תואר שני בתכנון ערים ואזורים באוניברסיטת בן גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בתכנון ערים ואזורים באוניברסיטת בן גוריון

המגמה לתכנון עיר ואזור באוניברסיטת בן גוריון 

 

קיימות כחול לבן

 

במדינות מובילות בעולם המערבי תוכלו למצוא כיום דוגמאות להתיישבות מסוג חדש: ערים ברות קיימא. מרחבים עירוניים אלה, מתוכננים תוך התחשבות בשיקולים של שמירה על איכות הסביבה, באופן המאפשר ניצול יעיל של התחבורה הציבורית, לצד עידוד האינטראקציה הבין אישית במרחב הציבורי. בישראל, למרבה הצער, עדיין אין ערים כאלה. בהיותה מדינה המאופיינת בתהליכים מואצים של הגירה, בנייה ופיתוח, אין ספק כי דרושים כאן אנשי תכנון בעלי ראייה רחבה, ידע עדכני ומודעות חברתית וסביבתית. אוניברסיטת בן גוריון מקיימת מגמה לתואר שני בתכנון ערים, השואבת השראה מתכניות לימוד באוניברסיטאות מובילות בעולם.

 

תכנית הלימודים

 

תכנית זו, הנלמדת במסגרת תואר שני בחוג לגיאוגרפיה, נבנתה בשיתוף עם איגוד המתכננים בישראל. היא נועדה להקנות לסטודנטים ידע רחב בפיתוח עירוני ואזורי, לצד כלים לעיסוק במחקר ובהגות ביחסים שבין חברה ומרחב. התלמידים נחשפים להיבטים משפטיים ופוליטיים של המדיניות הסביבתית, מכירים את החקיקה הרלוונטית ואת תכניות התכנון הבולטות במדינה. במקביל, הם רוכשים מיומנויות בשיטות מחקר מגוונות ובעבודה עם עיריות, גופי ממסד, ארגונים מקצועיים, וקהילות.

 

מתכונת הלימוד

 

לימודי התואר השני במגמה מתפרשים על פני ארבעה סמסטרים, ונערכים פעמיים בשבוע בשעות הבוקר. הם מתקיימים בשלושה אפיקים אפשריים: מסלול מחקרי עם עבודת תזה, מסלול הכולל פרויקט גמר מעשי תכנוני, ומסלול המורכב מקורסים בלבד. התכנית כוללת תכנים עיוניים, נושאיים ומקצועיים מגוונים, לצד שיעורים מעשיים בהם מתנסים המשתתפים בעבודת שטח, הן במסגרת של סדנאות קבוצתיות והן במתכונת של פרויקטים אישיים.

 

נושאי הלימוד

 

 • מערכת התכנון בישראל
 • השלטון המקומי 
 • היבטים משפטיים בתכנון
 • משטר המקרקעין
 • יצירת שיתופי פעולה
 • יסודות המדיניות הסביבתית
 • ניתוח המרחב העירוני
 • עריכת סקרי השפעה סביבתית
 • עריכת מסמכי מדיניות     
 • התאמת התכנון לאקלים האזורי
 • ועוד
 • ניהול וניתוח של סקרים חברתיים, כלכליים ומרחביים      
 

 

אנשי סגל

 

בין המרצים בחוג: פרופסור שלמד גיאוגרפיה פוליטית ותכנון עירוני באוניברסיטאות באוסטרליה, וצבר במוניטין בינלאומי כחוקר משטרי מקרקעין וכמפתחן של תיאוריות ביקורתיות על תכנון ואורבניזם. לצד הצטיינותו במחקר הוא ידוע גם כפעיל חברתי, הנוטל חלק פעיל במאבקים לקידום השלום והצדק החברתי ואף קיבל על פועלו בפרס מיוחד של האגודה לזכויות האזרח; פרופסור העוסק בהיבטים מרחביים, תרבותיים וחברתיים של אוכלוסיות נוודים ובקשר שבין תכנון לאתיקה סביבתית; דוקטור המתמחה בניהול של משאבי טבע ובסביבה ומתמקד במחקריו בפיתוח אמצעי מדידה לקיימות לאומית ועירונית; אדריכל בעל תואר דוקטור לתכנון עירוני מאוניברסיטת ברקלי, שכיהן בעברו במשרד הבינוי כמנהל תחום התכנון האורבני; ועוד.

 

תנאי קבלה

 

מועמדים מתאימים לתואר השני במגמה הינם בוגרי תואר ראשון במגוון מקצועות ובהם: סוציולוגיה, מדיניות ציבורית, הנדסה, משפטים, פסיכולוגיה, מדעי המדינה, עבודה סוציאלית, ניהול ועוד. במידה והם אינם בעלי תואר ראשון בגיאוגרפיה, יהיה עליהם לעמוד בקורסי השלמה. ככלל, רף הקבלה בו עליהם לעמוד כדי להתקבל למסלול המחקרי הינו ציון ממוצע 85 בתואר הראשון. למסלול שאינו כולל תזה ניתן להגיש מועמדות עם ציון 80 ומעלה.

 

תעודה

 

עמידה בחובות התכנית מזכה את המשתתפים בתואר שני MA של המחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן גוריון.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון
Whatsapp Whatsapp