רוצה פרטים על לימודי ספרנות?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי ספרנות

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על לימודי ספרנות? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי ספרנות

 

לימודי ספרנות, שואפים להקנות שיטות ויכולות העושות שימוש מושכל במידע, על סוגיו וייצוגיו השונים, לשם השגת יעד מוגדר כלשהו. תחום זה, המהווה שימוש במידע וניהולו, קיים זמן רב וכעת, בעידן הטכנולוגיה ובייחוד לאחר התפתחות המחשב ורשת האינטרנט, עולה הדרישה למומחים בתחום זה.
 

 

הספרנים, או בשמם הנוסף הארכיונאים, נושאים תפקיד מרכזי וחשוב בארכיונים ובספריות השונות. הם עוסקים בניהול המידע, בסידורו ובמיונו ועליהם מוטלת האחריות לקבל החלטה באם לשמור רשומות מסוימות או לגנוז אותן. עבודתם היא חשובה עד מאד משום שהיא מאפשרת לכל מחפשי המידע ובכלל זה לחוקרים, לקהל הרחב ולשירות המוסד, לאתר את המידע במהירות וביעילות. העוסקים במקצוע זה נחשפים גם לחומרים מסווגים ואף סודיים ולכן הם נדרשים לגלות ידע בסיווג חומרים יוצאי דופן ובשימורם.

 

מסלולי לימוד

 

לימודי ספרנות מוצעים במגוון רחב של מסלולים, כאשר המסלולים הקדם אקדמאיים מקנים למסיימים תעודת גמר ומכשירים אותם לעסוק בתחום כמידענים, כספרנים מורשים או כארכיונים מורשים. בין מסלולי הלימוד הנפוצים בתחום ניתן לציין את המסלול ללימודי המידענות, המסלול לניהול מידע, לימודי מידע וספרות, לימודי מידענות באקדמיה ובארגונים, לימודי ארכיונאות וניהול מידע, לימודי מידע וספרנות,לימודי טכנולוגיות המידע, לימודי מידענות ארגונית, לימודי אחזור מידע ברשת האינטרנט ועוד.

 

לימודי ספרנות לתואר אקדמי מתקיימים לרוב באוניברסיטאות ובמכללות השונות והם כוללים בין השאר את המסלולים הבאים: המסלול לתואר ראשון בלימודי מידע, המסלול לתואר ראשון במידע וספרנות, לימודי ספרנות ומידענות לתואר ראשון, המסלול לתואר שני במדעי הספרנות ולימודי תואר שני בארכיונאות.

 

נושאי לימוד

 

נושאי הלימוד העיקריים בתוכנית:

 

הסטודנטים נפגשים עם נושאים רבים הנדרשים לעבודתם וביניהם:

 

 • תצלומים
 • פיתוח אוספים
 • טכניקות גניזה בשיטות ממוחשבות
 • רשומות דיגיטליות
 • טיפול בחומרים ארכיונאים
 • ניהול ספריה דיגיטלית
 • תצלומים וחומר אורקולי
 • ועוד.

 

בנוסף לכך, הסטודנטים עורכים הכרות עם מוסדות היישוב והמדינה ומרחיבים את ידיעותיהם בתחום הארכיונאות, האינטרנט ובניית אתרי אינטרנט.

 

קהל היעד

 

לימודי ספרנות מיועדים בעיקר לבעלי תואר ראשון אשר מעוניינים להשתלב בתחום הארכיונאות והספרנות.

 

תנאי הקבלה

 

תנאי הקבלה ללימודי ספרנות משתנים בין המוסדות השונים ובהתאם לסוג המסלול ותכניו. כך למשל, תנאי הקבלה ללימודי מידענות לתואר ראשון כוללים הצגת תעודת בגרות וציון פסיכומטרי, ברוב מוסדות הלימוד. למסלולים ללימודי תעודה, לרוב מתקבלים מועמדים בעלי תואר ראשון ונסיון בתחום.

 

מועמדים שאינם אקדמאים נדרשים בדרך כלל לעבור ועדת קבלה ומבחן הבודק בקיאות בשפה העברית והאנגלית, וכן להציג ניסיון מעשי רלבנטי בתחום.

 

משך הלימודים

 

משך הלימודים משתנה בין מוסדות הלימוד השונים. עם זאת ברוב המקרים לימודי ספרנות לתעודת "ספרן מורשה" או ספרן אקדמי מתפרסים על פני שנתיים עד שלוש שנים.

 

תעודות

 

סוג התעודה משתנה בהתאם לסוג המסלול ולתכניו, כאשר התעודות המוענקות לבוגרי המסלולים השונים הן

 • תעודת ספרן מורשה
 • תעודת ספרן אקדמי
 • תעודת ארכיונאי מורשה.

 

המשך לימודים והתפתחות מקצועית

 

בוגרי לימודי ספרנות יוכלו להמשיך ללימודי תואר שני ושלישי בתחום.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי המסלולים השונים יוכלו להשתלב בתחום במגוון מקומות תעסוקה ובהם: גנזך המדינה, מוסדות להשכלה גבוהה, ספריות בבתי הספר ועוד. שכר ספרנים ומידענים משתנה בהתאם לתפקיד, להיקף המשרה ולעבודה במגזר הציבורי או הפרטי.

 

מוסדות הלימוד

 

לימודי ספרנות לתעודת ספרן מורשה או ארכיונאי מורשה מתקיימים במוסדות הלימוד הבאים:

 • המכללה האקדמית בית ברל, המגמה ללימודי מידע
 • מכללת בית ברל - התכנית ללימודי מידע, בשיתוף עם מכללת קיי, באר-שבע
 • מכללת אורנים, החטיבה ללימודי המשך, המסלול למידענות
 • המכללה לחינוך ע"ש דוד ילין, לימודי ספרנות ומידע
 • היחידה ללימודי חוץ בטכניון

 

אתם בוודאי שואלים את עצמכם היכן יש מוסדות נוספים ללימודי מדעי הרוח, מהם תנאי הקבלה, האם יש יום פתוח בקרוב, כמה זה עולה ועוד. לנציגי השירות האישי שלנו יש תשובות לכל השאלות. כדאי לכם להתנסות חינם בשירות האישי שלנו, כך תוכלו לחסוך זמן, כאבי ראש וכסף.

 

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודי ספרנות?

רוצה לדעת יותר על לימודי ספרנות?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור