לימודים בישראל
 
פרסמו אצלנו
 
תואר ראשון
תואר שני
לימודי תעודה
פסיכומטרי
הכנה לבגרות
הנדסאי
מלגות
בחירת לימודים
חיילים משוחררים

מי אנחנו
 
לימודים > מדעי הרוח > תרבות עברית ויהודית - אוניברסיטת תל אביב

לימודי תרבות עברית ויהודית באוניברסיטת תל אביב


רוצה לדעת על לימודים בנושאי מדעי הרוח?

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

 

הגעת לדף עם מידע על תרבות עברית ויהודית - אוניברסיטת תל אביב.

עוד מסלולים ומידע
מידענות לתואר
לימודי ספרות
לימודי גיאוגרפיה
תואר בפילוסופיה
היסטוריה של עם ישראל
מזרחנות
היסטוריה
מדעי היהדות
לימודי ארץ ישראל
לימודי נשים ומגדר
 
 
לימודי מזרח אסיה
לימודי ארכיאולוגיה
לימודי מחשבת ישראל
לימודי בלשנות
לימודי תרבות
לימודי אירופה
לימודי שואה
לימודי מקרא
לימודי אפריקה
לימודי שימור

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים. עזרנו גם לך?   דרג אותנו:
 
 
   

המגמה הבינתחומית בתרבות עברית ויהודית באוניברסיטת תל אביב

 

מה היינו, ולאן הגענו

 

כשאומרים יהדות, כל אחד מבין משהו אחר, ובמקרים רבים עולה השאלה – לאיזו יהדות התכוונת? אין זה פלא, שהרי מדובר בתרבות שהתפתחה לאורך אלפי שנים, כשבמהלכן נוצרו הסתעפויות, התעוררו מאבקים בין כיתות חברתיות, והמרכז הוגדר מחדש בכל פעם שצצו תופעות שלא היו מקובלות על כולם. התכנית הרב תחומית בתרבות עברית באוניברסיטת תל אביב מאפשרת לסטודנטים לקבל פרספקטיבה רחבה בלימודי יהדות, כזו המכילה גם קבוצות שוליים ומתארת תהליך התפתחותי שלם.

 

תכנית הלימודים

 

תכנית זו בלימודי מדעי הרוח מורכבת משלושה הקבצים; האחד כולל קורסים מחוגי המחלקה לתרבות עברית (פילוסופיה יהודית, בלשנות שמית, תלמוד ועוד). השני מתמקד בתחום נושאי מסוים כמו – מגדר, משפט ומוסר, יצירות תרבותיות, מיסטיקה וכדומה. השלישי מכיל פרקים בספרות עברית או בתולדות עם ישראל. בנוסף, הסטודנטים משתתפים בתרגיל המקנה להם כלים לחיפוש מידע ולקריאה ביקורתית בסוגים שונים של טקסטים רלוונטיים כמילונים וקונקורדנציות, יצירות עבריות קלאסיות, מאגרי מדרשים, מהדורות תלמודיות ועוד.

 

ההקבצים הנושאיים

 

  • זהות חברה ותרבות – מציע עיון בתיאור תהליך התגבשות העם והמנהיגות במקרא, בתמורות שחלו לאורך השנים במחשבה היהודית, בהתגבשות התפישה ההיסטורית והלאומית בעת החדשה, במשמעות החילון ובמקומה של האמונה ביהדות.

 

  • פרשנות מיסטיקה ומיתוס – המשתתפים רוכשים הבנה בסימבוליקה של ספר הזוהר, ולומדים על זרמים במחשבת ישראל שהשפיעו והושפעו מהקבלה. כמו כן, הם מתוודעים לסוגי פרשנות מגוונים למקרא בקהילות נוצריות, מוסלמיות, קראיות ועוד.

 

  • מרחב, מגדר ומשפחה – עוסק במנהגי נישואין ואישות הנלמדים מן המקורות היהודיים העתיקים, כאשר נבחנים היחס לגוף וההתמודדות של חז"ל והפרשנים עם ביטויים ארוטיים במקרא. מודלים של הורות אצל אבות ואימהות מוכרים ביהדות, הגדרת דמותם ומעמדם של "אחרים", ייצוגים של גבורת נשים וסוגיות נוספות נכללים בהקבץ.

 

  • יצירות קנוניות – מורה נבוכים לרמב"ם, ספר הכוזרי לרבי יהודה הלוי, כתבי הקבלה, פילון האלכסנדרוני, יסודות המשפט העברי; הבחינה של טקסטים מרכזיים תוך השוואה בין תקופות מאפשרת זיהוי של אלמנטים ותעודות היסטוריות שנעלמו בתהליך העיצוב של התרבות היהודית.

 

  • לשונות במרחב העברי, השמי והיהודי – שימושים שונים בשפה העברית, דקדוק, תחביר ויסודות אסתטיים, וכן לשונות שמיות נוספות, קשרי גומלין תרבותיים במזרח הקרוב וההתפתחות לאורך דורות ותקופות מהווים את מוקד העניין של הקבץ זה.

 

מתכונת הלימוד

 

התואר הראשון אורך שלוש שנים, ובמהלכו על הסטודנטים להכין עבודת סמינריון ורפרט. ניתן לבחור במסלול דו חוגי (בשילוב תחום דעת נוסף) או במסלול מורחב, שבו לומדים בתכנית הרב תחומית ובחוג נוסף מהמחלקה לתרבות עברית. רבים ממשתתפי המסלול הדו חוגי בוחרים שילוב עם אחת התכניות של הפקולטה לאמנויות.

 

 

סגל הוראה

 

בין מרצי החוג לתרבות עברית באוניברסיטת תל אביב תוכלו לפגוש: פרופסור לפילוסופיה בוגר ישיבת נתיב מאיר, שמכהן כחבר מערכת כתב עת אקדמי לחקר הפוליטיקה העברית, ומשמש כחוקר עמית במכון שלום הרטמן; חוקרת תלמוד העוסקת גם בספרות הקומראן וחברה בוועדות האקדמיות של עלמא ויד בן צבי; מרצה בכיר שלימד גם באוניברסיטת UCLA ובאוניברסיטת ברקלי, ועוסק בסוגיות מגדריות בתלמוד, במקומו של המקדש ביהדות בסוף העת העתיקה ובפרשנות המדרש; ועוד.

 

תנאי קבלה

 

לתכנית זו יכולים להתקבל מועמדים בעלי ציון פסיכומטרי 450 לפחות עם תעודת בגרות מלאה. כמו כן, יכולים להתקבל בעלי ממוצע בגרות 100 או בעלי ממוצע 85 במקצועות ההומניים בבגרות, וזאת ללא צורך בציון פסיכומטרי.

 

תעודה

 

הבוגרים מקבלים תואר ראשון בתכנית בינתחומית לתרבות עברית ויהודית מטעם אוניברסיטת תל אביב.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר
למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.
 
המסלולים המבוקשים
תכניות מצטיינים במדעי הרוח - חזקים עם הרוח
לימודי דוקטורט בהיסטוריה - לא רק למען העבר
מחשבת ישראל לתואר שני - איזהו חכם?!
לימודי מזרח אסיה לתואר שני - ראשונים לזריחה, שניים לתואר
לימודי ספרות עברית לתואר שני
עוד מאמרים
   
מוסדות לימוד למדעי הרוח
מדעי הרוח - אוניברסיטת תל אביב
לימודי מדעי הרוח - אוניברסיטת בר אילן
מדעי הרוח - האוניברסיטה הפתוחה
מדעי החברה והרוח - אוניברסיטת אריאל
תואר רב תחומי - תל חי
עוד מוסדות לימוד
 סקר גולשים
מה אתם חושבים על החזרה ללימודים?
סוף סוף! החופש היה ארוך מדי!
אין הבדל, אני גם ככה מבריז רוב השנה
למה זה מגיע לי?!
מה חדש באתר? ימים פתוחים
עכשיו בפורומים מלגות חדשות
בחירת מוסד לימודים (לפני 5 שעות, 22 דקות)
התבלטות בין בן גוריון לבר אילן (לפני 1 ימים, 6 שעות, 10 דקות)
לימודי הנדסאי בניין אחת לשבוע (לפני 2 ימים, 3 שעות, 47 דקות)
התלבטות בין האקדמית נתניה למלא (לפני 2 ימים, 22 שעות, 22 דקות)
ייעוץ לימודים (לפני 3 ימים, 1 שעות, 35 דקות)
 
בתודה ל:


 
Powerd by traffico LTD