סטודנט לרפואה הקים מיזם שמציע קורסי פסיכומטרי בזול ולכולם

27/4/2016 מאת: אנאבל אדמסקי (4,080 צפיות)

לפני כשבוע התקיים מועד אפריל של הבחינה הפסיכומטרית. בעידן שבו הפסיכומטרי הוא שער הכניסה הכמעט בלעדי לאקדמיה, קורסי ההכנה אליו הללו מביאים את רובנו להיפרד מאלפי שקלים. סטודנט אחד לרפואה החליט שהוא רוצה לשים סוף למצב הבעייתי, או לפחות ליצור לו אלטרנטיבה. יחד עם חבריו לספסל הלימודים, הקים עמותה שמעבירה קורסי פסיכומטרי והכנה לרפואה בפחות מרבע המחיר של קורס רגיל.

המידע באתר הועיל ל94% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:

אהבת? שתף ב:


אקדמיה לכולם: הסטודנט שבא לשבור את שוק קורסי ההכנה


זאב הירשפלד, היום בשנה החמישית ללימודי רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים, החליט שהוא לא יכול להישאר אדיש למחירים הגבוהים של קורסי ההכנה ללימודים, שלדבריו אינם הוגנים כלכלית עבורו ועבור חבריו. הוא אמנם התקבל ללימודי הרפואה הנחשקים אחרי שנבחן בשני מועדי פסיכומטרי בלבד, אך מתאר שחברים רבים שלו נאלצו לגשת ולשפר את הציון מספר פעמים עד שהתקבלו, כשהממוצע עומד על בין 2 - 4 מבחנים.


מלבד הפסיכומטרי, מועמדים רבים לרפואה מחליטים להשתתף בקורסי הכנה לבחינות מו"ר ומרק"ם כדי לעזור להם לקבל יתרון במבחני המיון. זאב ראה את המצב ולא יכול היה שלא לחשוב מה עושים מי שאין להם המשאבים הכלכליים לממן את ההכנה. במציאות שבה כמעט 90 אחוזים ממי שניגשים לפסיכומטרי ולמבחני מור לומדים בקורס הכנה, האם פערים כלכליים יכולים ליצור מצב שבו לחלק מהאנשים קשה יותר להתקבל לאקדמיה?


"חשתי תחושה של אי צדק שבערה בעצמותיי, לאור התופעה של גופים מסחריים גדולים שגבו סדרי גודל של 3,000 - 4,000 שקלים בשביל יום או יומיים של הכנה למועמדים לרפואה לקראת מבחני האישיות, שמתקיימים בזמן המיונים לפקולטה לרפואה." מתאר זאב את הגורמים שהניעו אותו להתחיל את הפרויקט לפני כחמש שנים. "אחרי שהתקבלתי, בשנה הראשונה לתואר, התנדבתי להקדיש מהזמן שלי כדי לתת אלטרנטיבה למועמדים הבאים אחרי."


כך במהלך השנה, נפגש על הדשא בזמנו הפנוי עם מועמדים לרפואה, לחלק מהמפגשים הוא גם רתם עוד סטודנטים שלמדו איתו. כולם הגיעו בהתנדבות וסיפרו למועמדים על החוויות שלהם מתקופת המיונים ועל מה שעברו במהלכם, כדי לנסות להפחית את מפלס החרדה. "במפגשים האלה שמנו דגש על חשיפה של המועמדים לאופי של המיונים, שיתפנו חוויות, הקנינו תחושה של ביטחון והזהרנו מתבניות שניתנות על ידי גופים מסחריים."


מתכונת המפגשים הזאת צברה עוד ועוד עניין מצד סטודנטים ומועמדים ללימודים. היוזמה משכה מועמדים רבים כל כך שזאב החליט לשכור כיתות מכיסו הפרטי, לפי שעה, כדי לקיים בהן את המפגשים שהוא היה מדריך בעצמו. הוא מתאר שגבה מכל משתתף עלות סמלית של כ - 100 שקלים, שנועדה לכסות על הוצאות השכירות, החשמל והדפסת חומרי הלימוד שהכין. המועמדים אכן הסכימו להצעה והיוזמה המשיכה לצבור שם בקרב המועמדים ללימודי הרפואה, ולא רק בפקולטה בעברית. הוא גייס גם את חבריו הסטודנטים לבוא וללמד בקורסים, ויחד הם החליטו להקים עמותה, שזכתה לשם "רפואה לעם".


בעמוד הפיסבוק שלהם, הם מגדירים היום את החזון שלהם: "אנחנו רוצים שוויון הזדמנויות בנגישות להשכלה גבוהה ומתנגדים להוצאתם של אלפי שקלים להכנה לפסיכומטרי, לבגרויות, למבחני מור ומרקם, שיוצרת פערים בין המועמדים."

 

גולשים שקראו את זה אהבו גם:

 


לאפשר לכל אחד להגשים חלום ולהתקבל ללימודים


ההצלחה של קורסי ההכנה לרפואה הביאה את זאב לפני כשנתיים להחלטה לקחת את היוזמה צעד אחד קדימה. הוא החליט לא להסתפק בקורסי הרפואה אלא לערוך גם הכנה לפסיכומטרי ולבגרות. "במציאות של עולם המיונים למועמדים לרפואה בארץ, החלטתי להקים בית ספר חברתי לפסיכומטרי ולבגרות. הפרויקט מפעיל כיתות בכל הארץ למשל בירושלים, בתל אביב, בקריית אונו, בבאר שבע, בחיפה ועוד. הקורסים הם במחירי עלות מסובסדים והם פתוחים לכלל האוכלוסייה בארץ." הוא מתאר.


את עלות קורסי ההכנה, שמסתכמת בפחות מ - 1,500 שקלים, חישב זאב כדי שתכסה בדיוק את העלויות של ההדפסות והשכירות ואת השכר למורים שגייס ממכונים ברחבי הארץ. "בצורה פרדוקסלית, המורים מתוגמלים בתשלום גבוה יותר מאשר במכונים גדולים אחרים." הוא אומר.


הוא ממשיך ומציין שהוא לא משקיע תקציב למטרות של פרסום ושיווק ועד כה התלמידים הגיעו אחרי ששמעו על התכנית במדיה החברתית או מפה לאוזן דרך חברים. בינתיים, הוא ממשיך לתפעל את הפרויקט 'מאחורי הקלעים' ומחפש עובד שיבצע בתשלום את עבודת ניהול הקורסים שהוא מבצע עד היום בהתנדבות כל יום, למרות העומס הרב שכרוך בלימודים האינטנסיביים.


זאב מספר שמאז שנפתח המיזם גדל והתפתח בצורה משמעותית מאז הכיתה הראשונה שכללה רק כ - 15 סטודנטים. הוא מדווח שלקראת מועד אפריל שהתקיים החודש הפעיל שבע כיתות מלאות ובסך הכל למעלה ממאה תלמידים באזורים שונים בכל הארץ. "אנחנו יוצרים קשרים עם ארגונים חברתיים כדי להגיע לאוכלוסיות נוספות, עם דגש על אזור הפריפריה בארץ."


הוא אומר שהפרויקט גורף תגובות חיוביות ושבחים מתלמידים שמשתתפים וגם מכאלה ששומעים על הרעיון. "יש המון הכרת תודה, והבנה של המשמעות של הפעילות ברמה החברתית במדינה שלנו באופן כללי, וברמה האישית של התלמיד" הוא מתאר.


זאב ממש לא מפסיק כאן. הוא מספר על השאיפות שלו לקדם את הפרויקט בעתיד, כדי לאפשר לכל אחד להגשים את החלום שלו ללמוד באקדמיה. "אני שואף להגיע למצב שבו לכל תלמיד בישראל תהיה אפשרות להגיע לנקודת פתיחה שווה כדי להיכנס לאקדמיה, בכל תחום, אם זה הנדסה, משפטים, פסיכולוגיה, ניהול, מחשבים, רפואה ועוד. אני רוצה להגיע לפריסה רחבה יותר, שתוכל להנגיש את החזון שלנו בכל מקום בארץ."

 

אולי יעניין אותך גם

הפתרון העיצובי שלכם יכול להיות הסטארט אפ הבא: מה הקשר בין עיצוב תעשייתי לבין עולם ההייטק?

מאת: תובל קליין, 15/1/2020
רוצים קריירה שמשלבת בין יצירתיות ובין צרכים פרקטיים בתעשייה? כיום קיימת עלייה בביקוש למעצבים תעשייתיים: ראש התכנית לעיצוב תעשייתי באחד מהמוסדות המובילים בארץ מספר למה לכתבה המלאה >>

למה אלוף אירופה בקפיצה במוט מגיע לנינג`ה ישראל? אלכס אברבוך רוצה להכניס את המדינה לכושר

מאת: תובל קליין, 8/1/2020
האתלט הישראלי המצליח וזוכה נינגה ישראל VIP, אלכס אברבוך, מסביר למה חשוב לו לדחוף את דור העתיד לספורט ואיך הוא הולך לקדם את התחום בארץ. לכתבה המלאה >>

מה הכלים של אמרי גלאי, מנכ"ל Wolt ישראל, להצלחה בעולם העסקי?

מאת: אנאבל אדמסקי, 5/1/2020
אמרי גלאי, מנכ"ל חברת Wolt ישראל, מספר על האתגרים בניהול חברות בין לאומיות, על ההחלטות שחשובות למי שמכוונים לתפקידים ניהוליים וגם על השינויים הצפויים בענף המזון בעתיד הקרוב. לכתבה המלאה >>

נעמה בצלאל על הצלחה באופנה: "חשוב שמעצב יהיה נאמן לעצמו ויעבוד מהאמת הפנימית שלו"

מאת: אנאבל אדמסקי, 30/12/2019
בעידן הלייקים והקניות אונליין, תעשיית האופנה עוברת מהפכה אמיתית. דיברנו עם המעצבת נעמה בצלאל על הכלים שחשובים לדעתה למעצבים מתחילים שרוצים לפרוץ דרך. לכתבה המלאה >>

בשביל יואב לנדסמן, משימת "בראשית" הייתה הרבה יותר מהגעה לירח: "היינו נקודת אור ביומיום הלא קל שיש לנו פה"

מאת: תובל קליין, 26/12/2019
מהנדס המערכות הבכיר יואב לנדסמן מספר איך השתתף בפיתוח חללית שיכולה להגיע לירח, ומסביר למה לדעתו כמה שיותר צעירים צריכים להיכנס לתחום חקר החלל. לכתבה המלאה >>

אתגר קרת: "אדם כותב חייב קודם כל לבטוח בעצמו"

מאת: אנאבל אדמסקי, 23/12/2019
הסופר אתגר קרת מספר על דברים שחשוב לכותבים מתחילים לדעת ומדבר על היתרונות של לימודים רב תחומיים במדעי הרוח. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים

סקר גולשים

פעילות גופנית בזמן הלימודים:

ענה על השאלה

פעילות גופנית בזמן הלימודים:

  • 0 %

    לא מוותר על זה, עוזר לי להתפקס

  • 0 %

    מדי פעם, כשיש לי שעה פנויה

  • 0 %

    הלוואי אבל ממש אין לי זמן