תואר ראשון בתקשורת והיסטוריה באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר

האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

תואר ראשון בתקשורת והיסטוריה באוניברסיטה הפתוחה, למי זה מתאים?

 

חקר ההיסטוריה מתחיל מאז שהאדם החל לתעד את עצמו. כך אמצעי התקשורת הראשון המשמש היסטוריונים הוא לא אחר מאשר הכתב. ככל שעבר הזמן, האדם מצא דרכים מתוחכמות יותר להתגבר על בעיית התיעוד והפצת המידע למרחבים רחוקים וכך השתכללו גם אמצעי התקשורת.

 

 

הההיסטוריה של אמצעי התקשורת מהווה למעשה את ההיסטוריה של החברה האנושית. כל אמצעי תקשורת חדש שנכנס לחברה שינה אותה בצורה משמעותית והשפיע ישירות על כל התהליכים ההיסטורים. התפתחות הדפוס, לדוגמא, היא שהובילה לירידת כוחה של הכנסייה הקתולית, מה שהוביל בסופו של דבר להתפתחות החילוניות ואף להמפכה הצרפתית. והשאר כבר היסטוריה...

 

לימודי היסטוריה ותקשורת שלובים זה בזה ולא יכולים להנתק אחד מהשני. האחד, תחום התקשורת נלמד במסגרת מדעי החברה והשני, היסטוריה, נלמד במסגרת מדעי הרוח. שילוב התחומים בלימודי תואר ראשון מאפשר הבנה רחבה יותר של התפתחות אמצעי התקשורת מעידן של תקשורת בעל פה ועד לעידן הדיגיטאלי. ההיסטוריה מהווה חלק בלתי נפרד מלימודי התקשורת וההפך.

 

ההיסטוריון מסתמך רבות על אמצעי התקשורת בחוקרו והבנתו תהליכים היסטורים. או לפי המשפט המפורסם: העיתון של אתמול כבר היסטוריה (ורצוי לא לעטוף בו דגים). תחום לימודים זה מתאים במיוחד לכל המתעניינים בתקשורת תוך הבנה רחבה והיסטורית של הדברים. למכורי התקשורת ובמקביל לסקרנים שתוהים מה הוביל למצב הנוכחי. לימודים אלו משלבים קורסים עיוניים בתחומי ההיסטוריה והתקשורת ובנוסף קורסי סדנאות המציעות למידה מעשית בתקשורת.

 

תוכנית הלימודים

 

קורסי תשתית (חובה) לתואר דו חוגי בהן נלמדים הקורסים: יישומי מחשב למדעי החברה, מבוא לסטטיסטיקה למדעי החברה א'+ב', שיטות מחקר במדעי החברה: עקרונות המחקר וסגנונותיו, רגרסיה וניתוח שונות.

 

בחוג לתקשורת - קורסי החובה כוללים: מבוא לחשיבה חברתית, תקשורת המונים, אמצעי תקשורת המונים בישראל, תקשורת: טכנולוגיה, חברה, תרבות, קלאסיקה בחקר התקשורת: מבט מחודש, תקשורת ודעת קהל, לשון ותקשורת.

 

בין קורסי הבחירה מצויים: תקשורת כתרבות, להבין סרטים: מבוא לאומנות הקולנוע, סוגיות בסוציולוגיה של האינטרנט ושל תקשורת מקוונת, פסיכולוגיה חברתית, מבוא לבלשנות ועוד.

בין קורסי החובה קיימות סדנאות לימוד מעשיות. על הסטודנט לבחור שתי סדנאות מבין: סדנה בכתיבה עיתונאית, סדנה בעריכה עיתונאית, סדנת סרטי תעודה לטלביזיה: מתחקיר לתסריט, סדנה בעריכת וידיאו בעידן הדיגיטאלי וסדנה ברדיו.

 

היסטוריה - הקורסים להיסטוריה מתחלקים לשלוש תקופות: העת העתיקה, ימי הביניים והעת החדשה המוקדמת והעת החדשה. במסגרת קורסי הבחירה יש ללמוד קורסים מתקופה אחת שתהווה תקופת ההתמחות של הסטודנט- התקופה שבה בחר להעמיק ולהרחיב את לימודיו.

בין הקורסים השונים: יוון הקלאסית, תולדות התקופה ההלניסטית, יהודה ורומא, ירושלים לתולדותיה, הכנסייה הקתולית בימי הביניים: אידיאולוגיה ופוליטיקה, אומנות הרנסנס באיטליה, האיסלאם: מבוא להיסטוריה של הדת, יהודים בעידן של תמורות, שנאת ישראל ואנטישמיות, המזרח התיכון בין מלחמות עולם ועוד קורסים רבים אחרים.

 

הדרישות הסמינריונית לתואר זה כוללות סמינר אחד בתקשורת, סמינר אחד בקורס מתוך תקופת ההתמחות בהיסטוריה ורפרנט מורחב בקורס נוסף בהיסטוריה.

 

משך הלימודים

 

משך הלימודים לתואר ראשון בתקשורת ובהיסטוריה של האוניברסיטה הפתוחה אורך כשלוש שנים אקדמיות (בהתאם להתקדמות הסטודנט) בסופו של התואר מקבל הסטודנט תעודת בוגר תקשורת והיסטוריה, שילוב של מדעי הרוח ומדעי החברה.

 

מה הלאה?

 

בוגרי התואר של האוניברסיטה הפתוחה לתקשורת והיסטוריה יכולים להמשיך ללמודי תואר שני במדעי הרוח או במדעי החברה. בנוסף, ניתן להשלים שנת לימודים נוספת ובסופה לקבל תעודת הוראה ולהשתלב בתחום ההוראה (בתקשורת או בהיסטוריה).

 

מכיוון שמדובר בתואר דו חוגי משולב ניתן למצוא תעסוקה גם במקומות המצריכים ידע בתקשורת כגון: עבודה עיתונאית, כתיבה ותחקירים, הפקה טלביזיונית או קולנועית, רדיו, שידור, עריכה ועוד תחומים רבים אחרים. בנוסף, ניתן גם להשתלב במחקר ואקדמיה בתחום ההיסטוריה או התקשורת.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה

חוות דעת של סטודנטים על תקשורת והיסטוריה - האוניברסיטה הפתוחה

התקבלו 1 דירוגיםבציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האוניברסיטה הפתוחה
10/09/2019

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני אוהבת שרמת הלמידה גבוהה. תוכן עשיר ומעניין, עם מרצים ברמה גבוהה.

על הקמפוס

לרוב, לוקחת שיעורים מכוונים דרך המחשב לנוחיותי.

טיפים

לשלב עבודה ולימודים זה תמיד כיף. האוניברסיטה הפתוחה נותנת את האפשרות ללמוד ולעבוד. כמובן ששכר הלימוד קרא עוד...


לכל חוות הדעת
ssssssssss
Whatsapp Whatsapp