רוצה פרטים על לימודי ספרות ?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי ספרות לתואר ראשון

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על לימודי ספרות ? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר ראשון בספרות
 

הספרות הינה אחד מתחומי האמנות העתיקים ביותר והיא נלמדת באקדמיה מתוך נקודת מבט של תרבויות ואזורים. בצורה גסה, ניתן לחלק את העוסקים בתחום הספרות לשני סוגים עיקריים – סופרים וחוקרים.

 


הסופרים הינם אלו השוקדים על מלאכת הכתיבה, תוך שהם מעלים את רעיונותיהם ומחשבותיהם על הכתב. סופרים אלו הינם מומחים באמנות הניסוח והכתיבה, וספריהם מהווים השפעה על רבים מדי יום בכל העולם. מבין הסופרים יש כאלה אשר תחום התמחותם הינו שירה, פרוזה, תסריטאות, עיתונאות ועוד.

 

הסוג השני של העוסקים בספרות הינם חוקרי הספרות. חוקרים אלו הינם אחראים על הפרשנות הניתנת ליצירות ספרותיות, תוך בחינת המודלים הספרותיים, המטאפורות השזורות בין המילים ומשמעותן בעיניו של הקורא. במשפט אחד, ניתן להגיד כי חוקרי הספרות הינם המבקשים תשובה לשאלה - "למה התכוון המשורר"?

 

מה לומדים?

 

לימודי תואר ראשון בספרות הינם לימודים אקדמיים העוסקים בשני הסוגים של אנשי הספרות. מצד אחד, לימודים אלו מפתחים את יכולתם הביקורתית של הסטודנטים תוך שהם חושפים אותם לתיאוריות ספרותיות, מודלים ספרותיים, שיטות כתיבה וכדומה. כמו כן, סטודנטים בפקולטה לספרות רוכשים במהלך לימודיהם כלים אשר מסייעים בידיהם לנתח טקסטים ספרותיים ולבחון את השלכותיהם של הטקסטים על התקופה בה חי הסופר, לימינו אנו.

 

בנוסף, החשיפה הגדולה לטקסטים ספרותיים, תוך קריאתם באופן ניתוחי וביקורתי, משפרת את יכולות הכתיבה והניסוח של הבאים בשערי החוג לספרות. סטודנטים אלו מתנסים במהלך לימודיהם ביצירה עצמאית וזוכים להכוונה מקצועית ואישית מסגל מרצים המורכב ממומחים בתחום. כמו כן, במוסדות מסויימים לימודי ספרות כוללים גם קורסי כתיבה יוצרת, תרגום ספרים וכדומה.


יצירות הספרות מתחלקות לסוגות שונות (ז'אנרים) ונכתבות משחר ההיסטוריה בכל השפות. הספרות מהווה למעשה מאפיין תרבותי משמעותי ורב חשיבות של מדינות ותרבויות בעולם. תורת הספרות התעצבה במהלך השנים בעקבות התאוריות הרבות שהתפתחו סביבה. תאוריות אלה נותנות את דעתן לתולדות הספרות, למאפייניה, לדרכי הפרשנות בה, למעמדה התרבותי ועוד.


 

מסלולי לימוד

 

לימודי תואר ראשון ננפרשים על פני שלוש שנים, ומוצעים במסגרת דו חוגית או חד חוגית. מסלולי הלימוד לתואר ראשון בספרות הם רבים ומגוונים וכוללים בין השאר:

 

  • ספרות עולם
  • ספרות אמריקאית
  • ספרות משווה
  • שפה וספרות ערבית
  • ספרות כללית
  • שפה וספרות אנגלית
  • ספרות עברית     
  • שפה וספרות צרפתית     
  • ועוד

 

המעוניינים בכך יוכלו גם לשלב יחד עם תואר זה לימודי תעודת הוראה.

 

הלימודים מתקיימים בדרך כלל במסלול יום שבו לומדים בבקרים בארבעה או חמישה ימים בשבוע. עם זאת, אנשים עובדים המעוניינים לשלב בין הלימודים לקריירה יכולים למצוא בחלק מן המוסדות תכניות לימודי ערב בספרות.


 

נושאי לימוד

 

תוכניות הלימוד במסגרת תואר ראשון בספרות מקנות לסטודנטים מושגי יסוד במחקר הספרותי, הנלמדים תוך כדי היחשפות ליצירות מופת ולסופרים ומשוררים גדולים. לימודי הספרות כוללים אספקטים פסיכולוגיים, עדויות מקוריות על תופעות חברתיות והיסטוריות, היבטים צורניים וסגנונייים, מפגשים והשפעות בין תרבויות, אמירות פמיניסטיות ומגדריות, ביטויי אמונה וכן רעיונות מההצטלבות שבין תחומי הפילוסופיה והספרות. ניתן לומר, שהספרות מכילה את המטען האנושי השלם, ואין היא מבדילה ומבחינה בין עולם הפרט למרחב הציבורי, כיוון שאלה משתקפים זה בזה ביצירה הכתובה.

 

מסלולים בספרות כוללים טקסטים מתקופות שונות בחיי העם והאדם, וביניהם מדרשים תלמודיים, פיוטים מימי הביניים, סיפורים ומחזות יידיים, שירה עברית חדשה, וכן הלאה. בנוסף, בחלק מן התכניות לתואר משולבים גם קורסים העוסקים בתרגום תרבותי ולשוני של טקסטים ספרותיים. כמו כן, במהלך הלימודים מתפתחת היכולת של הסטודנטים להבחין בשימוש שנעשה בז'אנרים שונים למטרות של בניית דמות באופן מיטבי, ליבון של סוגייה חברתית בדרך הטובה ביותר, הוספת מימד ביקורתי והתכתבות עם יצירות אחרות, וכדומה. 

 

באילו מוסדות ניתן ללמוד?

 

מוסדות הלימוד המציעים תואר ראשון בספרות כוללים בין השאר את המכללות הבאות: המכללה האקמית כנרת, אחווה הקמפוס האקדמי, גורדון- האקדמיה לחינוך, מכללת אורנים, המכללה האקדמית צפת ועוד. כמו כן ניתן ללמוד לתואר ראשון בספרות בכל האוניברסיטאות ברחבי הארץ: אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בר אילן. תנאי הקבלה ללימודי ספרות במוסדות לימוד אלו משתנים בין מוסד למוסד, על פי תכניות הלימוד השונות ומתכונות הלימודים.

 

ניתן למצוא לימודים בתחום זה באזורים שונים בארץ. בין היתר מתקיימים לימודי ספרות בצפון, בדרום, באזור ירושלים ובמרכז הארץ. באופן זה הסטודנטים יכולים ללמוד בסמוך למקום המגורים.

 

בשנים האחרונות, יותר ויותר מוסדות לימוד מאפשרים קבלה לספרות ללא פסיכומטרי, וכן מסלולים לקבלה עבור מי שהישגיהם בתעודת הבגרות אינם מספיקים. מומלץ לשים לב לכך.

 

לאחר הלימודים


לימודי ספרות, בדומה לתחומים אקדמיים נוספים בפקולטות למדעי הרוח, אינם מעניקים בידיו של הבוגר תואר מקצועי מוגדר. עם זאת, תואר ראשון בספרות מאפשר לבוגר להתקדם במגוון מסלולים מרתקים. ראשית, בוגרי החוג יכולים לפנות להוראה וחינוך, תוך שהם משתלבים במוסדות חינוך וחברות לעריכת חומר לימודי.

 

שנית, רבים מן הבוגרים פונים ללימודים מתקדמים, הן בענף מדעי הרוח (תואר שני בספרות, לדוגמא) והן בפקולטות אחרות. כמו כן, לימודי ספרות מבקשים לחדד ולשפר את יכולתו של הבוגר להשתלב בתחום בדרך של יצירה מקורית. בוגרים רבים פונים לכתיבה והופכים לסופרים, משוררים ותסריטאים. רבים מאנשי התקשורת כיום, העוסקים בתחומים הקשורים בכתיבה כגון עיתונאות, מגיעים מהפקולטות לספרות במוסדות המובילים להשכלה גבוהה.

 

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודי ספרות ?

רוצה לדעת יותר על לימודי ספרות ?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

חוות דעת של סטודנטים: לימודי ספרות

התקבלו 57 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5

Whatsapp Whatsapp