חיים בכפר, מקבלים מלגה: פריחתן של קהילות הסטודנטים

26/8/2014 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (7,900 צפיות)

הן צצות כפטריות אחרי הגשם ונראה שכל הצדדים מרוויחים: קהילות הסטודנטים מאפשרת לצעירים לתקוע יתד בשלל יישובים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל. התלמידים זוכים למגורים במחירים שפויים ולמלגות ותושבי המקום מקבלים עזרה בדמותם של צעירים מלאי מוטיבציה לשנות את חזות הקהילה ולטפח ערכי יזמות ואחריות קהילתית.

 

אספנו עבורכם מידע על הפרויקטים השונים המתקיימים ברחבי הארץ. המיונים לקראת השנה הקרובה בעיצומם!

 

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


החיים בכפר

מודלים של שילוב סטודנטים בחיי הקהילה מתפתחים במקומות שונים בארץ כבר למעלה מעשור. הפרויקטים מוכוונים להניע תהליכים של התחדשות עירונית בשכונות חלשות ושל משיכת אוכלוסייה צעירה לאזורים הפחות פופולאריים בארץ. בניגוד למיזמים אחרים של חונכות ועזרה לקהילה, כאן מדובר בצעירים שהופכים לחלק אינטגרלי מהשכונה או מהיישוב ומשתלבים במרקם האנושי המקומי.

 

מייסדי תכניות ההתיישבות למיניהן מביעים תקווה שמעורבותם הרגשית של הסטודנטים בגורל המקום יביא אותם לראות בו את ביתם גם בתום הלימודים. בינתיים, הם מהווים דמויות להזדהות חיובית עבור הנוער ולוקחים חלק בשלל פעילויות שיקום וטיפוח בקהילה.
אם גם אתם מתלהבים מהרעיון, עליכם לדעת שמדובר בפרויקטים הכוללים תהליכי מיון קפדניים ורשימות המועמדים לשנת הלימודים הקרובה הולכות ומתמלאות. 

 

עושים שכונה בירושלים

 

"עושים שכונה" הוא פרויקט משותף לעמותת "רוח חדשה" ולרשות לפיתוח ירושלים שמטרתו להעשיר את חווית הלימוד של הסטודנטים תוך קידום ההתיישבות הצעירה בעיר הבירה. במסגרת הפרויקט הוקמו בשנתיים האחרונות קבוצות צעירים במוקדים שונים כאשר בכל קבוצה בין 15 ל - 20 סטודנטים. הללו נפגשים מדי שבוע לערב של פעילות לימודית או חברית משותפת ופועלים לקידום הקהילתיות והסולידריות בעיר.

 

השנה עתידות להיפתח קבוצות נוספות ובהן - קהילה לאמנים תלמידי בצלאל בשכונת גוננים, קבוצה לסטודנטים למדעי היהדות בקרית יובל וכן קהילות בגבעה הצרפתית ובקריית מנחם. תמורת 125 שעות שנתיות של תרומה לקהילה בתחומים מגוונים והקדשת שבת אחת בחודש לפעילות קבוצתית בעיר, מקבלים משתתפי הפרויקט מלגות של עד 26,000 ₪ במהלך שלוש שנות חברותם בקהילה.

 

כפר הסטודנטים מגדלים

 

ביישוב מגדלים הסמוך לאוניברסיטת אריאל תוכלו למצוא כפר סטודנטים הפועל זו השנה החמישית למען פיתוח היישוב במגוון פרויקטים ומשימות התנדבותיות. הכפר הוא תולדה של שיתוף פעולה בין תנועת אמנה, המועצה האזורית, הסוכנות היהודית ואוניברסיטת אריאל והוא נועד למשוך אוכלוסייה חילונית לשומרון.

 

לסטודנטים מוקצים 7 מבנים באחת השכונות והם מתנהלים במתכונת של חיי קהילה שיתופית תומכת. במרכז הכפר הוקם מועדון בו נערכות פעילויות מגוונות ורבים בוחרים להישאר במקום השקט והפסטורלי גם בסופי שבוע. הסטודנטים מהנים ממלגה שנתית בגובה של 10,000 ₪ וממגורים מסובסדים בסביבה כפרית כאשר בתמורה עליהם להעניק כ – 300 שעות של פעילות חינוכית. ב - 2010 נבחרו 30 סטודנטים מתוך 130 ומאז הביקוש רק עולה. סבב המיונים הבא מתקיים בקרוב.

 

קהילת הסטודנטים בלוד

 

היוזמה המשותפת של התאחדות הסטודנטים הארצית ושל מפעל הפיס לשיקום העיר לוד פועלת פחות משנתיים וכבר מראה תוצאות יפות. למעלה מ - 250 סטודנטים קבעו את משכנם בחודשים האחרונים בעיר, רובם בשכונות שקודם לכן היו רחוקות מלהוות מיקום אטרקטיבי לצעירים. 


במסגרת פרויקט "עושים שכונה" של ההתאחדות, פועלות כרגע שבע קהילות סטודנטים בלוד וסטודנטים שיצטרפו אליהן יקבלו מלגת לימודים בגובה של 10,000 ₪ בשנה וכן השתתפות בשכר דירה בסך 500 ₪ לחודש. בתמורה הם יתחייבו לשלוש שעות שבועיות של פעילות קבוצתית וחמש שעות נוספות של מעורבות קהילתית בשכונה. בנוסף יהיה עליהם להקדיש 50 שעות לאורך השנה לטובת מיזמי שיקום שונים וכן לקחת חלק בשבת קבוצתית אחת למספר שבועות.

 

מעוניינים להצטרף? קחו בחשבון שלתכנית רשאים להגיש מועמדות סטודנטים המסוגלים להתחייב לשנתיים ושיש להם יתרת לימודים של שנה וחצי לפחות עד לסיום התואר.

 

כפר הסטודנטים בהדר כרמל

 

פרויקט מגורים זה הממוקם באחת השכונות הוותיקות בחיפה נוסד במטרה להוות קהילה משותפת לסטודנטים יהודים וערבים, דתיים וחילונים באוניברסיטה שעל רכס הר הכרמל. הסטודנטים שמתקבלים למיזם מתבקשים למצוא דירה באופן עצמאי מתוך רשימת רחובות סגורה ועליהם לעבור מספר סדנאות הכנה לפני השיבוץ למסגרות ההתנדבות השונות - ליווי קשישים, מועדוניות, חונכות אישית לילדים, עבודה עם נוער בסיכון ועוד.

 

בתכנית תוכלו להשתלב באחד משני אופנים: מסלול מלא הכולל שמונה שעות של התנדבות בשבוע תמורת מלגה בגובה 15,200 ₪, או מסלול חלקי המזכה במלגה של 8,000 ₪ תמורת ארבע שעות התנדבות שבועיות בלבד.

 

הכפרים של עמותת איילים

 

עמותת איילים עוסקת מאז 2002 בפיתוח של כפרי סטודנטים במודל התיישבותי ביישובים הסמוכים למוסדות לימוד בנגב ובגליל. המוקד הראשון שהוקם במסגרת העמותה הוא כפר עדיאל הסמוך ליישוב אשלים, דרומית לבאר שבע. נכון לעכשיו קיימים כבר 20 מתחמי צעירים מיסודה של העמותה ברחבי הארץ: שניים בבאר שבע (בעיר העתיקה ובשכונה ד') וכן בערד, בדימונה, בעכו, בירוחם, ועוד.

 

הסטודנטים הקובעים את מגוריהם בכפרים נחשפים לערכי יזמות צעירה וציונות והם משתלבים בפרויקטים שונים בהתאם לצרכי האזור, למשל בנטיעת עצי פרי או בשיפוץ בתי ספר. בשנה שעברה פעלו במסגרת איילים כ - 650 סטודנטים שסייעו בתמיכה חברתית ולימודית ליותר מ - 20 אלף ילדים. בתמורה ל - 10 שעות התנדבות שבועיות הם נהנים ממגורים מוזלים וממלגות לימודים שנתיות בסך 10,000 ₪.


 יש לכם משהו מעניין לספר לנו? - אתם מוזמנים להשאיר לנו הודעה

אולי יעניין אותך גם
מאת: אנאבל אדמסקי, 18/8/2021
במל"ג הכירו השבוע במרכז הבינתחומי הרצליה כאוניברסיטה. מוסד הלימוד יהפוך לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל. ומה חושבים הסטודנטים? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 27/7/2021
בעידן שבו מעסיקים בהייטק מחפשים ניסיון קודם, איך בוגרים טריים יכולים לשדרג את הסיכויים להתקבל למשרת החלומות? הכל על מסלול לימודים חדש שבו הדגש הוא על רכישת ידע מעשי כבר בזמן התואר. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 1/6/2021
גורו הכושר והבריאות ענת הראל משתפת בכלים להצלחה בתחום האימון והספורט ומשתפת במה שחשוב לדעת בתחילת הדרך בקריירה. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 31/5/2021
מי שרוצים לקדם את הקריירה וגם לקחת חלק בשינוי חברתי משמעותי יכולים ללמוד בתכנית בטכניון שבה מקבלים כלים להשתמש בתכנון עירוני כדי לצמצם פערים ולשפר שירותים בפריפריה. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 31/5/2021
מי שמעוניינים להשפיע על החינוך ולקדם צמצום פערים יכולים ללמוד בתכנית בשם "צוערים לחינוך הבלתי פורמלי" ולקבל כלים להוביל שינוי. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 27/5/2021
מה הקשר בין NLP לחינוך? ואיך הגישה יכולה לעזור לגננות להתמודד עם מצבים מורכבים? במסלול לימודים חדש הסטודנטים יכולים להכיר את הגישה וגם לקבל כלים לחיים. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
Whatsapp Whatsapp