מעונות 2015: מיטות במכולות, חדרים ליד הים ומגורים עם המרצים

4/12/2014 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (2,229 צפיות)

התחלה של צדק חברתי? תכניות דיור חדשות לשנה הקרובה מעלות בנו תחושת אופטימיות זהירה באשר למצוקת הדיור של הסטודנטים. היכן מקימים חדרים עם נוף לים, כמה עולה לגור במכולה ולמה תושבי השכונה הסמוכה לא ממש מתים על הרעיון? 

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


חלומות על מעונות 

 

מאז המחאה הגדולה של קיץ 2011, עניין יוקר המחייה בארץ ועמו הדאגה למצבם העגום של צעירי ישראל בכלל, והסטודנטים בפרט, לא יורד מסדר היום. על אף כל המאמצים שנעשו בשלוש השנים שעברו מאז, נכון לעכשיו מצוקתם של הסטודנטים רק הולכת ומחמירה. כזכור, התאחדות הסטודנטים פרסמה לא מזמן כי 55 אחוזים מהתלמידים במערכת ההשכלה הגבוהה נעזרים בהורים כדי לגמור את החודש. לפי נתוני משרד השיכון, באותה בתקופה זינק שכר הדירה הממוצע בכ - 20 אחוזים.

 

המגורים במעונות סטודנטים עשויים להוות אלטרנטיבה שפויה יחסית למגורים בשנות הלימודים, אך מתוך למעלה מ - 300 סטודנטים שלומדים כיום באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ, רק לכ - 20 אלף יש מקום במעונות הללו. בזמנו אמנם המליצה וועדת טרכטנברג על תוספת משמעותית של חדרי מעונות, רק שבינתיים שום דבר כמעט לא קרה. בחודשים האחרונים בכל זאת נראה כי יש תזוזה מסוימת, ופעם בכמה שבועות אנחנו שומעים על פרויקט נוסף חדש שעתיד לצאת לדרך ממש בקרוב.

 

כנרת: מעונות במסווה של כפר נופש

 

במכללה האקדמית הצפונית, מימשו את המענק שהוקצה להם מטעם הוועד לתכנון של המועצה להשכלה גבוהה כדי להתחיל בבנייה של דיור מוזל לסטודנטים על שפת הכנרת. גורמים במכללה מוסרים, כי את המתחם יוכלו לאכלס תלמידי המקום כבר באוגוסט הקרוב (2015). לפי התכנון, יכלול המתחם דירות סטודיו, דירות לשותפים ודירות לזוגות, כאשר בסך הכל צפוי לספק הפרויקט פתרון למגורים של כ - 250 תלמידים. מה שהופך את המגורים במקום לאטרקטיביים במיוחד, הוא הנוף שצפוי ללוות את הדיירים מכל אחת מהדירות - הכנרת מצד אחד, ונקודת תצפית לגבול ישראל עם ירדן בצד השני. בנוסף למעונות עצמם מתכננים להקים במקום גם שטח מסחר נלווה, שיכלול קפיטריה, מינימרקט, מכבסה ועוד.

 

כפר סבא: יגור סטודנט עם מרצה

 

עיריית כפר סבא הודיעה לאחרונה שהיא יוצאת במכרז להקמה של מעונות סטודנטים, בשילוב עם קמפוס אקדמי חדיש בקרבת תחנת הרכבת העירונית. המתחם שעתיד לקום במקום, יוכל להכיל כאלף סטודנטים. במעונות צפויים לגור גם תלמידים מהמכללה החדשה שתקום, וגם סטודנטים ממוסדות אקדמיים נוספים באזור. ראש עיריית כפר סבא הדגיש כי החזון שהוא רואה לנגד עיניו, הוא מתחם שיאפשר מגורים מוזלים לא רק לסטודנטים צעירים, אלא גם לתלמידים מבוגרים יותר, בהם דוקטורנטים ואנשי סגל זוטר. על כן, מחצית מהדירות בפרויקט מיועדות לשמש למגורי משפחות.

 

בהנחה שהמתווה יקרום עור וגידים, תהיה זאת הפעם הראשונה בארץ שבה משלבים במתחם אחד אוכלוסייה אקדמית מגוונת, הכוללת סטודנטים ומרצים גם יחד. כיוון שכך, צפויים להיבנות ברובע החדש גם גני ילדים, מעונות לגיל הרך, ומקומות בילוי ופנאי. כל שנותר לקוות הוא שהסמיכות לתחנת לרכבת לא תחבל באווירה השלווה שמבטיחים הוגי המיזם.

 

חיפה: מעונות במכולות

 

במסגרת פרויקט שמטרתו להכניס מתיחת פנים כוללת לעיר התחתית של חיפה, מתוכננים לקום במקום מעונות לסטודנטים שייבנו ממכולות. המעונות ימוקמו בין העיר התחתית לבין רובע האמנים, כאשר פיילוט ראשוני לפרויקט אמור לצאת לדרך כבר במהלך השנה הקרובה. במקביל צפוי לקום במקום גם קניון חדש.

 

מהעירייה נמסר כי סטודנטים שירצו לגור במכולות ישלמו כרבע משכר הדירה בדירות "רגילות" בעיר. הקונספט של בנייה ממכולות אמנם חדש בארץ, אך מדובר במודל שמוכר ומצליח במדינות שונות באירופה הקרירה. למרבה הצער, כדי להתאים את המבנים הללו לארץ, צריך להוסיף שכבות של בידוד מכל הצדדים, ולהפעיל מזגנים במשך רוב חודשי השנה, מה שלא בדיוק מסתדר עם המודעות העולה לבנייה ירוקה וקיימות. הפרויקט שעתיד להתממש בחיפה, יצטרף לשני מתחמים ניסיוניים לסטודנטים שמתבססים על מגורים במכולות: בלוד ובשדרות. אכלוס הפרויקט בשדרות צפוי להתחיל ממש בשבועות הקרובים, ולספק מגורים למאות סטודנטים של מכללת ספיר בעלות של פחות מ - 500 שקלים בחודש, תמורת מעורבות חברתית בחסות עמותת "איילים".

 

תל אביב: מגורים על הגובה

 

הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב יוכלו בקרוב ליהנות ממגורים במתחם ברושים החדש, שמוקם בימים אלה תוך כדי התנגדות חריפה של תושבי השכונה הסמוכה, רמת אביב הירוקה. הללו טענו כי בניית מגדלי מעונות בגובה של 15 קומות תפגע במרקם של השכונה, אך העתירות שהגישו לעיכוב הוצאתו לפועל של הפרויקט נדחו. בינתיים, חמישה בניינים מתוך שמונה כבר הושלמו, כפי שיודע כל מי שנסע בשנה האחרונה על נתיבי איילון.

 

התוספת של שמונת המגדלים תאפשר להכפיל את מספר הסטודנטים שזוכים לפתרונות מגורים בסמיכות לאוניברסיטה. דירת חדר ב"ברושים" תעלה 2,050 שקלים, דירת שותפים 1,750 לאדם ודירה לזוג תעלה לכל היותר 3,200 שקלים, כולל אינטרנט, כבלים ודמי אחזקה. על פי החלטת העירייה, סטודנטים שיבחרו לגור במקום יתבקשו להצהיר על כך שאין ברשותם רכב, וזאת כדי לא להחריף את מצוקת החנייה של תושבי האזור.

 

לאור התהפוכות הפוליטיות של הימים האחרונים, לא ברור האם אמנם כל התכניות הללו יצאו לפועל, ומה יעלה בגורלן של יוזמות דיור נוספות. בינתיים אנחנו שומרים על אופטימיות, ומקווים שממש בשנים הקרובות כבר יתחיל להיות קצת יותר קל להיות כאן סטודנט.

 

יש לכם משהו מעניין לספר? - אתם מוזמנים להשאיר לנו הודעה

אולי יעניין אותך גם
מאת: אנאבל אדמסקי, 18/8/2021
במל"ג הכירו השבוע במרכז הבינתחומי הרצליה כאוניברסיטה. מוסד הלימוד יהפוך לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל. ומה חושבים הסטודנטים? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 27/7/2021
בעידן שבו מעסיקים בהייטק מחפשים ניסיון קודם, איך בוגרים טריים יכולים לשדרג את הסיכויים להתקבל למשרת החלומות? הכל על מסלול לימודים חדש שבו הדגש הוא על רכישת ידע מעשי כבר בזמן התואר. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 1/6/2021
גורו הכושר והבריאות ענת הראל משתפת בכלים להצלחה בתחום האימון והספורט ומשתפת במה שחשוב לדעת בתחילת הדרך בקריירה. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 31/5/2021
מי שרוצים לקדם את הקריירה וגם לקחת חלק בשינוי חברתי משמעותי יכולים ללמוד בתכנית בטכניון שבה מקבלים כלים להשתמש בתכנון עירוני כדי לצמצם פערים ולשפר שירותים בפריפריה. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 31/5/2021
מי שמעוניינים להשפיע על החינוך ולקדם צמצום פערים יכולים ללמוד בתכנית בשם "צוערים לחינוך הבלתי פורמלי" ולקבל כלים להוביל שינוי. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 27/5/2021
מה הקשר בין NLP לחינוך? ואיך הגישה יכולה לעזור לגננות להתמודד עם מצבים מורכבים? במסלול לימודים חדש הסטודנטים יכולים להכיר את הגישה וגם לקבל כלים לחיים. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp