רוצה פרטים על גננות ומורות?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי גננת ומורה

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על גננות ומורות? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. רוצה לדעת מה טוב בשבילך? רוצה לקבל החלטה? אנחנו בקשר עם מאות מוסדות לימוד המציגים אלפי מסלולי לימוד שונים.

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי חינוך לגננות ולמורות, חיפשת מידע? 

 

מאת: ד"ר ענת רפופורט

 

כהורים אנו יודעים כי עיצוב וחינוך הילד בגילאי הגן, ובהמשך עלי ידי המורות בכיתות א’ ו-ב’ חשוב מאוד. ההפעלות, חומר הקריאה, המשחקים, עיצוב הכיתה או הגן, החינוך, השירים, הסיפורים - כל אלה תורמים במידה רבה לעיצובו ולהתפתחותו של הילד הרך השנים. לכן, חשוב מאד כי הגננות או המורות לגיל הרך עברו את ההכשרה המתאימה לכך.

 

החינוך לגיל הרך משפיע כאמור על התפתחותו התקינה של הילד, ועל כן הכשרה מקצועית של אנשי חינוך לגיל הרך היא חשובה מאין כמוה. תוכניות ההכשרה מקיפות קשת רחבה של נושאים המיועדים להפגיש את הסטודנטים עם עולמו של הילד, מספקות כלים יישומיים להוראה במסגרות חינוכיות שונות ומעודדות פיתוח כישורי למידה וחקירה עצמאיים. עם סיום לימודי חינוך לגננות ולמורות הבוגרים יוכלו להשתלב במערכת החינוך בתפקידי הוראה או גננות.

 

עבודתן בפועל של גננות ומורות


עבודתן של גננות ומורות היא עם ילדים בגיל הרך, וכוללת הן את החינוך הרגיל והן את החינוך המיוחד. לשני המסלולים הללו יש עבודה עם מאפיינים משותפים ועבודה שהיא שונה. המשותף לחינוך הרגיל והמיוחד והשונה ביניהם יפורטו להלן.


הן בחינוך הרגיל והן בחינוך המיוחד הגננות והמורות עובדות עם קבוצה של ילדים קטנים (מתחת לגיל 8). הן צריכות להקנות לילדים מיומנויות חברתיות (למשל, איך לשתף פעולה במשחק באופן הוגן) כמו גם מיומנויות קוגניטיביות (למשל לדעת לספור). כמו כן עליהן לסייע לילדים לרכוש רקע תרבותי (למשל ידע על חגי ישראל). בעבודה בקבוצה צריך לדעת להוביל ולהנהיג, אך גם לשים לב לכל ילד באופן אישי.


בחינוך הרגיל מספר הילדים בקבוצה הוא גדול וזהו אחד מגורמי הקושי הניצבים בפני הגננות והמורות. הן צריכות להיות אחראיות על ילדים רבים בו זמנית, לשים לב לבעיות שעולות (למשל ילד שאינו מחזיק את העיפרון נכון), לידע את ההורים אודות הבעיה ולהפנותם לטיפול מתאים, או להפנות את ההורים לפסיכולוג המטפל בגן במקרה של בעיה עמוקה יותר.


בחינוך המיוחד קבוצת הילדים היא קטנה, כך שקל יותר לתת לכל ילד תשומת לב אישית. הגננת או המורה בחינוך המיוחד צריכה להכיר מגוון של בעיות למשל, להכיר את הרצף האוטיסטי, להכיר ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ועוד, ולדעת כיצד להתאים את הפעילויות המצויות בגן לסוג המוגבלות. בחינוך המיוחד הגננת עובדת בקשר צמוד עם הפסיכולוג ומקבלת ממנו הדרכה.


יכולות ותכונות הנחוצות לגננות ומורות


גננת או מורה לגיל הרך בחינוך הרגיל צריכה לאהוב ילדים ולהיות בקיאה במסלול ההתפתחותי שלהם. היא צריכה להיות מצד אחד אמפתית וסבלנית ומצד שני לדעת להציב גבולות ולהוביל קבוצה. מעבר לממשק עם הילדים קיים ממשק רב עם ההורים. על הגננות לדעת להסתדר עם ההורים, גם כאשר אלו באים בתלונות ובטענות. עליהן לדעת להימנע מוויכוחים מיותרים ולנהל את הקונפליקט בתבונה.


כאשר הגננת או המורה מקנה מיומנויות וידע עליה לדעת לעשות זאת בצורה מעניינת, שתשבה את תשומת ליבם של הילדים. תכונות כמו רמה גבוהה של אקטיביות ושמחת חיים, חוש הומור ומוחצנות הן תכונות שמסייעות לגננת להקנות מיומנויות וידע באופן מלהיב. תכונה נוספת שמתאימה לעבודה זו היא יצירתיות. גננת ומורה יצירתית מעודדת את הילדים לבטא את הפוטנציאל היצירתי הטמון בהם.


גננת או מורה לגיל הרך בחינוך המיוחד צריכה להיות מאד סבלנית לילדים המצויים תחת אחריותה. היא צריכה לדעת לקבל כל ילד כפי שהוא, על צרכיו המיוחדים, לדעת לטפח ולהתפעל גם מהישגים פעוטים של כל ילד וילד (למשל, הישג של ילד על הרצף האוטיסטי שמתחיל לומר שלום או בוקר טוב). היכולת לבטא התפעלות שכזו חשובה במיוחד, כיוון שהיא מהווה בסיס לפיתוח הביטחון העצמי של הילד.


כמו כן, הגננת או המורה בחינוך המיוחד צריכה לדעת לתת חום ואהבה לילדים. עליה לדעת לבוא בממשק פורה עם מטפלים שונים למשל, מטפל באמצעות בעלי חיים או מטפל בתנועה העובדים עם הילדים שתחת אחריותה. עליה להיות מסודרת ולתחזק תיק ספציפי על כל אחד מן הילדים, שיכיל את כל האינפורמציה לגביו ולמלא טפסים רלבנטיים לוועדות השמה, המקנות לילד את הזכות ללמוד בחינוך המיוחד.


תנאי העסקה - שכר גננות ומורות


גננות ומורות לגיל הרך עובדות בשעות הבוקר עד הצהריים. במובן זה שעות העבודה נוחות גם להורים. המשכורות משתנות בהתאם לוותק, להשכלה, לשעות ההעסקה ועוד.

 

מסלולי הלימוד

 

מוסדות הלימוד השונים מציעים לבחירת הסטודנטים שני מסלולי הכשרה:

 

 • האחד הוא מסלול התמחות גננות מורות, העוסק בהתפתחות הילד בגיל הרך, ובמסגרתו נלמדים קורסים הקשורים לתחום הפסיכולוגיה של האישיות, התפתחות בתחום הקוגנטיבי, שפתי, מוטורי, פסיכולוגיה והתפתחות חברתית ורגשית.

 

 • השני הוא מסלול התמחות גננות בחינוך המיוחד, העוסק בחינוך המיוחד בגיל הרך ובתהליכי ההתפתחות של ילדים עם צרכים מיוחדים. ההתמחויות השונות חושפות את הסטודנטים לעולם הילד בתחומים השונים, ומקנות להם ידע תיאורטי הנוגע לגדילה ולהתפתחות של הילד בכל שכבת גיל.

 

נושאי הלימוד

 

התוכניות ללימודי חינוך לגננות ולמורות מתמקדות בילדים בני שנה עד 8 שנים ומעניקות לסטודנטים השכלה רחבה והתנסות מעשית. בין הקורסים הנלמדים במסלול:

 

 • כלכלת חינוך
 • הוראת כתיבה
 • מסורת ישראל
 • התפתחות העברית כשפת אם
 • משחקי למידה
 • קריאה וחשבון
 • מקומו של התנ"ך בחינוך בישראל
 • חינוך הומניסטי
 • התפתחות רגשית
 • לימודי הורות וקהילה
 • לקויות התפתחותיות
 • ספרות ילדים
 • לקויות על רצף האוטיסטי
 • התפתחות שפה
 • ועוד.

 

מלבד זאת, התוכניות מתמקדות בהכרת המאפיינים הייחודיים של הגיל הרך ולצורך כך הן מפגישות את הסטודנטים עם נושאים כמו פיזיולוגיה של התפתחות הילד, פסיכולוגיה התפתחותית של הגיל הרך, תכניות התערבות, איתור ילדים עם צרכים מיוחדים ושילובם במעכת הרגילה, ועוד.

 

התוכניות ללימודי חינוך לגננות ולמורות נמשכות ארבע שנים, ומזכות את הבוגרים בתעודת תואר ראשון בחינוך ובתעודת הוראה.

 

מהו משך זמן הלימודים?


הלימודים נמשכים 4 שנים, בסיומם מקבלים "בוגר הוראה" – BEd ותעודת הוראה.

 


כמה זה עולה?


במכללות הסכומים משתנים והממוצע הוא 18,000 ₪ לשנה. באוניברסיטאות שכר הלימוד מסובסד ומגיע ל - 10,000 ₪, שכר שנתי.


היכן לומדים?


לימודי חינוך לגננות ולמורות מוצעים בכל האוניברסיטאות בארץ וכן במכללות שונות. ביניהן: 

 

 • המכללה האקדמית אחוה - מקיימת תכנית השלמה לתואר ראשון בחינוך למורים במגוון התמחויות שונות. 
 • מכללת קיי - המכללה מציעה מגוון מסלולי לימוד בתחום החינוך מלימודי תואר ראשון עד לימודי הסבת אקדמאים להוראה.

 

 • מכללת לוינסקי - המכללה מתמקדת בעיקר בחינוך לשלוחותיו. בין היתר, מסלול חינוך לגיל הרך המשלב תעודת הוראה, ומסלול תואר ראשון למורות וגננות. במכללה משלבים קורסים בספרות ילדים, באמנויות בחינוך, ביהדות ובתנ"ך, ועוד.

 

 • מכללת אורנים - מדובר בבית ספר וותיק בתחום הכשרת המורים. המכללה מציעה מגוון מסלולי לימודים בתחומי חינוך והוראה: לימודים אקדמיים, לימודי תעודה, הכשרות, השתלמויות ועוד. כמו כן מציעה מסלולים של גננות בחינוך המיוחד, חינוך והתפתחות לגילאים צעירים – גננות ומורות ומסלולים נוספים.

 

 • המכללה האקדמית בית ברל - בית הספר לחינוך - מכללה עם מספר מסלולים רב בתחום החינוך, ביניהם: תואר ראשון B.Ed למורים וגננות בעלי תעודת הוראה. המכללה נמצאת סמוך לכפר סבא.

 

אפשרויות התעסוקה

 

בוגרי לימודי חינוך לגננות ולמורות ישתלבו לרוב במערכת החינוך, בגנים או בבתי ספר יסודיים. המעוניינים להמשיך לתארים מתקדמים יוכלו להתמקצע בתחום ההוראה בתוכנית לימודים לתואר שני, או להמשיך ללימודי תואר שני בתחומים משלימים כמו פסיכולוגיה או סוציולוגיה.
 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על גננות ומורות?

רוצה לדעת יותר על גננות ומורות?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

מוסדות לימוד גננות ומורות

התאמה לתפקיד בחינוך והוראה

מאת: ד"ר ענת רפופורט

לפנייך מספר אמירות, עלייך לדרג אותן בסולם של אחד עד שלוש. כאשר 1 מדורג כנמוך ביותר (האמירה לא מאפיינת אותך) ו - 3 כגבוה ביותר (מאוד מאפיינת אותך).
נותרו לך עוד 20 שאלות
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)
 • (מ: 1 - במידה מועטה, עד 3 - במידה רבה)

חוות דעת של סטודנטים: גננות ומורות

התקבלו 94 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5

טיפים ממומחים בנושא חינוך והוראה

מיכל דליות
מיכל דליות, שאותה אתם כנראה מכירים כ"סופר נני", הגיעה לקריירה בהנחיית הורים אחרי עשייה ענפה בהוראה וגם היום רואה את עצמה כאשת חינוך. לדעתה, התשוקה למקצוע היא אחד הדברים שבונים "מורים לחיים":
"למורה יש השפעה אדירה. אני חושבת שמה שהופך מורה למורה בלתי נשכח, הוא העובדה שהוא מעביר את החומר בהתלהבות גם אחרי שנים במקצוע."
ומה התכונות שחשובות לדעתה לכל מורה?
"מורה צריך להיות בעל כריזמה וגם בעל תשוקה גדולה לעשות טוב. הוא גם צריך את הכלים המתאימים כדי לא להתייאש לאורך הדרך. לכן בעיני הצלחה בתחום החינוך מורכבת מרצון להמשיך לעמוד במשימה למרות כל המכשולים בדרך, וגם מהמשך הלימודים והעשרה."
מיכל דליות
אשת חינוך והוראה
Whatsapp Whatsapp