות וחומרים אורגניים. אנחנו שואפים להגיע לשם, אבל אנחנו עדיין לא שם."


משום כך, היא שואפת ליישם את הפרויקט שלה לא רק בישראל, אלא מייעדת אותו גם למדינות אחרות בעולם בהן המודעות לשמירה על הסביבה היא עדיין נמוכה מאוד. "בארצות הברית למשל כמעט ולא ממחזרים, פחות מעשרה אחוזים מהאוכלוסייה. אני חושבת שזה עניין של חינוך. אין חינוך למחזור בבתי הספר, בתקשורת או בפרסומות שמקיפות אותם. לא מעודדים אותם למחזר, אותנו בארץ למשל מעודדים קצת יותר. לאחרונה יש כאן קמפיינים שמתמקדים במחזור, אבל בחו"ל זה לא תמיד קורה." היא אומרת.

 

גולשים שאהבו את זה קראו גם:

 


סטודנטים וצעירים - מובילים את מהפכת הסביבה


אחת האוכלוסיות שדווקא כן ערה במיוחד לנושא הסביבה היא קהל הסטודנטים והצעירים ורוני אומרת שאפשר להיות בטוחים שסטודנטים ממחזרים יותר מאוכלוסיות אחרות. בבצלאל לדוגמא, שם למדה, יש אפשרויות רבות למחזר והיא מציינת שברחבי הקמפוס פזורים פחים רבים להפרדת חומרים כמו נייר, מתכת ופלסטיק.


גם אנשים צעירים יותר עושים מאמצים גדולים לשמור על הכדור. "ילדים עד גיל 18 הם האוכלוסייה שהכי ממחזרת בישראל. המודעות לנושא הולכת וגוברת בעיקר בקרב ילדים. אותם קל לחנך וללמד דרך חדשה, כי הם עוד לא מקובעים."


היא אומרת שקיבלה תגובות חיוביות מאוד מסטודנטים ששמעו על הפרויקט שלה, שהיו שמחים ליישם את הטכנולוגיה הזו בחיי היום יום שלהם ולראות את המתקן ברחובות. "זה יכול לעזור מאוד לסטודנטים בכיתה שלי. אנחנו מוציאים כסף רב על מודלים והדפסות, חומרי הגלם שאנחנו משתמשים בהם הם לא ממוחזרים ולכן הן יקרים מאוד."


"קיבלתי גם תגובות מאנשים שאינם סטודנטים, שלא מגיעים מתחום העיצוב. הם רוצים לדעת מתי מייצרים את המתקן. חלקם חשבו שזה מוצר שכבר קיים ושאלו באיזה רחוב הוא ממוקם כדי שיוכלו ללכת ולהשתמש בו," היא מוסיפה.


כרגע, ERA נמצא בשלב ההדמיה בלבד, אך רוני אומרת שהיא מתכננת לייצר אותו בפועל ומציינת שהיא כבר נמצאת בתחילת תהליך הפיתוח של המוצר. "אני מנסה לעניין כמה שיותר אנשים בפרויקט כדי להשיג תקציב עתידי להמשך הפיתוח. אני מגבשת כעת תכנית עסקים ומנסה לעניין גופים להשקיע כספים. נראה לאן נתקדם משם."


היא מציינת שהעניין הציבורי ההולך וגדל בהדפסת תלת ממד תורם גם הוא לפיתוח הפרויקט שלה. הטכנולוגיה הביאה לאחרונה להישגים פורצי דרך, כמו למשל הדפסות לתחום המכונות ולתעשיית החלל ואפילו הדפסה של איברים ורקמות כמו כליות או עצמות. "פרויקטים למימון המונים בעולם הוזילו מאוד את המדפסות, הבעיה היחידה שנותרת היא שרוב האנשים, גם אם יקנו מדפסת, לא ידעו כיצד לתפעל אותה ולייצר באמצעותה מודלים. גם כשהמתקן זול לא כולם נגישים לעולם הזה."


היא מציינת שבפרויקט שלה היא שואפת להתגבר על האתגר הזה. "רציתי ליצור אפליקציית סלולר נוחה לתפעול גם למי שלא בהכרח מבין בתחום הזה. אנשים יוכלו פשוט להיכנס לקטגוריות באפליקציה ולבחור מתוך קבצים שמוכנים לשליחה להדפסה. כל אחד יוכל לעשות זאת, ללא הבדלים של גיל, ידע קודם או יכולות פיזיות." כך, היא מקווה שאנשים שישתמשו במתקן שלה יקבלו עידוד להמשיך למחזר ויעשו צעד קטן נוסף בדרך לשמירה על הסביבה שלנו.

 

 

אולי יעניין אותך גם

רוצים להשתלב בהייטק? במסלול חדש ללימודי הנדסאים מכשירים לקריירה בתעשייה

מאת: מאת: מערכת "לימודים בישראל", 7/10/2019
שיתוף פעולה חדש בין אורט וחברת אינטל פותח דלת להגשמת חלום של לא מעט סטודנטים - קריירה בהייטק. שמענו הכל על התכנית החדשה ועל הביקוש להנדסאים בתעשייה של היום. לכתבה המלאה >>

האם בקרוב תשתנה שיטת הקורסים לפטור באנגלית?

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 18/8/2019
כחלק מיוזמה חדשה של המל"ג, שיטת הקורסים לפטור באנגלית צפויה להשתנות לגמרי. מה חושבים הסטודנטים על ההחלטה, והאם לדעתם הקורסים באמת מכינים לאנגלית שנחוצה בשוק העבודה? לכתבה המלאה >>

מבושה לגאווה - חוויית ההגירה מרוסיה מתוארת בפרויקט גמר

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 7/8/2019
מזל רייבלט, דור 1.5 בארץ, עיצבה כפרויקט גמר לתואר בתקשורת חזותית ספר העוסק בחווית ההגירה והגאווה בזהות שלה, כמי שנולדה בארץ להורים מבריה"מ. לכתבה המלאה >>

סטודנטים יזמו פרויקט לשילוב צעירים עם צרכים מיוחדים באקדמיה

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 29/7/2019
סטודנטים יזמו תכנית לשילוב צעירים עם המנכה קוגניטיבית בקמפוס, בדרך להפוך את החברה שלנו לנגישה וסובלנית יותר. דיברנו עם אחד הסטודנטים שיזמו את התכנית. לכתבה המלאה >>

כרישים, צלילות וספינות טרופות... יום שגרתי בחייו של ביולוג ימי

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 25/7/2019
מתחת למים קיים עולם שלם של יצורים ססגוניים, אותם חוקרים ביולוגים ימיים. סטודנטית ומרצה לביולוגיה ימית מספרים איך זה ללכת ללימודים בחליפת צלילה. לכתבה המלאה >>

מורים שעשו הסבת אקדמאים מספרים איך הגיעו למערכת החינוך

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 11/7/2019
מורים חדשים שעשו הסבת אקדמאים להוראה מביאים איתם נקודות מבט אחרות למערכת החינוך. מה מביא אנשים לחזור לבית הספר ולהוביל שינוי? לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים