קורס פענוח ציורי ילדים במכללת מירב - האוניברסיטה הפתוחה

מכללת מירב - רפואה משלימה

קורס אבחון ציורי ילדים במכללת מירב לרפואה משלימה - האוניברסיטה הפתוחה


מבט לנפשו של ילד


ילדים הם יצירתיים מאוד, ועל אף שבגילאים צעירים כישורי הביטוי המילולי שלהם אינם מפותחים לחלוטין, הם יכולים לבטא את העולם הפנימי שלהם בדרכים אחרות. אחת הדרכים לפתוח "חלון" למחשבותיו ולרגשותיו של ילד היא להתבונן בציורים שלו ובדימויים שנמצאים בהם. רבים סבורים כי דרך ניתוח ציורים אלה, ניתן לזהות מצוקות רגשיות ונפשיות, או מצבי התעללות ואלימות, אפילו כאלו שאינם מודעים על ידי האמן הצעיר.


קורס ניתוח ציורי ילדים במכללת מירב בא להכשיר מטפלים ומחנכים לאבחן ציורים של ילדים, מתבגרים ומבוגרים. במהלך הקורס, המשתתפים רוכשים מגוון כלים דרכם ניתן להבין מצוקות וקשיים של ילדים ומתבגרים דרך ציור, על מנת לסייע להם למצות את הפוטנציאל שטמון בהם ולהתגבר על מכשולים וחסמים רגשיים.


תכנית הלימודים


המשתתפים בהכשרה מקצועית זו מכירים מספר שיטות ניתוח לציורים ומתוודעים למבחנים שמאפשרים להעריך מוכנות לבית הספר או לקבוע את רמת האינטליגנציה של הנבחנים דרך ניתוח דימויים וצבעים. כמו כן, הם לומדים על שלל סמלים נפוצים שמופיעים בציורי ילדים, כמו בתים, כוכבים או בני משפחה, ודנים במשמעויות הסימבוליות שניצבות מאחוריהם, מהן ניתן להסיק על עולמם הפנימי של המציירים. בהמשך הם לומדים גם להכין דוחות מסכמים ולהגיש חוות דעת אודות מסקנות האבחון עבור גורמים חינוכיים או טיפוליים מתאימים.


מתכונת הלימוד


קורס אבחון ציורי ילדים במכללת מירב כולל כ - 20 מפגשים, שמתקיימים אחת לשבוע. השיעורים משלבים בין למידה עיונית דרך הרצאות והדגמות לבין תרגולים מעשיים במיומנויות האבחון והפענוח של ציורי הילדים.

 

 

נושאי הלימוד


הנה כמה מהנושאים הנלמדים בקורס ציורי ילדים:

 

  • דמויות ומשפחה בציור
  • ציור חופשי
  • הכנת חוות דעת ודוחות
  • ניתוח ציורי בתים
  • מבחנים להתאמה לכיתה א'
  • אבחון על פי צבעים
  • אינטליגנציה רגשית דרך ציור
  • ציורי גלי ים וכוכבים    
  • מבחן גודנאף להשכלה וגיל כרונולוגי    
  • ועוד


סגל הוראה


מנהלת ומנחת הקורס היא מומחית לגרפולוגיה, המנוסה בהכוונה תעסוקתית לפי כתב יד ומשמשת גם עדה בבתי דין לענייני משפחה ובבתי משפט בנוגע לאבחון מסוגלות הורית ומוכנות רגשית. כמו כן, היא עוסקת בטיפול בהפרעות נפשיות ובבעיות רגשיות דרך גישת הגרפותרפיה ושיטת CBT.


על מוסד הלימוד


מכללת מירב היא מוסד הכשרת מטפלים במקצועות הרפואה האלטרנטיבית שמופעל על ידי האוניברסיטה הפתוחה. במכללה מתקיימים מגוון מסלולי לימודי תעודה בגישות טיפול שונות, כמו למשל קורס ביופידבק, קורס קינסיולוגיה חינוכית, קורס דמיון מודרך וקורס טיפול באמצעות בעלי חיים. "מירב" מפעילה שלוחות ברחבי הארץ, בערים תל אביב, ירושלים, באר שבע, רעננה ואשדוד.


תנאי קבלה


קורס אבחון ציורי ילדים במכללת מירב מיועד לאנשי טיפול וחינוך, כמו למשל מורים וגננות, שמעוניינים לרכוש כישורי אבחון וניתוח ציורים לצרכים מקצועיים.


תעודה


משתתפים שעומדים בכל חובות הקורס ומסיימים אותו בהצלחה מקבלים תעודת גמר, שמוענקת מטעם מכללת מירב - בית ספר לרפואה משלימה, לימודי חוץ של האוניברסיטה הפתוחה ו"מכבי טבעי". כמו כן, הם מקבלים דיפלומה מטעם המכון לגרפולוגיה שימושית ו"מכללת מעינות".

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp