תכנית לימודים - לימודי עבודה סוציאלית

מקצועות הרווחה והעבודה הסוציאלית מעניינים אותך? כל אפשרויות הלימוד וההכשרה בתחום העבודה הסוציאלית לרבות תנאי קבלה לעו"ס, מסלולי הסבה לעבודה סוציאלית, מלגות, ימים פתוחים ומאות חוות דעת של סטודנטים. יש לך שאלה? 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף.מה יש לנו לספר על עבודה סוציאלית:

המידע באתר הועיל ל94% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:

רוצה פרטים על עבודה סוציאלית?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

אהבת? שתף ב:

(בחסות)

לימודי עבודה סוציאלית

 

מאת: ד"ר ענת רפופורט

 

אם קיימת בכם שאיפה לשינוי חברתי והרגישות לזולת בולטת אצלכם, לימודי עבודה סוציאלית עשויים להתאים לכם. העובדים הסוציאליים פועלים בשדות רבים ומגוונים ולכן, נדרשים לימודים של תחומי ידע מקיפים.

 

חשיבות העבודה הסוציאלית בחברה מתוקנת

 

לימודי עבודה סוציאלית מיועדים בראש ובראשונה לאלו המעוניינים ליישם את לימודיהם ולעסוק בפועל באחד ממקצועות הרווחה. עבודה סוציאלית הינה מקצוע השייך לקבוצת המקצועות הטיפוליים והוא עוסק במתן פתרונות לבעיות חברתיות שונות. מטרת העובד הסוציאלי היא לקדם יחידים, משפחות וקהילות בחיי היומיום מעבר לקשיים שבהם הם מצויים. במקביל, קיימת שאיפה לקדם לטובה שינויים חברתיים. אתגרים רבים לו למקצוע. בייחוד בחברה הישראלית.

 

תהליך עבודתו של העובד הסוציאלי נטוע בתוך קרקע של ניסיונות לצמצם מצבי אבטלה, עוני, קיפוח, אי מימוש זכויות אדם, אלימות, ואי שוויון. כל אלו דורשים למידה ממושכת של תחומי ידע רבים ולשם כך קיימים לימודי עבודה סוציאלית. יתירה מכך, הסיפוק הרב הנגרם כתוצאה מההצלחות להביא לשינויים חברתיים ברמה האנושית אינו ניתן למדידה באף כלי.

 

עבודתו בפועל של העובד הסוציאלי - תפקיד עובד סוציאלי


עבודתו של העובד הסוציאלי היא על פי רוב עבודה טיפולית. העבודה היא מתנהלת מול מגוון אוכלוסיות: ילדים, קשישים, נוער, עולים חדשים, נכים, אסירים, מתמודדים עם הפרעה נפשית ועוד. העובד הסוציאלי מסייע לאוכלוסיות אלו בקשיים עימם הם נפגשים בחיי היום יום. הוא מסייע הן מבחינת רווחה נפשית והן מבחינת רווחה כלכלית של המטופלים.


ישנם שני סוגים של תפקידים בעבודה סוציאלית: עובד סוציאלי קהילתי ועובד סוציאלי פרטני. העבודה הקהילתית קשורה בארגון פעילויות לטובת האוכלוסייה בה מדובר. למשל, עובד סוציאלי קהילתי יכול לשמש בתפקיד של אחראי על מתנדבים עם קשישים. העובד הסוציאלי הפרטני נפגש אחד על אחד עם המטופלים, מעודד אותם ומשמש עבורם אוזן קשבת.


העובד הסוציאלי יכול לבצע תפקידים הקשורים במיצוי זכויות של מטופליו, למשל סיוע לניצולי שואה לקבל את הכספים המגיעים להם מן הרשויות. הוא גם מבצע תפקידים הקשורים למערכת המשפט ויכול לשמש קצין מבחן, תפקיד בו עליו להיפגש עם אסירים משוחררים או מכורים לסמים ולוודא שהם שומרים על התנהגות נאותה ועל חוקי המדינה.


נוסף על המפגשים האישיים עם מטופליו, העובד הסוציאלי פועל גם בפורום קבוצתי. הוא מעביר סדנאות לקבוצת מטופלים שמתמודדים עם בעיה משותפת כגון סדנאות למובטלים המתקשים לחזור למעגל העבודה, או קבוצות תמיכה של ביטוח לאומי, המיועדות לאלמנים ואלמנות ומסיעות להם להתמודד עם האבל על מות בן או בת זוגם.


עובדים סוציאליים מועסקים במחלקות רווחה של העיריות, בארגונים פרטיים הדואגים לרווחה ובעמותות שונות. העובד הסוציאלי צריך להתמודד עם אוכלוסיות לא פשוטות ועם הלחץ הנפשי הכרוך בכך. כדי להקל על העובד הסוציאלי, הוא זוכה להדרכה מקצועית במקום עבודתו, שם תומכים בו ומסייעים לו להכיל את המצוקה שלעיתים נובעת מהתפקיד.


יכולות הנחוצות לעובד הסוציאלי - תכונות של עובד סוציאלי


העובד הסוציאלי הפרטני צריך להיות בעל יכולת אמפתית טובה, כדי שיוכל להבין את מטופליו. עליו להיות רגיש לזולת ובעל רצון כן לעזור ולסייע. הוא צריך להיות בעל סבלנות להקשיב ולהכיל את הצד השני. כמו כן, עליו להיות סובלני כלפי אוכלוסיות מסוגים שונים ובלתי שיפוטי, כך שמטופליו ייפתחו אליו וירגישו מועצמים מן הפגישות.


לצד הרגישות הבינאישית, העובד הסוציאלי צריך להיות בעל יכולת לספוג מצבים קשים מבלי להתפרק, כמו למשל בעת העבודה עם ילדים הסובלים מאלימות בתוך המשפחה. כמו כן, הוא צריך להיות ערכי ולשמור על חוקי האתיקה ולהקפיד על דיסקרטיות של השיחות עם המטופלים. עליו להיות אמין, כך שמטופליו יוכלו לסמוך עליו עם סודותיהם.


עובד סוציאלי קהילתי צריך להיות דינמי ובעל יכולת ארגון טובה. עובד סוציאלי אשר מעביר סדנאות צריך להיות בעל יכולת ביטוי טובה ובעל יכולת להדריך את הקבוצה בצורה מעניינת וברורה. הוא צריך להיות מסוגל להכיל התנגדויות ותוקפנות של חברי הקבוצה באופן בוטח ואסרטיבי, כך שהמשתתפים בקבוצה יחושו בטוחים בתוכה.


עובד סוציאלי אשר מסייע למטופלים למצות זכויות צריך להיות מסודר ויסודי, כך שיוכל לטפל בניירת ובעניינים אדמיניסטרטיביים באופן יעיל. הוא צריך להיות בקיא בחוקים ובנהלים הממשלתיים הקשורים באוכלוסייה בה הוא מטפל. כמו כן עליו להיות לויאלי כלפי הארגון בתוכו הוא פועל. הוא נדרש גם להיות מסוגל לשתף פעולה עם אחרים ולעבוד היטב בצוות.


תנאי ההעסקה - כמה מרוויח עובד סוציאלי


משכורתו של העובד הסוציאלי אמנם השתפרה בשנים האחרונות, אך אינה גבוהה במיוחד. פעמים רבות מדובר במשרות שאינן מלאות ולכן צריך לעבוד בשני חצאי משרות בו זמנית. ישנו צורך תמידי בעובדים סוציאליים מסוגים שונים, לכן קל יחסית למצוא עבודה. העבודה ברשויות היא בדרך כלל לטווח ארוך ומאפשרת בטחון תעסוקתי.

 

מלשכת הרווחה ועד לכלא - אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי תואר ראשון בתחום יוכלו למצוא את מקומם במגוון תפקידים מאתגרים ובמקומות מעניינים. המסיימים יוכלו להתברג בתפקידים שונים בבתי ספר ציבוריים ופרטיים. בבתי חולים ובמרפאות תוכלו למצוא לפחות עובד סוציאלי אחד וכן גם בבתי אבות. עובדים סוציאליים מצויים במחלקות לשירותים חברתיים של העיריות והם משובצים בלשכות רווחה וסעד ברשויות המקומיות ובמתנ"סים.

 

כמו כן, הם יכולים להיות כלי עזר בעמותות שונות. האתגר מגיע לשיאו באיוש משרות במוסדות מיוחדים לילדים ונוער כמו פנימיות לילדים בסיכון או מוסדות לנוער עברייני וכן גם בבתי כלא. שערי תחום המחקר בעבודה סוציאלית פתוחים בפני הממשיכים לתארים מתקדמים וכן משרות הוראה שונות מתאימות לאלו שסיימו תואר שני או שלישי.

 

שלושה סוגי תארים. עשרות מסלולים.

 

דרכים רבות סלולות אל המטרה - סיום לימודי עבודה סוציאלית. קיימות שלוש אפשרויות עיקריות לתארים. תואר ראשון, שני ושלישי. בכל מסגרת ישנן תוכניות לימודים שונות. בתואר הראשון יש אפשרות ללמוד את התחום ולשלב גם הכשרה מקצועית בשטח. קיים גם מסלול המשלב לימודי משפטים עם עבודה סוציאלית. בתואר השני מוצע מסלול עם תזה וללא תזה כאשר ישנן תכניות שונות עם התמחויות ספציפיות כמו למשל מסלול קליני לטיפול במצבי לחץ וטראומה או מסלול קליני לטיפול בילידם ונוער. התואר השלישי יכול להיות תואר דוקטור לפילוסופיה או תואר בעל אופי מחקרי יותר.

 

יריעת ההשכלה מתרחבת. באילו תחומים?

 

תכנית הלימודים כוללת שיעורים שונים בתחומי מדעי החברה והרוח, שיעורים בנושאי מדיניות חברתית וחקיקה, שיעורים בתיאוריות שונות ובשיטות ההתערבות של העבודה הסוציאלית וכן שיעורים בנושא שיטות מחקר וסטטיסטיקה.

 

תנאי קבלה

 

תואר ראשון

במרבית המקרים, יתקבלו תלמידים לתואר ראשון בעבודה סוציאלית בעלי ציון המשקלל את ציון הפסיכומטרי ואת ציוני הבגרות. לרוב, רף הקבלה באוניברסיטאות הינו גבוה יותר מאשר רף הקבלה במכללות. בכל שנה ושנה משתנה רף הקבלה בכל מוסד לימודים והא מושפע, בין היתר, מרמת הלימודים הנדרשת לצרכי השלמת התואר והביקוש ללימודים אלו באותו המוסד בשנה מסוימת.

 

תואר שני

באופן כללי ניתן לומר כי המעוניינים בלימודי תואר שני בעבודה סוציאלית יידרשו להציג ממוצע ציונים מן התואר הראשון העומד על בין 80-90. בכל מוסד ומוסד עשויות להיות דרישות נוספות.

 

תואר שלישי

הדרישה העיקרית היא סיום לימודי תואר שני בעבודה סוציאלית. ישנם מוסדות הדורשים סיום לימודי תואר שני במסלול עם תזה וכן הצגת ממוצע ציונים מן התואר השני הנקבע על ידי חוג הלימודים בכל מוסד ומוסד.

 

היכן ניתן ללמוד עבודה סוציאלית לתארים השונים?

 

הנה טבלה המסכמת את היצע המוסדות השונים:

 

מוסד לימודים תואר ראשון תואר שני תואר שלישי
אוניברסיטת בר אילן v  v  v
אוניברסיטת אריאל בשומרון v v  
אוניברסיטת תל אביב v  v  v
אוניברסיטת חיפה v  v  v
האוניברסיטה העברית v  v  v
אוניברסיטת בן גוריון v  v  
מכללת תל חי v v  
המרכז האקדמי רופין v    
המכללה האקדמית ספיר v v   
מכללת צפת v    

מכללת אשקלון

v    
המכללה האקדמית הדסה v    

 

היקף הלימודים

 

במרבית מוסדות הלימוד, לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון נמשכים שלוש שנים, לימודים לקראת תואר שני אורכים כשנתיים בתדירות של יום עד יומיים בשבוע ולימודים לקראת תואר שלישי במסלול הישיר לדוקטורט יהיו בהיקף של כשנתיים בעוד שבמסלול המחקר היקף הלימודים ייקבע לפי התכנית הנבחרת. תלמידים לתואר שלישי יהיו מחויבים לסיים את התואר בפרק זמן מוקצב שעומד על חמש שנים.

 

 

שכר לימוד

 

שכר הלימוד הנהוג באוניברסיטאות ובחלק מן המכללות קרוי "שכר לימוד אוניברסיטאי" והוא מסובסד בחלקו על ידי משרד החינוך. שכר הלימוד האוניברסיטאי עומד על כ - 10,207 שקלים לתואר ראשון ו - 13,794 שקלים לתואר שני. ישנן מכללות פרטיות ובהן נהוג לשלם שכר לימוד יקר בהרבה בהיקף של כ - 100,000 ₪ לתואר.

 

מלגות כאוויר לנשימה

 

קיימת קשת רחבה של אפשרויות לקבלת מלגות מסוגים שונים לתארים השונים. באופן כללי ישנם שני מקורות מימון עיקרים: מימון מטעם המוסד האקדמי ומימון מטעם גורם חיצוני. הקריטריונים לקבלת מלגות מגוונים מאוד והם נסובים סביב אלמנטים של  הצטיינות בלימודים, מעמד סוציו אקונומי או רישום מוקדם למוסד האקדמי. קיימות גם מלגות מחקר לתלמידים בתארים מתקדמים.

 

גופים וארגונים שונים מעניקים מלגות לסטודנטים לפי אותן קריטריונים שהוזכרו קודם אך נוספים גם קריטריונים של נכונות להשתתפות בפרויקטים חברתיים כמו מלגות פר"ח וכיוצא בזאת. כמו כן, ישנם ארגונים השואפים לעודד השכלה גבוהה בקרב אוכלוסיות מסוימות והם מעניקים מלגות לפי השתייכות לקבוצה כלשהי. עיריות שונות מחלקות מלגות לתושביהן וארגונים של יוצאי ארצות מסוימות מחלקים מלגות לתלמידים שמשפחותיהם שייכות לעדה כזו או אחרת. בהצלחה!

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על עבודה סוציאלית?

רוצה לדעת יותר על עבודה סוציאלית?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

רוצה לדעת יותר על עבודה סוציאלית? רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?
אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מעל 270 סטודנטים
המליצו והצביעו על עבודה סוציאלית

חפשו חוות דעת על המסלול
ומוסד הלימודים שמעניין אתכם
למשל: אוניברסיטת חיפה, הבינתחומי ...
למשל: מנהל עסקים, משפטים...

חוות דעת של סטודנטים על מוסדות לימוד

  • 4.0

    אוניברסיטת אריאל 1,208 חוות דעת

  • 4.0

    האוניברסיטה העברית בירושלים 919 חוות דעת

  • 4.2

    המרכז האקדמי רופין 282 חוות דעת

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

מלגות חדשות

ימים פתוחים

מחשבון תנאי קבלה תתקבל או לא?

 

איך אתה ביחס לאחרים?

ממוצע ציוני הגולשים שניסו להתקבל לתחומים הבאים:
תחום לימודים ציון בפסיכומטרי ממוצע בגרויות
תואר בסוציולוגיה 471 90
תואר אנתרופולוגיה 433 89
תואר בפסיכולוגיה 590 96

חוות דעת של סטודנטים: עבודה סוציאלית

התקבלו 270 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5


סטודנט? רוצה להצביע ולקבל מילגה? לחץ כאן

סטודנטים מספרים על עבודה סוציאלית

להגיע ללמוד במכללה ללא ספק
המכללה האקדמית עמק יזרעאל
רינת
עמק יזרעאל - לימודי עבודה סוציאלית
אני ממליצה להתחיל ללמוד כשיש ראש פנוי לזה כלכלית. לארגן ולברר מילגות.
לי יש כושי רב בגלל עניין הכלכלי. אני אמא ל5 ילדים אבל אם הרבה רצון ללמוד ולהתקדם. ממליצה לאמהות שתמיד חלמו ללמוד ללכת להגשים חלום. זה אף פעם לא מאוחר.
אוניברסיטת חיפה
ליאורנ
עבודה סוציאלית - אוניברסיטת חיפה
מומלץ לקחת כמה שיותר קורסים ביהדות בשנה הראשונה, כי בשנה השניה לא יהיה כל כך זמן. בנוסף, האוניברסיטה מספקת מלגות למי שהולך לכולל או למדרשה, וישנם שיעורים ביהדות מתוקשבים ושיעורי לימוד עצמי, ככה שאפשר לחסוך בזמן.
אוניברסיטת בר אילן
אפרת
לימודי עבודה סוציאלית - אוניברסיטת בר אילן
ממליץ לבוא לקמפוס ולהתרשם. יש אווירה טובה. מקצוע העו"ס מומלץ באשקלון . יש כלים רבים לסטודנטים. אולי הקפיטריה לא ברמה גבוהה. אבל יש מתחם מחוץ למכללה עם מאכלים טובים ומחירים סבירים.
המכללה האקדמית אשקלון
מאור
עבודה סוציאלית - מכללת אשקלון
תלכו ללמוד רק מקצוע שאתם אוהבים ושתיהנו לעסוק בו בעתיד. אל תלכו לאוניברסיטה גדולה רק זה יותר נחשב, מכללות נותנות יחס אישי יותר, בדקו גם אותן.
המכללה האקדמית אשקלון
הדס
עבודה סוציאלית - מכללת אשקלון
אני סטודנטית נשואה וילדתי במהלך התואר, מלבד מעון שהיה במכללה ושירת אותי כאמא צעירה ואת התינוקת שלי, לא ראיתי שום התחשבות מצד הצוות המקצועי.
אוניברסיטת בר אילן
שירה
לימודי עבודה סוציאלית - אוניברסיטת בר אילן
ביחרו על פי הלב ולא על פי לחצים מן הבית או מהחברים, כדאי לוודא את כל הדרישות הנלוות במהלך התואר כדי למנוע אי הבנות מאוחר יותר
אוניברסיטת בר אילן
דוד
לימודי עבודה סוציאלית - אוניברסיטת בר אילן
כדאי מאוד להירשם למכללת אשקלון כי באמת היחס טוב ומשביע רצון. כמובן שצריך להשקיע בלימודים בעיקר באנגלית
המכללה האקדמית אשקלון
רנית
הסבה לעבודה סוציאלית - אשקלון
לקחת באוירה טובה וקלילה את הלימודים, להשקיע, אבל לא לזנוח את הבן זוג, המשפחה וחיי החברה וההנאות :)
אוניברסיטת בר אילן
יסכה
לימודי עבודה סוציאלית - אוניברסיטת בר אילן
-------------------------------------------------------------------------------------------------
אוניברסיטת בר אילן
עטרה
לימודי עבודה סוציאלית - אוניברסיטת בר אילן
בעייני יש להשקיע עוד בתיכון בלימודים ובכך המסלול לקבלת מקום הלימודים יהיה קל יותר.
המכללה האקדמית אשקלון
תמר
עבודה סוציאלית - מכללת אשקלון
רצוי לבחור מסלול לימודים שבאמת יהיה פרקטי, יש הרבה תארים שאין מה לעשות איתם בשטח
המכללה האקדמית אשקלון
טלי
עבודה סוציאלית - מכללת אשקלון
להשקיע בהכשרה המעשית וללמוד כמה שיותר מן השדה. להשתתף באופן פעיל כמה שאפשר
אוניברסיטת בר אילן
מרינה
לימודי עבודה סוציאלית - אוניברסיטת בר אילן
ממליצה על בר אילן
עבודה סוציאלית קצת קשה שם
אוניברסיטת בר אילן
חיה
לימודי עבודה סוציאלית - אוניברסיטת בר אילן
לעבוד יותר בשנה הראשונה כשיש יותר זמן!
אוניברסיטת בר אילן
אדווה
לימודי עבודה סוציאלית - אוניברסיטת בר אילן
מקצוע מעניין. העבודה בתחום רחבה.
המכללה האקדמית אשקלון
יעל
עבודה סוציאלית - מכללת אשקלון

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם