רוצה פרטים על מזרחנות?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי מזרחנות - כל המידע שצריך לדעת

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על מזרחנות? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל91% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי מזרחנות - מזרח תיכון

 

המזרח התיכון הוא אזור מרתק אשר מעסיק את כל העולם. היחסים בין ישראל לבין מדינות ערב, היחסים בין המדינות ערב לבין עצמם, הסכסוך הישראלי - פלסטיני, כל אלה הם נושאים מורכבים גם מבחינה היסטורית וגם מבחינה אקדמית. בשל המורכבות הרבה של תחום זה, נוצר ביקוש לאנשי מקצוע אשר יוכלו לנתח, לחקור ולעסוק בכל האספקטים השונים של המזרח התיכון.

 

לימודים אלה מכשירים את הסטודנטים להיות מזרחנים, חוקרים של המזרח התיכון או מורים בתחום זה. ישנם בוגרים הממשיכים לתואר שני בתחום במסלול מחקרי, ורבים מהם משתלבים עם סיום לימודי תואר ראשון במקומות עבודה כגון: במכוני מחקר, באקדמיה, בגופים ממשלתיים, בכוחות הביטחון, בארגונים פוליטיים, בחברות פרטיות שיש להם קשרים עסקיים עם מדינות במזרח התיכון ועוד.

 

בחלק מהמקצועות הללו פוטנציאל ההשתכרות הוא גבוה למדי. העבודה היא מרתקת ומאתגרת ובחלק ממקומות העבודה (במיוחד בגזר הציבורי) יש גם תרומה בלתי מבוטלת למדינה.

 

 

לימודי מזרח תיכון - מזרחנות, מה לומדים?

 

מדינת ישראל מושפעת רבות מכל הקשור למזרח התיכון ולכן לימודי המזרח התיכון הם רבי חשיבות ומבוקשים על ידי אזרחים רבים. תחום זה רלוונטי במיוחד לתושבי המדינה בשל יחסי הגומלין המורכבים בין מדינת ישראל למדינות המזרח התיכון ובשל מעמדה של מדינת ישראל כמדינת מריבה. מדינת ישראל לתקופותיה הייתה מאז ומעולם חלק מן המזרח התיכון וההתרחשויות בה מעצבות ומשפיעות על התפתחותו של המזרח התיכון.

 

תוכנית הלימודים

 

לימודי מזרח תיכון, או לימודי מזרחנות, שואפים להקנות לסטודנטים ידע והבנה מעמיקה בלימודי האיסלאם וההיסטוריה של המזרח התיכון. תוכניות הלימוד מקיפות ידיעות בתולדות הארצות המוסלמיות מראשית האיסלאם ועד ימינו, בדת האיסלאם, מוסדות האיסלאם, בפילוסופיה, מדעים, משפט, ובתרבות החומרית של עמי האיסלאם וכן בהתפתחותן החברתית של ארצות האיסלאם. במסגרת לימודי מזרח תיכון נדונים אזורי ההשפעה של האיסלאם כמו תת- היבשת ההודית, ספרד המוסלמית, מרכז אסיה ואפריקה וכן המדינות הערביות טורקיה ואירן.

 

ניתן למעשה לחלק את לימודי המזרח התיכון ל-4 תחומים עיקריים: לימודי היסטוריה של ארצות האיסלאם בימי הביניים, לימודי אמנות, תרבות חומרית ומדעים, לימודי היסטוריה של ארצות האיסלאם בעת החדשה ולימודי דת, משפט ומחשבה.

 

מסלולי לימוד

 

לימודי המזרח התיכון לתואר ראשון מוצעים במסלול לימודים חד חוגי ודו חוגי וכן במגוון אפשרויות: תואר ראשון במזרחנות, תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון, תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון, תואר ראשון בערבית ואסלאם, תואר ראשון במזרח תיכון, תואר ראשון בישראל והמזרח התיכון ועוד.

 

מי מהסטודנטים המעוניין להתמקד בתחום האיסלאם הקלאסי, בהיסטוריה, בדת, או בתחום המחשבה והאמנות, כדאי שישתלב בתוכנית הלימודים הכוללת : שפה וספרות ערבית, או פרסית, והמעונינים להעמיק בלימודי ההיסטוריה של ארצות האיסלאם בעת החדשה, ולהמשיך ללימודי תואר שני בתחום, מומלץ שיבחרו בתוכנית לימודים משנית בשפה ובספרות ערבית .בתוכנית זו ניתנת הבחירה מבין מספר תחומי התמחות כגון: ספרות ערבית מודרנית, לשון ערבית, ספרות ערבית קלאסית, דת והיסטוריוגרפיה אסלאמית.

 

 

נושאי לימוד

 

לימודי המזרח התיכון מעניקים לסטודנטים ידע מקיף בהיסטוריה, בפוליטיקה ובתולדות המדינות במזרח התיכון. נושאי הלימודי כוללים בין השאר לימודי היסטוריה של ארצות האיסלאם בימי הביניים, מבוא לדת האיסלאם, לימודי היסטוריה של ארצות האיסלאם בעת החדשה, מחשבה מדינית, מבוא לתולדות האיסלאם והמזרח התיכון, לימודי יסוד בערבית, המזרח התיכון במאה העשרים, מוסדות האיסלאם, המשפט, הפילוסופיה והמדעים של עמי האיסלאם, דת האיסלאם, אמנות האיסלאם ועוד.

 

תנאי קבלה

 

תנאי קבלה למזרח תיכון מתבססים על שקלול ציוני הבגרות של המועמדים עם הציון בפסיכומטרי. ממוצע זה משתנה ממוסד למוס ומשנה לשנה.

 

בחלק ממוסדות הלימוד מאפשרים למועמדים קבלה ללימודים בלי פסיכומטרי. לימודי מזרח תיכון ללא פסיכומטרי בדרך כלל אפשריים למי שברשותם ממוצע בגרות גבוה במיוחד.

 

היכן לומדים מזרחנות?

 

ניתן ללמוד תחום זה בחלק מהאוניברסיטאות (תל אביב, בן-גוריון, העברית, אוניברסיטת אריאל ועוד), ובמכללות כדוגמת המכללה האקדמית גליל מערבי, מכללת אורנים לחינוך ועוד.

 

בחלק ממוסדות הלימוד ניתן ללמוד במקביל גם לקראת תעודת הוראה. הלימודים נמשכים 3 שנים ועם סיומם זכאים הסטודנטים לתואר ראשון בתחום. תנאי הקבלה ללימודים בתחום זה מבוססים ברוב המקומות על ממוצע ציוני הבגרות וציון הבחינה הפסיכומטרית.

 

הלימודים נערכים בדרך כלל במסלול לימודי יום. עם זאת, בחלק מן המוסדות ניתן למצוא לימודי ערב במזרח תיכון, שמתאימים לאנשים עובדים. לעיתים לימודים אלה מתקיימים במתכונת דו חוגית ויש לשלב אותם עם ענף ידע נוסף.

 

מהן אפשרויות התעסוקה?

 

בוגרי לימודי מזרחנות משתלבים בתחום כחוקרים, יועצים, אנשי אקדמיה והוראה.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על מזרחנות?

רוצה לדעת יותר על מזרחנות?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
חוות דעת של סטודנטים: מזרחנות
התקבלו 43 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
Whatsapp Whatsapp