סטודנטים תומכים בעובדים - מאבק עובדי הניקיון באוניברסיטת תל-אביב

28/4/2015 מאת: אנאבל אדמסקי (1,881 צפיות)

הם דואגים מדי יום לניקיון הקמפוס בו אנו מבלים מדי יום, אך מי דואג להם? סטודנטים מאוניברסיטת תל-אביב יצטרפו ביום חמישי (30 לאפריל) למאבקם של עובדי הניקיון באוניברסיטה, בדרישתם להסדרת זכויותיהם ולהעסקתם הישירה על ידי מוסד הלימוד.

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


סטודנטים באוניברסיטת תל-אביב תומכים במאבק עובדות הניקיון

תקופת הלימודים סובבת בעיקר סביב שיעורים, מבחנים וחיי חברה. הסטודנטים שמגיעים בכל יום לקמפוס מוצאים אותו נקי ומסודר, אך אינם תמיד שמים ליבם למי שאחראיים לסדר הזה - עובדי הניקיון. עובדי ועובדות הניקיון באוניברסיטאות ובמכללות מבצעים עבודה פיזית קשה, אך למרבה הצער לא תמיד מקבלים תמורה הוגנת לעבודתם, ובמקרים רבים נתקלים באטימות מצד מעסיקיהם.


באוניברסיטת תל-אביב מועסקים עובדי הניקיון בידי חברות קבלן, המתחלפות במכרז אחת למספר שנים. לאור הפרת זכויותיהם באופן מתמשך, החלו בשנת 2009 במאבק מול הקבלנים. אולם, מאז לא נרשמו שינויים משמעותיים, והעובדים סובלים מפגיעה גם כיום. לרגל יום העובד שיחול ב - 1 במאי, מקיימים עובדי הניקיון באוניברסיטה אירוע בו יציגו שוב את דרישותיהם ויקראו להנהלת האוניברסיטה לנקוט במעשה ולהעסיקם באופן ישיר.


אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה נרתמה למאבקם של עובדי הניקיון, וביום חמישי השבוע (30 לאפריל), יעמדו לצדם בהפגנה ויקיימו צעדה בה יקראו לחברות הקבלן ולהנהלת המוסד להפסיק את הפגיעה בעובדים. האירוע צבר תאוצה וסטודנטים רבים צפויים לקחת בו חלק. שוחחנו עם יו"ר וועד עובדי הניקיון באוניברסיטת תל-אביב, מר עלי תולת, ועם שלי שאול, רכזת עובדי החוץ של אגודת הסטודנטים בתל-אביב, על ההתפתחויות במאבק עובדי הניקיון ועל הדרכים בהן הסטודנטים יכולים לתת יד ולעזור.


העובדים נאבקים על זכויותיהם


יושב ראש וועד עובדי הניקיון באוניברסיטה, עלי תולת, מתאר כי עובדי הניקיון, נפגעים בידי חברות הקבלן המעסיקות אשר אינן מעניקות זכויות בסיסיות. כך למשל, הקבלנים משלמים לעובדים ולעובדות שכר על פי נטו ולא ברוטו, כפי שמתחייב בחוק, מה שיוצר הבדל של אלפי שקלים שנגזלים מפיצויי העובדים. בנוסף, מונעים מן העובדים לצאת משטח הקמפוס בשעת ההפסקה בת חצי השעה למנוחה ולאכילה. עוד הוא טוען כי מספר שעות העבודה ליום קוצץ אך היקף העבודה רק עולה.


עובדי הניקיון בתל-אביב החלו לפני כ - 6 שנים במאבקם נגד חברות הקבלן, אשר נסוב תחילה סביב מתן פיצויים. באותה עת, לא היה ועד לעובדים, ומספר עובדות ששימשו כוועד זמני ניהלו את התהליך. לאחר מכן, התאחדו העובדים בוועד שנבחר בבחירות דמוקרטיות, ופנו רשמית לחברה המעסיקה. אולם, העובדים המוחים נתקלו באטימות מצד המעסיקים, אשר מתנהלים, לדברי תולת ב"שיטת מצליח", ומתנערים מתשלום כחוק וממתן זכויות באופן שוטף. הנהלת האוניברסיטה, לדבריו, מינתה גורם מפקח על זכויות עובדי הניקיון, אולם לא התבצעו שינויים דרסטיים בעניין חרף המינוי.


ביום חמישי, יקיימו העובדים אירוע מחאה, בו יצעדו ויבקשו מהגורמים האחראיים להכיר בזכויותיהם. תולת פורש את מטרות העל של מאבק העובדים: לטווח הקרוב, הם מעוניינים לדאוג לכך שכל התנאים הסוציאליים המגיעים לעובדים על פי החוק יינתנו במלואם. לטווח הארוך, קריאתם היא להיות מועסקים ישירות על ידי האוניברסיטה, ולא בידי חברות הקבלן.


"הסטודנטים הם התקווה שלנו"


תולת מבקש לפנות לסטודנטים בתל-אביב, וקורא להם להצטרף ולתמוך במאבק העובדים. לדבריו, "חלק מהעובדים נמצאים כבר 20 שנה באוניברסיטה, והם יוצאים יום יום בשעת בוקר מוקדמת מביתם ומגיעים לעשות עבודת קודש בניקיון הכיתות והמבנים. הסטודנט בא בתחילת היום ולכאורה הכל מוכן עבורו. אולם, במציאות יש בפניהם בעיות רבות. העובדים הם בני אדם, והם אינם מחפשים להתעשר מעבודתם אלא מעוניינים בזכויות בסיסיות שמגיעות להם."


הוא ממשיך וטוען כי הוועד זקוק לתמיכתם של הסטודנטים במאבק למען השמעת קולם של העובדים. "אנחנו סומכים על הסטודנטים, ומאמינים שהם יכולים לעשות הרבה. בלעדיהם ובלי הסגל הבכיר והזוטר, המאבק שלנו לא יתקדם. הסטודנטים הם התקווה שלנו." תולת מבקש מהסטודנטים להקדיש מחשבה לצוות העובדים בקמפוס, ולתת בתמורה על מעשיהם למענם מדי יום. הוא קורא לסטודנטים להגיע ולהפגין סולידריות בעת המאבק בחמישי, כדרך להודות להם.

 

גולשים שקראו את זה אהבו גם:

 


לא עוד! הסטודנטים מצטרפים ומעבירים את המסר


הסטודנטים, מצידם, לא נשארים אדישים למאבק של עובדי הניקיון. בעמוד הפייסבוק בו התגייסו למאבק ("קריאת השכמה להנהלה - הסטודנטים מצטרפים למאבק עובדות ועובדי הניקיון"), מחו הסטודנטים נגד העוולות שנעשות כנגד עובדות הניקיון, וקראו לסטודנטים לתמוך במאבק כדי לעורר מחדש את ערנותה של הנהלת האוניברסיטה לנושא החשוב. בעמוד נכתב, בין היתר: "לא עוד! זוהי הקריאה של הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב. אנו מבקשים מהנהלת האוניברסיטה לקחת אחריות, להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותם ולהעביר את העובדים להעסקה ישירה של האוניברסיטה!".


אגודת הסטודנטים באוניברסיטה הצטרפה למאבק אף היא, ותומכת בהפגנתם של העובדים. שלי שאול, רכזת עובדי החוץ של אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב, שוחחה איתנו על ההירתמות המרשימה של הסטודנטים למאבק עובדי הניקיון. לדבריה, עובדי הניקיון התאגדו לראשונה לפני כשנתיים למסגרת של וועד תחת ארגון בשם "כוח לעובדים", בתמיכה של אגודת הסטודנטים באוניברסיטה. מאז, מלווה האגודה את הוועד בפעילות שלו לקבל הכרה בהתאגדות שלו, ובדרישות לקבלת הזכויות מול עובדי הקבלן. ביום חמישי, ילוו הסטודנטים את חברי הוועד בצעדת תמיכה, שבסיומה יישאו דברים ח"כ עאידה תומא סלימאן מ"הרשימה המשותפת", נציגת הסגל הבכיר פרופ' דנה רון ונציגים של ועד עובדי הניקיון. במסגרת שעת ההפגנה, נרתמו סטודנטים והתנדבו להחליף את עובדי הניקיון בעבודתם בקמפוס.


שאול מספרת כי הסטודנטים הם כוח מאוחד ומשמעותי מאוד, שיש לו השפעה רבה על המתרחש בקמפוס. ההתגייסות שלהם למאבק הוועד היא מהותית והכרחית, בדיוק כמו שעובדות ועובדי הניקיון הם חלק מהותי מחיי היום יום של הקמפוס. היא קוראת לסטודנטים להצטרף בהמוניהם לאירועי המחאה השבוע, שכן תמיכה רחבה של ציבור הסטודנטים יכולה לסייע רבות למיצוי זכויות העובדים, ולקידום בדרך למטרה המרכזית, והיא ההעסקה הישירה מול הנהלת אוניברסיטת תל-אביב.


בנוסף להפגנה שתיערך בבוקר יום חמישי, צפויים להתקיים גם אירועים נוספים שמיועדים לסטודנטים. ייערכו מעגלי דיון ושיח בנושאי זכויות עובדים, ייעוץ שיינתן על ידי עורכי דין ויריד שמטרתו להעלות את המודעות לנושא ההעסקה הקבלנית וזכויות העובדים. באגודת הסטודנטים מקווים שיחד, עובדים וסטודנטים, יוכלו להגיע להתקדמות משמעותית במצב העובדים ולהביא סוף סוף לפתרון לבעייתם.

 

אולי יעניין אותך גם
מאת: אנאבל אדמסקי, 18/8/2021
במל"ג הכירו השבוע במרכז הבינתחומי הרצליה כאוניברסיטה. מוסד הלימוד יהפוך לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל. ומה חושבים הסטודנטים? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 27/7/2021
בעידן שבו מעסיקים בהייטק מחפשים ניסיון קודם, איך בוגרים טריים יכולים לשדרג את הסיכויים להתקבל למשרת החלומות? הכל על מסלול לימודים חדש שבו הדגש הוא על רכישת ידע מעשי כבר בזמן התואר. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 1/6/2021
גורו הכושר והבריאות ענת הראל משתפת בכלים להצלחה בתחום האימון והספורט ומשתפת במה שחשוב לדעת בתחילת הדרך בקריירה. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 31/5/2021
מי שרוצים לקדם את הקריירה וגם לקחת חלק בשינוי חברתי משמעותי יכולים ללמוד בתכנית בטכניון שבה מקבלים כלים להשתמש בתכנון עירוני כדי לצמצם פערים ולשפר שירותים בפריפריה. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 31/5/2021
מי שמעוניינים להשפיע על החינוך ולקדם צמצום פערים יכולים ללמוד בתכנית בשם "צוערים לחינוך הבלתי פורמלי" ולקבל כלים להוביל שינוי. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 27/5/2021
מה הקשר בין NLP לחינוך? ואיך הגישה יכולה לעזור לגננות להתמודד עם מצבים מורכבים? במסלול לימודים חדש הסטודנטים יכולים להכיר את הגישה וגם לקבל כלים לחיים. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp