רוצה פרטים על ביולוגיה?

שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

תוכנית לימודים - לימודי ביולוגיה בישראל

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על ביולוגיה? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. רוצה לדעת מה טוב בשבילך? רוצה לקבל החלטה? אנחנו בקשר עם מאות מוסדות לימוד המציגים אלפי מסלולי לימוד שונים.

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל92% מהגולשים.

 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי ביולוגיה

 

עולם מלא חיים

 

תחום הביולוגיה שייך למדעי הטבע וליתר דיוק – למדעי החיים; הביולוגיה עוסקת בכל מה שסביבנו ובתוכנו. זהו תחום מדעי מופלא הזה היורד לעומק הפרטים וחוקר את הרכבו של עולם החי, את התנהגותם של יצורים חיים ואת היחסים בינם לבין עצמם, ובינם לבין סביבתם.

 

חשיבותה של הביולוגיה מאז ומתמיד היתה רבה וזאת משום היותה בסיס למקצוע הרפואה ולמחקר הקשור בו, ובעצם – בהצלת חיים. בתחום הרפואה מסתייעים במחקרים ביולוגיים המתייחסים לתרופות ולנוגדנים, וכן בגילויים חדשים בתחומי האנטומיה והפיזיולוגיה – תחומי היסוד של הרפואה כולה.

 

בעשורים האחרונים התעצמה מאוד המודעות האקולוגית ואיתה גם התפתחותו המחקרית של תחום זה וכן של תחומים הנושקים לו, כמדעי הסביבה. שני אלה אף הם מונחים על יסודות הביולוגיה ועוסקים בעזרתה בנושאים שהפכו קריטיים להמשך הישרדותו של כדור הארץ – נושאים מורכבים כזיהום אוויר, המזון שאנו אוכלים, התפלת מים, אנרגיה סולרית ועוד ועוד. הביולוגיה היא גם הבסיס לתחומי חיים ומחקר רבים ונוספים וביניהם ביוטכנולוגיה, הנדסת המזון, הנדסה גנטית ועוד.

 

מכל האמור לעיל, קל מאוד להבין כי הביולוגיה היא בעצם בסיס ויסוד לתחומי לימוד רבים ולתחומי עיסוק ענפים ונרחבים – בתעשיות שונות ומגוונות. כיום, בניגוד לעבר, ההתמקדות בלימודי הביולוגיה בהחלט אינה אך ורק בחקר היצורים החיים, אלא שהיא אף משלבת בתוכה – מלבד התחומים שהוזכרו – גם תחומי ידע הנדמים רחוקים מאוד ממנה; הנדסה ומחשבים הן רק שתי דוגמאות כדי לסבר את האוזן. וטרינריה, ביוכימיה, ומדעי המוח למשל, הם תחומים נוספים הנשענים לחלוטין על הביולוגיה – שטרם הזכרנו.

 

לימודי ביולוגיה – מסלולים מגוונים

 

לימודי הביולוגיה חושפים את הסטודנטים להבנת המנגנונים השונים המאפשרים חיים – ברמת התא, ברמת המולקולה, ברמת האורגניזם וברמת המערכת השלמה – ויחסי הגומלין בין המנגנונים השונים. לימודי ביולוגיה מכשירים מומחים להשתלבות במחקר מתקדם, בפיתוח שיטות הנדסה ביולוגית ובעיבוד נתונים – שיסייעו לקידום המדע בכל תחומי החיים.

 

בזכות תחומי הממשק הרבים שבעבורם הביולוגיה היא בסיס של ידע – מסלולי הלימוד לתואר ראשון בתחום זה הם רבים ומגוונים. לרוב, בכל המסלולים נלמדים כחלק מתכנית הלימודים תחומי ידע כפיזיולוגיה, גנטיקה, פיזיקה, תכנות בסיסי, כימיה, אקולוגיה, מדעי הצמח, מדעי המוח, זואולוגיה, ביוכימיה, מיקרוביולוגיה, ביולוגיה סביבתית, בוטניקה ועוד ועוד.

 

מסלולי לימוד לדוגמה:

 

 • פסיכוביולוגיה
 • ביוטכנולוגיה
 • מדעי המוח
 • ביוכימיה
 • ביולוגיה ימית
 • מיקרוביולוגיה
 • מסלול כללי במדעי החיים
 • מדעי הסביבה
 • מסלול משולב בכימיה ומדעי החיים
 • מסלול משולב במדעי החיים ובביוטכנולוגיה ימית
 • ועוד.

 

פרטים נוספים על הלימודים

 

לימודי ביולוגיה במסגרת לתואר ראשון נמשכים על פני כשלוש שנים באוניברסיטאות. עלות שנת לימודים אוניברסיטאית היא כ-10,000 ₪ ומשתנה בהתאם להחלטות המועצה להשכלה גבוהה. שכר הלימוד במכללות בדרך כלל גבוה יותר ועלול להגיע לפערים משמעותיים לעומת האוניברסיטאי.

 

שימו לב כי אמנם תנאי הקבלה ללימודי תואר זה יכולים להשתנות ממוסד לימודים אחד לאחר, אך במרביתם נדרשים ציון פסיכומטרי וכן תעודת בגרות ישראלית עם ציונים במתמטיקה ובאנגלית ברמה של 4 יחידות לימוד לפחות – או תעודה מקבילה בערכה לתעודת הבגרות. מועמדים שהם כבר בעלי רקע אקדמי, בדרך כלל ידון המוסד הלימודי בקבלתם ללימודי הביולוגיה על-פי הישגיהם בלימודים הקודמים ובשילוב עם ציון הבחינה הפסיכומטרית. מועמדים שמעוניינים לשפר את סיכויי קבלתם יכולים ללמוד במכינה לביולוגיה.

 

במוסדות לימוד רבים מציעים למועמדים עם הישגים גבוהים להתקבל במסלול לימודי ביולוגיה בלי פסיכומטרי. באפיקים אלה המועמדים לרוב מתקבלים על סמך ההישגים בבגרות. לעיתים ישנה אפשרות גם ללמוד בכמה קורסי קדם ועל סמך ההישגים בהם להתקבל. בעקבות משבר הקורונה וביטול מועד פסיכומטרי אפריל 2020, מציעים במוסדות רבים אפשרויות קבלה מסוג זה כדי להקל על הסטודנטים.

 

 

מוסדות לימוד אפשריים

 

מדובר בתואר מבוקש בעל "שלוחות" לימודיות מגוונות, הנלמד בכל האוניברסיטאות ובמוסדות לימוד רבים נוספים.

 

מוסדות לימוד לדוגמה המציעים תכניות ייחודיות:

 

 • מכללת תל-חי – מציעה מגוון של מסלולים לתואר ראשון הנוגעים בתחום הביולוגיה, וביניהם: ביוטכנולוגיה, מדעי הסביבה ומדעי המזון.

 

 • סמינר הקיבוצים – מציע מסלול מיוחד לתואר ראשון בביולוגיה-כימיה בדגש סביבתי – תואר המכשיר יזמים ומחנכים בתחום, באוריינטציה לחינוך הדמוקרטי.

 

 • המרכז האקדמי רופין – מכללה זו מציעה מסלול לתואר ראשון בביוטכנולוגיה ימית, בשכר לימוד אוניברסיטאי.

 

ההמשכיות שלנו – בידיים שלכם

 

לימודי ביולוגיה לתואר ראשון נועדו לספק לבוגריהם את כל הידע וההכשרה הנחוצים להתמקצעות בתחום הנבחר על ידם – כך שיוכלו להשפיע על התפתחות המחקר – ועל החיים עצמם – כתוצאה מכך. בוגרי תואר זה יוצאים אל העולם כשהם נושאים בידם תעודות בעלות ערך רב בשוק האקדמי ובשוק העבודה, וכשהם בעלי ידע תיאורטי ומעשי המאפשרים להם בחירה בין מגוון רחב של תפקידים בתחומי עיסוק רבים מספור.

 

הביולוגיה היא, כאמור, בסיס ואם לתחומי מחקר ופיתוח רבים כיום; רובם ככולם נמצאים בהתפתחות מתמדת – והם קריטיים להמשך קידומנו ולעתים, אף להמשך קיומנו על פני כוכב הלכת שלנו. בואו לקחת חלק בזה ולהפיח חיים נוספים בעולם שהוא כבר – מלא חיים.
 

קריאה נוספת

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על ביולוגיה?

רוצה לדעת יותר על ביולוגיה?

רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור

חוות דעת של סטודנטים: ביולוגיה

התקבלו 129 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5

טיפים ממומחים בנושא מדעים

פרופ` כרמית לוי
פרופסור כרמית לוי מאמינה שבעולם המחקר המדעי יש מגוון של אפשרויות וגם סיפוק רב. "מדע זה תחום מדהים. זה לצאת למסע ולהגיע לראש הר ולדעת שאת הראשונה בעולם שהגעת למקום הזה. זה הגילוי שלך. כשהוא מתפרסם במאמר מדעי תחושת הסיפוק אדירה."
"בדרך לשם יש הרבה עבודה קשה... חשוב לדעת לחשוב מחוץ לקופסה ולגלות יצירתיות ועוצמה אישית. צריך גם המון מוטיבציה שמהווה מנוע פנימי לתהליך."
פרופ` כרמית לוי
חוקרת סרטן ישראלית
ד"ר ליאת יקיר
"למי שנמצאים בתחילת דרכם, יקיר ממליצה לשלב בין ביולוגיה, גנטיקה ומדעי המוח לבין מדעי המחשב. "כיום, גם הביולוגיה זקוקה לכוח מחשוב אדיר כדי לעשות מחקרים. גנטיקה עושים במחשב היום, בעיקר גנומיקה, השוואה בין רצפים, וביואינפורמטיקה."
ד"ר ליאת יקיר
ביולוגית, בוגרת המחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן למדע
ד"ר תמי אמיר
ביולוגיה הנו מקצוע מחקרי תיאורטי. החוג לביולוגיה נחשב כחוג ש"אינו ריאלי" ואינו "הומאני" אלא נמצא היכן שהוא באמצע, אך למרות זאת, על סטודנט בחוג לביולוגיה להתמודד בשנות לימודיו הראשונות עם הרבה מקצועות כמותיים לא פשוטים (מתמטיקה, פיזיקה, כימיה) ולכן רצוי שכישוריו הכמותיים של מועמד לביולוגיה יהיו טובים. סטודנט לביולוגיה, כדאי שיתעניין במדע ובחקר, ושבסגנון עבודתו יתהה מהיכן "צומחים הדברים" ופחות יקבל דברים כפשוטם. ככל שיהיה סבלן לתהליך מחקרי תיאורטי שאורך זמן ויודע עליות ומורדות ולא יתייאש, כך צפוי שיצליח יותר הן בלימודים והן בתעסוקה.
מבין התכונות שיכולות לעזור לסטודנט/ית בתחום זה הם: סבלנות לתהליכי מחקר ארוכים שבמהלכם קיים מרכיב של אי וודאות, תחושת מסוגלות להתמודד עם מצבים עמומים, רצויה יכולת חברתית לעבודה/לימודים בצוותים, ארגון, סדר, דיוק, סקרנות, משמעת עצמית.
ד"ר תמי אמיר
מנהלת המדור לייעוץ לימודי באוניברסיטת ת"א
Whatsapp Whatsapp