הומור זה עסק רציני - עמודי ממים לסטודנטים

9/7/2015 מאת: אנאבל אדמסקי (3,615 צפיות)

בתקופת המבחנים, אתם בוודאי מבלים יותר זמן בפייסבוק מאשר מול הסיכומים. אבל מי בעצם אחראי למאגרי ההומור העצומים האלה? מסתבר שמאחורי דפי הממים המפורסמים נמצאים סטודנטים לכל דבר, ששמו לב לתופעות הזויות שקורות במהלך הלימודים, והחליטו לקחת את הצחוק לידיים.

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר בהומור - מי עומד מאחורי הממים הסטודנטיאליים?


מי לא מכיר את דפי הממים לסטודנטים. מדובר בתופעה נפוצה כל כך, שכמעט שאין צורך להסביר. רק למקרה שאתם ממש לא בעניינים, מדובר בדפים הומוריסטיים בפייסבוק אליהם מעלים תמונות וסטטוסים שצוחקים על כל דבר סטודנטיאלי - מבחנים, מרצים, למידה ועוד. מה שמוכר מעט פחות הוא הסטודנטים שעומדים מאחורי העמודים הפופולריים האלה, שחלקם צברו כבר עשרות אלפי לייקים. שוחחנו עם כמה ממקימי דפי הממים, וגילינו שצחוק ובדיחות הם דווקא עסק רציני מאוד.


HujiMeme - העברית - עמוד הממים הראשון לסטודנטים


עמרי חזות ואלון חמודות, שני סטודנטים (וכיום גם בוגרים טריים) ללימודי מזרח תיכון באוניברסיטה העברית, הקימו בשנת 2012 את דף הממים HujiMeme, שהיה לעמוד הממים הסטודנטיאלי הראשון בארץ.


"שמתי לב שיש הרבה הומור אוניברסיטאי שרץ בין חברים בפייסבוק, כל מיני ממים על ההוויה הסטודנטיאלית," מספר אלון. "החלטתי ליצור פלטפורמה שתאגד את כל הדברים האלה. דיברתי עם עמרי, שהיה חבר מהלימודים וביחד התחלנו להריץ את העמוד." השניים יצרו מעיין 'מחסן ממים' לחודש הראשון שכלל כמה עשרות ממים ויצאו לעבודה, כשהם משערים שיצטרפו אחרים.


ההצטרפות ההמונית של סטודנטים לעמוד, לא הפתיעה אותם כל כך, אך אפילו הם לא שיערו שההצלחה תהיה בהיקף ארצי ולא רק באוניברסיטה העברית. לדף התווספו מאות פוסטים חדשים וכיום הוא עומד על למעלה מ - 10,100 לייקים.


שמים לב לכל פרט קטן - איך נולד מם?


הם מספרים כי בתחילת הדרך, פתיחת העמוד הפכה אותם לערניים הרבה יותר למתרחש בקמפוס. "כל דבר שהיינו רואים, כל דבר קצת מוזר או 'לא אקדמי' בוא נגיד, היינו הופכים למם. אנחנו מאמינים שלכל דבר יש פוטנציאל לא רק למם, אלא להומור בכלל." בימים הראשונים כתבו השניים את מרבית הממים בעצמם אך השתמשו כמובן גם בחומרים ששלחו להם סטודנטים וגולשים אחרים.
בתקופות המבחנים, זכה העמוד להצלחה גדולה ביותר. "בזמן הלמידה אתה פתאום שם לב לכל דבר קטן ומצחיק שקורה. יש את הבדיחה המוכרת שבזמן תקופת מבחנים אתה עושה כל דבר חוץ מללמוד. אתה מנקה את הבית פתאום, שוטף כלים ממש טוב." עבור שני המקימים, תקופת הבחינות גם גרמה להם, כך הם גילו, לכתוב ממים עוד יותר טוב, וכמובן גם הביאה טראפיק מעולה לעמוד.


ניהול של עמוד ממים, מסתבר, כרוך בהרבה עבודה, ומצריך המון זמן פנוי, שכידוע אינו מצרך נפוץ בקרב סטודנטים. "היינו עובדים על זה בזמן השיעורים," מסביר חמודות. "היינו יושבים בשיעור ולומדים עם הפייסבוק פתוח. כמובן שכולם לומדים עם הפייסבוק פתוח, אבל אנחנו עשינו משהו ולא רק צפינו. אמרנו לעצמנו שאם אנחנו כבר בפייסבוק בזמן שאנחנו לומדים, בואו נעשה משהו פרודוקטיבי. בסוף גם יצאנו מזה עם תואר."


הוג'ימם והיורשים - מה הלאה?


מאז, הספיקו חמודות וחזות לסיים את הלימודים, ולאחר עזיבתם מינו כמה 'יורשים', עמם הם מנהלים יחד את העמוד. ליורשים יש הרשאות והם מעלים כיום תכנים רבים בעצמם, והם אלו שמדווחים על מה שקורה באוניברסיטה, עכשיו שהמקימים כבר לא שם. אלון מספר כי למנהלי העמוד יש אפילו "קבוצה סודית" בה הם מדריכים את היורשים, כאשר מדי פעם הם מעלים בעצמם פוסטים, לזכר הימים הטובים בלימודים. הבוגרים הטריים גם עוברים לכתוב ממים שאינם עוסקים בהכרח בלימודים, אלא בהומור כללי של ירושלמים. "עולים להוג'ימם גם הרבה דברים מצחיקים על העיר ירושלים. למשל, בתקופת השלג עשינו תחרות שנקראה 'הוג'י ג'יפה'. אחרי שהשלג שוכב כבר שבוע הוא נהיה מגעיל ושחור, אז עשינו תחרות של תמונות השלג המכוערות ביותר."


לא הרבה יודעים, אבל אלון ועמרי גם עומדים מאחורי עמודי פייסבוק מוכרים אחרים, ביניהם "אנשים בינוניים וסבירים" ו - "מועמדים שעדיפים על ביבי", שנוצר בתקופת הבחירות האחרונה. הם גם מנהלים את העמוד "עמ;לק", דף פארודי ל"אמ;לק" בו הם ממציאים כתבות מצחיקות.


BGUMO - בן גוריון - כל סטודנט מגיע יומו


ב - 24 ביולי 2012 הוקם עמוד הממים של אוניברסיטת בן גוריון, BGUMO. מקים העמוד, עופר (שם בדוי), מעדיף לשמור על עמימות בכל הנוגע לזהותו, אך כן מוכן לחשוף כי הוא בוגר לימודי ניהול באוניברסיטה, שסיים את לימודיו ב - 2013 וכיום מתגורר בתל אביב. את העמוד הקים בעצמו ובהדרגה הביא סטודנטים נוספים שיסייעו בתפעול. היום הדף עומד על יותר מ - 12,600 לייקים, מה שהופך אותו לעמוד הממים הסטודנטיאלי האהוד ביותר.


את העמוד פתח בתקופת הבחינות של שנה ב'. באותה תקופה, עמודי הממים של מוסדות כמו האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל-אביב היו פופולריים, אך לקמפוס בבירת הנגב עוד לא נפתח עמוד משלו. "רציתי ליצור מעיין חממה לסטודנטים, מקום שיהיה מצחיק בזמן שלומדים לבחינות. הכוונה הראשונית לא הייתה רק הומור, אלא 'צחוקים ועוד', מקום שסטודנטים יכולים להגיע אליו ולהתעדכן בדברים או לראות אלבומי תמונות." הוא מספר.


הקו האדום הדק - יש גבולות להומור?


כשהוא נשאל אם יש למנהלי BGUMO נושאים שהם לא מוכנים לצחוק עליהם, הוא מספר: "יש לנו קו אדום. זה אמנם קו קצת דק, אבל חשוב לנו לוודא שלא צוחקים על מישהו ספציפי. ההומור אף פעם לא יהיה מכוון בן אדם, אלא תמיד יהיה מכוון לתופעה." לדבריו, עד היום לא הסתבכו יותר מדיי עם האוניברסיטה או ההנהלה, למרות שהיו פוסטים מסוימים שנאלצו להוריד, לאחר שגולשים נפגעו מהם מבלי שהמנהלים שמו לב, עם זאת, שום נזק לא נגרם.


כשהעניינים מגיעים לאגודת הסטודנטים במוסד, עופר מתאר באופן מפתיע יחסים טובים למדיי, מהם יכולים שני הצדדים להרוויח. "אפשר להגיד שהאגודה זקוקה לנו ואנחנו זקוקים לאגודה," הוא מפרט. "הם עושים את הפאשלות שלהם ואנחנו את שלנו, ואנחנו גם עושים מזה פוסטים."


הוא מתאר מקרה שהיה לאחרונה עם האגודה, שהחליטה לשנות ברגע האחרון את השעה של מסיבת הבריכה ביום הסטודנט." הרבה סטודנטים התמרמרו וכעסו על האגודה שהיא משנה דברים ברגע האחרון. היה מאוד מפתה מצידנו, מצד BGUMO, לצחוק על אגודת הסטודנטים ומה שבסופו של דבר עשינו זה פוסט שתומך באגודת הסטודנטים, שמאוד הצליח גם. הפוסט צחק על הסטודנטים שכועסים על האגודה, לא משנה מה היא עושה. אז לפעמים אנחנו הולכים נגד האגודה ולפעמים ביחד עם האגודה."


ומה לגבי העתיד? עופר אומר שהוא שמח מאוד לראות את הפידבק החיובי שמגיע מהסטודנטים. "יש הרבה עמודים שמנסים להיכנס לנישה הזאת, ומה שאני ניסיתי ליצור הוא מהזווית שהיא לא רק צחוקים, אלא הוא גם מקום שנותן לסטודנטים משהו מעבר. מאוד משמח אותי לשמוע שזה הדיבור בין כתלי האוניברסיטה ובקרב הסטודנטים בבאר שבע. אנחנו מקווים שנמשיך לעשות את זה כמה שיותר."

 

גולשים שקראו את זה אהבו גם:

 


סטודנטים מצייצים: יומנו של סטודנט - עצמאי בשטח


לזירת הממים נכנס לאחרונה שחקן חדש. חיים כהן, סטודנט ללימודי משפטים וכלכלה באוניברסיטת בר אילן, הקים לפני כחצי שנה את העמוד סטודנטים מצייצים - יומנו של סטודנט. חלק מהרעיון שמאחורי הדף הוא שהוא אינו משויך לאף מוסד לימוד. כהן, שלדבריו פעיל כבר שנים ב'עסקי' הממים, שם לב שאין עמוד שמאגד את כל הסטודנטים באופן כללי. "ראיתי שלא היה קיים משהו כזה וחשבתי שזה יכול להיות נחמד. ידעתי שיש לי ראש לדברים האלה ואני שמח שעשיתי זאת. זה נתן לי להכיר המון אנשים ולהכיר חבר'ה מאוד מוכשרים."


את העמוד הקים בתקופת המבחנים של סמסטר א' השנה. הוא התחיל בכתיבת הממים יחד עם חבר מהלימודים וגם קיבל חומרים מסטודנטים רבים מרחבי הארץ, כשהוא משתדל לתת ביטוי לכמה שיותר אנשים. "בתקופת המבחנים היצירתיות מתפרצת ומגיעים המון חומרים. אני כרגע המנהל היחיד של הדף. יצא לי להיפגש עם המון חבר'ה מוכשרים, אני מתכנן אולי להציע לחלק מהם לשתף פעולה. מעניין אם הם יסכימו."


תקופת מבחנים - לילות לבנים ונהרות של ממים


כשאנחנו משוחחים עם חיים, הוא מספר שבדיוק חזר מעוד ישיבה של חרישה למבחנים, במהלכה אפילו נשאר בספריה עד שהיא נסגרה, בשעת לילה מאוחרת. אפילו בתקופה העמוסה הזו, הוא מוצא זמן להקדיש לדף תשומת לב. עם זאת, מדובר במטלה לא קלה בכלל.


"מצד אחד אני ממש מבסוט שהדף מצליח ככה, לא תיארתי שזה יקרה בחלומות הכי ורודים שלי, העמוד פשוט גדל מיום ליום," הוא מתאר. "מצד שני, אין לי זמן. השבוע השתדלתי לעבוד על כל הפוסטים בתחילת השבוע, ואז כשאתה עושה את זה באופן ממוקד זה יכול לקחת שעתיים ככה. אבל תלוי איך אתה מחלק את זה, זה יכול לקחת המון זמן."


להמשיך לצמוח ולכתוב - תקווה לעתיד


לעומת החברים האחרים והמבוססים בשוק הממים, העמוד של כהן טרי מאוד, אך זה לא מנע ממנו לצבור מעל 11,000 לייקים בפחות מחצי שנה, מה שמציב שאיפות גבוהות לעתיד. "אני בכלל לא האמנתי שהעמוד יגיע לגודל כזה," מסכם כהן. "אני מקפיד לקרוא את כל התגובות ומאוד אכפת לי מהדף. אנשים נהנים מהעמוד. אני מקווה מאוד שרק ימשיך ככה." מעבר לעמוד עצמו, חיים מספר כי הוא עוסק בכתיבה וגם מחבר, בין היתר, סטטוסים מצחיקים שאינם קשורים רק לעולם הסטודנטים, ואולי בעתיד יתפתח העמוד גם לכיוונים נוספים.

 

אולי יעניין אותך גם
מאת: אנאבל אדמסקי, 16/11/2021
סטודנטים מספרים על המכללה האקדמית ספיר - מה הם באמת חושבים על התואר, הקמפוס, המרצים והאווירה אחרי השיעורים? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 15/11/2021
מה חושבים הסטודנטים של המכללה האקדמית צפת על הלימודים? הנה כל מה שיש להם להגיד על התואר, הקמפוס, המרצים ועוד. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים שלומדים היום בקריה האקדמית אונו על הלימודים, הקמפוס, התכנים והאווירה בתואר? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת בן גוריון? הנה מה שחושבים הסטודנטים על הקמפוס, הקורסים, המרצים והאווירה בבאר שבע. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 10/11/2021
סטודנטים מספרים על האוניברסיטה הפתוחה - מה דעתם על התואר, על השילוב בין עבודה ולימודים, על המרצים ועל הקמפוס? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 9/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת אריאל בשומרון? הבאנו לכם חוות דעת של סטודנטים שלומדים היום באריאל ומספרים על המרצים, הקמפוס, האווירה בלימודים ועוד. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין