קורס טיפול בעזרת כלבים במכללת סמינר הקיבוצים

מכללת סמינר הקיבוצים

קורס כלבנות טיפולית - סיוע , חינוך ושיקום באמצעות כלבים במכללת סמינר הקיבוצים

 

ארבע רגליים, זנב והרבה אהבה


טיפול באמצעות בעלי חיים הפך מזמן לגישה טיפולית מוכרת, בה משתמשים במוסדות חינוך ובקליניקות בארץ ובעולם. כלבים ידועים כבעלי חיים רגישים, שיש להם יכולות תקשורת מיוחדות עם בני אדם. לאחר אילוף והכשרה מתאימים, אפשר לשלב כלבים בתהליכי התרפיה לילדים ולבני נוער עם צרכים מיוחדים, מוגבלויות פיזיות או קשיים רגשיים. השהות והקשר שנקרם עם הכלבים יכולים אפילו לסייע במקרים של הפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה, להפחית משמעותית גילויים של אלימות ולעזור לחניכים הצעירים לפתח אחריות ולטפח את הדימוי העצמי שלהם.


קורס כלבנות טיפולית במכללת סמינר הקיבוצים מכשיר אנשי הוראה ושיקום לבצע טיפולים ופעילויות בעזרת כלבים לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים וגם לאוכלוסיות 'רגילות'. בעזרת הכלים שמועברים בתכנית, יכולים הבוגרים ליישם את הגישה הטיפולית במוסדות החינוך בהם הם פועלים וכל לעזור לילדים מבחינה חברתית ורגשית. המסלול הוא פרי שיתוף פעולה בין המכללה לבין מרכז "בולבי" לחינוך בעזרת בעלי חיים ומרכז הכלבנות "מדברים עם כלבים".

 


תכנית הלימודים


בתחילת הקורס מכירים המשתתפים דפוסי התנהגות של כלבים ורוכשים יסודות בתורת האילוף. במקביל, הם מתוודעים למאפיינים של אוכלוסיות שונות עם צרכים מיוחדים ובוחנים דרכים בהן ניתן לעזור לילדים ולבני נוער שמתמודדים עם מוגבלויות מוטוריות, בעיות נפשיות וקשיים רגשיים דרך שיטת הטיפול בעזרת עם בעלי חיים והעבודה עם כלבים בפרט. כמו כן הם דנים בעבודת שיקום וסיוע עם כלבים כחלק מתהליכי טיפול קבוצתי או טיפול משפחתי. לאחר מכן, הם לומדים על תהליך ההכשרה המלא של כלבים טיפוליים, החל מגידול והכשרה של גורים ועד לשילוב הכלבים הבוגרים במרכזי שיקום ובמוסדות חינוך.


מתכונת הלימוד


קורס כלבנות בסמינר הקיבוצים כולל כ - 460 שעות לימוד. השיעורים נערכים פעם בשבוע, בשעות הבוקר ואחר הצהריים. בנוסף להרצאות העיוניות בכיתה נערכים גם סיורים לימודיים וסדנאות לתרגול החומר הנלמד. כמו כן, מוקדש חצי יום במהלך השבוע לעבודה מעשית בה מתרגלים בפועל את הטיפול באמצעות כלבים. היקף התנסות זו הוא כ - 100 שעות מסף שעות הקורס.


נושאי הלימוד

 

 • כלבנות במוסדות חינוך
 • טיפול והכשרה של גורים
 • התנהגות כלבים
 • אתיקה בעבודה הכלבנית
 • אנטומיה של הכלב
 • טיפול בקבוצות ובמשפחות
 • התאמת כלבים לסיוע
 • אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים
 • סיוע במסגרות שיקום    
 • שילוב כלבים בעבודה הפרטנית    
 • ועוד


סגל הוראה


ראש המסלול היא פסיכולוגית קלינית ורפואית שמנהלת מרכז לטיפול באמצעות בעלי חיים. כמו כן, היא מכשירה אנשי מקצוע למקצועות הפסיכותרפיה והטיפול. בנוסף מרצה בקורס גם מומחה לטיפול בעזרת כלבים שייסד מרכז טיפולי שמשלב כלבים בתרפיה.

 


תנאי קבלה


לקורס כלבנות טיפולית מתקבלים מועמדים מגיל 18 ואילך בוגרי 12 שנות לימוד לפחות. המסלול מתאים במיוחד לאנשי חינוך כמו מורים וגננות בעלי ניסיון במערכת החינוך הפורמלי ובחינוך הבלתי פורמלי. ישנה עדיפות לתלמידים בעלי זיקה או רקע בעבודה עם בעלי חיים. מתאימים שעומדים בתנאי הסף מוזמנים גם לראיון קבלה אישי.


תעודה


משתתפים שמסיימים את הקורס ועומדים בהצלחה בכל חובותיהם, לרבות השלמת הפרקטיקום המעשי זכאים לקבל תעודת גמר, שניתנת מטעם מכללת סמינר הקיבוצים.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים

עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp