תואר ראשון בתקשורת ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר

האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

תואר ראשון בתקשורת ופילוסופיה של האוניברסיטה הפתוחה

 

הלימודים באוניברסיטה הפתוחה

 

האוניברסיטה הפתוחה מציעה תוכניות לימודים ייחודית ללימודי קורסים בודדים, לימודי תואר ראשון או ללימודים מתקדמים. שיטת ההוראה של האוניברסיטה הפתוחה מבוססת על "למידה מרחוק". מיטב המומחים ואנשי הסגל של האוניברסיטה הפתוחה פיתחו תוכניות לימודים המובוססת על ספרי לימוד בהוצאתה של האוניברסיטה שיעורי הנחייה וחומרים כתובים המצויים באתרים המקוונים של הקורסים השונים.

 

 

מכלול זה, מאפשר לסטודנט העובד, המשרת בצבא או לאלו המנהלים משק בית ומעוניינים ללמוד במקביל. האוניברסיטה אינה דורשת נוכחות בכיתות לימוד והרצאות כמו במוסדות אקדמים אחרים בארץ, שיטת הוראה זו גמישה ונוחה לאורח חיים של סטודנטים רבים אך מצריכה משמעת עצמית גבוהה ועמידה בכל המטלות השונות שנדרשים בקורסים. המתמידים יזכו לתוכנית לימודים עשירה, גמישה ומעניינת ללמודי תואר ראשון.

 

שילוב לימודי תקשורת ופילוסופיה

 

בעוד שהפילוסופיה מהווה דיסיפינה ארוכת היסטוריה שהחלה עוד לפני הספירה בימי יוון העתיקה עם הפילוסופים הראשונים כדוגמת אריסטו, סוקרטס ועוד, לימודי תקשורת מהווים תחום לימודים חדש. רק בשנות השמונים החלו חוקרים לבחון את השפעת התקשורת על החברה והחלו לחקור אותה כדיספלינה נפרדת במדעי החברה. שילוב של תואר ממדעי הרוח ומדעי החברה מהווה תוכנית לימודים מרתקת ומעשירה.

 

לימודים בפילוסופיה

 

מטרת הלימודים בפילוסופיה הינה להעניק לסטונדט יכולת קריאה בקורתית בטקסטים פילוסופיים, הבנה וידע במושגי יסוד בפילוסופיה, תיאוריות קלאסיות בפילוסופיה כמו גם בפילוסופיה המודרנית. כיוון שמדובר בדיסיפלינה בעלת היסטוריה ארוכת שנים, לימודים אלו מהווים תוכנית לימודים עשירה וכוללת קורסים מגוונים.

 

לימודי פילסופיה נחשבים תחום לימודים קשה יחסית זאת משום שהבנה בפילוסופיה דורשת קריאה מאומצת ומרובה, כמו גם פתיחות מחשבתית ובעיקר הטלת ספק. הפילוסופים עוסקים בעניינים שברוח ובוחנים שאלות קיומיות רבות שרבים מאיתנו אינם בוחנים בחיי היומיום.

 

שילובה של הפילוסופיה עם תחומי ידע ומחקר אחרים מהווה מקור לצמיחה במדעים נוספים כגון: פסיכולוגיה, סוציולוגיה אומניות ועוד. קורסי החובה בחוג לפילוסופיה מעניקים את התשתית להבנה פילוסופית וכוללים קורסים כגון: מבוא לפילוסופיה קלאסית (יוונית) פילוסופיה בעת החדשה ולוגיקה. במסגרת קורסי החובה נלמדים קורסים העוסקים בתחומים רבים כגון: אסתטיקה, פילוסופיה סינית, פילוסופיה של הרעיונות, פילוסופיה של המדע, ההיסטוריה של הפילוסופיה, תורת המוסר ועוד.

 

לימודי תקשורת

 

לימודי תקשורת עוסקים ברובם בתקשורת ההמונים ועל כן מהווים תחום מחקר שפותח במאה ה-20. כידוע לכולנו, הטלוויזה השפיעה ושינתה את החברה מהקצה אל הקצה. חוקרי התקשורת בודקים באיזה מובן השפיעו אמצעי התקשורת על הילדים שנולדו בעידן המודרני, על המבוגרים שהטלויזיה חדרה לחייהם, על בני הנוער המושפעים מהפיתוחים הטכנולוגיים ואמצעי התקשורת ועוד.

 

בין הנושאים הנלמדים במסגרת החוג לתקשורת: אינטרנט וגלובליזציה, לגדול עם הטלביזיה- השפעת הטלויזה על אלימות בקרב בני נוער, עיתונות כתובה, רדיו, עיתונות בעידן של בלוגים, תקשורת בעת משבר, יחסי צבא ותקשורת, פוליטיקה ותקשורת, דומקרטיה ותקשורת, דיני תקשורת, לאומיות ותקשורת, ההיסטוריה של החדשות, זיכרון וקולנוע, רכילות וחדשות ועוד נושאים רבים.

 

תוכנית הלימודים בתקשורת משלבים בין לימודי תרבות ולימודים נוספים ממדעי הרוח והחברה. מטרת הלימודים היא להעניק לסטודנט כלים לבחינה בקורתית של תקשורת ההמונים על תפקידיה השונים. כמו כן, הלימודים מכשירים את בוגרי התואר להשתלב בעבודה ככתבים עורכים וכדומה.

 

תוכנית הלימודים

 

קורסי תשתית:

 

  • קורסי החובה בלימודי פילוסופיה הינם: פילוסופיה יוונית: מתאלס עד אריסטו, מבוא ללוגיקה, מדיקרט עד יום: פילוסופיה במאות ה-18-17, בעיות בפילוסופיה של המוסר ו עיון ב"הקדמות" של קאנט.

    להלן מספר דוגמאות לקורסי הבחירה בפילוסופיה: פילוסופיה של הנפש בתקופתנו, מבוא לאסתטיקה, חשיבה היסטורית (‏פרקים בפילוסופיה של היסטוריה‎)‏

 

  • קורסי חובה בתקשורת הינם: תקשורת המונים, אמצעי תקשורת המונים בישראל, מבוא לחשיבה חברתית, תקשורת: טכנולוגיה, חברה, תרבות, קלאסיקה בחקר התקשורת: מבט מחודש, תקשורת ודעת קהל, לשון ותקשורת, תקשורת ודיני תקשורת ואתיקה עיתונאית בישראל.

    בחירת שתי סדנאות בתקשורת כגון : סדנה בכתיבה עיתונאית, סדנה בעריכת וידאו בעידן דיגיטלי, סדנת רדיו ועוד.
    להן מספר דוגמאות לקורסי הבחירה בתקשורת: תקשורת כתרבות, להבין סרטים: מבוא לאומנות הקולנוע, מבוא לבלשנות.

 

משך הלימודים

 

לימודי תקשורת ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה אורכים כשלוש שנים.

 

מה הלאה?

 

בוגרי התואר של האוניברסיטה הפתוחה בתקשורת ופילוסופיה יכולים להמשיך ללימודים מוסמכים בתקשורת, בפילוסופיה או בתחומים נוספים במדעי הרוח ומדעי החברה אך ייתכן כי יידרשו בקורסי השלמה. ניתן גם ללצוד לקבלת תעודת הוראה ולהשתלב בהוראת התקשורת במוסדות החינוך השונים בארץ. ניתן גם להשתלב במגוון רחב של אפשרויות תעסוקה בתחום התקשורת: ככתבם, עורכים, תחקירנים, בהפקה טלויזיונית, ערכיה עיתונאית, בתעשיית הפרסום והשיווק ועוד.

 

 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp