תוכנית לימודים - לימודי מדעי הרוח

הכל מעניין אותך? אינך יכול/ה לבחור כיוון בעולם הענק של מדעי הרוח? כאן תמצא/י עובדות מעניינות על כל המסלולים לתואר ראשון במדעי הרוח, כדי שיהיה לך מאיפה להתחיל את המסע הלימודי המרתק.

 

עיין/י בכתבות על מסלולים כבלשנות, היסטוריה, גיאוגרפיה, ספרות, פילוסופיה, מזרח אסיה, תנ"ך, ארכיאולוגיה ועוד. תוכל/י למצוא בהן פרטים חשובים על נושאי הלימוד, תנאי הקבלה, המוסדות האקדמיים השונים ותכניות הלימודים.

 

כמו כן, תמיד באפשרותך לפנות אלינו באמצעות הטופס המיועד לכך באתר, ונציגינו יספרו לך על המסלולים השונים בשיחת טלפון אישית, ובהתאם לצרכים שלך.

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף.

המידע באתר הועיל ל94% מהגולשים 

רוצה פרטים על מדעי הרוח?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי מדעי הרוח

 

למתוח את גבולות המוח

 

מדעי הרוח עוסקים בשאלות שאינן ניתנות להוכחה אמפירית ולכן לא ניתן להכפיפן לחוקיות סיבתית פשוטה, כמו שמקובל בעולם הפיזי. תחום מדעי הרוח משלב קשת רחבה של דיסציפלינות, כגון: פילוסופיה, ספרות, בלשנות, שפות, לימודים קלאסיים, אמנות, תאולוגיה, לימודי דתות, היסטוריה, ארכיאולוגיה ועוד. מקצועות אלה חשובים, כי הם מרחיבים את הידע על נפש האדם ועל התרבות החומרית והרוחנית של חברות בני אדם ברחבי העולם ובישראל. במידה רבה נחשבים תחומי דעת ועניין אלה למרחיבי מחשבה, יצירתיות ודמיון, ולכן לא פעם ולא פעמיים, מנהלים מבקשים לגייס דווקא בוגרים של מדעי הרוח למשרות מגוונות בענפי ההייטק, התקשורת, השיווק, ניהול כח אדם ועוד.

 

 

על הלימודים

 

לימודי תואר ראשון במדעי הרוח מעניקים לסטודנטים השכלה עיונית נרחבת ורב תחומית. פעמים רבות הסטודנטים נדרשים במהלך התואר הראשון בפקולטה למדעי הרוח לרכוש ידיעות מתקדמות בשפה זרה שנייה (כלומר שאיננה אנגלית). פעמים אחרות הם נדרשים ללמוד לוגיקה ברמה מתקדמת. אף על פי שהלימודים במדעי הרוח הם לרוב עיוניים, אין זה אומר שהם בהכרח קלים. במקצועות מסוימים נדרשות יכולות המזכירות מאד יכולות מתמטיות, כמו בפילוסופיה ובבלשנות. בכל התחומים הלמידה כרוכה בקריאה רבה מאד של מאמרים, הן בעברית והן באנגלית, ובשימוש בכישורי הבנת הנקרא והסקת מסקנות נכונה.

 

בשל האופי הרב תחומי של הלימודים, הסטודנטים רוכשים ידע בנושאי כלכלה, פוליטיקה, חברה, ספרות, אמנות, מדע ועוד, ובעיסוקם בנושאים אלה הם זוכים לקלוט זוויות מבט מגוונות ולפתח ראייה היסטורית וגיאוגרפית, לאומית וכלל עולמית. אין ספק שמקצועות מדעי הרוח "פותחים את הראש".

 

החוגים הקיימים בפקולטות למדעי הרוח הם: מדעי היהדות, היסטוריה של עם ישראל, לימודי המזרח התיכון, היסטוריה כללית, לימודי מזרח אסיה, לימודים קלאסיים, לימודי אפריקה, מדעי הדתות, שפות, ארכיאולוגיה, תולדות האמנות, תרבות, פילוסופיה, ספרות כללית, ספרות עברית, מחשבת ישראל, גיאוגרפיה, בלשנות ועוד.

 

מסלולי לימוד מיוחדים

 

מעבר למסלול חד חוגי ודו חוגי, קיימים בפקולטות למדעי הרוח גם מסלולים מיוחדים, כגון: 

 

 • תואר ראשון רב תחומי במדעי הרוח
 • תואר ראשון במדעי הרוח והחברה
 • תואר ראשון B.Ed במדעי הרוח וחינוך
 • תואר ראשון במדעי הרוח בשילוב לימודי תעודה בעיצוב

 

 

תנאי קבלה

 

תנאי הקבלה משתנים בין מוסד לימודים אחד למשנהו. המעוניינים להתקבל ללימודים לתואר ראשון במדעי הרוח במוסדות הפרטיים מתבקשים בדרך כלל להציג ציוני בגרות בממוצע של 80 ומעלה וציון פסיכומטרי 500 ומעלה. באוניברסיטאות ניתן להתקבל לרוב החוגים במדעי הרוח ללא פסיכומטרי, אם יש בידכם ממוצע בגרות גבוה, הנע בין 85 ל - 100 לפחות (תלוי בתנאים המפורטים בכל מוסד לימוד).

 

אפשרויות תעסוקה לבוגרי מדעי הרוח

 

בפני בוגרי לימודי מדעי הרוח ניצבות אפשרויות מגוונות לתעסוקה. עקב היכולות הבינתחומיות שתארים אלה מעניקים לסטודנטים וכן יכולות החשיבה, הביקורת והניתוח שהם מפתחים, לא מעט מעסיקים בוחרים בבוגרי מדעי הרוח לתפקידים ניהוליים, לענפי משאבי האנוש ולתחום השיווק. הבוגרים מוצאים עצמם משתלבים במסגרות מגוונות, כגון במכוני מחקר, בארכיונים, במדיה ובהוצאות לאור, ברשויות מקומיות ובמשרדים ממשלתיים. ישנם גם בוגרים הבוחרים להשלים לתעודת הוראה (במסגרת חיצונית לתואר) וכך לפנות להוראת מדעי הרוח בבתי ספר, בשכבות גיל שונות.

 

כדי להתאים את הכישורים הנלמדים לאופיו הטכנולוגי של המשק של היום (ולזה של מחר) מוסדות לימוד רבים מציעים התמחויות או דגשים בלימודים דיגיטליים, במערכות מידע או בטכנולוגיה. מסלולים אלה שואפים לפתח בסטודנטים את דפוסי החשיבה הרב תחומית של מדעי הרוח ובמקביל להקנות להם ידע טכנולוגי שנחוץ היום כמעט בכל מקצוע.

 

בוגרי מדעי הרוח יכולים גם להמשיך לתארים מתקדמים בתחומים השונים. ישנם גם בוגרים שממשיכים לתואר שני במנהל עסקים או במקצועות ניהוליים (לאחר ביצוע של השלמות מתאימות) במטרה להתקדם בסולם הארגוני בחברות ובמוסדות. דרך התקדמות לתואר שני בתחומי מדעי הרוח, הם יכולים לפתוח דלת לקריירה מחקרית, לשם כך יש צורך ללמוד בתואר שני עם תזה. דרך פרסום המאמרים והספרים בתחומי המחקר השונים הם יכולים לתרום למחקר העשיר שפועל היום באקדמיה בתחומי מדעי הרוח ולסייע בקידומו ובפיתוחו.

 

מוסדות לימוד

לימודי מדעי הרוח מתקיימים באוניברסיטאות השונות שמציעות פקולטות למדעי הרוח בהם ניתן לבחור מבין שלל חוגים. גם במכללות רבות ניתן ללמוד בתכניות בתחומי מדעי הרוח. ברבים מבין המוסדות, מציעים גם תכניות רב תחומיות במדעי הרוח, בהן ניתן לשלב בין כמה ענפי ידע. בין המוסדות בהם ניתן ללמוד מדעי הרוח נכללים:

 

 • אוניברסיטת חיפה: בפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת חיפה מתקיימים מגוון של מסלולים לתואר ראשון בחוגים השונים. בין היתר מוצעים לימודי אמנות יצירה, לימודי היסטוריה, לימודי לשון עברית, לימודי מזרח אסיה, לימודי ספרות עברית והשוואתית, לימודי מקרא, לימודי ארץ ישראל ולימודי יוון המודרנית ולימודים ביזנטיים. כמו כן, מוצעת תכנית ייחודי ללימודי מדעי הרוח הדיגיטליים, שמתמקדת בקשר שבין מדעי הרוח לתחום מערכות המידע.

 

 • האוניברסיטה הפתוחה (פרישה ארצית): באוניברסיטה הפתוחה ניתן ללמוד במגוון תכניות ללימודי מדעי הרוח, במסגרת תכניות חד חוגיות, מסלולים דו חוגיים או לימודי חטיבה. ייחודה של האוניברסיטה הפתוחה הוא בתכניות הלימוד הגמישות שלה שמתבססות על שילוב לימודים מקוונים בשילוב טכנולוגיות מתקדמות עם מפגשים פרונטליים להדרכה, כאשר הסטודנטים יכולים לבחור בין מרכזי לימוד בפרישה ארצית. באופן זה הם יכולים לשלב בין לימודים ועבודה.

 

 • אוניברסיטת אריאל בשומרון: באוניברסיטה פועלת הפקולטה למדעי החברה והרוח, במסגרתה מתקיימים מגוון מסלולים, ביניהם אפשר ללמוד גם בתואר ראשון בענפים שונים במדעי הרוח, כגון לימודי ארץ ישראל, לימודי ספרות עברית ולימודי היסטוריה של עם ישראל בעת החדשה.

 

 • אוניברסיטת בר אילן (רמת גן): בפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת בר אילן נלמדים מסלולים כגון לימודי פילוסופיה, לימודי היסטוריה, לימודי מידע, לימודי ספרות משווה, לימודי תרבות צרפת, לימודים קלאסיים, לימודי ערבית, לימודי בלשנות וספרות אנגלית וכן תכנית ללימודים רב תחומיים במדעי הרוח.

 

 • אוניברסיטת תל-אביב: אוניברסיטת תל-אביב מציעה שלל בתי ספר וחוגים בפקולטה למדעי הרוח. בין היתר ניתן ללמוד בבית הספר להיסטוריה, בבית הספר לארכיאולוגיה ומדעי היהדות, בבית הספר לפילוסופיה, בחוג לאנגלית ולימודים אמריקניים, החוג להיסטוריה של עם ישראל, החוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם ועוד שלל תכניות.

 

 • האוניברסיטה העברית (ירושלים): בין המסלולים הרבים והמגוונים ללימודי מדעי הרוח של האוניברסיטה העברית נכללים לימודי בלשנות, לימודי ארכיאולוגיה והמזרח הקדום, לימודי לשון עברית, לימודי אסיה, לימודים קלאסיים, לימודי מדעי הקוגניציה ועוד שלל תכניות.

 

 • אוניברסיטת בן גוריון בנגב (באר שבע): אוניברסיטת בן גוריון מפעילה פקולטה למדעי הרוח והחברה. בין התכניות בתחומי מדעי הרוח נכללות לימודי מחשבת ישראל, לימודי לשון עברית, לימודי פילוסופיה, לימודי מקרא וארכיאולוגיה, לימודי אמנויות ולימודי היסטוריה כללית.

 

 • המכללה האקדמית תל חי: במכללה ניתן ללמוד בתכנית ללימודים רב תחומיים, שבה משלבים בין מספר נושאי התמקדות בתחומי מדעי הרוח ומדעי החברה. ניתן לבחור בין שתי חטיבות, שבכל אחת מהן נלמדים מספר מקבצי התמחות. בחטיבה לתרבות נלמדים מקבצים: לימודי ארץ ישראל, לימודי פילוסופיה ולימודי היסטוריה. בחטיבה למדעי ההתנהגות נלמדים המקבצים: סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, פסיכולוגיה, ניהול ויישוב סכסוכים, סביבה וחברה ומגדר.

 

 • המכללה האקדמית כנרת: במכללה מתקיימת תכנית ללימודים רב תחומיים שבה משלבים בין כמה חטיבות בתחומי מדעי הרוח ומדעי החברה. בין החטיבות המוצעות נכללות חטיבות בפסיכולוגיה, בלימודי ישראל, בחינוך ומשפחה, בארגון ומשאבי אנוש ובכלכלה.
 

עזרנו לך? דרג אותנו:

שירות אישי חינם

צריך פרטים על מדעי הרוח?

רוצה לדעת יותר על מדעי הרוח?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

טיפים ממומחים בנושא מדעי הרוח

"רב תחומיות מייצרת אדם עם נפש עשירה ויכולות מגוונות יותר. אני חושב שההתנסות בתחומים רבים עוזרת לאנשים להבין טוב יותר את עצמם ומה הם רוצים. העובדה שאתה יכול לחשוב מחוץ לדיסציפלינה שבה אתה עוסק ולהפעיל את הסקרנות והיצירתיות יכולה לסייע לקדם אותך."
אתגר קרת
סופר, תסריטאי ויוצר קומיקס

מחשבון תנאי קבלה תתקבל או לא?

 

איך אתה ביחס לאחרים?

ממוצע ציוני הגולשים שניסו להתקבל לתחומים הבאים:
תחום לימודים ציון בפסיכומטרי ממוצע בגרויות
תואר במקרא 460 87
לימודי מזרח אסיה 522 86
לימודי אפריקה 581 100

חוות דעת של סטודנטים: מדעי הרוח

התקבלו 236 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5


סטודנט? רוצה להצביע ולקבל מילגה? לחץ כאן

סטודנטים מספרים על תחום הלימודים

הטיפ הראשון שלי לנסות למצוא יותר קורסים מאתגרים ומעניינים במיוחד את קבוצה הגיל שלנו 30+ כמו כן לתת תשומת לב יותר לסוג המרצים ולרמת העברת הקורסים שלהם לא כולם ברורים ומדויקים. כמו כן אני חושבת שצריך להתייחס לכך שאנחנו אנשים עובדים עם ילדים ולא תמיד יש מענה לגבי הגשת עבודות או כמות המבחנים והזמנים שנותנים לנו להערכות בין מבן למבחן. דבר נוסף עצם העובדה שאנחנו לומדים רק יומיים בשבוע אנחנו לא מצליחים להגיע לפעילויות של המכללה ואנחנו משלמים דמי חברות כמו כולם , לא מפנקים אותנו בכלל וזה לא פייר.
המכללה האקדמית אחוה
לימור
מכללת אחוה - תואר ראשון
אם החלטתם ללמוד עשו מאמצים רבים על מנת להצליח להתפנות ללימודים. קחו את הלימודיםברצינות אחרת קשה לשרוד... וכמובן קשה לנחול הצלחות... בסוף ההשקעה תשתלם. צאו לשבתון אםאתם יכוליים. אל תשלבו את הלימודים עם מסגרת לוחצת. אם אתם חדורי מוטיבציה תפרגנו לעצמכם ובואו ללמוד.
אוניברסיטת חיפה
ראומה
חיפה - לימודי מדעי הרוח
לחסוך הרבה כסף לפני הכניסה לתואר על מנת לחיות ברמה הגיונית כי קשה לשלב עבודה ולהתכלכל כסטודנט. לחקור לעומק את המסלול בו אתם עתידים ללמוד גם מבחינת התוכן המעשי (במידה ויש בתואר חלק מעשי) וגם התאורתי, לשאול קצת על המרצים ולקבל המלצות מהסטודנטים שכבר במסלול.
המכללה האקדמית ספיר
בר
מכללת ספיר - תואר ראשון
אני ממליצה בחום לכל מי שרוצה ללמוד הוראה בתחומים אלו לבוא ללמוד בבר אילן משום שהאווירה הדתית מוסיפה עומק ללימודי התנ"ך וללימודי הלשון. לפעמים אגודת הסטודנטים מקיימים פעילויות ממש נחמדות ומוציאות משגרת הלימודים.
אוניברסיטת בר אילן
נופר
לימודי מדעי הרוח - אוניברסיטת בר אילן
קודם כל כדאי לבוא מרקע של חינוך וגם תוך כדי הלימודים להתנסות בעבודה על נוער או ילדים ברקע חינוכי. כדי לרכז את כל הלימודים לאותם ימים ולעבוד על המשימות שנותנים לכם בזמן ולא לדחות!
מכללת סמינר הקיבוצים
מעין
תואר מדעי הרוח
אשמח אם יטפלו בסטודנטים חדשים באופן יותר מהיר כי למזכירות לוקח הרבה זמן לטפל בהרשמה וכך כשהגעתי הייתה רק מכירה אחת מקבלת הסטודנטים החשים ומה שגרם לי לחכות למשך שעתיים כדי להירשם
המכללה האקדמית אחוה
אמל
מכללת אחוה - תואר ראשון
לכל הסטודנטים לפני שתתחילו ללמוד תחשבו טוב על איזה תחום אתם הולכים ותבדקו באיזה מוסד לימודים מלמדים את התחום הזה ברמה גבוהה
המכללה האקדמית אחוה
שוקי
מכללת אחוה - תואר ראשון
לשאול , לשאול ולשאול לקרוא טוב מה שכתוב באתר. לבדוק היטב את אפשרויות הלימוד ולהשוות עם מכללות אחרות.
המכללה האקדמית אחוה
שוש
מכללת אחוה - תואר ראשון
לבדוק מסלולים לפני שנרשמים, להתקשר למחלקה ולברר כל מה שצריך, לא לפחד לשאול שאלות, לחפש מידע באינטרנט
אוניברסיטת בר אילן
חן
לימודי מדעי הרוח - אוניברסיטת בר אילן
להגיע ללימודים עם ראש פתוח, חשובה מאוד ההתמדה והנכונות לתקן לשפר ולפעול למען חינוך טוב יותר בעתיד
מכללת סמינר הקיבוצים
עדן
מדעי הרוח
יש להגיע ולהתרשם, ישנם מורים ממש מקצועיים וחלקם פחות. תלוי מה אתה רוצה ללמוד. תתייעץ עם תלמידים
מנשר - לימודי אמנות
ניר
תואר מדעי הרוח
אני ממליצה ללמוד כי האדם בלי לימודים לא שווה כלום ואני מקווה לכל הסטודנטים הצלחה רבה
אוניברסיטת בר אילן
איה
לימודי מדעי הרוח - אוניברסיטת בר אילן
להגיע לייעוץ בניית מערכת, לבדוק את כל מסלולי הלימוד לפני שבוחרים
אוניברסיטת בר אילן
שי
לימודי מדעי הרוח - אוניברסיטת בר אילן
האמת שעוד אין לי מה להוסיף כי אני רק מתחילה את הלימודים
מכללת אורנים
בראאה
תואר במתמטיקה ומדעי הרוח
לבוא עם רצון טוב להיות שותף בפעילויות חברתיותהמכללה האקדמית אחוה
מורדי
מכללת אחוה - תואר ראשון
Whatsapp Whatsapp