לשלב עבודה ולימודים: איך עושים את זה נכון?

31/8/2015 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (6,595 צפיות)

ימי הקיץ הם זמן טוב לנפוש ולהירגע, אבל גם הזדמנות מצוינת למצוא עבודה לזמן הלימודים. האם יש דרך שבה העבודה הסטודנטיאלית יכולה לקדם אותנו לעבר קריית החלומות שלנו? ואיך בכלל מוצאים עבודה בזמן הלימודים? הכל על שילוב עבודה ולימודים.

המידע באתר הועיל ל93% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:

אהבת? שתף ב:


עבודה בזמן הלימודים: איך עבודת הסטודנטים שלכם יכולה לפתוח לכם דלת לקריירה


במציאות של היום, כמעט בלתי אפשרי להסתדר מבחינה כלכלית בלי עבודה בזמן הלימודים. שכר לימוד, שכר דירה, הוצאות, כל אלה הופכים את החיים למסובכים במיוחד לסטודנטים בישראל. לאלו מאתנו שלא זכאים למלגות קיום ולימוד, עבודה היא כמעט הכרח.


סקרים שערכה התאחדות הסטודנטים הארצית בשנים האחרונות מראים שכ - 80 אחוזים מהסטודנטים עובדים במהלך הלימודים. חלק עובדים במשרה חלקית, בעוד אחרים מנסים לשלב משרה מלאה עם הלימודים. רק מיעוט קטן מצליחים ללמוד ולהתרכז רק בלימודים, בלי לעבוד בכלל. עם זאת, עבודה בזמן הלימודים היא לא בהכרח חיסרון, אפילו להיפך.


עבודת הסטודנטים יכולה להיות הזדמנות להכין את עצמנו ל"עולם האמיתי", זה שמחכה לנו אחרי שנסיים ללמוד. זה לא תמיד נראה כך, אבל מסתבר שדווקא יש הרבה יתרונות לעבודה בזמן התואר, מעבר לכסף שנכנס לנו כל חודש לחשבון. אז עכשיו, כשהקיץ עוד מעט נגמר והשנה האקדמית מתקרבת (זה יקרה יותר מהר ממה שנראה לכם), זה בדיוק הזמן למצוא את העבודה שתסדר לכם את התואר, ומי יודע, אולי גם את הדרך אחריו.


צוברים קשרים ומגיעים מוכנים - היתרונות של עבודה בזמן הלימודים


קודם כל, סטודנטים שעובדים במהלך הלימודים רוכשים כישורים ומיומנויות שלא בהכרח יש לחבריהם שאינם עובדים. סטודנטים עובדים לא רק מאריכים את קורות החיים שלהם, הם גם מקבלים מושג איך מתנהל שוק העבודה ואיך נראים החיים שאחרי התואר הראשון. ברור לגמרי שלפעמים העבודות שתעבדו בהן לא יהיו קשורות בדיוק למקצוע אותו אתם מתכננים לרכוש, אבל כל עבודה היא הזדמנות וחשוב לזכור זאת. אפילו לחץ הזמן לו תהיו נתונים הוא דימוי טוב של מה שמחכה בהמשך הדרך.


קשרים הם תמיד דבר טוב. בשפה מקצועית זה נקרא נטוורקינג. עבודת הסטודנטים שלכם יכולה להיות דרך טובה לצבור קשרים, שיכולים לעזור לכם מאוד בהמשך החיים. לא תמיד תוכלו לדעת לאן החיים המקצועיים יובילו אתכם כשתסיימו ללמוד. אפילו מהתפקידים הכי זוטרים אפשר להתקדם לתפקידי ניהול, דרך קשרים מקצועיים שצברתם ואנשים שהרשמתם. הלימודים הם גם זמן טוב להכיר הרבה אנשים חדשים, מהחוג שלכם וגם מחוגים אחרים. מכללות ואוניברסיטאות עורכים בדרך כלל גם כנסים או ירידי תעסוקה שיכולים לעזור להוסיף כמה קשרים לרשימה. הכלל הוא שאין דבר כזה יותר מדיי קשרים.


ובהקשר אחר לחלוטין, העבודה יכולה להיות הזדמנות לקחת פסק זמן מהלימודים. לימודים יכולים להיות מתישים ותובעניים במיוחד. עד כמה שזה מוזר לומר, העבודה יכולה לפנות לכם פרק זמן של כמה שעות שבהם אתם לא צריכים להתעסק בספרי לימוד, נוסחאות או חוקים שצריך לשנן. זה נוגע בעיקר לעבודות הזמניות, שלרוב נעשות במשמרות.


קריירה או פרנסה זמנית? ההחלטות החשובות של סטודנטים


אחת השאלות שהכי חשוב שתשאלו את עצמכם כשאתם מחפשים עבודה היא איזו מין עבודה אתם באמת מחפשים, או במילים אחרות, האם אתם מחפשים קריירה או פרנסה לטווח הקצר בלבד? האם אתם מעוניינים בעבודה שרק מכניסה לכם כסף לכיס ועוזרת לכם לסגור את החודש בזמן הלימודים, או עבודה שמביאה לכם גם יתרון בהמשך הדרך המקצועית?


אם אתם חושבים לטווח הרחוק, ורואים מעבר למשכורת שנכנסת בסוף כל חודש לבנק, אולי תעדיפו למצוא עבודה שקרובה לתחום הלימודים שלכם. חשבו גם מה היעדים שלכם בחיים, לאן אתם מכוונים ובמה אתם טובים. אולי אתם מחפשים להיכנס לתפקידים בתחום השיווק, אולי לצבור ניסיון במעבדה או בחברת מחקר רפואי, או להתחיל את הצעדים הראשונים שלכם בעולם ההייטק. אם תעשו את ההחלטות האלה עכשיו, תוכלו למצוא עבודות שדומות עד כמה שיותר לקריירה שאתם חולמים עליה בעתיד, בסיום הלימודים.


עבודה בתחום שלכם היא הדרך שלכם לצבור ניסיון בשטח כבר בזמן הלימודים, מה שיהווה יתרון על מועמדים אחרים. השוק של היום הוא תחרותי מאוד וכדאי להתחיל לצבור יתרונות כבר מעכשיו. אמנם תתחילו בתפקידים זוטרים, אבל דרך עבודה קשה והתמדה תוכלו לתרום לקידום שלכם, ולצאת בסיום הלימודים גם עם תואר וגם עם ניסיון.

 

גולשים שקראו את זה אהבו גם:

 


קורות חיים והזדמנויות בקמפוס - איך מוצאים עבודה לסטודנטים


אז איך בעצם מוצאים עבודה טובה? המפתח נמצא בתכנון. בזמן חיפוש עבודה, חשוב לתכנן נכון את הזמן שלנו ולראות כמה זמן פנוי באמת יש לנו. אם כבר יש לכם מושג איך תיראה המערכת שלכם, תוכלו לבחור עבודה שתתאים מבחינת השעות. רוב הסטודנטים מצליחים לעבוד רק במשרה חלקית בזמן הלימודים. אחרים מעדיפים לבחור מראש במסלול לימודי ערב, כדי להיות מסוגלים לעבוד במשרה בהיקף גדול יותר. חשוב לזכור שצריך להקדיש גם קצת זמן למטלות, מבחנים ועבודות. עבודה סטודנטיאלית טובה היא כזאת שמקדמת אותנו, אבל לא פוגעת לנו בלימודים, שאמורים להיות העדיפות הראשונה.


אחרי שבחרתם את הדרך, השלב הבא הוא להכין קורות חיים, וכמובן לדעת לנסח אותם היטב. זה כרטיס הביקור שלכם למעסיקים, ולכן חשוב שתבליטו את עצמכם, את הייחוד שלכם ואת הדברים שאתם עושים הכי טוב. אפילו העבודות הכי קטנות שעשיתם יכולות להיות יתרון, הן אמנם לא קשורות בהכרח למה שאתם מתכננים כקריירה אבל הן מעידות על אחריות והתמדה. ציינו גם התנדבות או תרומה לחברה, זה תמיד בונוס. כדאי גם להיכנס לרשתות החברתיות, בעיקר לינקד-אין ופייסבוק. זה יוצר עוד פלטפורמה ליצירה של קשרים עסקיים בזמן חיפוש עבודה.


אפשרות אחרת היא לחפש עבודה בקמפוס עצמו. כמעט בכל מכללה ואוניברסיטה מציעים משרות לסטודנטים. תוכלו, למשל, לעבוד בתפקידי מנהלה או כעוזרי הוראה למרצים. בעבודות מהסוג הזה המעסיקים שלכם, שהם במקרה הזה מוסד הלימוד שלכם, יוכל להבין טוב יותר את הצרכים שלכם כסטודנטים, לדעת מתי אתם זקוקים לזמן נוסף ללימודים ולהבין את מגבלות השעות שלכם, יותר ממקומות אחרים. זו גם הזדמנות נהדרת לצבור קשרים וניסיון שיכול לעזור לכם אם תמשיכו לתואר שני או ללימודים מתקדמים.


רגע לפני שאתם יוצאים לדרך ומחפשים את עבודת החלומות הסטודנטיאלית הבאה שלכם, זכרו לא להיכנס ללחץ ולתכנן את הצעדים שלכם. הבחירות הנכונות יכולות להביא לכם הרבה תועלת בעתיד ולעזור לכם להשתלב בענף שאתם חולמים עליו כבר בזמן הלימודים. טוב לזכור גם שרבים עשו זאת לפניכם. אל תצאו מפרופורציות, חיפוש עבודה יכול לקחת זמן, ואין סיבה שלא תיהנו מהימים האחרונים של הקיץ. כל מה שנשאר עכשיו זה להתחיל בחיפושים.

 

 

אולי יעניין אותך גם

מורים שעשו הסבת אקדמאים מספרים איך הגיעו למערכת החינוך

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 11/7/2019
מורים חדשים שעשו הסבת אקדמאים להוראה מביאים איתם נקודות מבט אחרות למערכת החינוך. מה מביא אנשים לחזור לבית הספר ולהוביל שינוי? לכתבה המלאה >>

יום הסטודנט - מה מציעות אגודות הסטודנטים השנה?

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 19/5/2019
יום הסטודנט 2019 ממש עוד רגע כאן! מה מציעים באגודות הסטודנטים? אילו הופעות שוות יתקיימו בקמפוסים? כל הפרטים שאתם חייבים לדעת רגע לפני יום הסטודנט. לכתבה המלאה >>

חברי קהילת הסטודנטים בקריית מלאכי מקדמים שינוי חברתי - כבר בזמן התואר

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 27/3/2019
בקהילת הסטודנטים בקריית מלאכי פועלים לבנות קהילה מקומית פעילה וגאים מאוד בעיר שלהם. שמענו מהסטודנטים על הפעילות שלהם ועל החיים בעיר. לכתבה המלאה >>

תואר שמשנה את החיים: מתלמיד שנשר מהלימודים למנהל בית ספר לנוער בסיכון

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 3/3/2019
עד גיל 25 עבד מיכאל כנהג משאית עם 9 שנות לימוד. נסיעה שגרתית שינתה את חייו מהקצה אל הקצה והיום הוא מנהל ויזם חינוכי. שמענו ממנו איך עשה את השינוי. לכתבה המלאה >>

מה הקשר בין פסטה להנדסת בניין? סטודנטים על האקתון הספגטי

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 31/1/2019
בהאקתון שערכו לאחרונה סטודנטים להנדסת בניין, הם נדרשו להתמודד עם משימה לא שגרתית, בניית גשרים מחומר גלם אחד - פסטה. מה המשימה לימדה אותם על עבודתם של מהנדסים? לכתבה המלאה >>

מתמודדים עם חרדת טיסה? פרויקט גמר חדשני יוכל לעזור

מאת: מערכת "לימודים בישראל", 30/12/2018
החל מפחד ומועקה על המטוס ועד להימנעות מוחלטת מטיסות, חרדת טיסה היא בעיה שמשפיעה על לא מעט אנשים. בפרויקט הגמר שלו, החליט אסף להתמודד עם הבעיה ולסייע לאותם אנשים. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

מלגות חדשות

ימים פתוחים

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם