רוצה פרטים על לימודי פכ"מ?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

תכנית לימודי פכ"מ - לימודי פילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על לימודי פכ"מ? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי פכ"מ - התכנית ללימודי פילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה


אתיקה ומקצועיות בצמרת השלטון


מנהיגים ובכירים במגזר הציבורי צריכים ליישם כלים מעולמות ידע רבים ושונים בתהליכי קבלת ההחלטות שלהם. עליהם להבין בצורה מעמיקה בענפי הפוליטיקה והכלכלה ולשלוט בסוגיות חברתיות וחוקיות במדינה. תהליכים פוליטיים כרוכים גם בדילמות מוסריות לא פשוטות עבור העומדים בראש המערכת ונוגעים בסוגיות פילוסופיות ואתיות מורכבות.


תכנת לימודי פכ"מ היא מסלול משולב ייחודי לתואר ראשון, שכולל בתוכו חטיבות במקצועות שונים מעולם מדעי הרוח ומדעי החברה: לימודי פילוסופיה, לימודי כלכלה ולימודי מדעי המדינה. התכנית שמה דגש על הזיקה שבין תחומים אלו ועל יחסי הגומלין ביניהם כפי שהם באים לידי ביטוי במערכת הפוליטית והציבורית של ימינו.


תכניות בין תחומיות כמו לימודי פכ"מ הן נפוצות ומבוקשות ברחבי העולם, הן נלמדות במוסדות מוכרים כמו למשל אוניברסיטת ייל ואוניברסיטת אוקספורד ובמשך השנים הצמיחו מנהיגי מדינות ואישים חשובים במערכת הפוליטית הגלובלית. גם בארץ מציעים תכניות פכ"מ משולבות במספר אוניברסיטאות, שמאפשרות לסטודנטים לחקור ולהעמיק בתחומי דעת משיקים מגוונים.


בוגרי התכניות יכולים להשתלב בסקטור הציבורי, בכנסת ובמשרדי הממשלה השונים כיועצים וכעוזרי שר. הם יכולים גם לשמש כבכירים במגזר הפרטי, למשל בבנקים ובמכוני מחקר כלכלי. כמו כן, באפשרותם להמשיך בדרכם באקדמיה ולפנות לתואר שני ולהרחיב את ידיעתם בתחומי הדעת הנלמדים.


למי מיועדים הלימודים


מסלול זה מתאים לבעלי זיקה לעולמות הפוליטיקה, הפיננסים והפילוסופיה, שמבקשים להשתלב בענפי הממשל והשלטון הציבורי. זוהי תכנית אינטנסיבית, שדורשת מן הסטודנטים רמת שליטה גבוהה בתחומים כמו מתמטיקה, כלכלה ולוגיקה לצד התמודדות עם עומס לימודי.


תכנית הלימודים


הסטודנטים בתכנית זו בוחנים לעומק מושגים בפוליטיקה ובכלכלה ומכירים גם שלל תיאוריות פילוסופיות ואת השפעתן על פעילות השלטון. כך הם משלבים בין גישות ניתוח אמפיריות ואנליטיות לבין גישות הומניות שונות. כמו כן, הם בוחנים דילמות מוסריות בענפים אלו ובשדות ידע נוספים כמו כלכלה ומשפט ודנים בסוגיות אתיות אקטואליות שנוגעות למשק ולמשטר בארץ ובעולם.


מתכונת הלימוד


משך הלימודים הוא כשלוש שנים, במוסדות מסוימים הם כוללים גם סמסטרי קיץ. הסטודנטים משתתפים בקורסי חובה ובחירה מתחומי הדעת השונים וגם לוקחים חלק בסמינרים ייעודיים לתכנית.


נושאי הלימוד

 

 • תורת המוסר
 • פילוסופיה פוליטית
 • משפט חוקתי
 • פוליטיקה השוואתית
 • אקונומטריקה
 • משטר מדינת ישראל
 • עקרונות בלוגיקה
 • כלכלה, צדק ופוליטיקה
 • חשיבה ביקורתית    
 • מתמטיקה וסטטיסטיקה    
 • ועוד


תנאי קבלה


סף הקבלה לתכנית זו משתנה בין המוסדות. במרבית המקרים יש צורך בציון גבוה בבגרויות ובפסיכומטרי (בין 600 - 650). כמו כן, בעת הקבלה מושם דגש על ההישגים בבגרות במתמטיקה, כשלרוב נדרשת בגרות ברמת 4 או 5 יחידות. כמו כן יש צורך בשליטה ברמה גבוהה בשפה האנגלית, למשל הצגת ציון גבוה בפרקי האנגלית בפסיכומטרי או בבחינת אמי"ר. בחלק מן המוסדות זוהי תכנית מצטיינים ומתקבלים אליה מספר מוגבל של סטודנטים שלהם הישגים גבוהים במיוחד.

 


תעודה


סטודנטים שמסיימים את המסלול בהצלחה זכאים לקבל תואר ראשון בתכנית המשולבת בפילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה מטעם מוסד הלימוד.


מוסדות

 

 • האוניברסיטה הפתוחה (פרישה ארצית): באוניברסיטה הפתוחה מציעים תכנית משולבת זו שבה ניתן להתמחות בשלושה ענפי ידע - פילוסופיה, כלכלה, מדע המדינה. הלימודים מתאפיינים בגמישות והסטודנטים יכולים לקבוע את קצב הלמידה, מיקום הלימודים ושעות הלימוד.

 

 • אוניברסיטת חיפה: אורך הלימודים בתכנית המשולבת שלוש שנים. היא מיועדת למעוניינים להשתלב בקבלת החלטות בסקטור הציבורי והעסקי וכוללת קורסים מגוונים בשלושת התחומים. הסטודנטים לוקחים חלק בפרקטיקום מעשי במוסדות.

 

 • האוניברסיטה העברית (ירושלים): התכנית באוניברסיטה העברית באה לפתח יכולות ניתוח וביקורת בקרב הסטודנטים ומקנה להם כלים להשתלבות בענפי הכלכלה והפוליטיקה בהמשך דרכם. מוסד הלימוד מאפשר לשלב את הלימודים עם תכנית המצטיינים "אמירים" במדעי הרוח, במסלול שאורכו ארבע שנים.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודי פכ"מ?

רוצה לדעת יותר על לימודי פכ"מ?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד לימודי פכ"מ
Whatsapp Whatsapp