סטודנטים מתנדבים לחג - ליל הסדר 2015

2/4/2015 מאת: אנאבל אדמסקי (2,038 צפיות)

איפה אתם הולכים להיות בליל הסדר? רוב הסיכויים שסביב השולחן עם המשפחה. לא לכולם יש אפשרות לחגוג את החג, ובכל שנה רבים מוצאים עצמם מתקשים לממן את ארוחת הפסח. הסטודנטים התגייסו למטרה זו, ופתחו במגוון פרויקטים חברתיים, שנועדו להבטיח שהשנה - כולם יוכלו לחגוג את הפסח.

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


גם בפסח - הסטודנטים דואגים לחברה


כל דכפין ייתי וייכול - סדר פסח לכולם


מחר, שישי ה - 3 לאפריל, יחול ליל הסדר. בין אם אנחנו מחכים בקוצר רוח לשבת מסובין סביב שולחן החג עם כל המשפחה, ובין אם אנחנו בכלל לא סובלים את כל רעיון ארוחת החג ורק מחכים שהערב יסתיים, לרובנו יש היכן להיות בערב הפסח. עם זאת, יש הרבה אנשים שאין באפשרותם לעשות סדר כהלכתו. בחלק מהמקרים, אלו מבוגרים עריריים, שאין להם קרובי משפחה לחגוג עמם, ובמקרים אחרים מדובר באנשים שמתקשים לסגור את החודש, על אחת כמה וכמה לקנות מצרכים לארוחת החג.


במקורות היהודיים, זוהי מצווה להזמין אנשים רבים לסדר, כדי שאף אדם לא יישאר לבדו בליל הסעודה, מבלי יכולת לקיים את החג. השאיפה היא לא להשאיר אנשים בודדים בליל החג, ולמנוע מצב שבו אנשים נותרים רעבים בערב בו אחרים יושבים וסועדים את ליבם.


מסתבר שציבור הסטודנטים לא נשאר אדיש לתופעה, ובאוניברסיטאות והמכללות השונות אפשר לראות יוזמות מחממות-לב לקראת חג האביב. פעילות חברתית ועזרה לקהילה הם לא עניין זר בכלל לסטודנטים, כמו שדיווחנו למשל לרגל יום המעשים הטובים לפני שבועיים בלבד. ועדיין, יפה לראות איך נרתמים באגודות הסטודנטים השונות ועושים מעשה, כדי שלכולם יהיה איך לחגוג את החג השנה.


הנה כמה מהיוזמות של סטודנטים לקראת הפסח:


אוניברסיטת תל אביב


באוניברסיטת תל אביב יצרו "לוח שידוכים" לקראת ליל הסדר. המטרה היא להפגיש בין סטודנטים מרקעים שונים, וליצור אווירת חג שמחה ומרעננת. סטודנטים בודדים, שמחפשים מקום לחגוג בו את הסדר, מוזמנים לשלוח את פרטיהם אל אגודת הסטודנטים, שם יחפשו עבורם מקום לבלות בו את ערב החג. כמו כן, קוראת האגודה לסטודנטים המעוניינים לארח אחרים לארוחת החג, ומזמינים כאלו שאין להם לסעוד עמם ועם בני משפחתם.


אוניברסיטת בן גוריון


הסטודנטים בבן גוריון יצאו במספר יוזמות לקראת החג. השבוע, פעלו חברים באגודת הסטודנטים לאיסוף מוצרי מזון למשפחות נזקקות. המבצע נערך בשיתוף עם ילדי מרכז הקליטה "חרוב" בבאר שבע, שסייעו לסטודנטים באריזת המצרכים ואף צרפו לכל ארגז ברכה לחג שיצרו בעצמם. את החבילות חילקו הסטודנטים לקשישים בודדים בשכונה ג' בעיר, כך שגם הם יוכלו לחגוג את החג בכבוד. יוזמה זו התקיימה כחלק מ"פרויקט אביב", שמסייע לילדים עולים מאתיופיה בהשתלבותם בחברה הישראלית. הפעילות לחג הפסח נועדה לסייע ליצור קרבה בין הילדים הצעירים לבין ציבור המבוגרים בעיר, ולגשר על פער הדורות.


בבן גוריון לא מסתפקים רק בפעילות הזו, והשנה יקיימו גם מבצע אירוח לסטודנטים בין לאומיים. סטודנטים שמעוניינים לארח בערב החג ולערוך את הסדר בשפה האנגלית, התבקשו לפנות אל אגודת הסטודנטים או אל מועדון הסטודנטים הבין לאומי. שם, יערכו התאמה בין הסטודנטים לבין סטודנטים ממדינות שונות, ששוהים בארץ לרגל לימודיהם ומעוניינים לטעום מעט מאווירת החג.

 


האוניברסיטה העברית בירושלים


גם בעברית מקיימים פרויקט סדר בינלאומי, בדומה לנעשה באוניברסיטת בן גוריון. אגודת הסטודנטים תיצור קשר בין סטודנטים מתנדבים לבין סטודנטים מרחבי העולם, שנמצאים השנה רחוק ממשפחותיהם ואין להם מקום לבלות בו את החג. אחת המטרות של היוזמה היא לקרב בין הסטודנטים הישראלים לצעירים מחו"ל, וליצור קשרים משמעותיים שימשיכו גם לאחר החג. עבור הסטודנטים בארץ, זוהי הזדמנות מצוינת להכיר תרבויות מכל העולם, וגם להיות שגרירים לערב אחד.


המרכז האקדמי שערי משפט


בשערי משפט הצטרפו לאווירת העשייה החברתית לחג, ויאספו סלי מזון למשפחות נזקקות. הסטודנטים העבירו בנוסף למצרכי המזון גם בגדים ותרומות כספיות למשפחות מעוטות יכולת ולקשישים. כמו כן, אגודת הסטודנטים של שערי משפט פועלת לקשר בין סטודנטים בודדים לבין משפחות שמעוניינות לארח אותם ולתת גם להם לחגוג את החג.


המכללה למינהל


מחלקת המעורבות החברתית של המכללה למינהל פתחה השנה ביוזמה לחג בסימן קיימות. היא קוראת לסטודנטים לעשות משהו למען החברה וגם הסביבה בזמן ניקיונות הפסח שמתבצעים השבוע במלוא המרץ, ובמקום לזרוק חפצים שאין בהם שימוש, להעביר אותם לתרומה לנזקקים. כך, ניתן לתרום בגדים, ספרים, צעצועים, מחברות ואביזרים לימודיים שונים, ואלה יועברו לגורמים שונים לאחר החג. כבר דיווחנו לכם בעבר על פרויקטים סביבתיים שיזמו במכללה למינהל, במסגרת יוזמות חברתיות למען הסביבה במגוון מוסדות. נראה שהפסח הזה, במכללה שואפים לפעול גם למען החברה, וגם למען הסביבה.


במכללה מזמינים גם את הסטודנטים ובני המשפחה שלהם לסדר קהילתי, שנערך בשיתוף עם מחלקת המסורת והדת במכללה. ארוחת הסדר השיתופית תיערך בבית כנסת סמוך, והציפייה היא לערב שכולו שמחה ורוח קהילתית.


אוניברסיטת חיפה


לא כולם יודעים זאת, אך גם בקרב הסטודנטים ישנם כאלה שאין להם איך לחגוג את החג. באוניברסיטת חיפה ממשיכים השנה במסורת התרומה הקהילתית לפסח, ובשיתוף חב"ד ייערך שוב מבצע "קמחא דפסחא", שמסייע לסטודנטים עם נזקקות כלכלית. במסגרתו, יקבלו הסטודנטים תווי קנייה שיאפשרו להם לרכוש מצרכי מזון לקראת החג, וכך לערוך סדר כהלכתו להם ולבני משפחותיהם.

 

  • זקוקים למלגה? היכנסו ללוח המלגות שלנו ומצאו מלגה מתאימה עבורכם


אפשר לראות הירתמות מרשימה של הסטודנטים למען החברה לקראת החג. נראה שהשנה, כל הסטודנטים ערבים זה לזה, והם יוצאים למגוון יוזמות חברתיות כדי לדאוג שלכולם יהיה איפה לחגוג את החג. זקנים עריריים, סטודנטים בודדים מחו"ל, נזקקים כלכלית, הסטודנטים דואגים לכולם, וכמיטב מסורת הפסח עוזרים להם לקיים את ליל הסדר.

 

אולי יעניין אותך גם
מאת: אנאבל אדמסקי, 18/8/2021
במל"ג הכירו השבוע במרכז הבינתחומי הרצליה כאוניברסיטה. מוסד הלימוד יהפוך לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל. ומה חושבים הסטודנטים? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 27/7/2021
בעידן שבו מעסיקים בהייטק מחפשים ניסיון קודם, איך בוגרים טריים יכולים לשדרג את הסיכויים להתקבל למשרת החלומות? הכל על מסלול לימודים חדש שבו הדגש הוא על רכישת ידע מעשי כבר בזמן התואר. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 1/6/2021
גורו הכושר והבריאות ענת הראל משתפת בכלים להצלחה בתחום האימון והספורט ומשתפת במה שחשוב לדעת בתחילת הדרך בקריירה. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 31/5/2021
מי שרוצים לקדם את הקריירה וגם לקחת חלק בשינוי חברתי משמעותי יכולים ללמוד בתכנית בטכניון שבה מקבלים כלים להשתמש בתכנון עירוני כדי לצמצם פערים ולשפר שירותים בפריפריה. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 31/5/2021
מי שמעוניינים להשפיע על החינוך ולקדם צמצום פערים יכולים ללמוד בתכנית בשם "צוערים לחינוך הבלתי פורמלי" ולקבל כלים להוביל שינוי. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 27/5/2021
מה הקשר בין NLP לחינוך? ואיך הגישה יכולה לעזור לגננות להתמודד עם מצבים מורכבים? במסלול לימודים חדש הסטודנטים יכולים להכיר את הגישה וגם לקבל כלים לחיים. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp