קורס טיפול בעזרת כלבים במכללת מירב

מכללת מירב - רפואה משלימה

קורס כלבנות טיפולית במכללת מירב - חינוך סיוע ושיקום בעזרת כלבים


ידידו של האדם - ומטפלו


לכלבים יש יכולת ליצור קשרים מיוחדים עם בני אדם, באופן שעוזר להסיר מחסומים ולתמוך במקרים של מצוקה או מוגבלות. גישת הכלבנות הטיפולית משתמשת בכלבים ככלי מסייע בתהליכי סיוע, חינוך ושיקום. פסיכולוגים ומטפלים רבים נעזרים בשיטה זו, כמו גם אנשי הוראה ויועצים חינוכיים. השיטה יעילה לשימוש עם ילדים ומבוגרים עם צרכים מיוחדים, כאשר בעת המפגש עם הכלבים יכולים המטופלים לחזק מיומנויות חברתיות וקוגניטיביות, לשפר את יכולות התקשורת שלהם ואף להעלות את הביטחון העצמי שלהם.


במכללת מירב מתקיים קורס כלבנות טיפולית, בו מכשירים אנשי מקצוע לעבודה בשילוב כלבים לבוגרים ולילדים עם מוגבלויות. המסלול כולל עבודה מעשית רבה ומאפשר לתלמידיו להתנסות בסיוע בעזרת כלבים כבר במהלך הקורס. התכנית היא פרי שיתוף פעולה בין המכללה לבין מכון "פסגות" לפסיכותרפיה ומרכז "מדברים עם כלבים" ליחסי האדם והכלב.

 


תכנית הלימודים


המשתתפים בקורס מתחילים ולומדים בהרחבה על מאפייני התנהגות של כלבים מסוגים שונים, על אופן הטיפול בהם ועל דפוסי התקשורת שלהם עם בני אדם. בהמשך, הם מכירים תיאוריות מן הפסיכולוגיה שעוסקות בסיוע ובטיפול ביחידים ובקבוצות עם צרכים מיוחדים, בדגש על עבודה טיפולית עם ילדים ובני נוער. כך הם לומדים כיצד ניתן להיעזר בכלבים במהלך הטיפול ושלב אותם לאורך שלבי העבודה עם מגוון רחב של אוכלוסיות במוסדות חינוך ושיקום.


מתכונת הלימוד


קורס כלבנות טיפולית במכללת מירב מתפרש על פני כשנה אחת וכולל כ - 450 שעות לימוד. השיעורים מתקיימים אחת לשבוע, כאשר נערכת גם התנסות מעשית בעבודה טיפולית עם כלבים בהיקף של חצי יום נוסף. בנוסף, מתקיימות סדנאות חווייתיות וסיורים לימודיים. הסמסטר הראשון בקורס מתקיים בקמפוס המכללה, בעוד הסמסטר השני נערך בכלבייה באזור חדרה וכולל התנסות מרובה בעבודה עם כלבים.


נושאי הלימוד

 

  • שילוב כלבים בחינוך
  • גזעי כלבים
  • טיפול קבוצתי ופרטני
  • מקור הכלב
  • דפוסי התנהגות כלבים
  • תקשורת בני אדם וכלבים
  • עבודה טיפולית עם ילדים
  • אופן הטיפול בכלב    
  • עבודה עם אוכלוסיות מיוחדות    
  • ועוד


סגל הוראה


מרכז הקורס הוא חוקר וזואולוג בעל תואר דוקטור, שמומחה בהתנהגות בעלי חיים ובהקמה של פינות חי טיפוליות. בנוסף הוא משמש מנכ"ל של מרכז טיפול באמצעות בעלי חיים.


על מוסד הלימוד


בית הספר מירב פועל בחסות האוניברסיטה הפתוחה כמוסד להכשרת מטפלים ברפואה משלימה. בבית הספר מתקיימים מגוון קורסים מקצועיים בתחומים כמו רפואה סינית, דמיון מודרך, NLP , גינון טיפולי, טיפול באמצעות אמנות ופסיכותרפיה התנהגותית. למכללה סניפים בערים תל אביב, רעננה, באר שבע, ירושלים ואשדוד.


תנאי קבלה


לקורס כלבנות טיפולית במכללת מירב מתקבלים מועמדים מעל גיל 18 שנים, בכפוף למעבר של ראיון קבלה אישי. ישנה עדיפות למועמדים בעלי זיקה או ניסיון מקצועי בטיפול ובעבודה עם בעלי חיים.


תעודה


משתתפים שמסיימים בהצלחה את הקורס ועומדים בכל חובותיהם מקבלים תעודת גמר "כלבן טיפולי - מסייע, מחנך ומשקם באמצעות כלבים", שמוענקת על ידי האוניברסיטה הפתוחה - מכללת מירב ומכון "פסגות".

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp